Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Λύσεις που υποκαθιστούν τα Cloud drives ως μέσα συγχρονισμού ή αποθήκευσης της βιβλιοθήκης φωτογραφιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
203 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 10:42

Όχι ότι δεν το περίμενα πως θα γινόταν κάποια στιγμή, αλλά τώρα που η Google ανακοίνωσε πως από τον Ιούνιο πάπαλα το unlimited storage ακόμα και σε high quality, αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη αξιόπιστη free εφαρμογή που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου;
Με googling δε βρήκα κάτι και αναρωτιέμαι αν η εποχή του free πέρασε ανεπιστρεπτί για το photos backup.

Δε μπορώ να γυρίσω στις μέρες που κρατούσα τα παλιά αρχεία μόνο σε backup σε σκληρό δίσκο, τώρα που έχω συνηθίσει να βρίσκω ό,τι θέλω με μια αναζήτηση στο κινητό... Είμαι σίγουρη ότι εκεί στη Google το ξέρουν καλά αυτό, γι'αυτό και βάζουν συνδρομή.

Αν ήμουν 100% σίγουρη πως το 2TB plan θα με κάλυπτε για πάντα, το πιθανότερο είναι πως θα ξεκινούσα συνδρομή, για να γλιτώσω και τη διαδικασία μεταφοράς σε άλλη υπηρεσία...

Αλλά φοβάμαι ότι θα φτάσει η στιγμή που δε θα μου αρκεί και τα πιο μεγάλα προγράμματα είναι απλησίαστα...

Να σημειώσω ότι το iCloud Photos δε με βολεύει ως εναλλακτική. Μου αρέσει περισσότερο η δομή του Google Photos και προτιμώ σα λογική να αδειάζει το Camera Roll κάθε τόσο και τα παλιότερα αρχεία να πηγαίνουν αλλού...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/11/2020 - 10:46

...

Να σημειώσω ότι το iCloud Photos δε με βολεύει ως εναλλακτική. Μου αρέσει περισσότερο η δομή του Google Photos και προτιμώ σα λογική να αδειάζει το Camera Roll κάθε τόσο και τα παλιότερα αρχεία να πηγαίνουν αλλού...

αν παρεις φωτο απο camera roll και την μεταφερεις σε αλπουμ δεν   συγχρονιζει  το αλπουμ?



#3   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 11:01

αν παρεις φωτο απο camera roll και την μεταφερεις σε αλπουμ δεν συγχρονιζει το αλπουμ?

Αν δεν κάνω λάθος ακόμα και αν την προσθέσεις σε άλμπουμ, παραμένει στο Recents και στο All Photos του Library, διορθώστε με αν έχει αλλάξει κάτι που δε γνωρίζω!

#4   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 24/11/2020 - 11:14

Δε νομιζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή. Αλλά [mention]soniasim [/mention] τα 2 ΤΒ θα σε καλύψουν για κάποιο διάστημα (πόσο υπολογίζεις, αλήθεια;) και όταν θα έρθει η ώρα να αναβαθμίσεις θα έχουν βγει μεγαλύτερα σε ΤΒ προγράμματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 11:29

Δε νομιζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή. Αλλά [mention]soniasim [/mention] τα 2 ΤΒ θα σε καλύψουν για κάποιο διάστημα (πόσο υπολογίζεις, αλήθεια;) και όταν θα έρθει η ώρα να αναβαθμίσεις θα έχουν βγει μεγαλύτερα σε ΤΒ προγράμματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα ήθελα να δοκιμάσω να κατεβάσω όλο το library ώστε να δω πόσο χώρο πιάνουν τα αρχεία που έχω ήδη από το 2013 που άρχισα να ανεβάζω εντατικά.
Ενδεικτικά, ανεβάζω μέσο όρο περίπου 4-5 φωτογραφίες την ημέρα και 2-3 βιντεάκια κάτω του λεπτού.
Φυσικά, υπάρχουν μέρες που δεν ανεβάζω τίποτα και άλλες που ανεβάζω πολύ περισσότερα, όπως πχ σε διακοπές ή ταξίδια.
Αν είναι να πληρώνω, προφανώς θα προτιμήσω να ανεβάζω σε full quality, αντί για high.
Οπότε δε μπορώ να υπολογίσω πόσο θα κρατήσουν τα 2TB.
Υπάρχουν και τώρα μεγαλύτερα προγράμματα από 2TB, απλά είναι πραγματικά πανάκριβα. Εκτός αν προσαρμοστούν οι τιμές στο μέλλον...

#6   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 24/11/2020 - 11:37

Θα προσαρμοστούν σίγουρα, πριν λίγους μήνες μην ξεχνάς την  που διπλασίασε τα ΤΒ με την ίδια τιμή. Προσωπικά η iCloud library είναι 170gb , ενώ αν έβαζα μόνο τις φωτο είναι περίπου 100. Πρέπει να έχει να κάνει και με τα shared albums που πιάνουν χώρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/11/2020 - 11:47

Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.
Οι φωτογραφίες είναι ο μεγαλύτερος όγκος δεδομένων στο 99% των κινητών του κόσμου.
Όσο παρέμενε δωρεάν το upload των φωτογραφιών στο Google photos γλιτωναμε ταυτόχρονα την αγορά συσκευών με μεγαλύτερη μνήμη, την ανάγκη για sd κάρτες στο κινητό, και την ανάγκη αγοράς έξτρα χώρου σε οποιαδήποτε cloud.
Τώρα που αυτό θα σταματήσει, δεν ξέρω κατά πόσο οι εταιρίες θα μειώσουν τις τιμές των cloud γιατί πλέον δεν υπάρχει δωρεάν, αξιόπιστη, από τόσο μεγάλη εταιρία εναλλακτική. Δηλαδή αν θέλουμε χώρο είμαστε πλέον σχεδόν αναγκασμενοι να πληρώσουμε. Ίσως το εκμετάλλευτουν. Θα δείξει.

(υπάρχουν φτηνές λύσεις με Nas συστήματα μέσω raspberry pi και όλα αυτά, αλλά είναι δύσκολο να τα κάνει κάποιος, και προϋποθέτει αγορά εξοπλισμού)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 24/11/2020 - 12:23

https://degoo.com

 

https://apps.apple.c...oo/id1154082727



#9   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 12:53

https://degoo.com

https://apps.apple.c...oo/id1154082727

Φαίνεται ενδιαφέρον, δε το είχα ξανακούσει, ευχαριστούμε για την πρόταση!

Το χρησιμοποιείς και είσαι ικανοποιημένος;

#10   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1407 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2020 - 12:58

Ενδιαφέρον θέμα, επειδή είμαι λίγο πίσω σε αυτά και κάπως διστακτικός κατά ποσο είναι ασφαλές; Δηλαδή να μην διαρρεύσει υλικό σε διάφορους ορίζοντες του Διαδικτύου...


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#11   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 15:53

Ενδιαφέρον θέμα, επειδή είμαι λίγο πίσω σε αυτά και κάπως διστακτικός κατά ποσο είναι ασφαλές; Δηλαδή να μην διαρρεύσει υλικό σε διάφορους ορίζοντες του Διαδικτύου...


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Κανείς, ούτε καν οι ίδιες οι εταιρείες που τα προσφέρουν, δε μπορούν να εγγυηθούν με απόλυτη σιγουριά ότι τα cloud services είναι 100% ασφαλή.

Ίσως το ότι γίνονται συνδρομητικά να εξασφαλίζει μια παραπάνω ασφάλεια, επειδή θα αναβαθμίζονται ακόμα περισσότερο.

Προσωπικά το πλεονέκτημα του να έχω όλες μου τις φωτογραφίες στην τσέπη με ένα κλικ είναι τέτοιο, που παίρνω το όποιο ρίσκο.
Βέβαια, δεν είναι ότι έχω ευαίσθητο υλικό ανεβασμένο, ώστε σε μια περίπτωση διαρροής να βρεθώ εκτεθειμένη.
Έχω κυρίως τοπία, τις γάτες μου και πολύ λιγότερες φωτός με πρόσωπα - αδιάφορες σε όποιον άσχετο αποκτήσει με κακόβουλο τρόπο πρόσβαση.

Προφανώς το cloud δεν είναι ιδανική λύση για κάποιον που θέλει να αποθηκεύει γυμνές φωτογραφίες του έτερου ήμισυ, ή ακόμα και δικές του [emoji14]

#12   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/11/2020 - 15:55

Νομίζω από τη στιγμή που είναι να πληρώνεις και δε βρίσκεσαι σε μέρος με υποστήριξη Amazon Photos το icloud είναι η πιο σωστή επιλογή. Προσωπικά προτιμούσα το Google photos ως photo manager.

Η πιο κοντινή λύση σε αυτό είναι το mylio. Χρόνια φλέρταρα αλλά όσο είχα το δωρεάν google photos δε με αφορούσε αλλά πλέον θα χρησιμοποιώ αυτό

 

https://mylio.com/

 

Μόλις βρήκα και αυτό που φαίνεται ενδιαφέρον με one-off πληρωμή https://getmonument.com/


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 24/11/2020 - 16:02


#13   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 22:06

Νομίζω από τη στιγμή που είναι να πληρώνεις και δε βρίσκεσαι σε μέρος με υποστήριξη Amazon Photos το icloud είναι η πιο σωστή επιλογή. Προσωπικά προτιμούσα το Google photos ως photo manager.
Η πιο κοντινή λύση σε αυτό είναι το mylio. Χρόνια φλέρταρα αλλά όσο είχα το δωρεάν google photos δε με αφορούσε αλλά πλέον θα χρησιμοποιώ αυτό

https://mylio.com/

Μόλις βρήκα και αυτό που φαίνεται ενδιαφέρον με one-off πληρωμή https://getmonument.com/

Πολύ ενδιαφέρον το mylio με ξεκούραστο interface, θα το κοιτάξω, να είσαι καλά!

Το άλλο αν κατάλαβα καλά θέλει οπωσδήποτε το hardware για να δουλέψει, σωστά;

#14   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:17

Πολύ ενδιαφέρον το mylio με ξεκούραστο interface, θα το κοιτάξω, να είσαι καλά!

Το άλλο αν κατάλαβα καλά θέλει οπωσδήποτε το hardware για να δουλέψει, σωστά;

Ναι, ουσιαστικά σου προσφέρουν το software και τη βασική υποδομή να κάνεις ασύρματα backup σε εξωτερικό σκληρό δίσκο. Το mylio παραμένει σταθερά alternative στο παλιό picasa.έχει καλή υποστήριξη και όλες τις συσκευές./ λειτουργικά. Για να δούμε



#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/11/2020 - 14:37

Πλέον αν χρειάζεσαι χώρο πρέπει να τον πληρώσεις.

 

Όλες οι Free και Unlimited επιλογές έχουν χαιρετήσει.

 

Είχε ξεκινήσει το πανηγύρι με το Flickr που σου έδινε και 1TB και μετά πάπαλα, η Google θα έμενε πίσω?

 

Η μόνη και πιο Secure λύση που σκέφτομαι καιρό τώρα, είναι ένας Synology να έχεις όση χωρητικότητα θες, όποτε εσύ τη θες.

 

Μετά στα δικά μου μάτια η καλύτερη Cloud επιλογή παραμένει της Μικρομαλακής με το OneDrive.

 

Ευτυχώς πρόλαβα πρίν κάποια χρόνια που άλλαξαν και αυτοί στα 5GB και κράτησα τα 30GB.

 

Χωρητικότητα που σιγά σιγά γεμίζει και γι' αυτό σκέφτομαι λύσεις όπως πιο πάνω.

 

Αλλιώς θα πρέπει να παω στο 1TB με 69€ το χρόνο.

 

Το θέμα βέβαια είναι αν θες συγκεκριμένα 2TB μίνιμουμ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)