Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Νεκρά MacBook με M1 μετά από χρήση Usb-c hub


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/02/2021 - 07:01

Αναμένοντας να παραλάβω κάποια στιγμή το καινούριο MacBook Air με Μ1 και επειδή έχει μόνο 2 θύρες type c, παρήγγειλα ήδη ένα Usb-c hub ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ περιφερειακά που χρειάζομαι και να μπορώ να το φορτίζω ενδεχομένως ταυτόχρονα αν χρειαστεί.

Έλα μου όμως που κοιτώντας στο internet έπεσα πάνω σε πάρα πολλά posts από κατόχους MacBook με Μ1 που αναφέρουν ότι παύουν πλέον να ανοίγουν αφού χρησιμοποίησαν τα hub ώστε να φορτίσει το μηχάνημα. Υπάρχει ακόμα και ολόκληρη λίστα με τα hubs που χρησιμοποιούσαν οι κάτοχοι καθώς και το γεγονός ότι ακόμα και μετά από αντικατάσταση με καινούρια σφραγισμένα, τα νέα μηχανήματα τους έμεναν κι αυτά με τη σειρά τους στα χέρια. Στις αναφορές υπάρχουν και περιπτώσεις από χρήστες που τα χρησιμοποίησαν με εξωτερικές οθόνες με power delivery και είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Εδώ οι αναφορές. https://forums.macru...wer-on.2272304/

Το όλο ζήτημα αρχίζει να παίρνει σταδιακά διαστάσεις και με έχει βάλει σε σκέψεις αν θα πρέπει να ακυρώσω την παραγγελία μου μετά από 1 μήνα αναμονής ή απλά να ελπίζω ότι θα υπάρξει κάποια επίσημη ανακοίνωση χρησιμοποιώντας το μηχάνημα μόνο με το καλώδιο φόρτισής του.

Ποια η γνώμη σας και κυρίως όσοι έχετε παραλάβει και χρησιμοποιείτε MacBook με Μ1 ποια η εμπειρία σας έως τώρα;

Ανεβάζω και το λινκ από ένα βίντεο όπου αναφέρει το πρόβλημα
https://youtu.be/FQFeVvOk3bo

Τελευταία επεξεργασία από: mithra, 02/02/2021 - 07:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 02/02/2021 - 08:24

Ωχ μας βάζεις σε σκέψεις τώρα! Μέχρι στιγμής φορτιζω με το γνήσιο φορτιστή και καλώδιο. Έχω χρησιμοποιήσει ένα type c hub της aukey απλώς για να διαβάσω / γράψω σε ένα usb flash και σε μια κάρτα micro SD χωρίς κάποιο πρόβλημα. Έρχεται σήμερα και το LG 27ul850 με type c και 60w PD και θα το δοκιμάσω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: lalakis13, 02/02/2021 - 08:25


#3   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/02/2021 - 09:26

To hub το χρησιμοποιείς και για να φορτίσεις το MacBook ή μόνο σαν περιφερειακό στη δεύτερη θύρα;

Πίστεψέ με κι εγώ ανησυχώ με όλα αυτά που διάβασα.
Διάβασα και τις 9 σελίδες από το πρώτο ποστ μέχρι το τελευταίο και όσοι έχουν πρόβλημα συνέβη όταν το MacBook μπήκε σε sleep mode ή όταν έβγαλαν το βύσμα από το hub.

Δεν ξέρω αν είσαι θαρραλέος ώστε να κάνεις πειραματισμούς εγώ όμως σε περίπτωση που δεν ακυρώσω την παραγγελία δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω το μηχάνημα να φορτίσει είτε από εξωτερική οθόνη είτε μέσω του hub.

Τελευταία επεξεργασία από: mithra, 02/02/2021 - 09:29


#4   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 02/02/2021 - 13:25

Δεν έχω φορτίσει μέσω hub

Την οθόνη εννοείται θα τη δοκιμάσω γιατί γιαυτο την πήρα με type c. Θα ποστάρω με νεότερα. Ελπίζω ότι ήταν να το έφτιαξαν με το 11.2 που πέρασα χθες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/02/2021 - 13:45

Τι αλλαγές φέρνει η 11.2; Υπάρχει περίπτωση να το διόρθωσαν υπογείως το θέμα χωρίς καμία αναφορά;

 

Στο reddit ήδη γίνεται πανικός με το θέμα.

 

https://www.reddit.c...ok_compilation/



#6   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 02/02/2021 - 14:30

Φτιάχνει Bluetooth issues και external monitor issues. Τώρα όλα είναι πιθανά. Φέτος to quality control πήγε περίπατο όπως και στα iPhone όπως φαίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   AggelakasK

AggelakasK

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2021 - 22:31

Καταλαβαίνω πως το θέμα δημιουργείται όταν φορτίζεις το Mac μέσω του hub ! 



#8   SoloJuve1897

SoloJuve1897

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/02/2021 - 21:24

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω ΜΒΑ Μ1 αλλά μετά απ' αυτα που διάβασα στο λινκ που μας παρέθεσε ο φίλος , το φρεναρα το θεμα. Θα περιμένω την apple για να το λύσει και επειδη δεν καίγομαι για το μηχάνημα εδώ και τώρα , θα περιμένω το καλοκαίρι και το Μ1Χ

#9   SoloJuve1897

SoloJuve1897

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/02/2021 - 21:24

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω ΜΒΑ Μ1 αλλά μετά απ' αυτα που διάβασα στο λινκ που μας παρέθεσε ο φίλος , το φρεναρα το θεμα. Θα περιμένω την apple για να το λύσει και επειδη δεν καίγομαι για το μηχάνημα εδώ και τώρα , θα περιμένω το καλοκαίρι και το Μ1Χ

#10   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2021 - 15:27

Εδώ και έναν μήνα περίπου χρησιμοποιώ το MacBook Air m1 με τον official προσαρμογέα που βγάζει σε usb. Εκεί συνδέω είτε το lightning καλώδιο για να φορτίσω το iPhone, είτε ταμπλέτα Wacom. 

Όλα λειτουργούν άψογα και επειδή έχει πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, δεν έχω την ανάγκη να φορτίσω.

 

Για παράδειγμα παίζει ταυτόχρονα Skype, Safari με 30-40 tabs, Viber, Office, Acrobat Reader και πρόγραμμα για να γράφω με τη γραφίδα και να προβάλει στην οθόνη και κάνω μάθημα δύο ωρών χωρίς να χρειαστώ φόρτιση.

Με παλαιότερο MacBook Air χρειαζόμουν σίγουρα φόρτιστη στα 50 λεπτά.

Επομένως σκέψου και κατά πόσο χρειάζεσαι τη συχνή φόρτιση.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 93% της μπαταρίας και δουλεύω office και safari για περίπου δύο ώρες.



#11   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 26/02/2021 - 02:35

Βγήκε σήμερα καινούριο update το οποίο ας ελπίσουμε να λύσει το θέμα με τα νεκρά macbooks με τον Μ1 επεξεργαστή. Η έκδοση είναι η 11.2.2

 

Τελικά όντως υπήρχε-υπάρχει πρόβλημα και αυτό φαίνεται με τη διάθεση του καινούριου update από την Apple.

 

https://www.macrumor...big-sur-11-2-2/

 

Σας ήρθε εσάς;



#12   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 26/02/2021 - 19:00

Το πέρασα μόλις. Εγώ στο δικό μου με εξωτερική οθόνη LG μέσω type c που φόρτιζε το Mac δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα. Αλλά εμφανώς υπήρχε πρόβλημα τελικά και ευτυχώς λύθηκε μέσω software


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/02/2021 - 23:09

Το πέρασα μόλις. Εγώ στο δικό μου με εξωτερική οθόνη LG μέσω type c που φόρτιζε το Mac δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα. Αλλά εμφανώς υπήρχε πρόβλημα τελικά και ευτυχώς λύθηκε μέσω software


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πώς είναι η οθόνη??? Για δώσε μας λίγο αν μπορείς πληροφορίες. Ευχαριστώ

Nikos Note 20 ultra snapdragon

#14   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 26/02/2021 - 23:33

Μια χαρά η οθόνη όλα κομπλέ με type c. Παίζει 4K 60 κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/02/2021 - 23:41

Μια χαρά η οθόνη όλα κομπλέ με type c. Παίζει 4K 60 κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Την θέλω και εγώ για το air M1.
Davinci και lightroom office and browsing εκτός των άλλων οι κύριες εργασίες για το μόνιτορ. Ελπίζω ότι θα είναι σούπερ.
Για παιχνίδια υπάρχει win 10 με 34 ultra wide monitor

Nikos Note 20 ultra snapdragon

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες