Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σύγχυση σε σχέση με finder & iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 20/12/2022 - 20:50

Πραγματικά, πόσο πιο ξεκάθαρα απο τα παραπάνω?

 

είναι ξεκαθαρο αυτο που λέει ο φιλος παραπανω απλα όταν δεν σου λέει ποιες φωτογραφιες θα διαγραφουν απο το κινητο και δεν ξερεις που και εαν βρίσκονται ακομα σε καποιο υπολογιστη σαν backup τότε τι κανεις ακυρωνεις το icloud και δεν το ξανα βάζεις ποτε;

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η ιστορία.
Σου είχα πει και σε άλλο νήμα που άνοιξες ότι η διαδικασία είναι απλή.
Η βάζεις το παλιό κινητό δίπλα στο νέο και μεταφέρονται όλα, ή μέσω iCloud ΧΩΡΙΣ να κανεις συνδρομή πάλι μεταφέρεις τα πάντα κι ας είναι περισσότερα από 5γβ ( https://support.appl.../en-us/HT212732 ).

Το μήνυμα που βλέπω πάντως είναι αυτό που λέει ο Νίκος.
Αν θες να είσαι σίγουρος, μπορείς να πάρεις ένα encrypted backup στον υπολογιστή και δοκιμάζεις.

εχω μια ευθύνη επειδη ειναι φωτογραφιες αλλου ανθρωπου δεν θελω να σβηστούν απο δικο μου λαθος

 

την μεταφορα απο το παλιο στο νεο κινητο την εκανα κανονικα (δεν θυμαμαι εαν την εκανα μεσω icloud ή απλης μεταφορας)

 

το μπερδεμα δημιουργήθηκε μετά οταν αγορασα την συνδρομη με τα 50gb και πηγα να ανοιξω τον συγχρονισμο των φωτογραφιων με το icloud βγαζοντας μου αυτο το μηνυμα  


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 20/12/2022 - 20:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2022 - 10:34

έχω πάει σε 2 μαγαζία που κανουν επισκευες κινητων και δεν μπορουν να μου απαντησουν δεν το εχουν ξανα συναντησει

 

Αυτο πάω να κανω ακριβως και μου βγαζει το μηνυμα της φωτογραφιας το θέμα είναι πως προφανως δεν θέλω να σβηστουν οι φωτογραφιες που ηταν μέχρι το 2019 συγχρονισμενες στο icloud και τις βλεπω απο το icloud.com δεν υπαρχει καποια λυση γιαυτο? είναι κουλο να στις σβήσει...

 

Το 2019 ειχε φτάσει το οριο των free 5GB στο icloud και είχα απενεργοποιήσει τον συγχρονισμο αλλα υπαρχουν ακομα αυτες οι φωτογραφιες στο icloud.com

 

Τι ειναι αυτο το finder δεν μπορω να καταλαβω 

 

Αν ενεργοποιήσεις το iCloud photos όπως σου έγραψα οι φωτογραφίες στο κινητό ΔΕΝ θα σβηστούν. Τώρα αν έχει άλλες φωτογραφίες στο iCloud που και αυτές δεν θέλεις να χάσεις (κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τις χάσεις, αλλά δεν θυμάμαι/δεν είμαι 100% σίγουρος), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τις κατεβάσεις σε έναν υπολογιστή μέχρι να τελειώσει η διαδικασία του συγχρονισμού του iPhone στο iCloud. Με αυτό τον τρόπο δεν θα χάσεις τίποτα. Ελπίζω τώρα να έγινε κατανοητό. 



#18   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 23/12/2022 - 13:36

Αν ενεργοποιήσεις το iCloud photos όπως σου έγραψα οι φωτογραφίες στο κινητό ΔΕΝ θα σβηστούν. Τώρα αν έχει άλλες φωτογραφίες στο iCloud που και αυτές δεν θέλεις να χάσεις (κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τις χάσεις, αλλά δεν θυμάμαι/δεν είμαι 100% σίγουρος), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τις κατεβάσεις σε έναν υπολογιστή μέχρι να τελειώσει η διαδικασία του συγχρονισμού του iPhone στο iCloud. Με αυτό τον τρόπο δεν θα χάσεις τίποτα. Ελπίζω τώρα να έγινε κατανοητό. 

Ευχαριστώ πολυ φίλε μου εγινες απόλυτα κατανοητος θα το δοκιμασω






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες