Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/02/2023 - 19:11

Κατανοητά όλα αυτά. Γιατί όμως σε χώρους που το σήμα της κινητής είναι πενιχρό (και ταυτόχρονα υπάρχει διαθέσιμο wifi) δεν βάζεις το τηλ σε Airplane mode με ενεργό το Wi-Fi Calling?

Όλες οι επικοινωνίες σου θα είναι άψογες και με αυξημένη ακουστική ποιότητα

Στο σπίτι το έχω σε λειτουργία πτήσης αλλά που κι που το ενεργοποιώ καθώς τα sms στη Vodafone δεν λαμβάνονται όταν είναι σε Airplane Mode. Στο εταιρικό Samsung Cosmote λαμβάνω και τυχόν sms και στη λειτουργία πτήσης.

 

Στο γραφείο (όχι δικό μου) δεν υπάρχει WiFi για άλλους λόγους (όλα υποχρεωτικά wired και με πολύ Strictly Security Policies) Οπότε κάνω χρήση του ικανοποιητικού 5G της Cosmote, μοιράζοντας το και στο iPhone της προσωπικής γραμμής.

Δυστυχώς όμως δεν επαρκεί να μου παρέχει και WiFi Calling οπότε αναγκάζομαι να το κλείσω εκτός σπιτιού..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/02/2023 - 19:14

Στην περίπτωση που σε εξυπηρετεί, έφτιαξα ένα Shortcut που όταν το τρέξεις σε πάει κατ´ευθείαν στην επιλογή του WiFi Calling στις ρυθμίσεις για να μην χρειάζεται κάθε φορά να περιηγείσαι χειροκίνητα.

Μπορείς να το αναθέσεις σε ένα Home Screen/Notification center Widget ή ακόμα και σε ένα Gesture (πχ: Back tap) για γρήγορη πρόσβαση.

WiFi Calling

Τέλος, αναφερόμενος στην αρχική σου ιδέα και μιας η χρήση του WiFi ως trigger στους αυτοματισμούς έχει σοβαρούς περιορισμούς, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα triggers Leave/Arrive σε μια τοποθεσία και να πετύχουμε το εξής αποτέλεσμα:

Όταν θα απομακρύνεσαι από το σπίτι, θα σου σκάει μία ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος, και όταν την κάνεις tap θα σε πηγαίνει κατευθείαν στις ρυθμίσεις του Wi-Fi Calling για να κλείσεις τον διακόπτη του.
Αντιστρόφως, όταν θα φτάνεις στο σπίτι θα συμβαίνει το ίδιο ακριβώς πράγμα για να ενεργοποιήσεις το Wi-Fi Calling.

Είσαι Φανταστικός !

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

 

Προσπάθησα να το κάνω με το Leave/Arrive αλλά μάλλον δεν έχω κατανοήσει κάτι καλά και δεν τα κατάφερα.



#198   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2023 - 20:24

Είσαι Φανταστικός !
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Προσπάθησα να το κάνω με το Leave/Arrive αλλά μάλλον δεν έχω κατανοήσει κάτι καλά και δεν τα κατάφερα.


Να ‘σαι καλά!

Είναι απλό θα ανοίξεις την εφαρμογή των συντομεύσεων και θα πας στους αυτοματισμούς.
Προσθήκη νέου (+) → προσωπικός αυτοματισμός, Και θα πας στην επιλογή Arrive. Στο Location θα επιλέξεις Current Location (Εφόσον είσαι στο σπίτι) και μετά next. Στο actions sheet θα προσθέσεις ένα και μοναδικό action (Αυτό που περιέχεται και στην συντόμευση που σου έστειλα). Πατάς next και μετά done.

Το ίδιο ακριβώς θα κάνεις φτιάχνοντας ένα νέο αυτοματισμό με την επιλογή Arrive. Είσαι έτοιμος.
Big things have small beginnings

#199   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2023 - 14:25

1. Με το action “Get Dates from input” πάντα παίρνει και την ώρα όπως φαίνεται παρακάτω. Δες, μήπως τρέχει κάτι άλλο;
d109e9340b89f3673bdcdf45dd32d0e4.jpg

Επίσης δώσε μεγάλη προσοχή στο εξής. Αν τα Region settings της συσκευής σου ορίζουν ως default format ημερομηνιών το dd/MM/yyyy, HH:mm:ss, τότε αν οι συντομεύσεις διαβάσουν ως text την ημερομηνία 06/02/22, 23:11 (που προέρχεται από το csv αρχείο), θα το μεταφράσουν σε 6 Φεβρουαρίου 2022 και όχι σε 2 Ιουνίου 2022 όπως θα ήθελες. Δες παρακάτω
ffb31854bea49ddb69257c68b759c8a6.jpg


2. Γίνεται και αυτό με το αρχείο αλλά θα πρέπει να βρούμε πιο γεγονός (trigger) θα πυροδοτεί τον αυτοματισμό. Η δημιουργία ενός νέου αρχείου μέσα στον φάκελο iCloud δεν αποτελεί trigger για αυτοματισμό

 

Καλησπέρα, 

 

1. Όντως! Είχα πειράξει το format μέσα στο 'get dates from" γιατί το είχε σε άλλο format. Άλλαξα το source format και έπαιξε μια χαρά! 

2. Δυστυχώς το trigger είναι η δημιουργία του αρχείου. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Είναι ένα αρχείο (ή 2) που δημιουργώ μια φορά το μήνα πάνω-κάτω, αλλά όχι σε συγκεκριμένη ημέρα. Συνήθως είναι σε ένα εύρος μιας εβδομάδας (ας πούμε 14-21 του μήνα) αλλά δεν είναι 100% σίγουρο. Ίσως αν το πάω να τρέχει π.χ. κάθε μέρα ένα shortcut που θα διαβάζει τα περιεχόμενα του φακέλου, και αν βρει διαφορά σε σχέση με πριν να κάνει τα actions που θέλω; (βασικά να στέλνει το νέο αρχείο με email σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση). Το shortcut θα αποθηκεύει τα περιεχόμενα του φακέλου σε κάποιο temp αρχειο για να έχει τη βάση της σύγκρισης. Πιστεύεις γίνεται με αυτόν το τρόπο; Δεν είναι και το πιο efficient βέβαια…

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!



#200   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2023 - 17:27

Καλησπέρα,

1. Όντως! Είχα πειράξει το format μέσα στο 'get dates from" γιατί το είχε σε άλλο format. Άλλαξα το source format και έπαιξε μια χαρά!
2. Δυστυχώς το trigger είναι η δημιουργία του αρχείου. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Είναι ένα αρχείο (ή 2) που δημιουργώ μια φορά το μήνα πάνω-κάτω, αλλά όχι σε συγκεκριμένη ημέρα. Συνήθως είναι σε ένα εύρος μιας εβδομάδας (ας πούμε 14-21 του μήνα) αλλά δεν είναι 100% σίγουρο. Ίσως αν το πάω να τρέχει π.χ. κάθε μέρα ένα shortcut που θα διαβάζει τα περιεχόμενα του φακέλου, και αν βρει διαφορά σε σχέση με πριν να κάνει τα actions που θέλω; (βασικά να στέλνει το νέο αρχείο με email σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση). Το shortcut θα αποθηκεύει τα περιεχόμενα του φακέλου σε κάποιο temp αρχειο για να έχει τη βάση της σύγκρισης. Πιστεύεις γίνεται με αυτόν το τρόπο; Δεν είναι και το πιο efficient βέβαια…


Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!


Ο τρόπος που πρότεινες μόνος σου είναι ο πιο πρόσφορος και δεν είναι καθόλου κακός.
Θα βάλεις λοιπόν έναν αυτοματισμό να εκτελείται μόνος του κάθε νύχτα, για να τρέχει η συντόμευση σου και να ελέγχει αν υπάρχουν νέα αρχεία στο φάκελο. Αν δεν υπάρχουν απλά θα τερματίζεται.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ελέγξεις αν υπάρχουν νέα αρχεία στο φάκελο. Ανάλογα με το πως τροποποιούνται τα αρχεία μες στο φάκελο, ο πιο απλός είναι ο παρακάτω εικονιζόμενος.

Το σενάριο σου επιστρέφει την ημερομηνία του πιο πρόσφατα τροποποιηθέν ή δημιουργηθέν αρχείου μέσα στον φάκελο.
Αυτή την ημερομηνία θα την αποθηκεύεις σε ένα αρχείο τοπικά στην συσκευή σου αμέσως μετά και την τελευταία αποστολή e-mail.
Κάθε φορά που θα ξανατρέχει η συντόμευση θα ελέγχει εκ νέου ποιο είναι το πιο πρόσφατο αρχείο.
Αν η αποθηκευμένη ημερομηνία είναι μικρότερη από αυτή που προκύπτει από το νέο έλεγχο, τότε αυτό σημαίνει ότι έχεις καινούργια αρχεία μέσα στο φάκελο.

Αυτά τα αρχεία μπορείς να τα κάνεις fetch χρησιμοποιώντας απλά την εντολή «filter files» ζητώντας μόνο τα αρχεία που έχουν ημερομηνία τροποποίησης μεγαλύτερη από την αποθηκευμένη ημερομηνία. Αν χρειάζεσαι επιπλέον βοήθεια επί τούτου, εδώ είμαστε.
dcc9759969d19dea7d265523dce7952f.jpeg


Το πρόβλημα με το αλλοδαπό format των ημερομηνιών MM/dd/yy) το έλυσες; Αν χρειάζεσαι και βοήθεια πες μου γιατί λύνεται.
Big things have small beginnings

#201   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2023 - 18:59

Ο τρόπος που πρότεινες μόνος σου είναι ο πιο πρόσφορος και δεν είναι καθόλου κακός.
Θα βάλεις λοιπόν έναν αυτοματισμό να εκτελείται μόνος του κάθε νύχτα, για να τρέχει η συντόμευση σου και να ελέγχει αν υπάρχουν νέα αρχεία στο φάκελο. Αν δεν υπάρχουν απλά θα τερματίζεται.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ελέγξεις αν υπάρχουν νέα αρχεία στο φάκελο. Ανάλογα με το πως τροποποιούνται τα αρχεία μες στο φάκελο, ο πιο απλός είναι ο παρακάτω εικονιζόμενος.

Το σενάριο σου επιστρέφει την ημερομηνία του πιο πρόσφατα τροποποιηθέν ή δημιουργηθέν αρχείου μέσα στον φάκελο.
Αυτή την ημερομηνία θα την αποθηκεύεις σε ένα αρχείο τοπικά στην συσκευή σου αμέσως μετά και την τελευταία αποστολή e-mail.
Κάθε φορά που θα ξανατρέχει η συντόμευση θα ελέγχει εκ νέου ποιο είναι το πιο πρόσφατο αρχείο.
Αν η αποθηκευμένη ημερομηνία είναι μικρότερη από αυτή που προκύπτει από το νέο έλεγχο, τότε αυτό σημαίνει ότι έχεις καινούργια αρχεία μέσα στο φάκελο.

Αυτά τα αρχεία μπορείς να τα κάνεις fetch χρησιμοποιώντας απλά την εντολή «filter files» ζητώντας μόνο τα αρχεία που έχουν ημερομηνία τροποποίησης μεγαλύτερη από την αποθηκευμένη ημερομηνία. Αν χρειάζεσαι επιπλέον βοήθεια επί τούτου, εδώ είμαστε.
dcc9759969d19dea7d265523dce7952f.jpeg


Το πρόβλημα με το αλλοδαπό format των ημερομηνιών MM/dd/yy) το έλυσες; Αν χρειάζεσαι και βοήθεια πες μου γιατί λύνεται.


Τέλεια!
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Το θέμα με την ημερομηνία το έλυσα αλλάζοντας το πως αποθηκεύεται η ημερομηνία στο source.
Το shortcut διαβάζει ένα logfile από το server μέσω ssh. Εφόσον το logfile το φτιάχνω εγώ, άλλαξα το πως γράφεται η ημερομηνία εκεί και λύθηκε το θέμα. Τώρα παίρνει σωστά την ώρα

Και πάλι ευχαριστώ!

#202   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/02/2023 - 06:46

Vrachamis είσαι κορυφή ρε φίλε! Όχι μόνο για τις γνώσεις αλλά και για την προθυμία!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

#203   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2023 - 13:10

Τέλεια!
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Το θέμα με την ημερομηνία το έλυσα αλλάζοντας το πως αποθηκεύεται η ημερομηνία στο source.
Το shortcut διαβάζει ένα logfile από το server μέσω ssh. Εφόσον το logfile το φτιάχνω εγώ, άλλαξα το πως γράφεται η ημερομηνία εκεί και λύθηκε το θέμα. Τώρα παίρνει σωστά την ώρα

Και πάλι ευχαριστώ!

vrachamis επιστρέφω με report :)

Μια χαρά δείχνει να παίζει αυτό με το monitor του φακέλου. Τρέχει το automation κάθε μέρα και τσεκάρει τί γίνεται στο φάκελο!

1000 ευχαριστώ!

Στο προηγούμενο, με την ημερομηνία και την ώρα, έπεσα πάνω σε ένα bug!

Αυτό που κάνω, είναι να διαβάζω την ώρα από το αρχείο, και να τη συγκρίνω με την τωρινή ώρα, για να δω πόσο πριν έχει γίνει η μέτρηση.

Όταν είμαι σε διαφορετικό timezone όμως (σχετικά συχνό φαινόμενο λόγω δουλειάς), αυτό δεν παίζει σωστά (συνήθως φαίνεται μέτρηση από το μέλλον) :)
Δεν βρήκα τρόπο να αλλάζω δυναμικά το timezone σε αυτό που είμαι (η μόνη επιλογή που βρήκα είναι με προκαθορισμένα timezones)

Minor πρόβλημα, αλλά υπάρχει λύση;

 

 

και άλλα 1000 ευχαριστώ που μας ξεστραβώνεις και φτιάχνουμε χρήσιμα πραγματάκια!



#204   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2023 - 18:56

vrachamis επιστρέφω με report :)
Στο προηγούμενο, με την ημερομηνία και την ώρα, έπεσα πάνω σε ένα bug!
Αυτό που κάνω, είναι να διαβάζω την ώρα από το αρχείο, και να τη συγκρίνω με την τωρινή ώρα, για να δω πόσο πριν έχει γίνει η μέτρηση.
Όταν είμαι σε διαφορετικό timezone όμως (σχετικά συχνό φαινόμενο λόγω δουλειάς), αυτό δεν παίζει σωστά (συνήθως φαίνεται μέτρηση από το μέλλον) :)
Δεν βρήκα τρόπο να αλλάζω δυναμικά το timezone σε αυτό που είμαι (η μόνη επιλογή που βρήκα είναι με προκαθορισμένα timezones)
Minor πρόβλημα, αλλά υπάρχει λύση;


Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες και ένα παράδειγμα όσο αφορά το πρόβλημα με τις ημερομηνίες;
Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα πως αντλείς ημερομηνίες από ένα αρχείο csv, οι οποίες αντιστοιχούν σε άλλο region με συγκεκριμένη διαφορά ώρας (offset).
Κι εσύ θέλεις να τις μετατρέψεις στην τοπική ώρα;
Θέλεις επίσης όταν βρίσκεσαι στο εξωτερικό αυτές ημερομηνίες να υιοθετούν το time offset της χώρας που βρίσκεσαι;
Big things have small beginnings

#205   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2023 - 09:05

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες και ένα παράδειγμα όσο αφορά το πρόβλημα με τις ημερομηνίες;
Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα πως αντλείς ημερομηνίες από ένα αρχείο csv, οι οποίες αντιστοιχούν σε άλλο region με συγκεκριμένη διαφορά ώρας (offset).
Κι εσύ θέλεις να τις μετατρέψεις στην τοπική ώρα;
Θέλεις επίσης όταν βρίσκεσαι στο εξωτερικό αυτές ημερομηνίες να υιοθετούν το time offset της χώρας που βρίσκεσαι;


Καλημερα

Πρόκειται για ένα script που τρέχει περιοδικά σε ένα server στην Ελλάδα.
Αυτό το script γράφει κάποιες τιμές σε ένα csv με μορφή datetime,value1,value2 κλπ

Με το shortcut ουσιαστικά διαβάζω την τελευταία γραμμή του csv και δείχνω τις τιμές και πριν πόση ώρα έγινε η μέτρηση.

Όποτε αν είμαι στην κεντρική Ευρώπη π.χ. Όπου ειμαι μια ώρα πίσω, δεν παίζει σωστά το «πριν Χ λεπτά»
π.χ. Μέτρηση στις 11:00 Ελλάδος.
Είμαι Βρυξέλλες ας πούμε όπου είναι μια ώρα πίσω.
Αν τρέξω το shortcut 10:30 τοπική, θα που πει ότι η μέτρηση έγινε 30 λεπτά στο μέλλον :)

Το convert time zone απ όσο είδα δε σε αφήνει να επιλέξεις δυναμικά το time zone αλλά το θέλει hardcoded.
Και στο current date επίσης δεν βλέπω επιλογή για zone.

Δεν είναι φυσικά φοβερό πρόβλημα.
Ζω και χωρίς αυτό.
Πιο πολύ ως άσκηση το βλέπω 🙂

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και που μαθαίνω πράγματα!

#206   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2023 - 09:34

Καλημερα

Πρόκειται για ένα script που τρέχει περιοδικά σε ένα server στην Ελλάδα.
Αυτό το script γράφει κάποιες τιμές σε ένα csv με μορφή datetime,value1,value2 κλπ

Με το shortcut ουσιαστικά διαβάζω την τελευταία γραμμή του csv και δείχνω τις τιμές και πριν πόση ώρα έγινε η μέτρηση.

Όποτε αν είμαι στην κεντρική Ευρώπη π.χ. Όπου ειμαι μια ώρα πίσω, δεν παίζει σωστά το «πριν Χ λεπτά»
π.χ. Μέτρηση στις 11:00 Ελλάδος.
Είμαι Βρυξέλλες ας πούμε όπου είναι μια ώρα πίσω.
Αν τρέξω το shortcut 10:30 τοπική, θα που πει ότι η μέτρηση έγινε 30 λεπτά στο μέλλον :)

Το convert time zone απ όσο είδα δε σε αφήνει να επιλέξεις δυναμικά το time zone αλλά το θέλει hardcoded.
Και στο current date επίσης δεν βλέπω επιλογή για zone.

Δεν είναι φυσικά φοβερό πρόβλημα.
Ζω και χωρίς αυτό.
Πιο πολύ ως άσκηση το βλέπω [emoji846]

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και που μαθαίνω πράγματα!

Η λύση σου βρίσκεται στο εξής :

Την ημερομηνία που λαμβάνεις από το αρχείο θα την μετατρέπεις πάντα σε ημερομηνία GMT. Μετά απλά η συντόμευση αναλαμβάνει να προσθέσει ή να αφαιρέσει ώρες σε αυτή ανάλογα με την τοποθεσία που βρίσκεσαι


d287a901abfcfb230c4f8c99707ddb10.jpg

https://www.icloud.c...9376c8289013eca

Είναι κατανοητό;

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 11/02/2023 - 09:36

Big things have small beginnings

#207   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2023 - 10:24

Προσοχή: Ο τρόπος που σου περιέγραψα περιέχει δυναμικές ημερομηνίες και αν το τρέξεις στο εξωτερικό δεν θα λειτουργεί σωστά. Το ανάλυσα για κατανόηση.
Εσύ επειδή αντλείς στατικές ημερομηνίες από Ελλάδα πρέπει να το προσαρμόσεις όπως παρακάτω:

367b461d36f66d8aac7c455fcc585f7c.jpg

https://www.icloud.c...bab9f4e96f2aeba

Αν έχεις κάποια απορία το συζητάμε.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 11/02/2023 - 10:25

Big things have small beginnings

#208   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2023 - 10:08

Αλλαγές / προσθήκες στο iOS 16.4
Big things have small beginnings

#209   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/02/2023 - 13:21

Αλλαγές / προσθήκες στο iOS 16.4

Δηλαδή προσφέρονται επιπλέον δυνατότητες στην εφαρμογή Συντομεύσεις;

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 19/02/2023 - 13:22


#210   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/02/2023 - 15:41

Δηλαδή προσφέρονται επιπλέον δυνατότητες στην εφαρμογή Συντομεύσεις;

Ναι! Αυτό συμβαίνει βέβαια σχεδόν με κάθε major έκδοση ή καινούργιο iOS.
Πλέον οι συντομεύσεις έχουν δυνατότητες που μπορούν να υποκαταστήσουν ολόκληρες εφαρμογές.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες