Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγή μπαταρίας Iphone & αγορά 1o Apple watch


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/01/2021 - 17:07

Γειά σας [emoji4]
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη μπορώ, μην σας κουράζω.
Έχω 3 ερωτήσεις.

1)Iphone X από την 1η ημέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα, με το iOS 14 η υγεία μπαταρίας έπεσε από το 86% φτάνοντας στο 74%.
Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά άντε να κρατάει 1 ώρα λιγότερο απ’ όταν βρισκόταν στο 86% (ποσοστό που είχε στην τελευταία έκδοση του iOS 13).
Σκοπεύω να την αλλάξω μόλις μπορέσω να πάω Αθήνα, είμαι επαρχία σε κόκκινη περιοχή με αυστηρό lockdown & δεν μπορώ να μετακινηθώ.
Η αλλαγή θα γίνει φυσικά σε εξουσιοδοτημένο σέρβις.
Διάβασα για Document, isystem, infoquest, αλλά λόγω κάποιων κριτικών απέρριψα την 1η οπότε από isystem & infoquest ποια προτείνετε;
Το τηλ δεν έχει ανοιχτεί ξανά, το έχω στην πένα.
Θέλω να γίνει καλή δουλειά & να μπορέσω να το πάρω την ίδια μέρα μετά από 1-2 ώρες, καθώς θα πάω αυθημερόν για αυτόν τον σκοπό.

2) Iphone 6 plus, με υγεία μπαταρίας 84% θέλει όμως 2 φορτίσεις την μέρα, οπότε κοιτάω & για αυτό άλλαγμα μπαταρίας. Θα χρησιμοποιηθεί ακόμα 2 χρόνια τουλάχιστον, το έχω δώσει στην μητέρα μου οπότε μέχρι να αλλάξω εγώ το δικό μου X, θα μείνει με το 6αρι.
Αξίζει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο σέρβις ή παίζει κάποια άλλη πιο φθηνή αλλά καλή λύση;
Επίσης στην πένα & αυτό το τηλ, δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.

3)Είμαι σε αναζήτηση αγοράς για 1η φορά apple watch.
Μετά από σκέψη αποφάσισα να περιμένω λιγάκι ακόμα & να προχωρήσω στην αγορά του apple watch 6 & να το κρατήσω όσο αντέξει.
Αν αγοράσω από skroutz έχω κανονικά 2 χρόνια εγγύηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων [emoji4]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lelos111

lelos111

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 31/01/2021 - 17:14

Καλησπερα. Για το apple watch θα προτεινα να κοιταξετε καποιο αμαζον για αγορα. Πχ το γερμανικο. Η τιμη ειναι ιδια με το skroutz οποτε δεν υπαρχει μετρο συγκρισης. Θα το επαιρνα κατευθειαν απο αμαζον.

 

https://www.amazon.d.../dp/B08J6HN3CH/



#3   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/01/2021 - 17:20

Καλησπερα. Για το apple watch θα προτεινα να κοιταξετε καποιο αμαζον για αγορα. Πχ το γερμανικο. Η τιμη ειναι ιδια με το skroutz οποτε δεν υπαρχει μετρο συγκρισης. Θα το επαιρνα κατευθειαν απο αμαζον.

https://www.amazon.d.../dp/B08J6HN3CH/


Καλησπέρα & ευχαριστώ για την απάντηση :)
Έχω τσεκάρει στο Amazon, αλλά ενδιαφέρομαι για το 40αρι & όχι για 44αρι που αυτή τη στιγμή στο σκρουτζ παίζει στα 387 αν θυμάμαι καλά... Φυσικά & τσεκάρω στο Amazon ανά διαστήματα αλλά δεν έχει κάποια τρελή προσφορά δυστυχώς.

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/01/2021 - 18:23

Γειά σας [emoji4]
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη μπορώ, μην σας κουράζω.
Έχω 3 ερωτήσεις.

1)Iphone X από την 1η ημέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα, με το iOS 14 η υγεία μπαταρίας έπεσε από το 86% φτάνοντας στο 74%.
Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά άντε να κρατάει 1 ώρα λιγότερο απ’ όταν βρισκόταν στο 86% (ποσοστό που είχε στην τελευταία έκδοση του iOS 13).
Σκοπεύω να την αλλάξω μόλις μπορέσω να πάω Αθήνα, είμαι επαρχία σε κόκκινη περιοχή με αυστηρό lockdown & δεν μπορώ να μετακινηθώ.
Η αλλαγή θα γίνει φυσικά σε εξουσιοδοτημένο σέρβις.
Διάβασα για Document, isystem, infoquest, αλλά λόγω κάποιων κριτικών απέρριψα την 1η οπότε από isystem & infoquest ποια προτείνετε;
Το τηλ δεν έχει ανοιχτεί ξανά, το έχω στην πένα.
Θέλω να γίνει καλή δουλειά & να μπορέσω να το πάρω την ίδια μέρα μετά από 1-2 ώρες, καθώς θα πάω αυθημερόν για αυτόν τον σκοπό.

2) Iphone 6 plus, με υγεία μπαταρίας 84% θέλει όμως 2 φορτίσεις την μέρα, οπότε κοιτάω & για αυτό άλλαγμα μπαταρίας. Θα χρησιμοποιηθεί ακόμα 2 χρόνια τουλάχιστον, το έχω δώσει στην μητέρα μου οπότε μέχρι να αλλάξω εγώ το δικό μου X, θα μείνει με το 6αρι.
Αξίζει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο σέρβις ή παίζει κάποια άλλη πιο φθηνή αλλά καλή λύση;
Επίσης στην πένα & αυτό το τηλ, δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.

3)Είμαι σε αναζήτηση αγοράς για 1η φορά apple watch.
Μετά από σκέψη αποφάσισα να περιμένω λιγάκι ακόμα & να προχωρήσω στην αγορά του apple watch 6 & να το κρατήσω όσο αντέξει.
Αν αγοράσω από skroutz έχω κανονικά 2 χρόνια εγγύηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων [emoji4]

Είτε iSystem, είτε InfoQuest.

 

Για το 6 θα μπορούσες να βάλεις κάποια After Market αλλά θέλει προσοχή που θα το πας.

 

Μη μπλέξεις με λύσεις τύπου iRepair κτλ.

 

Τώρα για το AW, έχεις κανονικά τη 2ετία της εγγύησης εφόσον η αγορά γίνεται εντός Ε.Ε.

 

Ο 2ος χρόνος υποχρέωση του πωλητή.

 

Πρόσεξε μόνο το κατάστημα που θα επιλέξεις να δίνει DOA.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 31/01/2021 - 18:24

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/01/2021 - 18:41

Είτε iSystem, είτε InfoQuest.

Για το 6 θα μπορούσες να βάλεις κάποια After Market αλλά θέλει προσοχή που θα το πας.

Μη μπλέξεις με λύσεις τύπου iRepair κτλ.

Τώρα για το AW, έχεις κανονικά τη 2ετία της εγγύησης εφόσον η αγορά γίνεται εντός Ε.Ε.

Ο 2ος χρόνος υποχρέωση του πωλητή.

Πρόσεξε μόνο το κατάστημα που θα επιλέξεις να δίνει DOA.


Καλησπέρα Νίκο, ποιά θα πρότεινες; Τείνω προς την isystem από αυτά που διαβάζω.

Irepair εννοείται δεν πλησιάζω, ξέρω τι παίζει με το μαγαζί. Αν έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο καλό κατάστημα για aftermarket μπαταρία & δεν επιτρέπεται να μου πεις εδώ στείλε μου ένα pm αν θες :)

Νομίζω όσα καταστήματα έχω δει στο skroutz (τα πολύ γνωστά) δεν δίνουν DOA, εκτός αν κάνω λάθος[emoji28]
Επίσης αν έχεις κάποιο να προτείνεις θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ πολύ [emoji4]

#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/01/2021 - 19:16

iSystem θα σου έλεγα και 'γω.

 

Τώρα για μπαταρία στο 6, δεν γνωρίζω κάποιο που να σου πω σίγουρα πως κάνει καλή και σωστή δουλειά.

 

Νομίζω το Phonegallery δίνει DOA.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/01/2021 - 19:19

iSystem θα σου έλεγα και 'γω.

Τώρα για μπαταρία στο 6, δεν γνωρίζω κάποιο που να σου πω σίγουρα πως κάνει καλή και σωστή δουλειά.

Νομίζω το Phonegallery δίνει DOA.


Έγινε Νίκο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/01/2021 - 19:20

Τίποτα :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/02/2021 - 09:15

Συγγνώμη για το hijacking αλλά γιατί λέτε μακριά από iRepair; Πήρα πρόσφατα Apple συσκευές και αξεσουάρ αξίας ~2.5k € και δεν είχα κανένα θέμα ακόμη και με τιμολόγιο που έκοψα για τις δύο συσκευές.

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε για να το έχουμε υπόψιν;



#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/02/2021 - 11:18

Αν κάνεις μια βόλτα εδώ μέσα ως προς το κομμάτι "επισκευή", θα κλάψεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/02/2021 - 20:21

Γειά σας [emoji4]
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη μπορώ, μην σας κουράζω.
Έχω 3 ερωτήσεις.

1)Iphone X από την 1η ημέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα, με το iOS 14 η υγεία μπαταρίας έπεσε από το 86% φτάνοντας στο 74%.
Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά άντε να κρατάει 1 ώρα λιγότερο απ’ όταν βρισκόταν στο 86% (ποσοστό που είχε στην τελευταία έκδοση του iOS 13).
Σκοπεύω να την αλλάξω μόλις μπορέσω να πάω Αθήνα, είμαι επαρχία σε κόκκινη περιοχή με αυστηρό lockdown & δεν μπορώ να μετακινηθώ.
Η αλλαγή θα γίνει φυσικά σε εξουσιοδοτημένο σέρβις.
Διάβασα για Document, isystem, infoquest, αλλά λόγω κάποιων κριτικών απέρριψα την 1η οπότε από isystem & infoquest ποια προτείνετε;
Το τηλ δεν έχει ανοιχτεί ξανά, το έχω στην πένα.
Θέλω να γίνει καλή δουλειά & να μπορέσω να το πάρω την ίδια μέρα μετά από 1-2 ώρες, καθώς θα πάω αυθημερόν για αυτόν τον σκοπό.

2) Iphone 6 plus, με υγεία μπαταρίας 84% θέλει όμως 2 φορτίσεις την μέρα, οπότε κοιτάω & για αυτό άλλαγμα μπαταρίας. Θα χρησιμοποιηθεί ακόμα 2 χρόνια τουλάχιστον, το έχω δώσει στην μητέρα μου οπότε μέχρι να αλλάξω εγώ το δικό μου X, θα μείνει με το 6αρι.
Αξίζει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο σέρβις ή παίζει κάποια άλλη πιο φθηνή αλλά καλή λύση;
Επίσης στην πένα & αυτό το τηλ, δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.

3)Είμαι σε αναζήτηση αγοράς για 1η φορά apple watch.
Μετά από σκέψη αποφάσισα να περιμένω λιγάκι ακόμα & να προχωρήσω στην αγορά του apple watch 6 & να το κρατήσω όσο αντέξει.
Αν αγοράσω από skroutz έχω κανονικά 2 χρόνια εγγύηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων [emoji4]

Θα πρότεινα να πας και το 6 plus, σε εξουσιοδοτημενο για μπαταρία και να μην μπλεξεις με κομπογιαννιτες.
Αφού, σκεφτεσαι να το κρατήσεις και Εφ όσον ειναι σε πολύ καλή κατάσταση αξίζουν τα 59 ευρώ.

#12   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/02/2021 - 21:12

Θα πρότεινα να πας και το 6 plus, σε εξουσιοδοτημενο για μπαταρία και να μην μπλεξεις με κομπογιαννιτες.
Αφού, σκεφτεσαι να το κρατήσεις και Εφ όσον ειναι σε πολύ καλή κατάσταση αξίζουν τα 59 ευρώ.



Σίγουρα το ιδανικό είναι σε εξουσιοδοτημένο απλά είπα μιας & είναι πιο παλιό μήπως άξιζε να πάω σε aftermarket μπαταρία, αν υπήρχε κάποια αξιόπιστη οικονομική λύση. Εννοείται πως αν έχει διαφορά τιμής 10-15 δεν αξίζει & θα το πάω & αυτό με το καλό στην isystem όταν μπορέσω μαζί με το δικό μου.

#13   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 02/02/2021 - 05:20

Σίγουρα το ιδανικό είναι σε εξουσιοδοτημένο απλά είπα μιας & είναι πιο παλιό μήπως άξιζε να πάω σε aftermarket μπαταρία, αν υπήρχε κάποια αξιόπιστη οικονομική λύση. Εννοείται πως αν έχει διαφορά τιμής 10-15 δεν αξίζει & θα το πάω & αυτό με το καλό στην isystem όταν μπορέσω μαζί με το δικό μου.

Μπαταρία με την τοποθέτηση θα σου πάρουν γύρω στο 25αρι-30αρι.
Γνήσια κοστίζει 59 ευρώ.
Το θέμα ειναι ότι πρέπει να βρεις ένα σωστό τεχνικό που να μην σου δημιουργήσει θέμα στην πλακέτα γιατί τα 6 plus είναι λίγο ευαίσθητα όταν βγάλεις την οθόνη, και ξανακουμπωσεις τα φλεξ με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά η αφή στη συνεχεια.

#14   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/02/2021 - 07:52

Μπαταρία με την τοποθέτηση θα σου πάρουν γύρω στο 25αρι-30αρι.
Γνήσια κοστίζει 59 ευρώ.
Το θέμα ειναι ότι πρέπει να βρεις ένα σωστό τεχνικό που να μην σου δημιουργήσει θέμα στην πλακέτα γιατί τα 6 plus είναι λίγο ευαίσθητα όταν βγάλεις την οθόνη, και ξανακουμπωσεις τα φλεξ με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά η αφή στη συνεχεια.


Καλημέρα :) Κατάλαβα...άρα δεν νομίζω να αξίζει το ρίσκο. Θα το πάω & αυτό σε εξουσιοδοτημένο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Ευχαριστώ :)

#15   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 02/02/2021 - 08:54

Καλημέρα :) Κατάλαβα...άρα δεν νομίζω να αξίζει το ρίσκο. Θα το πάω & αυτό σε εξουσιοδοτημένο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Ευχαριστώ :)

υπάρχουν τεχνικοί εδώ που έχουν κάνει καλές και σωστές δουλειές.επειδή σίγουρα μπορεί να έχεις δεχτεί πμ πρόσεχε που θα το δώσεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες