Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δεν ανοίγει το MacBook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 13/05/2021 - 18:28

Καλησπέρα σε όλους!
Πριν 2 μήνες περίπου άλλαξα μπαταρία στο MacBook όλα καλά μέχρι προχθές. Ξαφνικά προχθές έκλεισε ενώ είχε μπαταρία, το άνοιξα και ξανά έκλεισε. Μετά από ώρα ήταν εντάξει.
Σήμερα όμως, πήγα να το ανοίξω και δεν ανοίγει καν..

Καποια πρόταση ; Τι να κάνω;

Να πω εδώ πως αλλαξα μπαταρία γιατί είχε φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση (ήμουν με καλώδιο συνέχεια) αλλά ποτε δεν μοθ είχε κάνει τέτοια νερά.

Αφορά MacBook Pro 2014 retina 13’

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 13/05/2021 - 20:28

την μπαταρία την άλλαξες μόνος σου ή σε κάποιο κατάστημα? Αν την άλλαξες μόνος σου απο που την πήρες?



#3   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 14/05/2021 - 17:43

Σε κατάστημα την αλλαξα.
Πήγα στο ίδιο κατάστημα εχθές τους ενήμερα για το πρόβλημα και μου είπαν ότι έχει χαλάσει το power button και ουι τους μαύρισε καφές!..
Μετά από 2 μήνες δεν μπορώ να τους κατηγορήσω ότι έκαναν κάτι επίτηδες εκείνοι όταν αλλαξαν μπαταρία..

#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/05/2021 - 21:12

Μπορεις να μας πεις σε ποιο καταστημα; Τυπου document/istorm; 



#5   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 15/05/2021 - 01:43

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους διαχειριστές να αναφέρω το όνομα του καταστήματος.
Έχει όμως τόση σημασία ; Αν έχει χαλάσει το κουμπί (από καφέ όπως λενε εκείνοι) με την αλλαγή μπαταρίας που έγινε πριν 2 μήνες τι μπορώ να τους προσάψω εγώ;!
Επίσης το τραγικό φυσικά είναι ότι θέλει αλλαγή όλο το πληκτρολόγιο και με ότι αυτό συνεπάγεται.. (κόστος 145€)

#6   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/05/2021 - 08:56

Καλημέρα. Σε εμένα μου είχε χαλάσει το imac 27" retina και το είχα αναφέρει σε παλαιότερο μου post. Μάλλον είχε χαλάσει ο δίσκος από ότι κατάλαβα αλλά και η μνήμη η διαφορετική που είχα αγοράσει. Εντέλει το πήγα σε ένα κατάστημα που επισκευάζουν και μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται. Δεν χρειάζεται να πω όνομα. Έδωσα 50 ευρώ περίπου που ασχολήθηκαν και το πήρα και έφυγα. Πήγα σε ένα άλλο κατάστημα (μπορώ σε προσωπικό μήνυμα να σας πω ποιό είναι) και τελικά όχι μόνο μου το έφτιαξαν (από αυτό γράφω τώρα) αλλά και με τιμές φυσιολογικές. Δεν ξέρω εσύ που το πήγες αλλά λέω τώρα μήπως να το πήγαινες και εκεί. Έδειξαν πολύ επαγγελματισμό και φάνηκε η διαφορά του ενός μαγαζιού με του άλλου που οι μεν έλεγαν δεν φτιάχνεται και θέλει αντικατάσταση όλη η motherboard ~ περίπου 600 - 800 ευρώ και οι άλλοι το έφτιαξαν με μια πατέντα με πολύ λιγότερα χρήματα και απλά αργότερα έστειλα στην αντιπροσωπεία την χαλασμένη kingston μνήμη για αντικατάσταση εφόσον είχα εγγύηση.



#7   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 15/05/2021 - 23:52

Θα στείλω προσωπικό μήνυμα.

Δεν έχω πρόβλημα να πω το μαγαζί, ξανά λέω στην αλλαγή μπαταρίας ήταν άψογοι σε λίγο χρόνο και πολύ οικονομικοί (150€ όταν οι apple resellers ζητάνε 400-600)

#8   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 15/05/2021 - 23:52

Θα στείλω προσωπικό μήνυμα.

Δεν έχω πρόβλημα να πω το μαγαζί, ξανά λέω στην αλλαγή μπαταρίας ήταν άψογοι σε λίγο χρόνο και πολύ οικονομικοί (150€ όταν οι apple resellers ζητάνε 400-600)

#9   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 16/05/2021 - 21:07

250 εύρω είναι στα οποία αλλάζουν την μπαταριά και το πληκτρολόγιο 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες