Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iCloud βοηθεια για μεταφορα σε τηλεφωνο. Οποιος γνωριζει. Ευχαριστω


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 18:56

Καλησπέρα σε όλους παιδια
φίλος μου είχε iPhone 8plus 64gb και επειδή δεν του έφταναν τα gb πήγε και αγόρασε από το iCloud χωρο ωστε να εχει εκει μεσα οτι παραπανω ηθελε, πανω δηλ απο τα 64

τώρα πήγε και αγόρασε 14αρι απλό 128
θέλει λοιπόν να μεταφέρει τα gb από το iCloud στο νεο κινητό του τηλέφωνο αφου αυτο σαν 128αρι εχει παραπανω χωρητικοτητα

πήγε σε ένα κατάστημα Ired και δεν κατάφερε τελικά τίποτα. Οι τυποι δεν μετεφεραν στο 14αρι τα gb απο το icloud

θέλω να μου πει αν καποιο παλικάρι γνωρίζει, πως μπορούμε να μεταφέρουμε από το iCloud που είχε αγορασμένα gb στο νεο του τηλέφωνο που πήρε τώρα τα αρχεια του.

Δεν ειχα ποτε εγω τετοιο θεμα γιατι παντα αγοραζω 256 και δεν χρειαστηκα να μπλεξω με icloud και επεκταση των gb και δεν ξερω τι να του πω

Του τα εχουν κανει τοσο χαλια οι “γνωστες” του ired που ουτε imessage εχει.

Thanks παιδια

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 15/02/2023 - 19:12

Από το κινητό στο φάκελο αρχεία μπορεί να δει ότι έχει στο iCloud, εκτος απο τις φωτογραφιες (που ειναι στις φωτογραφιες)

Θέλει να κάνει κάτι άλλο;



#3   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 19:25

Από το κινητό στο φάκελο αρχεία μπορεί να δει ότι έχει στο iCloud, εκτος απο τις φωτογραφιες (που ειναι στις φωτογραφιες)
Θέλει να κάνει κάτι άλλο;


Νικο θελει απλα να τα εχει ολα στο νεο του τηλεφωνο μου ειπε.
Και να σβησει μετα εντελως το cloud
Να σταματησει δηλ να πληρωνει και την συνδρομη

#4   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 15/02/2023 - 19:35

Αν εναι έγγραφα θα πρέπει να τα επιλέξει από το φάκελο αρχεία και να τα αντιγράψει στην εφαρμογή που θα χρησιμοποιεί αλλά ο χωρος στο iCloud ειναι πολυ βολικος και μπορει να εχει προσβασει στα αρχεια του και απο τον υπολογιστη.



#5   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 19:44

Αν εναι έγγραφα θα πρέπει να τα επιλέξει από το φάκελο αρχεία και να τα αντιγράψει στην εφαρμογή που θα χρησιμοποιεί αλλά ο χωρος στο iCloud ειναι πολυ βολικος και μπορει να εχει προσβασει στα αρχεια του και απο τον υπολογιστη.


Ναι δικιο εχεις, και μπορεις να εχεις οπου θες το cloud
Απλα θελει να μην ξαναδωσει για συνδρομη, γιαυτο κ θελει μεταφορα ολων στο τηλεφωνο.

#6   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2023 - 19:53

Ναι δικιο εχεις, και μπορεις να εχεις οπου θες το cloud
Απλα θελει να μην ξαναδωσει για συνδρομη, γιαυτο κ θελει μεταφορα ολων στο τηλεφωνο.

Kαι όταν χαλάσει, κλαπεί ή σπάσει το τηλέφωνο, δεν θα κλαίει και θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο για τα λίγα ευρώ το μήνα που "εξοικονόμησε" με αυτή την εξυπνάδα;

Που θα παίρνονται backup όλα αυτά κάθε μέρα;

Είχε ένα χιλιάρικο να πάρει το 14, αλλά τώρα τσιγγουνεύεται τα 3 ευρώ το μήνα που θέλει η Apple για 200GB?



#7   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 20:03

Kαι όταν χαλάσει, κλαπεί ή σπάσει το τηλέφωνο, δεν θα κλαίει και θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο για τα λίγα ευρώ το μήνα που "εξοικονόμησε" με αυτή την εξυπνάδα;
Που θα παίρνονται backup όλα αυτά κάθε μέρα;
Είχε ένα χιλιάρικο να πάρει το 14, αλλά τώρα τσιγγουνεύεται τα 3 ευρώ το μήνα που θέλει η Apple για 200GB?


Φιλε δεν ειναι το θεμα τα 3ευρα.
Αλλωστε ο καθενας κανει οτι γουσταρει
Απλα θελει να τα εχει ολα στο τηλεφωνο, γιαυτο αγορασε και μεγαλυτερο χωρο, που τον καλυπτει.
Με την ιδια λογικη, καποιος που αγοραζει 1 tbyte θα πρεπει και αυτος να πληρωνει συνδρομη μπας και χασει το τηλεφωνο

Χρησιμο ειναι το icloud αλλα δεν ειναι και υποχρεωτικο
Εγω πχ μια χαρα κανω την δουλεια μου και κανω χρηση itunes, αλλος πχ δεν δουλευει ποτε itunes

Αυτος απλα θελει να τα εχει στο τηλεφωνο. Αν του σπασει ή το χασει οντως θαναι θεμα βεβαια

#8   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2023 - 20:15

Με την ιδια λογικη, καποιος που αγοραζει 1 tbyte θα πρεπει και αυτος να πληρωνει συνδρομη μπας και χασει το τηλεφωνο
 

Εννοείται και αυτός θα πληρώνει συνδρομή αν θεωρεί σημαντικά τα δεδομένα του.

Διανοείσαι πόσο θα του κοστίσει να χάσει κοντά 1 terrabyte δεδομένα; Σίγουρα παραπάνω από τα 10 ευρώ το μήνα που θέλει η Apple για 2TB χώρο!
 



#9   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 20:22

Εννοείται και αυτός θα πληρώνει συνδρομή αν θεωρεί σημαντικά τα δεδομένα του.
Διανοείσαι πόσο θα του κοστίσει να χάσει κοντά 1 terrabyte δεδομένα; Σίγουρα παραπάνω από τα 10 ευρώ το μήνα που θέλει η Apple για 2TB χώρο!


Ναι σε ολα μαζι σου.
Αλλα δεν ειναι το θεμα μου, ποσο χρηστικο ειναι το cloud αλλα πως τα περναμε ολα πισω στο τηλεφωνο.
Σεψευχαριστω βεβαια για τις επισημανσεις σου, τις οποιες θα μεταφερω, αλλα θαθελα να βρω λυση και στο ερωτημα μου

#10   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2023 - 20:35

Ποια πράγματα ακριβώς είναι στο cloud μόνο και θέλει να τα μεταφέρει; Τα αρχεία στο drive ας πούμε μεταφέρονται με copy paste στον file manager.

#11   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 20:39

Ποια πράγματα ακριβώς είναι στο cloud μόνο και θέλει να τα μεταφέρει; Τα αρχεία στο drive ας πούμε μεταφέρονται με copy paste στον file manager.


Αυτος μου ειπε οτι πηγανε στο ired να το κανουν και εμεινε στην μεση η διαδικασια
Και δεν περασαν στο 128αρι αυτα που ειχε πριν.
Και ουτε το imessage του δουλευει.
Οτι ναναι δηλαδη

#12   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2023 - 20:57

Αυτος μου ειπε οτι πηγανε στο ired να το κανουν και εμεινε στην μεση η διαδικασια
Και δεν περασαν στο 128αρι αυτα που ειχε πριν.
Και ουτε το imessage του δουλευει.
Οτι ναναι δηλαδη


Η διαδικασία θα ήταν απλή αν έβαζε απλά το παλιό κινητό δίπλα στο νέο όταν το σέταρε ή απλά να διάλεγε επαναφορά των δεδομένων του στο σετάρισμα μόλις έβαλε το Apple ID του.

Εφόσον έχει μπει χέρι στην iRed και υπήρξαν θέματα, ίσως θα πρέπει να το δει κάποιο εξουσιοδοτημένο. Μην σου πούμε κάτι εδώ και τελικά χαθούν αρχεία στην πορεία.

#13   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 21:05

Η διαδικασία θα ήταν απλή αν έβαζε απλά το παλιό κινητό δίπλα στο νέο όταν το σέταρε ή απλά να διάλεγε επαναφορά των δεδομένων του στο σετάρισμα μόλις έβαλε το Apple ID του.
Εφόσον έχει μπει χέρι στην iRed και υπήρξαν θέματα, ίσως θα πρέπει να το δει κάποιο εξουσιοδοτημένο. Μην σου πούμε κάτι εδώ και τελικά χαθούν αρχεία στην πορεία.


Ναι εκανε παπαρια. Θα μπορουσε να εκανε ακριβως οτι ειπες!

Πηρε το κινητο και πηγε κατευθειαν στους παπαρες (σορρυ αλλα δεν τους εχω και σε εκτιμηση)
Θα το φερει αυριο νωρις πρωι να το δω, αλλα μαλλον και γω θα τον στειλω σε κανα isystem

Για αυτο ανοιξα κ το ποστ μπας και υπαρχει τροπος….

Σε ευχαριστω θερμα για την απαντηση!

#14   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2023 - 21:59

Γιατι δεν σβηνει εντελως το καινουργιο και να επαναλαβει σωστά τη διαδικασία μεταφοράς από το παλιό;


Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 15/02/2023 - 21:59


#15   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2023 - 22:07

Γιατι δεν σβηνει εντελως το καινουργιο και να επαναλαβει σωστά τη διαδικασία μεταφοράς από το παλιό;


Αυτο εχω σκεφτει και εγω.
Να το σβησει και να τα περασει απο την αρχη.
Λογικα θα στρωσει και θα περαστουν ολα κομπλε

Εχει παρα πολλες συνομιλιες λογω δουλειας στο whatsup και αυτο τον ενδιαφερει, να μην τα χασει

Θενξ φιλε!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες