Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νεος σε MacOS - info/questions


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/01/2023 - 16:57

Καλησπερα στη παρεα!

Πλεον κατοχος ενος πανεμορφου iMac M1 και προτου ξεκινησω, εχω μερικες ερωτησεις αποριες.

Αν μπορουσατε να μου δωσετε κατοχοι και macOS χρηστες, πληροφοριες για το τι να προσεξω η να αποφυγω, να με κατατοπισετε περι του νεου λειτουργικου, θα με βοηθουσατε αρκετα. Θα βρω τα πατηματα μονος μου απλα οτι μπορουσατε να μου πειτε θα βοηθουσε τωρα στην αρχη.

Εχω ψαχτει λιγο καιρο τωρα πριν το παρω περι του νεου λειτουργικου και της φιλοσοφιας του. Μεχρι τωρα κατοχος μονο Windows σε PC και iOS στο τηλεφωνο μερικα χρονια.

Με ετρωγε 2-3 χρονια τωρα να κανω την αλλαγη αλλα δεν το ειχα παρει αποφαση. Πλεον εγινε.

Για αρχη εχω μια ερωτηση σχετικα με τα Apps. Απο οσο εχω δει, υπαρχει το Mac App Store οπου μπορεις να εγκαταστησεις εφαρμογες. Ομως οι εφαρμογες διατιθενται και απο τους ιδιους τους devs/εταιριες. Τι ειναι προτιμοτερο να επιλεγει καποιος? Επισης αν υπαρχει επιλογη για PKG και DMG , τι ειναι επισης προτιμοτερο?

Μπορει να ειναι χαζες οι ερωτησεις αποριες μου, αλλα θελω να ξεκινησω σωστα και να το στησω σωστα το μηχανημα.

Ευχαριστω οπως και να χει!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2023 - 18:16

Following, πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω κι εγώ Mini M2.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 27/01/2023 - 18:51

Ομως οι εφαρμογες διατιθενται και απο τους ιδιους τους devs/εταιριες. Τι ειναι προτιμοτερο να επιλεγει καποιος?

Θα σας έλεγα από την σελίδα του προγραμματιστή συνήθως είναι πιο φθηνή και ενημερώνεται πιο γρήγορα 



#4   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 28/01/2023 - 09:14

Η διαφορά του package (PKG) με το DMG δεν ειναι κατι . Το PKG ειναι συνηθως προγραμμα που οταν το εγκαταστησεις θα τρεξει τα προγραμματα που πρεπει . 

Τώρα π.χ. εγώ το office 365 το αγόρασα από το σάιτ Microsoft δεν εχει καμια διαφορα απο το App Store 

Δεν θα βάλεις ποτέ αντιβιωτικο γιατί δεν χρειάζεται (αν μπαίνεις σε παράνομες σελίδες με τζόγο και πονηρά σάιτ δεν ξέρω εκεί τι γίνεται )

Σχετικά με προγράμματα υπάρχουν πολλά και δωρεάν αντίστοιχα με τα ακριβά (Final Cut Pro - Davinci resolve - επεξεργασια βιντεο ) (photoshop - affinity photo )

Θα σου πρότεινα ένα εξωτερικό δίσκο για το Time Machine (προγραμμα που εχει για backup ) 

με το καλό να το πάρεις και ότι θες εδώ είμαστε 



#5   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/01/2023 - 11:14

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!! Το μηχάνημα είναι απίστευτο.. έχω μείνει άφωνος η αλήθεια είναι... 

Και με τα Apps βρήκα κάπως την άκρη.. κατάλαβα πως δουλεύουν!! Προς το παρόν τα προτιμώ από τους devs..

Antivirus ποτε δεν εβαζα στα pc μου.

Σχετικά με το δίσκο που είπες για το Time Machine (διαβασα περι αυτου μερες πριν) ηδη το εχω κανονισει και τον περιμενω.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.



#6   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2023 - 11:30

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!! Το μηχάνημα είναι απίστευτο.. έχω μείνει άφωνος η αλήθεια είναι... 

Και με τα Apps βρήκα κάπως την άκρη.. κατάλαβα πως δουλεύουν!! Προς το παρόν τα προτιμώ από τους devs..

Antivirus ποτε δεν εβαζα στα pc μου.

Σχετικά με το δίσκο που είπες για το Time Machine (διαβασα περι αυτου μερες πριν) ηδη το εχω κανονισει και τον περιμενω.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

Τι επέλεξες για εξωτερικό δίσκο;



#7   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/01/2023 - 11:52

εγώ έχω εναν toshiba 1ΤΒ εξωτερικό και τον συνδέω όποτε θυμάμαι να κάνει backup.

Πιο παλιά τον είχα συνδέσει στον synology και έκανε auto time machine backup, αλλά δεν το είχα ορίσει σωστά στο mac, οπότε μου γέμιζε ο χώρος που είχα ορίσει με backup μιας εβδομάδας, οπότε το απέρριψα μιας και ειχα σκληρό που καθόταν :)

 

εγω αυτό που βρήκα πολύ χρήσιμο ήταν μια εκτύπωση Α4 τα shortcuts του πληκτρολογίου μέχρι να τα μάθω :)

https://macmost.com/...os-ventura.html



#8   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2023 - 13:00

Τα shortcuts τα περισσότερο τα ξέρω από το Magic Keyboard του iPad Pro.

Για τον εξωτερικό σκληρό προφανώς παίζει ρόλο η συνδεσιμότητα του και η ταχύτητα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/01/2023 - 14:13

Τι επέλεξες για εξωτερικό δίσκο;

Τον Samsung T7 2TB επέλεξα και τον αναμένω. Μ.2 NVMe είναι ουσιαστικά με καλές ταχύτητες και σύνδεση Type-C...

 

εγώ έχω εναν toshiba 1ΤΒ εξωτερικό και τον συνδέω όποτε θυμάμαι να κάνει backup.

Πιο παλιά τον είχα συνδέσει στον synology και έκανε auto time machine backup, αλλά δεν το είχα ορίσει σωστά στο mac, οπότε μου γέμιζε ο χώρος που είχα ορίσει με backup μιας εβδομάδας, οπότε το απέρριψα μιας και ειχα σκληρό που καθόταν :)

 

εγω αυτό που βρήκα πολύ χρήσιμο ήταν μια εκτύπωση Α4 τα shortcuts του πληκτρολογίου μέχρι να τα μάθω :)

https://macmost.com/...os-ventura.html

Πολύ καλό αυτό.. θα φανεί χρήσιμο τώρα στην αρχή μέχρι να τα μάθω με κλειστά μάτια.. χαχα..

 

Άσχετη ερώτηση παιδιά.. προσπάθησα να μεταφέρω το history/bookmarks/passwords απο τον Chrome στον Safari και μου ζηταει το κωδικο του Keychain... δεν θυμαμαι να τον εχω ορισει καπου και διαβασα οτι ουσιαστικα ειναι ιδιος με του local account μας.. αλλα δεν ισχυει/περναει... εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο??



#10   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2023 - 17:08

Η διαφορά του package (PKG) με το DMG δεν ειναι κατι . Το PKG ειναι συνηθως προγραμμα που οταν το εγκαταστησεις θα τρεξει τα προγραμματα που πρεπει .
Τώρα π.χ. εγώ το office 365 το αγόρασα από το σάιτ Microsoft δεν εχει καμια διαφορα απο το App Store
Δεν θα βάλεις ποτέ αντιβιωτικο γιατί δεν χρειάζεται (αν μπαίνεις σε παράνομες σελίδες με τζόγο και πονηρά σάιτ δεν ξέρω εκεί τι γίνεται )
Σχετικά με προγράμματα υπάρχουν πολλά και δωρεάν αντίστοιχα με τα ακριβά (Final Cut Pro - Davinci resolve - επεξεργασια βιντεο ) (photoshop - affinity photo )
Θα σου πρότεινα ένα εξωτερικό δίσκο για το Time Machine (προγραμμα που εχει για backup )
με το καλό να το πάρεις και ότι θες εδώ είμαστε



Παιδιά επιτρέψτε μου να σε πω ότι στο θέμα antivirus είστε λίγο λάθος . Ναι πρέπει να πάτησετε κάποιο link αλλά μπορεί να σας έρθει και κάποιο mail και επειδή ανοίγουν κάποια αυτόματα Προεπισκόπηση η και από usb stick μπορείτε να «κολλήσετε» κάτι ή από δημόσιο δίκτυο πχ αεροδρόμιο. Πλέον φτιάχνουν και ιούς για mac/iOS προσωπικά ποτέ χωρίς vpn και antivirus.

#11   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2023 - 19:31

Πόσο προστασία ας πούμε σου δίνει ο VPN αυτή τη στιγμή εδώ που έχουμε login αλλά δεν έχουμε καν HTTPS; Ακόμα και το τι διαβάζεις/γράφεις φαίνεται.
Επίσης τι προστασία δίνει ένας VPN στο περιεχόμενο που θα δεις/συνδεθείς εφόσον το μόνο που κάνει είναι encrypt το traffic από το PC σου μέχρι τον HTTPS server που θα συνδεθείς;

Όσο για τα antivirus, προσωπικά έχω να βάλω (στα windows) από τις εποχές που οι λάσπες ήταν στεγνές.

#12   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/01/2023 - 19:51

Λυθηκε το θεμα με το Keychain. Εκανα αλλαγη το password του local account και ενημερωθηκε και εκεινο. Ολα καλα.

 

Ειναι απιστευτο παντως το πως συνεργαζονται ολα μεταξυ τους... (iMac, iPhone, Watch, AirPods Pro...) εχω μεινει @@@@  :P

 

 


Όσο για τα antivirus, προσωπικά έχω να βάλω (στα windows) από τις εποχές που οι λάσπες ήταν στεγνές.

:lol:  :lol:   :lol:  μια απ τα ιδια!! 



#13   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2023 - 20:41

Πόσο προστασία ας πούμε σου δίνει ο VPN αυτή τη στιγμή εδώ που έχουμε login αλλά δεν έχουμε καν HTTPS; Ακόμα και το τι διαβάζεις/γράφεις φαίνεται.
Επίσης τι προστασία δίνει ένας VPN στο περιεχόμενο που θα δεις/συνδεθείς εφόσον το μόνο που κάνει είναι encrypt το traffic από το PC σου μέχρι τον HTTPS server που θα συνδεθείς;

Όσο για τα antivirus, προσωπικά έχω να βάλω (στα windows) από τις εποχές που οι λάσπες ήταν στεγνές.

Το VPN δεν το θέλω για αυτή την σελίδα . Ούτε το antivirus για το iPhone Hellas . Όπως νομίζεις . Υπάρχει κόσμος που τρώει ψωμάκι από άτομα που δεν χρησιμοποιούν και μετά θέλουν να σώσουν ότι σώζεται .Δεν κάνω διαφήμιση παιδιά ούτε καν αλλά δεν είναι άτρωτα τα Mac να ξέρετε.

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 28/01/2023 - 20:42


#14   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2023 - 21:23

Λυθηκε το θεμα με το Keychain. Εκανα αλλαγη το password του local account και ενημερωθηκε και εκεινο. Ολα καλα.

 

Ειναι απιστευτο παντως το πως συνεργαζονται ολα μεταξυ τους... (iMac, iPhone, Watch, AirPods Pro...) εχω μεινει @@@@  :P

 

 

:lol:  :lol:   :lol:  μια απ τα ιδια!! 

εγω μια συμβουλη θα σου δωσω. Τα mac το 95% αυτων που χρειαζεσαι στη καθημερινη χρηση το εχουν . Οσο περισσοτερο διαβαζεις και σκαλιζεις περι mac τοσες λιγοτερες 3rd party εφαρμογες θα σου χρειαστουν.



#15   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2023 - 22:39

Το VPN δεν το θέλω για αυτή την σελίδα . Ούτε το antivirus για το iPhone Hellas . Όπως νομίζεις . Υπάρχει κόσμος που τρώει ψωμάκι από άτομα που δεν χρησιμοποιούν και μετά θέλουν να σώσουν ότι σώζεται .Δεν κάνω διαφήμιση παιδιά ούτε καν αλλά δεν είναι άτρωτα τα Mac να ξέρετε.


Απλά σαν παράδειγμα στο ανέφερα γιατί μου φάνηκε κάπως απόλυτο το ποστ σου. Ασχολήθηκα κάποια χρόνια με το cyber security και το penetration testing σε αρκετές εταιρίες στην Ευρώπη, οπότε καταλαβαίνεις ότι έχουν δει και εμένα πολλά τα μάτια μου.
Το πρόβλημα με τους VPN συγκεκριμένα δεν είναι ότι δεν κάνουν την δουλειά που πρέπει να κάνουν, αλλά ότι ο κόσμος πλέον νομίζει ότι μόλις ανοίξει έναν VPN έχει εξαφανιστεί από το διαδίκτυο και είναι όσο πιο ασφαλής γίνεται.
Άλλο ένα δώρο που μας έκανε η Αμερικανική κουλτούρα μαζί με τις “συμβουλές” για επενδύσεις, το “the bigger the better” και τον υπερκαταναλωτισμό :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες