Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Parallels


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/11/2020 - 20:11

Καλησπέρα παιδιά,

 

επειδή πλέον με τα νέα Macs, προγράμματα σαν το Parallèls θα γίνουν μονόδρομος ξέρουμε εάν υπάρχει site που μπορείς να προμηθευτείς πιο οικονομικά τέτοιο είδους προγράμματα από το να σκάς το 50e/per year ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 15/11/2020 - 20:32

αντίστοιχο και free σαν το parallels υπάρχει το virtual box αλλά δεν γνωρίζω αν υποστηρίζει το big sur ακόμα. Βέβαια μην περιμένεις να έχει τις δυνατότητες του parallels είναι γενικά δυσχρηστο.



#3   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/11/2020 - 20:44

αντίστοιχο και free σαν το parallels υπάρχει το virtual box αλλά δεν γνωρίζω αν υποστηρίζει το big sur ακόμα. Βέβαια μην περιμένεις να έχει τις δυνατότητες του parallels είναι γενικά δυσχρηστο.

ναι το είχα δοκιμάσει παλιότερα, καμία σχέση ειδικά τώρα που με το παραλές απλά μπορείς να το έχεις ανοιχτό και μετά ότι πρόγραμμα θέλεις να ανοίξεις από windows απλά το ανοίγεις σε περιβάλλον Mac. δεν το ήξερα ότι έκανε κάτι τέτοιο και έχω ενθουσιαστεί , επίσης είχα dual boot win( άσχετο με το parallels) και μόλις το άνοιξα το βρήκε και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα απολύτως. το συστήνω ανεπιφύλακτα και για Big Sur ,  ταχύτατο και σταθερό. Το έχω 4 ημέρες ανοιχτό το Mac και το parallels (από τότε που έβαλα το Big Sur) και δεν έχει φάει κανένα κόλλημα απολύτως.

Πετάς αρχεία από Mac σε win λες και είναι φάκελος. νομίζω είναι πληρέστατο. 

Μέσα από το win φυσικά μπορώ άνετα να συνδεθώ σε άλλους server/pc και να δουλέψω π.χ. από το pc της δουλειάς μου , μιλάμε για Inception :P .



#4   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2020 - 00:24

Δοκιμαστε Vmware Fusion 12 / Pro, συμβατό με Big Sur και έχει είτε personal account free είτε ένα μηνα free trial και μετά αγορα.

Εγω έβαλα το free trial και αγόρασα από ebay αδεια καονονικη με 3,5GBP και το εγκατέστησα, τρέχει μια χαρα. Εκανα την εγκατάσταση των Win10, έβαλα και ότι άλλο χρειαζόμουν και όλα καλα.Blepv kanonika toyw fakelloyw moy toy Μαψός, μεταφορά files both sides, τι άλλο να θέλει κανεις ...

Συστηνω ανεπιφύλακτα  B)


Τελευταία επεξεργασία από: ktsak, 16/11/2020 - 00:25


#5   babbeto

babbeto

    iPH Member

  • 322 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2020 - 10:48

Καλημέρα,

Έχει δοκιμάσει κάποιος να δουλέψει προηγούμενες versions parallels (example 15 version) with bigsur και να είναι όλα εντάξει και λειτουργικά ?

Ευχαριστώ



#6   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 16/11/2020 - 11:09

εχω εκδοση 15 και μου πεταει σφαλμα όποτε μαλλον δε λειτουργει



#7   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 16/11/2020 - 11:11

εχω εκδοση 15 και μου πεταει σφαλμα όποτε μαλλον δε λειτουργει

Δεν δουλεύει η 15, θέλει 16.

#8   babbeto

babbeto

    iPH Member

  • 322 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2020 - 11:41

Δεν δουλεύει η 15, θέλει 16.

 

εχω εκδοση 15 και μου πεταει σφαλμα όποτε μαλλον δε λειτουργει

 

 

ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.



#9   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/11/2020 - 14:04

Δοκιμαστε Vmware Fusion 12 / Pro, συμβατό με Big Sur και έχει είτε personal account free είτε ένα μηνα free trial και μετά αγορα.

Εγω έβαλα το free trial και αγόρασα από ebay αδεια καονονικη με 3,5GBP και το εγκατέστησα, τρέχει μια χαρα. Εκανα την εγκατάσταση των Win10, έβαλα και ότι άλλο χρειαζόμουν και όλα καλα.Blepv kanonika toyw fakelloyw moy toy Μαψός, μεταφορά files both sides, τι άλλο να θέλει κανεις ...

Συστηνω ανεπιφύλακτα  B)

Δοκίμασα εχθές ,, είναι σαφώς πιο αργό από Parallels 16, και το ποντίκι μπερδέυεται πολύ εύκολα στην μετάβαση από το παράθυρο του fusion προς το macos και αντιστρόφως ..βέβαιαθα μου πεις για πάρα πολλούς λεπτομέρεια και τη δουλειά σου την κάνεις εάν δεν θες να πληρώσεις χρήματα, δεν το συζητώ!!



#10   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2020 - 14:07

Δοκίμασα εχθές ,, είναι σαφώς πιο αργό από Parallels 16, και το ποντίκι μπερδέυεται πολύ εύκολα στην μετάβαση από το παράθυρο του fusion προς το macos και αντιστρόφως ..βέβαιαθα μου πεις για πάρα πολλούς λεπτομέρεια και τη δουλειά σου την κάνεις εάν δεν θες να πληρώσεις χρήματα, δεν το συζητώ!!

Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, τι να σου πω. Τεσπα, η δοκιμη πάντα είναι δωρεάν.... (α ξέχασα να γράψω ότι εξ ορισμού το πρόγραμμα δεσμεύει 2Gb μνήμης RAM, οποτε πρέπει να πας κατά την εγκατάσταση να βάλεις πιο πολύ. Εγω όρισα 4GB από τα 8 συνολικά του MB Air μου)



#11   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/11/2020 - 14:11

Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, τι να σου πω. Τεσπα, η δοκιμη πάντα είναι δωρεάν.... (α ξέχασα να γράψω ότι εξ ορισμού το πρόγραμμα δεσμεύει 2Gb μνήμης RAM, οποτε πρέπει να πας κατά την εγκατάσταση να βάλεις πιο πολύ. Εγω όρισα 4GB από τα 8 συνολικά του MB Air μου)

δεν εκανα εγκατάσταση απλά λειτουργησε μέσω του προυπάρχοντος dual boot windows 10. εάν μπορώ να κάνω τώρα την αλλαγή θα προσπαθήσω εκ νέου μια δοκιμή. αξίζει μιας και μιλάμε για 0 κόστος. 

Βέβαια δοκίμασε παραλλελς 16 (big sur) για να δεις για τι integration έχουν φτιάξει οι τύποι.



#12   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2020 - 15:24

δεν εκανα εγκατάσταση απλά λειτουργησε μέσω του προυπάρχοντος dual boot windows 10. εάν μπορώ να κάνω τώρα την αλλαγή θα προσπαθήσω εκ νέου μια δοκιμή. αξίζει μιας και μιλάμε για 0 κόστος. 

Βέβαια δοκίμασε παραλλελς 16 (big sur) για να δεις για τι integration έχουν φτιάξει οι τύποι.

Δουλευουν καλα τα Parallels 16 στο Big Sur ? Γιατι διάβασα σε forum ότι είχαν κάποια προβληματακια ...



#13   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/11/2020 - 15:26

Δουλευουν καλα τα Parallels 16 στο Big Sur ? Γιατι διάβασα σε forum ότι είχαν κάποια προβληματακια ...

Εγώ που το έχω από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση, είναι μεγάλη δύναμη!!! όπως γράφω και παραπάνω . Αξίζει με τα 1000 να το αγοράσει κάποιος που θέλει να έχει άψογη εναλλαγή λειτουργικών εντός mac. 



#14   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2020 - 15:28

Εγώ που το έχω από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση, είναι μεγάλη δύναμη!!! όπως γράφω και παραπάνω . Αξίζει με τα 1000 να το αγοράσει κάποιος που θέλει να έχει άψογη εναλλαγή λειτουργικών εντός mac. 

ΟΚ, το κόστος πάντως για την αγορα είναι αυτή την εποχή μειονέκτημα. Και δεν βρίσκω πουθενά αγορα αδειας στο ebay ...



#15   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2021 - 23:47

Mac mini late 14,windows 7,ποιά έκδοση πρέπει να αγοράσω???

ο Mac έχει το BIG SURE και Windows 7..

αγοράζω το parallels 16 η πρέπει να πα΄ρω κάποια παλαιοτερη εκδοση λόγο των 7;;;

ευχαριστώ...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες