Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Εφαρμογή Για Links


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2010 - 16:27

Σήμερα σκεφτόμουν ότι μετά το iBlueNova όσοι δεν είναι εξοικιωμένοι με το file system του iPhone θα τρέχουν να κατεβάζουν το iFile για να δουν τα αρχεία που τους στέλνουν ή και για να στείλουν οι ίδιοι και ίσως να αρχίσουν να πειράζουν τους φακέλους και τα αρχεία του! Αλλες φορές θα ήθελα να πάω σε έναν συγκεκριμένο φάκελο στο file system μέσω του ifile χωρίς να κάθομαι να ψάχνω!

Μετά κοιταξα και λιγο το categories που ουσιαστικά φτιάχνει εφαρμογές που διαβάζουν ένα plist αρχείο και τοποθετούν τα εικονίδια μέσα σε φακέλους ανάλογα με το τι έχει γραφτεί στο plist αυτό.

Ύστερα απο αυτό είδα και τα web clips που δημιουργούν εικονίδια στο springboard με τις αγαπημένες μας ιστοσελίδες!

Κάθησα λοιπον και ένωσα τις σκέψεις μου και τότε μου ήρθε η ιδέα δημιουργίας μιας εφαρμογής που θα φτιάχνει links φακέλων στο springboard! Δηλαδή θα μπορεί ο κάθε χρήστης να δημιουργήσει ένα εικονίδιο στο springboard με όνομα πχ "Bluetooth exchange folder" πού όταν θα το πατάει θα τον πηγένει στο φάκελο που έχει ορίσει μέσα απο το ibluenova να αποθηκεύονται τα αρχεία που παραλαμβάνει! Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε και στο να δημιουργήσουμε ένα φάκελο mp3 πχ, και με το πάτημα ενώς εικονιδίου που θα φτιάξουμε να πηγένουμε εκεί ακριβώς! Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούμε να φτιάξουμε κουμπί που να μας πηγένει στα βίντεο που κατεβάσαμε με το yourtube ή το MxTube και γένικότερα όπου κρίνει ο καθένας μας αναγκαίο, Χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να θυμάται που ήταν ο συγκεκριμένος φάκελος!

Με λιγα λόγια να δημιουργηθεί μια εφαρμογή που να φτιάχνει συντομεύσεις φακέλων στο springboard...
Το σκεφτόμουν για παράδειγμα κάπως έτσι:

Συνημμένο αρχείο  Untitled-1.png   43.6KB   4 λήψεις

Φυσικά θα λειτουργεί σε συνεργασία με το iFile για να μας πηγένει στο path που επιλέγουμε μέσω αυτού!
Τι λέτε; Γίνεται; Θα μπορούσαμε; Θα σας βόλευε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/02/2010 - 17:25

Αυτό μάλλον θα έπρεπε να μπει σαν λειτουργία του iFile και όχι σαν ξεχωριστό πρόγραμμα για να είναι και λειτουργικό :)

#3   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2010 - 17:30

Ναι αλλά δυστυχώς δεν είναι! Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει κάτι τέτοιο;

#4   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 21/02/2010 - 09:15

Καλημέρα παιδιά..

Το iFile υποστηρίζει να το καλούν και να του δίνουν path προς εμφάνιση.. ακόμα και αρχείο..

Παράδειγμα αυτής της λειτουργίας είναι από τον Safari Downloader που σου το ανοίγει με callto στυλ το ifile (πως είναι στους υπολογιστές το skype://00302101224567)

θα το κοιτάξω μιας και όχι μόνο έπεσε στην προσοχή μου εξετιας του φίλου «michaelkrtikos» αλλά γιατί έχω αρχίσει και ασχολούμαι με το iFile τελευταία και πόσο modular είναι.. Είμαι σε σημείο να το ανοίξω σαν Open Project να μπει κόσμος να το δουλέψουμε μαζί τον κώδικα (svn repo)..

Το μόνο που δεν μπορώ να υποσχεθω είναι άμεση υλοποίηση.. γιατί όπως όλους λίγο ή πολύ ο χρόνος είναι περιορισμένος.. Αν όχι κοντά κοντά, κάπου μέσα στον μήνα και λίγο από Μαρτη θα το εχω φτιάξει..

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 17:18

Σ'ευχαριστούμε Somnius!!!!

#6   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 26/02/2010 - 17:42

Δυστυχώς λόγο υποχρεώσεων (είμαι και παντρεμένος μόλις από επέτιο 5ετίας ο άτιμος λέμε) έχω αφήσει την όλη φάση λίγο στην άκρη..

θα το κοιτάξω ευελπιστώ την άλλη βδομάδα..!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες