Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρία (ξανά) σε MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/03/2022 - 23:55

Καλησπέρα. Έχω ένα MacBook pro 13' early 2015 αγορασμένο τον 09/2015. Περίπου στα 3 έτη απο την αγορά του άλλαξα μπαταρία με κόστος 280€. Κατόπιν συμβουλής του σέρβις απο τότε έχω σχεδόν μόνιμα τον υπολογιστή στην πρίζα. Σήμερα βλέπω μηνυμα για αντικατασταση μπαταρίας. Τσεκαρα τους κύκλους φόρτισης και έχω μόλις 261 ενώ υποτίθεται ότι θα χρειαζοταν αλλαγή περίπου στους 1000. Είναι φυσιολογικό να αλλάζω καθε τρία έτη μπαταρία; Το κόστος ειναι μεγάλο και δεν ξέρω αν αξίζει πάλι ένα ποσό κοντά στα 300€. Σας επισυνάπτω και screenshot απο την αναφορά συστήματος και το μήνυμα για την αντικατάσταση της μπαταρίας. Είναι φυσιολογικό με 261 κύκλους φόρτισης να χρήζει αντικατάστασης; 

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2022 - 12:23

Δε νομίζω ότι η συμβουλή να το αφήνεις μόνιμα στην πρίζα (ώστε να μένει συνέχεια στο 100%) ήταν σωστή. Πρέπει κάθε τόσο να εκφορτίζεται και να φορτίζεται.

https://www.macworld...healthy-3807484

Η μπαταρία έχει φουσκώσει;
Άσχετα με το μήνυμα, τι αυτονομία έχει;

Πάντως μου έχει τύχει και σε laptops άλλων κατασκευαστών η μπαταρία να φουσκώνει και να θέλει αντικατάσταση εκει κοντά στην 3ετια, και μετά από 2 χρόνια να συμβαίνει το ίδιο και με τη μπαταρία αντικατάστασης.

Όταν είναι ενσωματωμένη είναι ακόμα πιο δύσκολο και ακριβό…

Στα νέα μοντέλα έχει βάλει η apple software που υποτίθεται βοηθάει τη μακροζωια της μπαταρίας, δεν το φορτίζει στο 100% μόνιμα κλπ

Στο δικό σου δεν υποστηρίζεται αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 30/03/2022 - 12:30


#3   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/03/2022 - 13:01

Δε νομίζω ότι η συμβουλή να το αφήνεις μόνιμα στην πρίζα (ώστε να μένει συνέχεια στο 100%) ήταν σωστή. Πρέπει κάθε τόσο να εκφορτίζεται και να φορτίζεται.

https://www.macworld...healthy-3807484

Η μπαταρία έχει φουσκώσει;
Άσχετα με το μήνυμα, τι αυτονομία έχει;

Πάντως μου έχει τύχει και σε laptops άλλων κατασκευαστών η μπαταρία να φουσκώνει και να θέλει αντικατάσταση εκει κοντά στην 3ετια, και μετά από 2 χρόνια να συμβαίνει το ίδιο και με τη μπαταρία αντικατάστασης.

Όταν είναι ενσωματωμένη είναι ακόμα πιο δύσκολο και ακριβό…

Στα νέα μοντέλα έχει βάλει η apple software που υποτίθεται βοηθάει τη μακροζωια της μπαταρίας, δεν το φορτίζει στο 100% μόνιμα κλπ

Στο δικό σου δεν υποστηρίζεται αυτό.

 H αυτονομία δείχνει οκ, μπορώ να κάνω απλές εργασίες με μόνο μπαταρία. Επίσης, δεν δείχνει να έχει φουσκώσει. Μίλησα με έναν τεχνικό και μου απάντησε ότι ο φορτιστής, τον οποίο αγόρασα για γνήσιο προ 1,5 έτους, ίσως να μην είναι γνήσιος και να έκανε την ζημιά. Σε άτι αφορά αυτό για την πρίζα οι απόψεις διίστανται. Θεωρητικά η φόρτιση διακόπτεται στο 100% και όταν είναι το λαπτοπ στο ρεύμα τροφοδοτείται απευθείας από το τροφοδοτικό και όχι από την μπαταρία. Το κόστος σε μη εξουσιοδοτημένο είναι στα 200€ συν ένας γνήσιος φορτιστής οπότε αγγίζουμε τα 300€ και δεν ξέρω αν αξίζουν για MacBook pro 7 ετών. Από την άλλη ένα καινούργιο αρχίζει από τα 1500€. 



#4   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2022 - 13:31

η μπαταρία δεν πρέπει να είναι στο 100% συνέχεια
τα καινούργια τα αφήνει μεχρι το 80% αν δεν κάνω λάθος

γράφει serial number ο φορτιστής; δοκίμασες αν τον αναγνωρίζει το site της apple support? μοιάζει για ιμιτασιόν; τον πήρες από ύποπτο κατάστημα;

Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 30/03/2022 - 13:32


#5   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/03/2022 - 13:36

η μπαταρία δεν πρέπει να είναι στο 100% συνέχεια
τα καινούργια τα αφήνει μεχρι το 80% αν δεν κάνω λάθος

γράφει serial number ο φορτιστής; δοκίμασες αν τον αναγνωρίζει το site της apple support? μοιάζει για ιμιτασιόν; τον πήρες από ύποπτο κατάστημα;

Τον πήρα από Skroutz και απο μαγαζι με καλές κριτικές. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Επισης δεν υπάρχει κάποιο check on line για το serial number των φορτιστών. 


Τελευταία επεξεργασία από: giannisk82, 30/03/2022 - 13:43


#6   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2022 - 13:46

γενικά τα αξεσουάρ apple από σκρουτζομάγαζα (που δεν είναι authorised resellers) είναι προς αποφυγή
ειδικά φορτιστές iPhone, καλώδια, ακουστικά, θήκες κλπ τα φθηνά είναι πιθανότατα ιμιτασιόν
το καταλαβαίνεις απ την τιμή που είναι στο 1/3 ή 1/2 των γνήσιων
δοκίμασε να καλέσεις την apple 2103009960 αν μπορούν με το sn να δουν αν είναι γνήσιο

#7   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 30/03/2022 - 13:48

Διάβασε το παρακάτω 

 

https://apphousekitchen.com

 

την έχω βάλει την εφαρμογή εδώ και χρόνια και ησύχασα φορτίζει ξεφορτίζει αυτόματα με μεγίστη φόρτιση στο 80% σώθηκα και όλα αυτά αυτόματα 

 

 

 

 
 

 

 

 

Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 30/03/2022 - 13:51


#8   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2022 - 16:20

Το al dente υποστηριζει μοντελα απο 2016 και μετα
δλδ αυτα που υποστηριζει και η apple απο μονη της
οποτε δεν τον καλυπτει (εχει 2015)

#9   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 30/03/2022 - 21:25

Έχεις δίκιο φίλε δεν το πρόσεξα 



#10   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2022 - 21:54

Το κόστος σε μη εξουσιοδοτημένο είναι στα 200€ -- και δεν ξέρω αν αξίζουν για MacBook pro 7 ετών.

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάρεις μια μπαταρία όπως έκανα κι εγώ κα ησύχασα!

 

https://www.saver.gr...ia.aspx?cat=820

 

Τα στοιχεία τους είναι της LG και κρατάει μια χαρά (δοκιμασμένο).

Ακόμη κι άν σου χαλάσει νωρίς, με την τιμή που έχει, παίρνεις νέα και σου μένουν και λ7....

 

Ένα πράγμα που είναι σημαντικό και οι περισσότεροι δεν το προσέχουμε είναι ότι η μπαταρία πρέπει να είναι ¨φρέσκια για να δουλεύει 

καλά. Καλές οι αυθεντικές, αλλά αν είναι στοκαρισμένες κάμποσο καιρό (με την τιμή που έχουν

δεν νομίζω πως φεύγουν πολλά κομμάτια) δεν θα έχουν την απόδοση που πρέπει.



#11   alexaras

alexaras

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 31/03/2022 - 22:03

Καλησπερα!
Εχω mbp pro 15'' mid 2015 και για το δικο μου ετρεχε ενα προγραμμα αντικαταστασης μπαταριας. Δεν το ψαχνεις μπας και υπαρχει κατι για το δικο σου.



#12   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 31/03/2022 - 22:29

Καλησπερα!
Εχω mbp pro 15'' mid 2015 και για το δικο μου ετρεχε ενα προγραμμα αντικαταστασης μπαταριας. Δεν το ψαχνεις μπας και υπαρχει κατι για το δικο σου.

Μπα έχει ήδη αλλαχτεί μια φορά η μπαταρία και σήμερα πέρασα από το Istorm και δεν μου είπαν κάτι σχετικό. 



#13   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 05/04/2022 - 07:53

Έχεις δίκιο φίλε δεν το πρόσεξα 

καλημερα φιλε ! Τι ακριβως κανει η συγκεκριμενη εφαρμογη . δεν το πολυκαταλαβα ! Δλδ εγω που εχω ενα macbook pro late 2016 , θα κανει δουλιτσα και θα βπηθησει πιστευεις ?



#14   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/04/2022 - 11:19

Τι ακριβως κανει η συγκεκριμενη εφαρμογη . δεν το πολυκαταλαβα !


Μπήκες στο site, διάβασες την παράγραφο “Why Do I Need This?” ;;;

#15   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 05/04/2022 - 12:06

Li-ion and polymer batteries (like the one in your MacBook) last the longest when operated between 20% and 60%. Keeping your battery at 100% most of the time will significantly shorten the lifespan of your MacBooks battery and Replacing an old battery is not only harmful to the environment but also costs up to $ 199. With AlDente installed, you can set a charging limit in a more healthy charging range, and with more features like Sailing Mode or Heat Protection you can keep your battery healthy even longer.

Την έχω σε τρία mac και είμαι ευχαριστημένος και με την απόδοση και με τους κύκλους φόρτισης 

 

 

 

Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 05/04/2022 - 12:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες