Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Το iPhone σου κάτι σου λέει λάθος.. Και αυτό δεν είναι άλλο από το Battery Health


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/01/2022 - 21:15

How-to-check-your-iPhones-battery-health


Κάπου λίγο πίσω στο πρόσφατο παρελθόν η Apple έδωσε ένα χαρακτηριστικό στο κοινό παρέχοντας ουσιαστικά μια "αξιόπιστη μονάδα μέτρησης" του ποσοστού "κόπωσης" της μπαταρίας των χρηστών iDevices ..

Η συγκεκριμένη κίνηση αν και εκ πρώτης μοιάζει ως μια κίνηση που σκοπό έχει να παράξει διαφάνεια , στην πράξη έχει δημιουργήσει πολλές εντάσεις είτε σε μεταπωλήσεις συσκευών είτε σε συζητήσεις επί συζητήσεων στα Social Media , τα forums και τα Blogs , ως προς το αν εν τέλη αυτές οι αριθμητικές αποτυπώσεις έχουν κάποιο νόημα και σε τι βαθμό θα πρέπει η όχι να λαμβάνονται υπόψιν.. 

Καιρός να αρχίσουμε με καμμιά αλήθεια, ή έστω με κάποιες διορθώσεις..

Ο Adrian Kingsley-Hughes του Zdnet πλέον τονίζει αυτό που πολύς κόσμος έχει ψυλλιαστεί πλέον και αυτό δεν είναι άλλο από το ότι το iPhone μας μας λέει ψέματα όταν πάμε στο : Settings > Battery > Battery Health ... 

Το κείμενο του Adrian αυτούσιο :
 
Το iPhone 13 Pro Max μου το αγόρασα την ημέρα του λανσαρίσματος. Μέχρι σήμερα, το έχω 104 ημέρες. Σύμφωνα με τα δεδομένα Battery Cycle Count (οδηγίες για το πως να τα βρεις εδώ), βρίσκεται στο 92 κύκλο επαναφόρτισης. Και φυσικά, ο αριθμός αυτός είναι μεγάλος.

H Apple αναφέρει ότι η μπαταρία διατηρεί το 80% της χωρητικότητας μετά από 500 κύκλους φόρτισης. Αυτό σημαίνει ότι το iPhone μου βρίσκεται ήδη στο 20% των 500 κύκλων.
 
Και όμως η υγεία της μπαταρίας βρίσκεται στο 100%. Αν ψάξω θα διαπιστώσω ότι η maximum full charge capacity αναφέρεται ως 4,523mAh και η minimum full charge capacity (πιθανώς της τελευταίας φόρτισης)  4,255mAh. Γιατί όμως το iOS δεν το αναφέρει;
 
Το trick λειτουργεί επειδή η rated capacity μιας μπαταρίας είναι θεωρητική. Ορισμένες κάνουν το ντεμπούτο τους με μεγαλύτερη, κάποιες με ακόμη μεγαλύτερη. Όσο περισσότερη χωρητικότητα υπάρχει πάνω από την θεωρητική rated capacity, τόσο περισσότερο ο counter θα χρειαστεί για να πέσει από το 100% στο 99%.

Αν τα παραπάνω νούμερα σας μοιάζουν "κινέζικά" η απλή μετάφραση είναι μια : Το ποσοστό της μπαταρίας ΔΕΝ παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο ! 

 

[Via]


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 09/01/2022 - 21:20

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 09/01/2022 - 21:23

Κάπου λίγο πίσω στο πρόσφατο παρελθόν η Apple έδωσε ένα χαρακτηριστικό στο κοινό παρέχοντας ουσιαστικά μια "αξιόπιστη μονάδα μέτρησης" του ποσοστού "κόπωσης" της μπαταρίας των χρηστών iDevices ..
Η συγκεκριμένη κίνηση αν και εκ πρώτης μοιάζει ως μια κίνηση που σκοπό έχει να παράξει διαφάνεια , στην πράξη έχει δημιουργήσει πολλές εντάσεις είτε σε μεταπωλήσεις συσκευών είτε σε συζητήσεις επί συζητήσεων στα Social Media , τα forums και τα Blogs , ως προς το αν εν τέλη αυτές οι αριθμητικές αποτυπώσεις έχουν κάποιο νόημα και σε τι βαθμό θα πρέπει η όχι να λαμβάνονται υπόψιν.. 
Καιρός να αρχίσουμε με καμμιά αλήθεια, ή έστω με κάποιες διορθώσεις..
Ο Adrian Kingsley-Hughes του Zdnet πλέον τονίζει αυτό που πολύς κόσμος έχει ψυλλιαστεί πλέον και αυτό δεν είναι άλλο από το ότι το iPhone μας μας λέει ψέματα όταν πάμε στο : Settings > Battery > Battery Health ... 
Το κείμενο του Adrian αυτούσιο :
 
Το iPhone 13 Pro Max μου το αγόρασα την ημέρα του λανσαρίσματος. Μέχρι σήμερα, το έχω 104 ημέρες. Σύμφωνα με τα δεδομένα Battery Cycle Count (οδηγίες για το πως να τα βρεις εδώ), βρίσκεται στο 92 κύκλο επαναφόρτισης. Και φυσικά, ο αριθμός αυτός είναι μεγάλος.
H Apple αναφέρει ότι η μπαταρία διατηρεί το 80% της χωρητικότητας μετά από 500 κύκλους φόρτισης. Αυτό σημαίνει ότι το iPhone μου βρίσκεται ήδη στο 20% των 500 κύκλων.
 
Και όμως η υγεία της μπαταρίας βρίσκεται στο 100%. Αν ψάξω θα διαπιστώσω ότι η maximum full charge capacity αναφέρεται ως 4,523mAh και η minimum full charge capacity (πιθανώς της τελευταίας φόρτισης)  4,255mAh. Γιατί όμως το iOS δεν το αναφέρει;
 
Το trick λειτουργεί επειδή η rated capacity μιας μπαταρίας είναι θεωρητική. Ορισμένες κάνουν το ντεμπούτο τους με μεγαλύτερη, κάποιες με ακόμη μεγαλύτερη. Όσο περισσότερη χωρητικότητα υπάρχει πάνω από την θεωρητική rated capacity, τόσο περισσότερο ο counter θα χρειαστεί για να πέσει από το 100% στο 99%.Αν τα παραπάνω νούμερα σας μοιάζουν "κινέζικά" η απλή μετάφραση είναι μια : Το ποσοστό της μπαταρίας ΔΕΝ παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο ! 
 

[Via]


Ολοσωστος! Μας ειχε γινει εμμονη το ολο θεμα. Αντι να χαιρομαστε το τηλεφωνο, κοιταμε ποτε να φορτισουμε, για ποση ωρα, μεχρι ποιο ποσοστο, με ποιον φορτιστη (ταχυφορτιστη, απλο 5w ή ασυρματη φορτιση κτλ κτλ)

Κοινως ζαλαδα. Μακαρι οπως εχω ξαναπει σε καποιο update να εβγαζαν εντελως αυτη την μακακια, να βρουμε εμεις την υγειά μας!

#3   Psychosocial

Psychosocial

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2022 - 23:12

Που ειναι ο Νικολας που εχει μαλλιασει η γλωσσα του να τα λεει γι αυτο το τραγικο health?

#4   giannik

giannik

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:gianni_k

Δημοσίευση 10/01/2022 - 08:29

Το θέμα είναι ότι αυτή η μλκ πλέον επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την τιμή μεταπώλησης,πλέον είναι το πρώτο που ρωτούν..



#5   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 10/01/2022 - 11:02

Το θέμα είναι ότι αυτή η μλκ πλέον επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την τιμή μεταπώλησης,πλέον είναι το πρώτο που ρωτούν..

θα τους στελνεις το ποστ παραπανω :D



#6   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2022 - 12:39

Για όσους όμως το αμφισβητούνε.
Αν αγοράσετε ένα κινητό στα ίδια χρήματα και βρείτε δυο μεταχειρισμένα. Ίδια μέρα αγορασμένα σε ίδια κατάσταση και το ένα λέει 100% και το άλλο 95% ποιο θα προτιμήσετε; Μην μου πείτε το 95%.
Εμένα έπεσε στο 83% πρώτη φορά στα χρονικά.
Ποτέ δεν είχε πέσει κάτω από 96% κάποια συσκευή.
Και ναι μου κλείνει εφαρμογές. Και επίσης όταν πάει 80 η apple αλλάζει την μπαταρία αν είναι εντός εγγύησης.
Κάτι σημαίνει αυτό μας αρέσει δεν μας αρέσει .
Αυτό που ξέρω είναι ότι από το 11 σειρά και μετά οι μπαταρίες δεν είναι της ίδια ποιότητας με τις προηγούμενες σειρές.
Τα είχα και τα έχω συγκρίνει.
Και βλέπω σε φίλους που πήραν καινούργια .
Το ίδιο πράγμα.

#7   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2022 - 13:21

Εγώ πάντως έχω δει το εξής, από τότε που πρωτοβγήκε το Battery Health σα feature.
Επειδή φορτίζω από 60-80 σχεδόν καθολικά, όλα μου τα κινητά μένουν καρφωμένα στο 100% για 1 χρόνο μέχρι να πάρω το επόμενο.

Μόλις όμως δώσω το εκάστοτε τηλ στο φίλο μου (που δεν προσέχει καθόλου πώς φορτίζει και τους ξεσκίζει τις μπαταρίες κανονικά), μέσα σε λίγο καιρό κάθε συσκευή έχει χάσει αρκετά μεγάλο ποσοστό από την υγεία.
Πχ, του έδωσα πρόσφατα που πήρα το 13αρι το 12 Pro Max μου, το οποίο είχε κλασσικά 100% Health και τώρα έχει πάει ήδη στο 93%, μέσα σε ούτε δύο μήνες.

Δε θυμάμαι πότε πρωτοβγήκε το Health, αλλά από τότε που λανσαρίστηκε τσεκάρω ευλαβικά τις συσκευές όσο τις έχω στην κατοχή μου αλλά και αφού φύγουν από τα χέρια μου και πάνε στο φίλο μου και έχω δει ακριβώς το ίδιο κάθε φορά.

Είμαι 100% σίγουρη πως αν κρατούσα την εκάστοτε συσκευή παραπάνω, η υγεία θα έμενε στο 100 για πολύ ακόμα.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 10/01/2022 - 13:24


#8   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 10/01/2022 - 14:17

 εγω ξερω πως η μπαταρια σε παλιοτερα μοντελα απο το τρεχων , μετα το update συνηθως πεφτει η μπαταρια !

 

Οχι οτι του δινω και σημασια ομως !



#9   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2022 - 15:00

Προσωπικα τουλαχιστον τα τελευταια χρονια κοιτω την υγεια της μπαταριας του καθως αγοραζω μεταχειρισμενο κ το κρατω τουλαχιστον αλλα 2 ετη.Οποτε κ θελω να ξερω σε τι κατασταση ειναι κ αν θα χρειαστει να αλλαξω μπαταρια μιας κ ανεβαινει το κοστος του μετα



#10   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2022 - 18:31

Εγώ πάντως έχω δει το εξής, από τότε που πρωτοβγήκε το Battery Health σα feature.
Επειδή φορτίζω από 60-80 σχεδόν καθολικά, όλα μου τα κινητά μένουν καρφωμένα στο 100% για 1 χρόνο μέχρι να πάρω το επόμενο.

Μόλις όμως δώσω το εκάστοτε τηλ στο φίλο μου (που δεν προσέχει καθόλου πώς φορτίζει και τους ξεσκίζει τις μπαταρίες κανονικά), μέσα σε λίγο καιρό κάθε συσκευή έχει χάσει αρκετά μεγάλο ποσοστό από την υγεία.
Πχ, του έδωσα πρόσφατα που πήρα το 13αρι το 12 Pro Max μου, το οποίο είχε κλασσικά 100% Health και τώρα έχει πάει ήδη στο 93%, μέσα σε ούτε δύο μήνες.

Δε θυμάμαι πότε πρωτοβγήκε το Health, αλλά από τότε που λανσαρίστηκε τσεκάρω ευλαβικά τις συσκευές όσο τις έχω στην κατοχή μου αλλά και αφού φύγουν από τα χέρια μου και πάνε στο φίλο μου και έχω δει ακριβώς το ίδιο κάθε φορά.

Είμαι 100% σίγουρη πως αν κρατούσα την εκάστοτε συσκευή παραπάνω, η υγεία θα έμενε στο 100 για πολύ ακόμα.

Παρόλο που ο τρόπος σκέψης σου αλλά και τα συμπεράσματά σου είναι ορθολογικά, ταυτόχρονα δεν είναι ορθολογιστικά.

Και θα ήθελα να το εξηγήσω κάνοντας την εξής εισαγωγή:
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μετρήσουμε την χωρητικότητα μίας μπαταρίας. Δεν υπάρχει κάποιο hardware κρυμμένο μέσα στα σωθικά μιας συσκευής που να μπορεί να το κάνει αυτό.
Αυτό όμως που υπάρχει είναι ένα μικρό αμπερόμετρο και ένα βολτόμετρο που «φλερτάρουν» κάθε μπαταρία.

Το πρώτο μπορεί και μετράει το φορτίο (σε Ampere ή Coulomb) που εισέρχεται μέσα σε μια μπαταρία όταν αυτή βρίσκεται σε κατάσταση φόρτισης, αλλά και το φορτίο που εξέρχεται από αυτή όταν βρίσκεται σε κατάσταση αποφόρτισης και μάλιστα στην μονάδα του χρόνου. Πχ mAh = miliAmperes ανά ώρα

Το δεύτερο μετράει την διαφορά δυναμικού (τάση) σε Volt μεταξύ των πόλων της μπαταρίας.

Οι παραπάνω δύο μετρητές παραδίδουν συνδυαστικά τις μετρήσεις τους σε δύο διαφορετικούς αλγόριθμους και αυτοί με τη σειρά τους τις μετατρέπουν στο εκάστοτε ποσοστό και την υγεία της μπαταρίας αντίστοιχα.

Πως τα υπολογίζουν:
Όταν η μπαταρία φορτίζει ή αποφορτίζει μετρούν ανά sec πόσα Ampere Εισέρχονται ή εξέρχονται από αυτή. Με μία απλή αναγωγή και αναλόγως τον χρόνο φόρτισης ή αποφόρτισης, υπολογίζεται συνολικά πόσο Φορτίο «προστέθηκε» ή «αφαιρέθηκε» από την μπαταρία.
Παράλληλα μετρούν τη τάση της μπαταρίας η οποία μειώνεται όσο η μπαταρία αποφορτίζεται και αντιστοίχως αυξάνεται όσο η μπαταρία φορτίζεται.
Εκεί που η μπαταρία δεν έχει να δώσει άλλο φορτίο και ταυτόχρονα η τάση της είναι στο ναδίρ είναι το 0% και αντιστρόφως των παραπάνω, το 100%.
Η προσθαφαίρεσή των φορτίων όπως και η αυξομείωση της τάσης, δημιουργούν όλες τις ενδιάμεσες τιμές των ποσοστών.

Γιατί οι τιμές δεν είναι πάντα αξιόπιστες:

Όταν μία μπαταρία περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της, με την κατάσταση χρήσης, φόρτισης και εκφόρτισης να κυμαίνεται μεταξύ του 40 & 80% της χωρητικότητας της, οι μετρητές και οι αλγόριθμοι που τους ερμηνεύουν, «εμποδίζονται» να διαβάσουν τα δεδομένα της μπαταρίας είτε όταν αυτή είναι σε πλήρη φόρτιση είτε στο σημείο καμπής της.

Αυτό σημαίνει πως θα δώσουν πληροφορία με μεγάλο συντελεστή σφάλματος όχι τόσο στο ποσοστό αλλά σίγουρα στην υγεία.

Ο τρόπος λοιπόν που αποφάσισες να «φέρεσαι» στην μπαταρία σου (τον οποίο χαιρετίζω) αυξάνει ναι μεν την μακροζωία της αλλά και ταυτόχρονα τις πιθανότητες να σου δίνει λάθος μετρήσεις στο ποσοστό και την υγεία της.

Με τα λεχθέντα εξηγούνται και τα εξής:

1. Μέσα στα τελευταία 10 χρόνια της λειτουργίας του forum υπήρξαν εκατοντάδες χρήστες που παρότρυναν άλλους να κάνουν μία πλήρη αποφόρτιση της συσκευής τους και αμέσως μετά μία πλήρης φόρτιση. Έλεγαν χαρακτηριστικά ότι αυτή η διαδικασία κάνει calibrate την μπαταρία. Βέβαια η μπαταρία calibrate δεν γίνεται. Αυτό όμως που συνέβαινε είναι ότι έδιναν την ευκαιρία στους μετρητές να μετρήσουν με ακρίβεια τον συνολικό όγκο του φορτίου που χρειαζόταν η μπαταρία μέχρι να φορτίσει πλήρως, άρα και την χωρητικότητα της. Επιπλέον όλο το εύρος της τάσης της από το σημείο καμπής έως και το 100%. Με αυτό τον τρόπο έδιναν με μεγαλύτερη ακρίβεια το πραγματικό ποσοστό της.
2. Κάποιοι χρήστες και κυρίως αυτοί με ταλαιπωρημένη μπαταρία, διαπίστωναν πως ενώ το ποσοστό τους ήταν στο 60%, μετά από 1-2 λεπτά ξαφνικά αυτό έπεφτε ως διά μαγείας απότομα στο 20. Αυτό συμβαίνει διότι ο μετρητής της τάσης εμπλέκεται μόνο όταν η συσκευή αφυπνιστεί ή επανεκκινηθεί (Το γιατί μπορούμε να το αναλύσουμε άλλη φορά). Σε μία ταλαιπωρημένη μπαταρία παρατηρείται πως δεν μπορεί να κρατήσει την τάση της. Αν ο χρήστης βρίσκεται πολύ ώρα με ανοιχτή οθόνη στην ταλαιπωρημένη συσκευή του, μετά την κλειδώσει και αμέσως μετά την αφυπνίσει, θα εμπλακεί ο μετρητής τάσης, θα διαπιστώσει μεγάλη απώλεια τάσης και θα διορθώσει αυτόματα το ποσοστό που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε εξάρτηση μόνο από τον μετρητή φορτίου.
3. Σε συσκευές που είναι jailbroken υπάρχουν tweaks όπου ο χρήστης μπορεί να βλέπει στην οθόνη του και σε πραγματικό χρόνο τις τιμές του φορτίου φόρτισης ή εκφόρτισης της μπαταρίας. Αποκαλύπτει δηλαδή το αμπερόμετρο.

Είναι λοιπόν πολύ πιθανότερο να είχες εσύ λάθος ενδείξεις για την υγεία της μπαταρίας σου παρά το ότι ο φίλος την ξελίγωσε μέσα σε δύο μήνες. Ακριβώς επειδή την άφηνε να ξεφορτίζει σχεδόν εντελώς και αντιστοίχωςνα φορτίζει στο φορτιστή όλη νύχτα, η μπαταρία απέκτησε πιο αξιόπιστες μετρήσεις παρόλο που έβλαπτε την υγεία της. [emoji846]

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 10/01/2022 - 18:48

Big things have small beginnings

#11   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2022 - 19:38

Παρόλο που ο τρόπος σκέψης σου αλλά και τα συμπεράσματά σου είναι ορθολογικά, ταυτόχρονα δεν είναι ορθολογιστικά.

Και θα ήθελα να το εξηγήσω κάνοντας την εξής εισαγωγή:
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μετρήσουμε την χωρητικότητα μίας μπαταρίας. Δεν υπάρχει κάποιο hardware κρυμμένο μέσα στα σωθικά μιας συσκευής που να μπορεί να το κάνει αυτό.
Αυτό όμως που υπάρχει είναι ένα μικρό αμπερόμετρο και ένα βολτόμετρο που «φλερτάρουν» κάθε μπαταρία.

Το πρώτο μπορεί και μετράει το φορτίο (σε Ampere ή Coulomb) που εισέρχεται μέσα σε μια μπαταρία όταν αυτή βρίσκεται σε κατάσταση φόρτισης, αλλά και το φορτίο που εξέρχεται από αυτή όταν βρίσκεται σε κατάσταση αποφόρτισης και μάλιστα στην μονάδα του χρόνου. Πχ mAh = miliAmperes ανά ώρα

Το δεύτερο μετράει την διαφορά δυναμικού (τάση) σε Volt μεταξύ των πόλων της μπαταρίας.

Οι παραπάνω δύο μετρητές παραδίδουν συνδυαστικά τις μετρήσεις τους σε δύο διαφορετικούς αλγόριθμους και αυτοί με τη σειρά τους τις μετατρέπουν στο εκάστοτε ποσοστό και την υγεία της μπαταρίας αντίστοιχα.

Πως τα υπολογίζουν:
Όταν η μπαταρία φορτίζει ή αποφορτίζει μετρούν ανά sec πόσα Ampere Εισέρχονται ή εξέρχονται από αυτή. Με μία απλή αναγωγή και αναλόγως τον χρόνο φόρτισης ή αποφόρτισης, υπολογίζεται συνολικά πόσο Φορτίο «προστέθηκε» ή «αφαιρέθηκε» από την μπαταρία.
Παράλληλα μετρούν τη τάση της μπαταρίας η οποία μειώνεται όσο η μπαταρία αποφορτίζεται και αντιστοίχως αυξάνεται όσο η μπαταρία φορτίζεται.
Εκεί που η μπαταρία δεν έχει να δώσει άλλο φορτίο και ταυτόχρονα η τάση της είναι στο ναδίρ είναι το 0% και αντιστρόφως των παραπάνω, το 100%.
Η προσθαφαίρεσή των φορτίων όπως και η αυξομείωση της τάσης, δημιουργούν όλες τις ενδιάμεσες τιμές των ποσοστών.

Γιατί οι τιμές δεν είναι πάντα αξιόπιστες:

Όταν μία μπαταρία περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της, με την κατάσταση χρήσης, φόρτισης και εκφόρτισης να κυμαίνεται μεταξύ του 40 & 80% της χωρητικότητας της, οι μετρητές και οι αλγόριθμοι που τους ερμηνεύουν, «εμποδίζονται» να διαβάσουν τα δεδομένα της μπαταρίας είτε όταν αυτή είναι σε πλήρη φόρτιση είτε στο σημείο καμπής της.

Αυτό σημαίνει πως θα δώσουν πληροφορία με μεγάλο συντελεστή σφάλματος όχι τόσο στο ποσοστό αλλά σίγουρα στην υγεία.

Ο τρόπος λοιπόν που αποφάσισες να «φέρεσαι» στην μπαταρία σου (τον οποίο χαιρετίζω) αυξάνει ναι μεν την μακροζωία της αλλά και ταυτόχρονα τις πιθανότητες να σου δίνει λάθος μετρήσεις στο ποσοστό και την υγεία της.

Με τα λεχθέντα εξηγούνται και τα εξής:

1. Μέσα στα τελευταία 10 χρόνια της λειτουργίας του forum υπήρξαν εκατοντάδες χρήστες που παρότρυναν άλλους να κάνουν μία πλήρη αποφόρτιση της συσκευής τους και αμέσως μετά μία πλήρης φόρτιση. Έλεγαν χαρακτηριστικά ότι αυτή η διαδικασία κάνει calibrate την μπαταρία. Βέβαια η μπαταρία calibrate δεν γίνεται. Αυτό όμως που συνέβαινε είναι ότι έδιναν την ευκαιρία στους μετρητές να μετρήσουν με ακρίβεια τον συνολικό όγκο του φορτίου που χρειαζόταν η μπαταρία μέχρι να φορτίσει πλήρως, άρα και την χωρητικότητα της. Επιπλέον όλο το εύρος της τάσης της από το σημείο καμπής έως και το 100%. Με αυτό τον τρόπο έδιναν με μεγαλύτερη ακρίβεια το πραγματικό ποσοστό της.
2. Κάποιοι χρήστες και κυρίως αυτοί με ταλαιπωρημένη μπαταρία, διαπίστωναν πως ενώ το ποσοστό τους ήταν στο 60%, μετά από 1-2 λεπτά ξαφνικά αυτό έπεφτε ως διά μαγείας απότομα στο 20. Αυτό συμβαίνει διότι ο μετρητής της τάσης εμπλέκεται μόνο όταν η συσκευή αφυπνιστεί ή επανεκκινηθεί (Το γιατί μπορούμε να το αναλύσουμε άλλη φορά). Σε μία ταλαιπωρημένη μπαταρία παρατηρείται πως δεν μπορεί να κρατήσει την τάση της. Αν ο χρήστης βρίσκεται πολύ ώρα με ανοιχτή οθόνη στην ταλαιπωρημένη συσκευή του, μετά την κλειδώσει και αμέσως μετά την αφυπνίσει, θα εμπλακεί ο μετρητής τάσης, θα διαπιστώσει μεγάλη απώλεια τάσης και θα διορθώσει αυτόματα το ποσοστό που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε εξάρτηση μόνο από τον μετρητή φορτίου.
3. Σε συσκευές που είναι jailbroken υπάρχουν tweaks όπου ο χρήστης μπορεί να βλέπει στην οθόνη του και σε πραγματικό χρόνο τις τιμές του φορτίου φόρτισης ή εκφόρτισης της μπαταρίας. Αποκαλύπτει δηλαδή το αμπερόμετρο.

Είναι λοιπόν πολύ πιθανότερο να είχες εσύ λάθος ενδείξεις για την υγεία της μπαταρίας σου παρά το ότι ο φίλος την ξελίγωσε μέσα σε δύο μήνες. Ακριβώς επειδή την άφηνε να ξεφορτίζει σχεδόν εντελώς και αντιστοίχωςνα φορτίζει στο φορτιστή όλη νύχτα, η μπαταρία απέκτησε πιο αξιόπιστες μετρήσεις παρόλο που έβλαπτε την υγεία της. [emoji846]

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που πήρες το χρόνο να τα γράψεις όλα αυτά!

Οπότε με λίγα λόγια, είναι δίκοπο μαχαίρι το πώς είναι καλύτερο να φορτίζει κάποιος...

Ίσως ως ψυχαναγκαστική που είμαι να επιλέξω πάλι αυτό που κάνω μέχρι τώρα, για να έχω την ψευδαίσθηση ότι η συσκευή έχει άψογη υγεία μπαταρίας, άσχετο αν δεν ισχύει [emoji23]
Πονάει λίγο βέβαια που ξέρω ότι δεν ισχύει, αλλά τουλάχιστον να μη το βλέπω [emoji1787]

Ένα bonus είναι η μεταπωλητική αξία που παίζει ρόλο για τον περισσότερο κόσμο, εδώ ψαρώνουμε πολλοί από εμάς που είμαστε πιο ψαγμένοι όσο να'ναι, φαντάσου ο απλός κόσμος.

Χάνουμε βέβαια λίγο τη βολή μας με αυτό το σύστημα, γιατί έχουμε το νου μας στις φορτίσεις μέσα στη μέρα, αν και με τα Shortcuts έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση.
Σχεδόν έχω πάψει να κοιτάω τα ποσοστά κι απλά βασίζομαι στις ειδοποιήσεις μόνο.

Και πάλι ευχαριστώ για τη λεπτομερή επεξήγηση, θα πρέπει να κάνω το post σου copy paste στις σημειώσεις μου γιατί ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο!

#12   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/01/2022 - 19:45

Οπότε με λίγα λόγια, είναι δίκοπο μαχαίρι το πώς είναι καλύτερο να φορτίζει κάποιος...
 

Δεν ειναι δικοπο μαχαίρι... ειναι ξεκάθαρο... μικρες και συχνες φορτίσεις και να μη πέφτει κατω απο το 30% 

https://www.research...ty_A_case_study 



#13   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2022 - 22:04

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που πήρες το χρόνο να τα γράψεις όλα αυτά!

Οπότε με λίγα λόγια, είναι δίκοπο μαχαίρι το πώς είναι καλύτερο να φορτίζει κάποιος...

Ίσως ως ψυχαναγκαστική που είμαι να επιλέξω πάλι αυτό που κάνω μέχρι τώρα, για να έχω την ψευδαίσθηση ότι η συσκευή έχει άψογη υγεία μπαταρίας, άσχετο αν δεν ισχύει [emoji23]
Πονάει λίγο βέβαια που ξέρω ότι δεν ισχύει, αλλά τουλάχιστον να μη το βλέπω [emoji1787]

Ένα bonus είναι η μεταπωλητική αξία που παίζει ρόλο για τον περισσότερο κόσμο, εδώ ψαρώνουμε πολλοί από εμάς που είμαστε πιο ψαγμένοι όσο να'ναι, φαντάσου ο απλός κόσμος.

Χάνουμε βέβαια λίγο τη βολή μας με αυτό το σύστημα, γιατί έχουμε το νου μας στις φορτίσεις μέσα στη μέρα, αν και με τα Shortcuts έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση.
Σχεδόν έχω πάψει να κοιτάω τα ποσοστά κι απλά βασίζομαι στις ειδοποιήσεις μόνο.

Και πάλι ευχαριστώ για τη λεπτομερή επεξήγηση, θα πρέπει να κάνω το post σου copy paste στις σημειώσεις μου γιατί ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο!

Δεν υπάρχει λόγος να μ´ευχαριστείς. Η ευχαρίστηση είναι δική μου.
Άλλωστε τα περισσότερα τα προσφώνησα, δεν τα έγραψα. [emoji4]
Ο καλύτερος τρόπος να φορτίζει κάποιος το κινητό του και στο μέτρο του δυνατού, είναι αυτός που ακολουθείς ήδη.
Απλά αν μπορείς επικουρικά 1 φορά το μήνα/2μηνο κάνε μια σχεδόν πλήρη εκφόρτιση και μετά πλήρη φόρτιση για να είναι πιο αξιόπιστη η Υγεία και το ποσοστό της μπαταρίας.
Πχ από 5% σε 95%
Big things have small beginnings

#14   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2022 - 22:32

Ακούστε ακόμα ένα περίεργο. Αγοράζω iphone 11 pro τον Σεπτέμβριο του 2019. Ένα χρόνο μετά, η υγεία της μπαταρίας έχει πέσει στο 91%. Κάποια στιγμή μέσα στο 2020 ή αρχές του 2021 βγαίνει κάποιο update το οποίο έλεγε πως θα κάνει νέο calibration στην υγεία της μπαταρίας. Γίνεται το calibration το οποίο έγραφε ότι θα πάρει περίπου 2 βδομάδες και η υγεια λοιπόν επιστρέφει στο 100%. Έκτοτε, συνολικά έχω την συσκευή παραπάνω από 2 χρόνια και η υγεία έχει κολλήσει στο 100%. 

 

Όχι ότι με χαλάει (ως ένδειξη), απλά θέλω να πω ότι η συγκεκριμένη ένδειξη εντελώς μουφα. Είναι σίγουρο ότι η μπαταρία έχει χάσει ένα 10-15% της χωρητικότητας της και φίνεται από το ποσό που απομένει όταν το πάω ξανά για φόρτιση κάθε μέρα.   



#15   kostasgp

kostasgp

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2022 - 18:16

Αυτο παντως που παρατηρησα ειναι οτι ως το Σεπτεμβρη ειχα 100%
Κατα τον Νοεμβρη πηγε 98%
Μετα απο μια βδομαδα πηγε 97 κ τωρα εχω 96%

12 pro Max που φορτιζει βραδυ με το παλιο πριζακι - το usb-A


Χρηση κανονικη. Ουτε ταινιες ουτε youtube ουτε δεδομενα πανω απο 1 ωρα την μερα.

Πολλες φορες πχ το φορτιζω μερα παρα μερα γιατι η χρηση πραγματικα ειναι λιγη.

Δεν το εχω αφησει να πεσει κατω απο 28-30% η σταθμη κ να το αφησω ξεφορτιστο.

Πραγματικα ειναι εκνευριστικο αυτο με την υγεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)