Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad τιμές στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
166 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   anthopa

anthopa

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Twitter:@ianthapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:56

Αν περιμένεις η επίσημη τιμή του στην Ελλάδα να είναι 350€ μάλλον θα περιμένεις άδικα δυστυχώς, η ισοτιμία έχει πάει περίπατο. Αναρωτιέμαι εάν η Ευρωπαϊκη Ένωση, δεν μπορεί να κάνει τίποτα ή απλά δεν ασχολείται γιατί υπάρχουν πολλά λεφτά στο θέμα.


Οπως και να έχει θα είναι γύρω στα 400 ευρώ.... οχι 500 η 600.... έτσι ελπίζω τουλάχιστον.... Η Ε.Ε. δεν ξέρω κατα πόσο ασχολείται.... πάντως θυμάμαι το ίδιο έγινε με το iphone και μόλις πήγε επίσημα στην Ιταλία έπεσαν οι τιμές και εδώ

Τελευταία επεξεργασία από: anthopa, 11/04/2010 - 14:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   anthopa

anthopa

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Twitter:@ianthapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:58

Μια διευκρίνηση, απ' όσο γνωρίζω τα 499$ για το μικρό μοντέλο είναι χωρίς τα taxes που είναι νομίζω απο 4% έως 10% αναλόγως την Πολιτεία. Αυτό σημαίνει με σημερινή ισοτιμία 385€ - 407€.
Ας με διορθώσει κάποιος άν κάνω λάθος.


Νομίζω έχεις δίκαιο... όντως αν κάποιος ξέρει κάτι για αυτό περισσότερο ας γράψει

#78   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/04/2010 - 15:08

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω η τιμή για το 16αρι βγαίνει 545$.απλός η τιμή αυτή είναι αγορά από ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ.κάθε πολιτεία όμως τις Αμερικής έχει διαφορετικό tax.οποτε πριν την αγορά σας απο online store ειτε από eBay να τσεκαρετε από ποια πολιτεία το στέλνουν για να υπολογιζετε το tax.

#79   vfragos

vfragos

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 15:14

Αν πάρουμε τα 499$ που είναι χώρις taxes και τα μεταφέρουμε στήν Ελλάδα, έχουμε 370€ χωρίς το ΦΠΑ. Με ΦΠΑ 20% πάμε 444€. Στην καλύτερη περίπτωση αυτό, χωρίς να έχει υπολογιστεί κόστος μεταφορικών για την εισαγωγή.

Τελευταία επεξεργασία από: vfragos, 11/04/2010 - 15:15


#80   sirdiman

sirdiman

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Sir Diman

Δημοσίευση 11/04/2010 - 15:23

Ξανατονιζω πως στα ειδη τεχνολογίας το 90% των περιπτώσεων ισχύει 1 Euro = 1 $
Εκτος αν πάτε αμερικα και το φέρετε.

#81   vfragos

vfragos

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 15:25

Δυστυχώς έχεις δίκιο...

#82   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 11/04/2010 - 15:31

Ξανατονιζω πως στα ειδη τεχνολογίας το 90% των περιπτώσεων ισχύει 1 Euro = 1 $
Εκτος αν πάτε αμερικα και το φέρετε.

Κ πως τα φέρνεις απο αεροδρόμιο? Με τελωνεία κτλ ξέρεις τι παίζει?

#83   MaRkUs_

MaRkUs_

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2010 - 17:20

αν πας να το φέρεις όπως λένε κάπιοι τότε άνοιξε το και δούλευε το....δεν νομίζω να σε περάσουν τελωνείο για δικιά σου συσκευή:Ρ

#84   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 11/04/2010 - 17:47

ναι αλλα αν θελω να φέρω 2-3 τον άλλο μήνα σίγουρα δε θα μπορέσω να τα περάσω με τα κουτιά τους απο το τελωνείο ... Ποιός θα το αγοράσει με ανοιγμένη συσκευή, έστω και πιο κάτω απο τισ τιμές που γράφει το eshop ?

#85   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3898 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/04/2010 - 18:43

τι τιμη υπολογιζεις να τα δωσεις οπως λες ποιο πανω; μιλησα με ενα ξαδελφο μου ο οποιος μου ειπε οτι δεν τον νοιαζει η συσκευασια.στειλε μου pm.

#86   Ibeintaris

Ibeintaris

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 19:09

ναι αλλα αν θελω να φέρω 2-3 τον άλλο μήνα σίγουρα δε θα μπορέσω να τα περάσω με τα κουτιά τους απο το τελωνείο ... Ποιός θα το αγοράσει με ανοιγμένη συσκευή, έστω και πιο κάτω απο τισ τιμές που γράφει το eshop ?



Παρομοιως δε θα με ενδιεφερε η συσκευασια, αν θες στειλε pm

#87   heykairia

heykairia

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 13:55

iPad: Το είδατε, το δοκιμάσατε και αρκετοί από εσάς εγγραφήκατε σε λίστες προ-παραγγελίας (βλ. Plaisio) ώστε να το αποκτήσετε πρώτοι από όλους την ημέρα κυκλοφορίας του.

Για τις τιμές του iPad στην Ελλάδα ενημερωθήκατε; Όχι, δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα. Όπως δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα η ημερομηνία κυκλοφορίας του iPad στην Ελλάδα.

Παρόλα αυτά, κάποιες πρώτες ενδείξεις (βλ. e-Shop) έχουν αρχίσει να κάνουν την εμφάνιση τους...και οι τιμές οι οποίες εμφανίζονται είναι, όπως θα έλεγε και ο Steve Jobs:

"Amazing, Unbelievable, Magical, Mythical, κ.α"

...

iPad 16GB WiFi: Μόνο (!) με 649€ | iPad 32GB WiFi: Μόνο (!) με 749€

Ενημερωτικά, τα αντίστοιχα μοντέλα iPad στην Αμερική κοστίζουν:

iPad 16GB WiFi: 449$ δλδ περίπου 370€ | iPad 32GB WiFi: 599$ δλδ 445€

Ευελεπιστούμε ότι οι συγκεκριμένες τιμές είναι ενδεικτικές και πως όταν με το καλό ανακοινωθεί επίσημα η διάθεση του iPad στην Ελλάδα να ακολουθήσουν πτωτική πορεία!

Σε αντίθετη περίπτωση... δεν μπορούμε καν να διανοηθούμε τις τιμές των iPad WiFi+3G !!


Σας εχω Κατι Καλυτερο απο αυτα.
Κατι για Παραδωση σε 6ημερες και ποιο Φτηνα
Apple iPad 16GB Wi-Fi:490 euro+35 euro Εξοδα Αποστολης=525 euro
Apple iPad 32GB Wi-Fi:580 euro+35 euro Εξοδα Αποστολης=615 euro.
Μπορειτε να το Βρειτε στο www.Heykairia.com
Οντως Τιμες Ευκαιριας.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 16/04/2010 - 09:04


#88   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/04/2010 - 13:59

Αυτή η τιμή είναι πάγια?Η προσφορά λίγων ημερών?

ezgif_com_crop_2.gif


#89   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/04/2010 - 14:26

Παιδιά προτείνω να κάνουμε λίγο υπομονή ... δεν νομίζω όταν με το καλό έρθει και από τα μέρη μας να το βάλουν σε τρελή τιμή , εξάλλου με την κρίση κιόλας δεν νομίζω να πουλήσει το αναμενόμενο!! Νομίζω επίσης ότι έχουμε ξυπνήσει σαν καταναλωτές (οι περισσότεροι τουλάχιστον) και δεν θα αφήσουμε να περάσει κάποια παράλογη αισχροκέρδεια χωρίς ν' αντιδράσουμε!
Η αρχή έγινε εδώ στο iphonehellas ( ;) ) με το κατάλληλο κείμενο για την αυξημένη τιμή του εδώ στην Ελλάδα, μετά είδα ανάλογο δημοσίευμα στο troktiko , στο zougla , αλλά και σε πολλά άλλα γνωστά site !! Τουλάχιστον στο e-shop κατάλαβαν την ξεφτίλα τους και έβγαλαν τις "εκτιμώμενες" τιμές τους <_< !!!
Είναι πιστεύω στο χέρι μας να μην αφήσουμε το κάθε Greek λαμόγιο να μας εκμεταλλευτεί και δεν εννοώ μόνο για το iPad αλλά για το κάθε iμαραφέτι που θα βάλουμε στο μάτι!!
Δυστυχώς όμως υπάρχουν μερικοί Ελληνάρες που θα έδιναν και 800 ευρώ για το απλό 16αρι, αυτοί ακριβώς είναι που δίνουν βήμα στα πονηρά καμάρια μας να το τιμολογήσουν αναλόγως!! ::)

#90   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2010 - 01:28

εστειλα μαιλ στο play247 και τους ρωτησα γιατι το εχουν τοσο ακριβα σε σχεση με τους ανταγωνηστες τους.... και η απαντηση? επειδη εμεις (μου ειπαν) το εχουμε το προιον και δε βαζουμε απλα μια τιμη ετσι για να ανεβει η επισκεψημοτητα του σαιτ μας... τα συμπερασματα δικα σας

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 14/04/2010 - 01:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες