Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Magic Mouse and rechargeable batteries


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mauvepap

mauvepap

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2021 - 20:51

Καλησπέρα. Έχω Magic Mouse 1 και σκέφτομαι να αγοράσω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες καθώς το χρησιμοποιώ πολλές ώρες τη μέρα και τελειώνουν σχετικά γρήγορα. Έχετε κάποια πρόταση για επαναφορτιστη; Έκανα μια μικρή έρευνα και βλέπω να προτείνουν το παρακάτω του οποίου η τιμή είναι συμπαθητική... σχετικά.

 

https://mrbig.gr/for...InRhZ3MiOiIifV0

 

Επισης, δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ και πρόσφατα συνέδεσα το ποντίκι και το iPad Pro και διαπίστωσα πως δεν υποστηρίζονται τα scrolling gestures σε ποντίκι πρώτης γενιάς. Έλεος apple πραγματικά έλεος. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/02/2021 - 11:59

μπαταρίες μπορείς να πάρεις όποιες θες, αλλά φορτιστή πρέπει να πάρεις της apple δυστυχώς (τα ίδια έχω και εγώ)

οι μπαταρίες επαναφορτιζόμενες έχουν τάση αναφοράς τα 1,2V και όχι τα 1,5V που έχουν οι κανονικές μπαταρίες, οπότε με το που τις βάζεις φορτισμένες, σου βγάζει ειδοποιηση μετά από λίγο ότι θα χρειαστείς μπαταρίες, χωρίς να υπάρχει λόγος, γιατί το mac υπολογίζει ότι στα 1,2V η μπαταρίες έχουν αρχίσει και τα παίζουν.

Αναγκάστικα και πήρα ένα σετ φορτιστή της apple μαζί με 4 μπαταρίες που υπαρχει στην αγορά, και πηρα και αλλο ενα σετ μπαταρίες επαναφορτιζόμενες, και τις φορτίζω στον ίδιο φορτιστή για να δουλεύω χωρίς προβλήματα και να υπάρχουν πάντα 2 σετ μπαταριών φορτισμένες έτοιμες για magic mouse και magic keyboard



#3   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/02/2021 - 13:36

μπαταρίες μπορείς να πάρεις όποιες θες, αλλά φορτιστή πρέπει να πάρεις της apple δυστυχώς (τα ίδια έχω και εγώ)
οι μπαταρίες επαναφορτιζόμενες έχουν τάση αναφοράς τα 1,2V και όχι τα 1,5V που έχουν οι κανονικές μπαταρίες, οπότε με το που τις βάζεις φορτισμένες, σου βγάζει ειδοποιηση μετά από λίγο ότι θα χρειαστείς μπαταρίες, χωρίς να υπάρχει λόγος, γιατί το mac υπολογίζει ότι στα 1,2V η μπαταρίες έχουν αρχίσει και τα παίζουν.
Αναγκάστικα και πήρα ένα σετ φορτιστή της apple μαζί με 4 μπαταρίες που υπαρχει στην αγορά, και πηρα και αλλο ενα σετ μπαταρίες επαναφορτιζόμενες, και τις φορτίζω στον ίδιο φορτιστή για να δουλεύω χωρίς προβλήματα και να υπάρχουν πάντα 2 σετ μπαταριών φορτισμένες έτοιμες για magic mouse και magic keyboard


Σου είναι εύκολο να βάλεις λινκ για τον φορτιστή και τις μπαταρίες που αναφέρεις;

Ευχαριστώ

#4   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/02/2021 - 13:48

https://en.wikipedia...Battery_Charger

 

δεν ξέρω αν θα το βρεις πουθενά να το αγοράσεις, και εγώ από αγγελία το είχα πάρει το πακετάκι



#5   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/02/2021 - 17:51

Καμία σχέση.Μπαταρίες μπορείς να βάλεις όποιες θέλεις και να τις φορτίσεις όπου θέλεις.Δεν βγάζει κανένα μήνυμα το ποντίκι.

Εγώ έχω διάφορες ΑΑ μπαταρίες λόγω επαγγέλματος και διάφορους καλούς (φτηνούς) φορτιστές.Θα σου πρότεινα να πάρεις μπαταρίες ΙΚΕΑ LADDA 2450 mah.Δουλεύουν άψογα και τις φορτίζω με φορτιστή Eneloop (τον φτηνό με τα  10 ευρώ) αλλά και με GP.

Οι GP  είναι 2700 (τις πήρα απο εξωτερικό) καθώς και όλες οι ENELOOP 1900 κάνουν δουλειά.


Τελευταία επεξεργασία από: katakefalos, 25/02/2021 - 17:52


#6   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2021 - 17:56

Καλησπέρα. Έχω Magic Mouse 1 και σκέφτομαι να αγοράσω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες καθώς το χρησιμοποιώ πολλές ώρες τη μέρα και τελειώνουν σχετικά γρήγορα. Έχετε κάποια πρόταση για επαναφορτιστη; Έκανα μια μικρή έρευνα και βλέπω να προτείνουν το παρακάτω του οποίου η τιμή είναι συμπαθητική... σχετικά.

 

https://mrbig.gr/for...InRhZ3MiOiIifV0

 

Επισης, δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ και πρόσφατα συνέδεσα το ποντίκι και το iPad Pro και διαπίστωσα πως δεν υποστηρίζονται τα scrolling gestures σε ποντίκι πρώτης γενιάς. Έλεος apple πραγματικά έλεος. 

Καλησπερα! Εχω τον φορτιστη που της βαζεις επανω κ μετα στην πριζα του τοιχου κ φορτιζουν.Αν θελεις μπορω να στον δωσω με μια φιλικη τιμη:)



#7   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2021 - 03:47

Καμία σχέση.Μπαταρίες μπορείς να βάλεις όποιες θέλεις και να τις φορτίσεις όπου θέλεις.Δεν βγάζει κανένα μήνυμα το ποντίκι.
Εγώ έχω διάφορες ΑΑ μπαταρίες λόγω επαγγέλματος και διάφορους καλούς (φτηνούς) φορτιστές.Θα σου πρότεινα να πάρεις μπαταρίες ΙΚΕΑ LADDA 2450 mah.Δουλεύουν άψογα και τις φορτίζω με φορτιστή Eneloop (τον φτηνό με τα 10 ευρώ) αλλά και με GP.
Οι GP είναι 2700 (τις πήρα απο εξωτερικό) καθώς και όλες οι ENELOOP 1900 κάνουν δουλειά.


Το ίδιο και εγώ. Έχω 2 enveloop και 2 από Lidl και φορτιζω εναλλάξ για να έχω έτοιμες όταν θα ζητήσει αλλαγή το mouse. Φορτίζω με απλό φορτιστή (μέχρι πρότινος με έναν energizer που χάλασε πριν κανα μηνα).

#8   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/02/2021 - 10:25

τι να πω, μπορεί να έχετε δίκιο, εγώ είχα δοκιμάσει με επαναφορτιζόμενες χωρίς το φορτιστή της apple και είχα πρόβλημα.

Εχω το φορτιστή και τις μπαταρίες από το 2017 τώρα και δεν έχω ξανακάνει κάποιο πείραμα ή δοκιμή, οπότε δεν έχω ασχοληθεί πάλι με το θέμα από τότε, αλλά με βάλατε στην πρίζα για πειράματα αν προλάβω... ;) 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες