Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPad: Μελλοντικές εφαρμογές και δυνατότητες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/04/2010 - 11:09

Διαβαζοντας ολους αυτους τους κοντοφθαλμους που μιλουν απαξιωτικα για το iPAD γιατι.. δεν εχει camera, flash player, multitasking, βολικο πληκτρολογιο και εγω δεν ξερω τι αλλο, μου θυμιζουν αυτα που ακουγαμε οταν πρωτο ξεκινησε η κυκλοφορια του iphone.

Τοτε που πηγα σε καταστημα ηλεκτρονικων υπολογιστων να το δω (ειχα ενα HTC εκεινη την εποχη) και ο υπαλληλος μου λεει "ελα μωρε, τι να το κανεις; Το ξερεις οτι δεν βγαινει η μπαταρια του;". Οταν μετα απο λιγο καιρο μαγευτηκα απο το πρωτο αγγιγμα με μια συσκευη που σε κανει να την νιωθεις προεκταση του χεριου σου...

Προτεινω λοιπον να ξεφυγουμε απο τις παρωπιδες και να προσπαθησουμε να δουμε πως θα ειναι το iPAD στο προσεχες μελλον, οταν πεσουν πανω του οι developers παγκοσμιως (και με την βοηθεια jailbreak ενδεχομενως).
Εφαρμογες που ηδη κυκλοφορουν στο Cydia (πχ BlueNova) τις θεωρω δεδομενες οτι συντομα θα μας λυσουν τα χερια και στο iPAD, οποτε ας μιλησουμε για πιο θεωρητικες δυνατοτητες. Απο την πλευρα μου θεωρω πολυ πιθανες τις εξης εφαρμογες:

1. Communications tethering (θα το ονομαζα εγω). Πολλοι ...διαμαρτυρονται για την ελλειψη δυνατοτητας επικοινωνιας του iPAD και υπενθυμιζουν οτι προκειται για μεγαλο iPOD και οχι iPHONE. Γιατι λοιπον να μην μπορει να "συνδεθει" μεσω της καταλληλης εφαρμογης με το iPHONE μεσω WiFi ή Bluetooth και να μπορει να πραγματοποιησει φωνητικες κλησεις; Φανταστειτε το iPHONE στο DOCK στο γραφειο και το iPAD στον καναπε. Παιρνει καποιος τηλεφωνο και δεν χρειαζεται να σηκωθεις μεχρι το γραφειο για να του μιλησεις. Απλως, δεχεσαι την κληση απο εκει που εισαι. Developers, ειναι εφικτο;

2. Video chat (πχ skype) χρησιμοποιωντας την camera του iphone. Ποσο δυσκολη ειναι μια τετοια εφαρμογη; Ηδη νομιζω υπαρχουν εφαρμογες που επιτρεπουν σε ενα laptop να χρησιμοποιει την camera του iphone για τον σκοπο αυτο...

Θα συνεχισω με αλλες ιδεες τις επομενες ημερες. Ανυπομονω να ακουσω τις δικες σας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες