Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPhone 12/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1835 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#856   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 25/11/2020 - 12:58

Πραγματι αλλα δεν βλεπω να μπορεις να παρεις απαλαγη φπα

 

Μάλλον αυτός είναι και ο λόγος που είναι το μόνο επίσημο κατάστημα που τα έχει διαθέσιμα.

 

Απ' ό,τι φαίνεται αποτελεί σχεδόν για όλους προϋπόθεση η απαλλαγή ΦΠΑ.


Τελευταία επεξεργασία από: Franjelisco, 25/11/2020 - 12:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#857   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:08

Πραγματι αλλα δεν βλεπω να μπορεις να παρεις απαλαγη φπα


Μίλησα μαζί τους.παίρνεις λέει το κινητο και πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό.μετά μόλις παραλάβεις στέλνεις το τιμολόγιο και το χαρτί του τάξις με email και ένα iban και σε δέκα εργάσιμες σου επιστρέφουν το ΦΠΑ.προτιμώ να περιμενω 10’εργασιμες και να το παρω από istorm που είμαι πολύ ευχαριστημένος

#858   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:17

Μίλησα μαζί τους.παίρνεις λέει το κινητο και πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό.μετά μόλις παραλάβεις στέλνεις το τιμολόγιο και το χαρτί του τάξις με email και ένα iban και σε δέκα εργάσιμες σου επιστρέφουν το ΦΠΑ.προτιμώ να περιμενω 10’εργασιμες και να το παρω από istorm που είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

Άρα κάνουν απαλλαγή ΦΠΑ απλά σου επιστρέφουν τα λεφτά σε δεύτερο χρόνο, ενώ έχεις τη συσκευή άμεσα. Η iStorm λέει ότι δε γνωρίζει για επικείμενες παραλαβές, πώς ξέρεις ότι θα έρθει σε 10 μέρες; Εμένα μου φαίνεται καλύτερη η λύση της Vodafone γιατί και στις 2 περιπτώσεις θα πάρεις τον ΦΠΑ πίσω, αλλά από Voda θα 'χεις σίγουρα iPhone μέχρι τέλος εβδομάδας! 


Τελευταία επεξεργασία από: Franjelisco, 25/11/2020 - 13:18


#859   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:32

Μίλησα μαζί τους.παίρνεις λέει το κινητο και πληρώνεις κανονικά όλο το ποσό.μετά μόλις παραλάβεις στέλνεις το τιμολόγιο και το χαρτί του τάξις με email και ένα iban και σε δέκα εργάσιμες σου επιστρέφουν το ΦΠΑ.προτιμώ να περιμενω 10’εργασιμες και να το παρω από istorm που είμαι πολύ ευχαριστημένος

και εγω προτιμω να περιμενω,καραγκιοζιλικια



#860   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:33

για να παρελαβε η voda μαλλον θα παραλαβουν και οι αλλοι



#861   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:33

Άρα κάνουν απαλλαγή ΦΠΑ απλά σου επιστρέφουν τα λεφτά σε δεύτερο χρόνο, ενώ έχεις τη συσκευή άμεσα. Η iStorm λέει ότι δε γνωρίζει για επικείμενες παραλαβές, πώς ξέρεις ότι θα έρθει σε 10 μέρες; Εμένα μου φαίνεται καλύτερη η λύση της Vodafone γιατί και στις 2 περιπτώσεις θα πάρεις τον ΦΠΑ πίσω, αλλά από Voda θα 'χεις σίγουρα iPhone μέχρι τέλος εβδομάδας! 

Αν δεν κρατιέσαι και καίγεσαι και δεν σε πειράζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία πάρε-δώσε το ΦΠΑ προφανώς και παιρνεις άμεσα από Vodafone.

Εγώ αν μπορούσα να πάρω με τιμολόγιο θα π'ηγαινα στην πρόταση που προτείνει ο emminad1925. Σίγουρα κάθε εβδομάδα θα έρχονται παραλαβές και περισσότερα κομμάτια. Εορταστική περίοδος έρχεται κι επίσης αυτοί που "λύσσαγαν" για day1  οι περισσότεροι έχουν ήδη παραλάβει.

Αυτό έχει να κάνει με την προσωπική ανάγκη του καθενός.Τι σημερα,τι αύριο τι τώρα.... (που λέει και το τραγούδι) :)



#862   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:36

Αν δεν κρατιέσαι και καίγεσαι και δεν σε πειράζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία πάρε-δώσε το ΦΠΑ προφανώς και παιρνεις άμεσα από Vodafone.

Εγώ αν μπορούσα να πάρω με τιμολόγιο θα π'ηγαινα στην πρόταση που προτείνει ο emminad1925. Σίγουρα κάθε εβδομάδα θα έρχονται παραλαβές και περισσότερα κομμάτια. Εορταστική περίοδος έρχεται κι επίσης αυτοί που "λύσσαγαν" για day1  οι περισσότεροι έχουν ήδη παραλάβει.

Αυτό έχει να κάνει με την προσωπική ανάγκη του καθενός.Τι σημερα,τι αύριο τι τώρα.... (που λέει και το τραγούδι) :)

ετσι ,στην τελικη προτιμω να δωσω 1290 ε στον αμαζονιο και να παρω το 512 και στο χρωμα που το θελω



#863   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:45

Aπό amazon εχεις και για τα δυο χρονια κάλυψη (δες το screenshot παρακάτω). 

Οτι προκύψει απο πλευράς βλάβης ή κακής λειτουργίας, μιλάς μαζί τους, τσεκάρουν μαζί σου το πρόβλημα, το στέλνεις πίσω, σου κάνουν refund και παίρνεις άλλο αν θες.  Ούτε ταλαιπωρίες, ούτε επισκευές, ούτε ανακατασκευές, ούτε τίποτα. 

 

 

Φίλε μου να σε ρωτήσω, με το amazon.de πες μου λίγο τι φάση.... η πώληση είναι από apple? Εγγύηση οκ τον 1ο χρόνο ας πούμε, τον 2ο τι κάνεις? Πρέπει να το στείλεις Γερμανία? Διαφώτισε με λίγο :)

 

 

η πωληση ειναι απο την apple γερμανιας,1 χρονο εγγυηση εκτος αν κανεις apple care οποτε+1 χρονο ,κατα την περιοδο της εγγυησεις πας σε εδω εξουσιοδοτημενο καταστημα ,δεν στο στελνεις γερμανια και κατι σημαντικο αν δεν σου κανει το τηλ για οποιονδηποτε λογο )ειτε δεν σου αρεσε ειτε ας πουμε εχει προβλημα ,πρασιμη οθονη )κτλ πακετακι και με εξοδα της αμαζον το στελνεις πισω και η σου στελνουν καινουργιο η σου επιστρεφουν τα χρηματα

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  12.jpg   36.89KB   60 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 25/11/2020 - 13:47


#864   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 25/11/2020 - 14:11

Παρέλαβα και Εγώ επιτέλους τα δυο Mini από το μπάχαλο της ACS που υποτίθεται ότι το είχαν στείλει Αργυρουπολη και τελικά ήταν Γλυφάδα.

#865   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/11/2020 - 14:23

Aπό amazon εχεις και για τα δυο χρονια κάλυψη (δες το screenshot παρακάτω). 

Οτι προκύψει απο πλευράς βλάβης ή κακής λειτουργίας, μιλάς μαζί τους, τσεκάρουν μαζί σου το πρόβλημα, το στέλνεις πίσω, σου κάνουν refund και παίρνεις άλλο αν θες.  Ούτε ταλαιπωρίες, ούτε επισκευές, ούτε ανακατασκευές, ούτε τίποτα. 

δεν νομιζω να λεει αυτο .επειδη ειμαι και λιγο καλος στα γερμανικα,Für den Fall, dass Ihr Produkt nicht wie erwartet funktioniert oder Sie möchten, dass jemand Sie durch die Einrichtung führt, bietet Amazon bei berechtigten Einkäufen für bis zu 2 Jahre kostenlosen Produktsupport per Telefon.

Um auf diese Option zuzugreifen, gehen Sie zu „Meine Bestellungen“ und wählen Sie „Produktsupport abrufen“.,ουσιαστικα λεει οτι σου δινει 2 χρονια τηλεφωνική υποστήριξη εαν κατι δεν ξερεις η δεν καταλαβαινεις η αν θελεις να στο ρθμισουν.κατεβαινοντας αν διαβασεις τα σχολια ια δεις οτι γραφουν για 1 χρονο εγγυηση.

1)Natürlich 1 Jahr bei Apple oder mit Apple Care kann man diese auch verlängern für um die 200 Euro

2)Hallo!:)

ja du hast wie bei allen Apple Geräten 1 Jahr Garantie.
Dabei ist es auch egal von wo du das Handy kaufst. Die Garantie ist mit der Seriennummer deines Handys (Apple) verbunden und ist selbst ohne vorzeigbare Rechnung im Store nachweisbar!
Ich spreche aus eigener Erfahrung:)



#866   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:00

Για όσους φίλους αγόρασαν από Γερμανό να ενημερώσω ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι η δωροεπιταγή των 50 ευρώ δεν θα αποσταλεί με email αλλά ταχυδρομικά. Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν.
Αν δεν την στείλουν θα γίνει καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή.

Συνημμένα αρχεία



#867   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:07

Αν και προσωπικά έχω ήδη παραλάβει, παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα για να ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ λίγο με τις εταιρείες ΚΟΥΡΙΕΡ και τους αγαπητούς προμηθευτές: (οδηγία συνηγόρου καταναλωτή) -

(α ρε Νίκο ποσο δίκιο έχεις ότι είναι για κλωτσιές....)

Ο Συνήγορος του Καταναλωτή συστήνει στους προμηθευτές να περιγράφουν λεπτομερώς τα χαρακτηριστικά των προσφερόμενων προϊόντων και, να προσδιορίζουν με ακρίβεια την τελική ημερομηνία παράδοσής τους στον καταναλωτή. Να έχουν ελέγξει αλλά και να παρακολουθούν τα αποθέματά τους, ώστε τα προσφερόμενα προϊόντα να υπάρχουν σε διαθεσιμότητα για να μην παρατηρηθούν φαινόμενα είσπραξης του τιμήματος για είδη τα οποία έχουν εξαντληθεί στερώντας από τους καταναλωτές τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούν άλλες ανταγωνιστικές προσφορές.

Επειδή έχουν παρατηρηθεί στο παρελθόν, ιδίως κατά την πρώτη περίοδο της πανδημίας, μεγάλες καθυστερήσεις στην παράδοση των προϊόντων, ο Συνήγορος του Καταναλωτή συστήνει στους προμηθευτές, αλλά και στις επιχειρήσεις ταχυμεταφορών, ενόψει όχι μόνο της “Black Friday” αλλά και των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, να ενισχύσουν με προσωπικό τα τμήματα διαχείρισης και εκτέλεσης παραγγελιών με στόχο την κάλυψη της αναμενόμενης αυξημένης κίνησης.

#868   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:12

Ναι, σίγουρα, θα προσλάβουν πολύ κόσμο οι εταιρείες ταχυμεταφορών...

Οι μισές πάνε για φούντο.

Αλλάζουν αντιπρόσωποι σε πρακτορεία πιο συχνά απ ότι ο Παναθηναϊκός προπονητή γιατί είναι τόσο μεγάλη η ‘κονομα τους.

#869   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:26

Tα έχω πει αλλά θα τα ξαναπώ για άλλη μια φορά και είναι από προσωπική εμπειρία. 

Μετά ο καθένας ψωνίζει από εκεί που θέλει και εμπιστεύεται.

 

Προσωπική εμπειρία λοιπόν: 

-Επιστροφή στο Amazon macbook air ενάμιση χρόνο μετά απο πιθανή βλάβη με πλήρη επιστροφή χρημάτων. 

-Επιστροφή Apple Watch μετά από 11 μήνες για ενδεχόμενο battery drain. 

-Επιστροφή Airpods 2 μετά από 8 μήνες για πρόβλημα στον ήχο στο ένα ακουστικό (συριγμός).

-Και ένα περιστατικό "εκτός apple": Επιστροφή action cam ποδηλάτου (μετά από πέσιμο δικό μου) όπου έσπασε το bike grip και ενώ ζήτησα να αγοράσω ανταλλακτικό μου είπαν dont worry στείλτο πίσω σου δίνουμε τα χρήματα και πάρε καινούργια. 

 

Σε κανένα από τα παραπανω δε μου είπαν τι και πως. Επιστροφη (μετά από συνεννόηση μαζί τους για τη βλάβη και επιβεβαίωση επιστροφής μέσω email) και κατόπιν παραλαβής, πλήρες refund. 

Σε παλιότερα post έχω επισυνάψει και screenshot με επιστροφές ποσών. 

Δεν έχει αναγνωριστεί τυχαία το καλύτερο customer service του κόσμου.

 

Ούτε μετοχές στο Amazon έχω όπως υποστηρίζουν κάποιοι, ούτε τίποτα. 

Οποιος θέλει ψωνίζει είτε από εκεί, είτε από official resellers, είτε από skroutz. 

Η αγορά είναι ορθάνοιχτη και οι επιλογές άπειρες. 

 

Η τελική απόφαση είναι πάντα δική μας.  

 

 

 

δεν νομιζω να λεει αυτο .επειδη ειμαι και λιγο καλος στα γερμανικα,Für den Fall, dass Ihr Produkt nicht wie erwartet funktioniert oder Sie möchten, dass jemand Sie durch die Einrichtung führt, bietet Amazon bei berechtigten Einkäufen für bis zu 2 Jahre kostenlosen Produktsupport per Telefon.

Um auf diese Option zuzugreifen, gehen Sie zu „Meine Bestellungen“ und wählen Sie „Produktsupport abrufen“.,ουσιαστικα λεει οτι σου δινει 2 χρονια τηλεφωνική υποστήριξη εαν κατι δεν ξερεις η δεν καταλαβαινεις η αν θελεις να στο ρθμισουν.κατεβαινοντας αν διαβασεις τα σχολια ια δεις οτι γραφουν για 1 χρονο εγγυηση.

1)Natürlich 1 Jahr bei Apple oder mit Apple Care kann man diese auch verlängern für um die 200 Euro

2)Hallo! :)

ja du hast wie bei allen Apple Geräten 1 Jahr Garantie.
Dabei ist es auch egal von wo du das Handy kaufst. Die Garantie ist mit der Seriennummer deines Handys (Apple) verbunden und ist selbst ohne vorzeigbare Rechnung im Store nachweisbar!
Ich spreche aus eigener Erfahrung:)


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 25/11/2020 - 15:28


#870   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:42

Αν και προσωπικά έχω ήδη παραλάβει, παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα για να ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ λίγο με τις εταιρείες ΚΟΥΡΙΕΡ και τους αγαπητούς προμηθευτές: (οδηγία συνηγόρου καταναλωτή) -

(α ρε Νίκο ποσο δίκιο έχεις ότι είναι για κλωτσιές....)

Ο Συνήγορος του Καταναλωτή συστήνει στους προμηθευτές να περιγράφουν λεπτομερώς τα χαρακτηριστικά των προσφερόμενων προϊόντων και, να προσδιορίζουν με ακρίβεια την τελική ημερομηνία παράδοσής τους στον καταναλωτή. Να έχουν ελέγξει αλλά και να παρακολουθούν τα αποθέματά τους, ώστε τα προσφερόμενα προϊόντα να υπάρχουν σε διαθεσιμότητα για να μην παρατηρηθούν φαινόμενα είσπραξης του τιμήματος για είδη τα οποία έχουν εξαντληθεί στερώντας από τους καταναλωτές τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούν άλλες ανταγωνιστικές προσφορές.

Επειδή έχουν παρατηρηθεί στο παρελθόν, ιδίως κατά την πρώτη περίοδο της πανδημίας, μεγάλες καθυστερήσεις στην παράδοση των προϊόντων, ο Συνήγορος του Καταναλωτή συστήνει στους προμηθευτές, αλλά και στις επιχειρήσεις ταχυμεταφορών, ενόψει όχι μόνο της “Black Friday” αλλά και των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, να ενισχύσουν με προσωπικό τα τμήματα διαχείρισης και εκτέλεσης παραγγελιών με στόχο την κάλυψη της αναμενόμενης αυξημένης κίνησης.

 

735.gif


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες