Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Επιλογή αυτοκινήτου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 20/04/2021 - 23:09

Αν έχεις φυσικό αέριο κοντά σου δες και κάποια μοντέλα με CNG. Είναι ότι πιο οικονομικό σήμερα και σε ορίζοντα 10ετίας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 21/04/2021 - 06:08

Προσωπικά έκανα test drive to CHR. Με 23.5 το αμάξι δεν έχει τίποτα πάνω.
Μια καλή έκδοση με το tech πακέτο φθάνει τα 28-29 (αναλόγως τον αντιπρόσωπο). Και πάντα μιλάμε για το 1.8
Το οποίο όμως 1.8 είναι σκέτη απογοήτευση στον δρόμο. Για να κινηθείς σβέλτα ξεχνάς την οικονομία.
Επειδή το στυλ οδήγησης μου θα το χαρακτήριζα κάπως γρήγορο ούτε οικονομία θα έκανα ούτε γκάζι έχει για να πας γρήγορα.
Μέσα είναι άκρως απογοητευτικό. Πλαστικούρα όλα. Το πορτ παγκαζ με ένα παιδικό καροτσάκι μέσα μετά δε χωράει τίποτα άλλο.
Infotainment και πίνακας οργάνων μία 5ετια πίσω από τον ανταγωνισμό.
Στην αρχή σε εντυπωσιάζει που παίρνει μπροστά χωρίς να ακούγεται τίποτα αλλά γρήγορα το ξεχνάς.
Έχει όμως ωραίο τιμόνι. Πράγμα που δε το περίμενα.
Γενικά για να έχεις τα οφέλη του υβριδικού στην κατανάλωση πρέπει να είσαι πολύ υπομονετικός οδηγός ή να έχεις χρόνο για χάσιμο..

Όσον αφορά ότι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης στην Ελλάδα έχουν 2-3 χρόνια ζωής είναι μεγάλο λάθος.
Η χώρα μας θέλει πολλά χρόνια ακόμη για να αποκτήσει έστω ένα υποτυπώδες δίκτυο φορτιστών.
Αν δε γεμίσει η χώρα ταχυφορτιστές (και όχι απλούς φορτιστές) δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για ηλεκτρικά.
Να προσθέσεις ένα ακόμη άγχος στη ζωή σου για τα ταξίδια που θα κανείς με το ηλεκτρικό.


Σε άλλες χώρες δίνουν την διλιτρη έκδοση στο chr και στο Corolla. Δυστυχώς στην Ελλάδα για φορολογικούς λόγους, τα δίλιτρα δεν τα ακουμπάει κανείς. Όλα τα reviews πάντως λένε ότι ο 2.0 κινητήρας είναι σαφέστατα καλύτερος από τον 1.8
Για να μπορέσεις να κινηθείς οικονομικά, πρέπει να κανεις ομαλές επιταχύνσεις ώστε να κινείσαι μόνο με τον ηλεκτροκινητήρα. Επίσης το πλεονέκτημα του υβριδικού φαίνεται κυρίως μέσα στην πόλη με σταματά ξεκινά και μικρές ταχύτητες. Οποίος κάνει πολλά χλμ εκτός, καλύτερα να πάει για ντίζελ.
Το cng είναι φοβερά οικονομικό αλλά τόσα χρόνια μετά και δεν «επιασε». Δεν θα επέλεγα με τίποτα cng

#18   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2021 - 06:18

Το σίγουρο είναι πως το Α3 το έβγαλα εκτός δεν μου άρεσε από μέσα το σαλόνι του. Toyota δεν θα δω καθόλου γιατί μου αρέσει το chr αλλά για υβριδικό δεν είμαι. Δεν κατεβαίνω σχεδόν ποτέ κέντρο. Οι αποστάσεις που κινούμαι επιβάλουν μεγάλες ταχύτητες οπότε ο ηλεκτροκινητήρας δεν θα με καλύψει. Ωραίο αυτοκίνητο όμως. Το προσεχείς θες, δεν θες.

Σας ευχαριστώ φίλτατοι που βοηθάτε!

Τελευταία επεξεργασία από: nickhellas04, 21/04/2021 - 06:19


#19   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2021 - 10:21

Μ. Δευτέρα θα κάνω το πρώτο μου test drive



#20   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 24/04/2021 - 22:09

Το σίγουρο είναι πως το Α3 το έβγαλα εκτός δεν μου άρεσε από μέσα το σαλόνι του. Toyota δεν θα δω καθόλου γιατί μου αρέσει το chr αλλά για υβριδικό δεν είμαι. Δεν κατεβαίνω σχεδόν ποτέ κέντρο. Οι αποστάσεις που κινούμαι επιβάλουν μεγάλες ταχύτητες οπότε ο ηλεκτροκινητήρας δεν θα με καλύψει. Ωραίο αυτοκίνητο όμως. Το προσεχείς θες, δεν θες.

Σας ευχαριστώ φίλτατοι που βοηθάτε!


Δεν το έχω δει το Α3 αλλά ειλικρινά δεν ξέρω που θα βρεις πιο όμορφο σαλόνι στα χρήματα που ψάχνεις.

#21   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/04/2021 - 17:01

A3 sedan έχω εγώ, φοβερό αυτοκινητο,ΑΛΛΆ αν έχεις θέμα με μέση,ξέχασε το
Πολύ χαμηλό και σκληρές αναρτήσεις, το αλλάζω τώρα θα πάω σε suv


Sent from my iPad using Tapatalk

#22   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/04/2021 - 12:08

Δεν μου άρεσε το Q2. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του υπαλλήλου. Δεν μου άρεσε που δεν έχει συναγερμό δεν έχει cruise control δεν έχει ρεζέρβα και η τιμή φτάνει στα 24.000 για ένα απλό χρώμα. Μάλλον θα προτιμήσω το troc που μου άρεσε και στην οδήγηση αλλά και στην τιμή σε full extra και μεταλλικό χρώμα που βγαίνει μείον 3000 σε σχέση με το Audi.

Απογοητεύτηκα με τα 5 χρόνια εγγύηση που είναι 2 χρόνια εγγύηση και τα υπόλοιπα τα δίνει η καρέντ@.

#23   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/04/2021 - 13:12

Δεν μου άρεσε το Q2. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του υπαλλήλου. Δεν μου άρεσε που δεν έχει συναγερμό δεν έχει cruise control δεν έχει ρεζέρβα και η τιμή φτάνει στα 24.000 για ένα απλό χρώμα. Μάλλον θα προτιμήσω το troc που μου άρεσε και στην οδήγηση αλλά και στην τιμή σε full extra και μεταλλικό χρώμα που βγαίνει μείον 3000 σε σχέση με το Audi.

Απογοητεύτηκα με τα 5 χρόνια εγγύηση που είναι 2 χρόνια εγγύηση και τα υπόλοιπα τα δίνει η καρέντ@.

Ε ναι,οι της Audi παντού το παίζουν ιστορια
Troc παρήγγειλα κι εγώ
Το έχουν και 2 φίλοι μου και είναι πολύ ευχαριστημένοι


Sent from my iPad using Tapatalk

#24   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/04/2021 - 19:04

Δεν μου άρεσε το Q2. Δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του υπαλλήλου. Δεν μου άρεσε που δεν έχει συναγερμό δεν έχει cruise control δεν έχει ρεζέρβα και η τιμή φτάνει στα 24.000 για ένα απλό χρώμα. Μάλλον θα προτιμήσω το troc που μου άρεσε και στην οδήγηση αλλά και στην τιμή σε full extra και μεταλλικό χρώμα που βγαίνει μείον 3000 σε σχέση με το Audi.

Απογοητεύτηκα με τα 5 χρόνια εγγύηση που είναι 2 χρόνια εγγύηση και τα υπόλοιπα τα δίνει η καρέντ@.


Πολύ ωραίο και το troc.Αν εξαιρέσεις τα σκληρά πλαστικά μέσα (που για εμένα εφόσον έχουν Καλη συναρμογή, δεν είναι αρνητικό αυτό ) είναι πολύ Καλη επιλογή!Χρωμα; Έκδοση advance;

#25   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/04/2021 - 21:44

Πολύ ωραίο και το troc.Αν εξαιρέσεις τα σκληρά πλαστικά μέσα (που για εμένα εφόσον έχουν Καλη συναρμογή, δεν είναι αρνητικό αυτό ) είναι πολύ Καλη επιλογή!Χρωμα; Έκδοση advance;


Για το μαύρο κοιτάω έκδοση advance. Έχει αρκετά καλούδια που η απλή έκδοση δεν τα έχει.

#26   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/04/2021 - 21:50

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τη Mercedes Α160? Με προβληματίζει λίγο ο 1.3 κινητήρας καθώς και η μικρή ιπποδύναμη στα 109 άλογα.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#27   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/04/2021 - 23:12

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τη Mercedes Α160? Με προβληματίζει λίγο ο 1.3 κινητήρας καθώς και η μικρή ιπποδύναμη στα 109 άλογα.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


Θα το κοιτούσα αλλά με χαλάει ο κινητήρας του που είναι Renault κατά τα αλλά είναι πανέμορφο.

#28   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/04/2021 - 08:04

Πολύ μικροί χώροι αποσκευών και γενικά στενό αυτοκίνητο. Δεν κάνει για οικογένεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#29   sakis72

sakis72

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 27/04/2021 - 18:03

Σκέφτομαι να πάρω το νέο Seat Leon TGI (φυσικό αέριο) 1,5 130 hp με στάνταρ αυτόματο κιβώτιο DSG. Τι γνώμη έχετε; Είναι λιγάκι τσιμπημένη η τιμή του και διαθέσιμο στο τέλος Ιουλίου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#30   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/04/2021 - 18:10

Πρατήρια φυσικού αερίου στην επαρχια να ξέρεις δεν έχει …


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες