Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Δήλωση το κινητού σαν developer στην Apple...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 13:35

Ένας φίλος μου ζήτησε το παρακάτω :

"Φίλε μου σε ικετεύω να περάσεις το UDID του κινητού μου ως Developer. Θα δηλώσεις το κινητό μου σαν developer στην Apple. Όταν ανέβασες την εφαρμογή σου στο app store θα πρέπει να πλήρωσες ενα ποσο ετσι έχεις την δυνατότητα να περάσεις ως 100 συσκευες!"

Γνωρίζει κάποιος developer; Εγώ απλώς μόλις σύνδεσα στον Mac το δικό μου iPhone ενώ έτρεχε το SDK, με ρώτησε αν ήθελα να την έχω αποκλειστικά για developement, είπα όχι, έγινε μια εγκατάσταση κάποιου dev profile στην συσκευή και αυτό ήταν όλο...

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2010 - 13:49

To συγκεκριμένο που σου ζητάει ο φίλος (αν δεν κάνω λάθος )είναι να τον δηλώσεις σαν δοκιμαστή των εφαρμογών σου στην Apple ώστε να έχει δικαιώματα χρήσης(Τesting) στης εφαρμογές που φτιάχνεις πριν σταλούν στην Apple για έγκριση.Αυτό ναι είναι εφικτό να γίνει δηλώνοντας το UDID του κινητού του μέσα στο SDK με κάποια συγκεκριμένη διαδικασία.Έπειτα για να μπορέσει να περάσει στην συσκευή του δίκη σου εφαρμογή,θα πρέπει πρώτα απ'όλα να του την παρέχεις εσύ ο ίδιος σε πρώτη φάση(αλλιώς ΔΕΝ μπορεί) και δεύτερων οι εφαρμογές που δεν είναι ολοκληρωμένες(είτε πριν βγει στην κυκλοφορία η πρώτη εκδοσή τους,είτε σε κάποιο update) περνιούνται στην συσκευή ΜΟΝΟ από το configuration utility και όχι μετά την κυκλοφορία τους απο το Appstore.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 11/04/2010 - 13:59

ezgif_com_crop_2.gif


#3   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:13

Αυτό είχα καταλάβει και εγώ. Πως μπορώ να έχω μέχρι 100 συσκευές για δοκιμές. Για να δηλωθεί η συσκευή - αν δεν κάνω λάθος - ΠΡΕΠΕΙ να συνδεθεί στον Mac...

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/04/2010 - 14:25

Όχι δεν είναι απαραίτητο αυτό.Μπορείς και εσύ να το δηλώσεις.Σε έμενα που είναι δηλωμένη η συσκευή στην Apple,μου την δήλωσε ο ιδιος ο Developer.Εγώ του έδωσα απλά το UDID της συσκευής μου και μόλις μου έστειλε την εφαρμογή περιείχε και το provision profile.Αυτό όμως δεν γνωρίζω τι διαδικασία έχει για να γίνει άλλα ξέρω 100% ότι γίνεται και χωρίς να συνδέσει ο Tester την συσκευή του στο Mac.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 11/04/2010 - 14:33

ezgif_com_crop_2.gif


#5   teokoul

teokoul

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 16:19

Στο iPhone Provisioning Portal μπορείς να δηλώσεις το device που θέλεις χρησιμοποιώντας το id του κινητού.

Στη συνέχεια όταν φτιάχνεις το iPhone Distribution Provisioning Profile εκεί επιλέγοντας ως Distribution Method --> AD Hoc δηλώνεις σε ποια από τα διαθέσιμα devices θα μπορείς να τρέξεις την εφαρμογή.

Θοδωρής

#6   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2010 - 18:37

Ευχαριστώ παιδία για τις άμεσες απαντήσεις. Όλα Ok...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες