Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επιστροφή πάλι στο οικοσύστημα της Apple με πολλές απορίες οποιος μπορεί ας βοηθήσει


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/11/2020 - 13:04

Καλησπέρα παιδιά, μετά από πολλά χρόνια σκέφτομαι πάλι να επιστρέψω στο οικοσύστημα της Apple όμως έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια και και πλέον δεν ξέρω σχεδόν τίποτα το τι γίνεται στην Apple οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες πληροφορίες. Συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις ακούγονται πολύ απλοϊκές απλά είμαι εκτός Apple  πάρα πολλά χρόνια. Σκέφτομαι να πάρω το Iphone 12 Pro 128 ένα tablet στα 128 GB η 256με pencil ενδεχομένως και το ρολόι της Apple. Ξεκινάω Λοιπόν τις ερωτήσεις
1) η μεταφορά από Samsung σε apple γίνεται εύκολα? γίνεται πάλι με το iTunes και θα μου μεταφέρει όλα τα δεδομένα όπως βίντεο μουσική και τα λοιπά που έχω στο κινητό το παλιό ή θα αντιμετωπίσω πάλι προβλήματα με δικαιώματα πνευματικά? Τις φωτογραφίες μου τις έχω αρχειοθετημενες σε άλμπουμ κατά τη μεταφορά θα ρθουν σαν άλμπουμ η πρέπει πάλι να τα αρχειοθετησω από την αρχή μιλάμε για αρκετές χιλιάδες φωτογραφίες
2) λόγω δουλειάς κατεβάζω αρκετά βίντεο κυρίως από το YouTube το οποίο δείχνουν Πώς μπορώ να διορθώσω κάποια πράγματα στη δουλειά μου αυτό γίνεται η δεν επιτρέπει ακόμα το κατέβασμα ?
3) για να προβάλω φωτογραφίες ή βίντεο στην τηλεόραση χρειάζομαι το Apple TV πάλι η μπορώ με Chromecast να μεταφέρω στο Nvidia Shield TV Box που έχω?
4) Έχω τέσσερις συσκευές ασύρματης φόρτισης μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ή πρέπει να πάρω εξειδικευμένη ασύρματη φόρτιση?
5) πρέπει να παραγγείλω από την αρχή και φορτιστή η μπορώ να φορτίσω με παλαιότερο φορτιστή της Apple η με φορτιστή τρίτου το κινητό?
6) πότε αναμένεται η κυκλοφορία του 12 Pro?
Πάμε τώρα στις απορίες που έχω για το tablet,
7) Σκέφτομαι να πάρω το iPad pro 256 wifi μου κάνει εντύπωση που είναι πιο φτηνό από το Apple Air 2020 256 wifi, δεν είναι καλύτερο το Pro?
8) μπορώ του wifi μοντέλο να το κάνω hotspot και να παίρνω internet από το κινητό αν τυχόν το χρειαστώ?
Και 2 ερωτήσεις για το Apple watches
9) Ποιο να επιλέξω εδώ και αν δεν έχω μεσάνυχτα
10) μετράει την πίεση ?είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ και αν όχι το Samsung watch που μετράει την πίεση συνεργάζεται καλά με το iPhone ή θα υπάρχουν θέματα επικοινωνίας?
Συγνώμη για το σεντόνι και για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνετε ότι μετά από 5-6 χρόνια έχω χαθεί στις απορίες ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 21/11/2020 - 14:32

Καλησπέρα παιδιά, μετά από πολλά χρόνια σκέφτομαι πάλι να επιστρέψω στο οικοσύστημα της Apple όμως έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια και και πλέον δεν ξέρω σχεδόν τίποτα το τι γίνεται στην Apple οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες πληροφορίες. Συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις ακούγονται πολύ απλοϊκές απλά είμαι εκτός Apple πάρα πολλά χρόνια. Σκέφτομαι να πάρω το Iphone 12 Pro 128 ένα tablet στα 128 GB η 256με pencil ενδεχομένως και το ρολόι της Apple. Ξεκινάω Λοιπόν τις ερωτήσεις
1) η μεταφορά από Samsung σε apple γίνεται εύκολα? γίνεται πάλι με το iTunes και θα μου μεταφέρει όλα τα δεδομένα όπως βίντεο μουσική και τα λοιπά που έχω στο κινητό το παλιό ή θα αντιμετωπίσω πάλι προβλήματα με δικαιώματα πνευματικά? Τις φωτογραφίες μου τις έχω αρχειοθετημενες σε άλμπουμ κατά τη μεταφορά θα ρθουν σαν άλμπουμ η πρέπει πάλι να τα αρχειοθετησω από την αρχή μιλάμε για αρκετές χιλιάδες φωτογραφίες
2) λόγω δουλειάς κατεβάζω αρκετά βίντεο κυρίως από το YouTube το οποίο δείχνουν Πώς μπορώ να διορθώσω κάποια πράγματα στη δουλειά μου αυτό γίνεται η δεν επιτρέπει ακόμα το κατέβασμα ?
3) για να προβάλω φωτογραφίες ή βίντεο στην τηλεόραση χρειάζομαι το Apple TV πάλι η μπορώ με Chromecast να μεταφέρω στο Nvidia Shield TV Box που έχω?
4) Έχω τέσσερις συσκευές ασύρματης φόρτισης μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ή πρέπει να πάρω εξειδικευμένη ασύρματη φόρτιση?
5) πρέπει να παραγγείλω από την αρχή και φορτιστή η μπορώ να φορτίσω με παλαιότερο φορτιστή της Apple η με φορτιστή τρίτου το κινητό?
6) πότε αναμένεται η κυκλοφορία του 12 Pro?
Πάμε τώρα στις απορίες που έχω για το tablet,
7) Σκέφτομαι να πάρω το iPad pro 256 wifi μου κάνει εντύπωση που είναι πιο φτηνό από το Apple Air 2020 256 wifi, δεν είναι καλύτερο το Pro?
8) μπορώ του wifi μοντέλο να το κάνω hotspot και να παίρνω internet από το κινητό αν τυχόν το χρειαστώ?
Και 2 ερωτήσεις για το Apple watches
9) Ποιο να επιλέξω εδώ και αν δεν έχω μεσάνυχτα
10) μετράει την πίεση ?είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ και αν όχι το Samsung watch που μετράει την πίεση συνεργάζεται καλά με το iPhone ή θα υπάρχουν θέματα επικοινωνίας?
Συγνώμη για το σεντόνι και για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνετε ότι μετά από 5-6 χρόνια έχω χαθεί στις απορίες ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια



Καλώς να μας ξανά έρθεις!!!

Απαντώ σε όσα γνωρίζω:

1.Υπάρχει εφαρμογή μεταφοράς από Android σε iOS, για τις μουσικές που ρωτάς , όμως, από όσο θυμάμαι , δεν τις μεταφέρει. Για τις φωτο, το Google photos θεωρώ την πιο ασφαλή σου επιλογή για να μη χάσεις τα Album.

2. Από όσο γνωρίζω, δεν μπορείς να κατεβάσεις απευθείας video χωρίς Jailbreak.

3.  Tv, το Chromecast δε συνεργάζεται με ios, ειδάλλως τηλεόραση με Airplay.

4. Αν είναι προτύπου Qi, μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις.

5. Lightning καλώδιο χρειάζεσαι και είσαι έτοιμος. Αν είναι να αγοράσεις 12άρι, μη βασιστείς σε κινεζικά, πάρε κάτι επώνυμο αν δεν έχεις.

6. Κυκλοφόρησαν από χθες.

7. Pro 2018 ή 2020 είδες; Του 2020 είναι καλύτερο (προσωπικά και του 2018 πάλι καλύτερο είναι)

8. Εννοείται και γίνεται αυτόματα.

9. 10. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με  watch.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/11/2020 - 14:36

Ευχαριστώ πολύ, το iPad pro 2020 λεω να πάρω

#4   urkst

urkst

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα

Δημοσίευση 21/11/2020 - 15:22

Καλησπέρα παιδιά, μετά από πολλά χρόνια σκέφτομαι πάλι να επιστρέψω στο οικοσύστημα της Apple όμως έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια και και πλέον δεν ξέρω σχεδόν τίποτα το τι γίνεται στην Apple οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποιες πληροφορίες. Συγνώμη αν κάποιες ερωτήσεις ακούγονται πολύ απλοϊκές απλά είμαι εκτός Apple πάρα πολλά χρόνια. Σκέφτομαι να πάρω το Iphone 12 Pro 128 ένα tablet στα 128 GB η 256με pencil ενδεχομένως και το ρολόι της Apple. Ξεκινάω Λοιπόν τις ερωτήσεις
1) η μεταφορά από Samsung σε apple γίνεται εύκολα? γίνεται πάλι με το iTunes και θα μου μεταφέρει όλα τα δεδομένα όπως βίντεο μουσική και τα λοιπά που έχω στο κινητό το παλιό ή θα αντιμετωπίσω πάλι προβλήματα με δικαιώματα πνευματικά? Τις φωτογραφίες μου τις έχω αρχειοθετημενες σε άλμπουμ κατά τη μεταφορά θα ρθουν σαν άλμπουμ η πρέπει πάλι να τα αρχειοθετησω από την αρχή μιλάμε για αρκετές χιλιάδες φωτογραφίες
2) λόγω δουλειάς κατεβάζω αρκετά βίντεο κυρίως από το YouTube το οποίο δείχνουν Πώς μπορώ να διορθώσω κάποια πράγματα στη δουλειά μου αυτό γίνεται η δεν επιτρέπει ακόμα το κατέβασμα ?
3) για να προβάλω φωτογραφίες ή βίντεο στην τηλεόραση χρειάζομαι το Apple TV πάλι η μπορώ με Chromecast να μεταφέρω στο Nvidia Shield TV Box που έχω?
4) Έχω τέσσερις συσκευές ασύρματης φόρτισης μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ή πρέπει να πάρω εξειδικευμένη ασύρματη φόρτιση?
5) πρέπει να παραγγείλω από την αρχή και φορτιστή η μπορώ να φορτίσω με παλαιότερο φορτιστή της Apple η με φορτιστή τρίτου το κινητό?
6) πότε αναμένεται η κυκλοφορία του 12 Pro?
Πάμε τώρα στις απορίες που έχω για το tablet,
7) Σκέφτομαι να πάρω το iPad pro 256 wifi μου κάνει εντύπωση που είναι πιο φτηνό από το Apple Air 2020 256 wifi, δεν είναι καλύτερο το Pro?
8) μπορώ του wifi μοντέλο να το κάνω hotspot και να παίρνω internet από το κινητό αν τυχόν το χρειαστώ?
Και 2 ερωτήσεις για το Apple watches
9) Ποιο να επιλέξω εδώ και αν δεν έχω μεσάνυχτα
10) μετράει την πίεση ?είναι κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ και αν όχι το Samsung watch που μετράει την πίεση συνεργάζεται καλά με το iPhone ή θα υπάρχουν θέματα επικοινωνίας?
Συγνώμη για το σεντόνι και για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνετε ότι μετά από 5-6 χρόνια έχω χαθεί στις απορίες ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια


Το iPhone μπορεί να κατεβάσει βίντεο από το YouTube μέσω κάποιας τρίτης εφαρμογής

Η διάφορα μεταξύ των Apple Watch από την 4η γενιά και μετά είναι η μόνιμα ανοιχτή οθόνη και η πυξίδα (5η γενιά) η μέτρηση του οξυγόνου του αίματος (6η γενιά) και σίγουρα ο νέος επεξεργαστής αλλά δε βλέπεις εύκολα διάφορα στις επιδόσεις. Υπάρχει και το SE που είναι κάτι ενδιάμεσο. Κανένα Apple Watch δε μετράει από μόνο του την πίεση. Τα ρολόγια της Samsung μπορούν να συνδεθούν με iPhone αλλά δεν συνεργάζονται τόσο καλά συνεργάζονται με ένα κινητό Samsung

#5   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 01/01/2021 - 18:12

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το iPad και προσπαθώ να μεταφέρω τις φωτογραφίες από το android tablet στο iPad Που όμως στο Android ταμπλετάκι τα χω κάνει σε άλμπουμ κάτι που μου στοίχισε πάρα μα πάρα πάρα πολλές ώρες καθότι οι φωτογραφίες ξεπερνάνε Τις 20.000 το θέμα μου είναι ότι με όποιον τρόπο το έκανα μέχρι τώρα βάζει μεν τις φωτογραφίες αλλά δεν τα βάζει στο άλμπουμ έτσι όπως ήταν στο tablet του Android που σημαίνει ότι θα πρέπει να ξαναφάω πάρα πολλές ώρες αν όχι μέρες για να τα αρχειοθετησω, γνωρίζει κάποιος κάποιον τρόπο μεταφορά των άλμπουμ από android σε iOS?

#6   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/01/2021 - 13:44

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το iPad και προσπαθώ να μεταφέρω τις φωτογραφίες από το android tablet στο iPad Που όμως στο Android ταμπλετάκι τα χω κάνει σε άλμπουμ κάτι που μου στοίχισε πάρα μα πάρα πάρα πολλές ώρες καθότι οι φωτογραφίες ξεπερνάνε Τις 20.000 το θέμα μου είναι ότι με όποιον τρόπο το έκανα μέχρι τώρα βάζει μεν τις φωτογραφίες αλλά δεν τα βάζει στο άλμπουμ έτσι όπως ήταν στο tablet του Android που σημαίνει ότι θα πρέπει να ξαναφάω πάρα πολλές ώρες αν όχι μέρες για να τα αρχειοθετησω, γνωρίζει κάποιος κάποιον τρόπο μεταφορά των άλμπουμ από android σε iOS?

Έχεις τη δυνατότητα να παρεμβάλεις έναν υπολογιστή ανάμεσα στα δύο με ένα εξτρά βήμα?



#7   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/01/2021 - 16:26

Έχεις τη δυνατότητα να παρεμβάλεις έναν υπολογιστή ανάμεσα στα δύο με ένα εξτρά βήμα?

ναι εχω

#8   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/01/2021 - 22:21

Οκ, τότε λογικά όταν συνδέεις το Android Tablet στο pc, βλέπεις τις φωτογραφίες σε φακέλους όπως τις έχεις χωρίσει.

 

Τις αντιγράφεις σε έναν φάκελο στον υπολογιστή.

 

Μετά συνδέεις το iPad, ανοίγεις iTunes και από την καρτέλα του iPad στο Section φωτογραφίες επιλέγεις τον συγκεκριμένο φάκελο.

 

Επιλέγεις όλους τους υποφακέλους (και τα βίντεο από το σχετικό checkbox) και πατάς συγχρονισμός.

 

Οι φωτογραφίες σου μπαίνουν κατηγοριοποιημένες στο app φωτογραφίες, χωρίς μάλιστα να τις βλέπεις και χύμα στο camera roll.



#9   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/01/2021 - 22:36

Όσο Ευχαριστώ πολύ Αύριο το πρωί θα το κάνω και θα ενημερώσω

#10   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 03/01/2021 - 14:35

Φτάνω μέχρι το σημείο στις φωτογραφίες αλλά δεν με αφήνει να εισάγω από τον υπολογιστή παρά μόνο απο το iCloud , έψαξα λιγο αυτή η μέθοδος γίνεται μόνο αν ενεργοποιήσω για πρώτη φορά το iCloud κάτι που δεν συμβαίνει σε μένα βάζω και μία φωτογραφία Κάποια ιδέα?

#11   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 03/01/2021 - 19:08

Απενεργοποίησα το iCloud και τώρα βλέπω ότι τα μεταφέρει, θα πάει στη θέση απότομα mac mou, σε φακέλους κανονικά, πάντως μπαίνουν και στο camera roll κανονικά

#12   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 03/01/2021 - 20:32

Οκ, τότε λογικά όταν συνδέεις το Android Tablet στο pc, βλέπεις τις φωτογραφίες σε φακέλους όπως τις έχεις χωρίσει.
 
Τις αντιγράφεις σε έναν φάκελο στον υπολογιστή.
 
Μετά συνδέεις το iPad, ανοίγεις iTunes και από την καρτέλα του iPad στο Section φωτογραφίες επιλέγεις τον συγκεκριμένο φάκελο.
 
Επιλέγεις όλους τους υποφακέλους (και τα βίντεο από το σχετικό checkbox) και πατάς συγχρονισμός.
 
Οι φωτογραφίες σου μπαίνουν κατηγοριοποιημένες στο app φωτογραφίες, χωρίς μάλιστα να τις βλέπεις και χύμα στο camera roll.

Ευχαριστώ παρα πολύ ,όλα πήγαν τέλεια, όλες οι φωτογραφίες μπήκαν αρχειοθετημενες μέσα, σε ευχαριστώ και πάλι από την καρδιά μου μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος

#13   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/01/2021 - 21:39

Κανένα πρόβλημα, οτι χρειαστείς είμαστε εδώ.



#14   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/01/2021 - 13:38

Μετά την μεγάλη χαρά ήρθε και η λύπη μόλις ενεργοποίησα το iCloud μου διέγραψε πάλι όλους τους φακέλους τι μπορώ να κάνω;

#15   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 16/01/2021 - 18:18

Η αλήθεια είναι ότι δεν προτιμάω να έχω iCloud photos ανοιχτό.

 

Αν τώρα πάλι προσπαθήσεις να τις ξαναπεράσεις αφού έχεις ανοίξει το icloud?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες