Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Άνοιγμα λογαριασμού developer στην Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/04/2010 - 09:49

Καλημέρα σας,

Προσπάθησα χθες να ανοίξω λογαριασμό developer (individual) στην Apple. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή, όταν όμως έφτασα στο σημείο που ήταν να επαληθεύσω τις πληροφορίες και να δώσω τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας, έλαβα το μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει online αγορά. Μου ζητήθηκε να συμπληρώσω μια φόρμα και να τη στείλω με FAX.

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις για το άνοιγμα λογαριασμού:

1) Υπάρχει άλλος τρόπος ή το FAX είναι η μόνη λύση? Δε θα ήθελα τα στοιχεία της πιστωτική κάρτας να βρίσκονται σε μια κόλλα χαρτί

2) Πόσο καιρό θέλει να ανοίξει ο λογαριασμός? Όταν ανοίξει ο λογαριασμός, μπορώ να ανεβάσω το πρόγραμμα ή πρέπει η Apple να το εγκρίνει? Λογικά, η Apple θα πρέπει να το εγκρίνει, οπότε πόσο καιρό θέλει για να πάρει το πρόγραμμα έγκριση?

Ζητώ συγνώμη αν ρωτώ πράγματα τα οποία έχουν ήδη απαντηθεί.

Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Astri

Astri

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2010 - 14:00

Δυστυχώς δεν υπάρχει Ελληνικο Apple store. Ο μόνος τρόπος είναι με φαξ. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας, μιας και παει κατευθειαν στην Apple.

Ο λογαριασμός ανοιγει την ιδια μέρα, ισως την επόμενη. Οσο αναφορα τη διαδικασία εγκρισης, παίρνει καμια εβδομάδα αλλα θα σου απαντησω με σιγουριά τις επόμενες μερες (Σημερα τους εστειλα το πρωτο μου app)

#3   manosmail1

manosmail1

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MANOS SPA

Δημοσίευση 20/04/2010 - 23:09

Καλησπερα,εισαι απο κρητη?

Εγω απο Αγιο νικολαο ειμαι.Με ενδιαφερει να γινω iphone developer και πραγματικα δεν ξερω πως να ξεκινησω.
Εχεις σπουδασει προγραματισμο?
Ελπιζω να βρεις χρονο να μου απαντησεις σε αυτα εξαρχης.
ευχαριστω,φιλικα Μανος

#4   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/04/2010 - 23:17

Δες αυτό φίλε μου : iPhone SDK Programming

Ό,τι χρειαστείς , θα το βρεις εκεί !

#5   Astri

Astri

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2010 - 00:11

Στο iTunes U, οπως ειπα και του φιλου του Μανου σε πμ, υπαρχουν 2 seasons απο διδασκαλιες του stanford university. Εχουν γινει απο εργαζομενους προγραμματιστες στην Apple και ειναι μια πολυ καλη αρχη. Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους τους επιδοξους developers.

Εδω και το link

#6   dpspan

dpspan

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2010 - 11:07

Καλησπέρα παιδιά,

έστειλα το περασμένο Σάββατο(5/6) στην Apple φαξ, για τη διαδικασία της ενεργοποίησης της συνδρομής μου, έχει περάσει σχεδόν μια βδομάδα, αλλά τίποτα. Επικοινώνησα τη Δευτέρα με το support μέσω email (EMEA Apple δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο) και μου απάντησε ένας, ότι τελικά θέλει μέχρι 3 εργάσιμες (έχω και ένα άγχος λόγω των στοιχείων της πιστωτικής). Ξαναστέλνω σήμερα που έχει περάσει σχεδόν μια βδομάδα μου απαντά ξανά ότι θέλει μέχρι 3 μέρες να δει τα χαρτιά (ποια? ).

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό ή είμαι ο μόνος τυχερός, γιατί διάβαζα ότι ο Astri είχε σε μια μέρα άνοιγμα λογαριασμού, εγώ ακόμα περιμένω.. Μήπως συστήνετε στη φόρμα του support να γράψω region USA να επιληφθεί το εκεί τμήμα το πρόβλημα, μιας και το φαξ το στέλνουμε στην Αμερική και όχι Ευρώπη. Δεν ξέρω τι να πω.

#7   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/06/2010 - 22:50

πριν 2 εβδομαδες εκανα και εγω την αντιστοιχη διαδικασια. την επομενη μερα μου χρεωσαν την πιστωτικη και προκειμενου να ολοκληρωθει η διαδικασια μου ζητησαν επικυρωμενη φωτοτυπια ταυτοτητας και μια ακομα αιτηση, παλι μεσω fax. Την ιδια μερα μου απαντησαν και τελειωσε το θεμα. Παντως την προηγουμενη βδομαδα τους χρειαστηκα κατι ακομα περιμενω....

#8   nickbit

nickbit

    iPH Member

  • 287 μηνύματα
  • Twitter:@bitoulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/06/2010 - 14:59

Θα ήθελα να σας πω να μην ανησυχείτε.

Η διαδικασία μπορεί να πάρει και λίγο καιρό αλλά εφόσον έχουν χρεώσει την πιστωτική, όσο και να φαίνεται περίεργο, έχουν δεσμευτεί.
Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσετε τα χρήματά σας, ούτε υπάρχει κίνδυνος με τα στοιχεία της πιστωτικής από την Apple.
Επιπλέον όσες φορές υπήρχε κάποιο θέμα με τις εφαρμογές μου ή ήθελα κάποια διευκρίνηση σε θέματα προγραμματισμού, με έπαιρναν τηλέφωνο στο γραφείο ή εάν δε με έβρισκαν μου έστελναν μήνυμα να με καλέσουν άλλη ώρα ή να τους καλέσω.
Συνήθως τους καλώ (μέσω skype) και οποιοδήποτε θέμα διευθετείται άμεσα.

Ζητήστε λοιπόν ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και χρησιμοποιήστε το!

Καλή αρχή και αναμένουμε με ενδιαφέρον τις εφαρμογές σας!!

#9   dpspan

dpspan

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2010 - 16:18

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Μου έφυγε λίγο το άγχος, το θέμα είναι ότι στην περίπτωση μου του έστειλα 5/6 το fax στην Αμερική που ήθελαν για την ολοκλήρωση της εγγραφής. Έκτοτε, δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι πριν λίγες μέρες που κοίταξα δεν υπήρχε καν χρέωση στην πιστωτική μου κάρτα. Έστειλα αίτημα στο support της Ευρώπης και μου απάντησε ότι να μην ανησυχώ θέλουν μέχρι 3 εργάσιμες μέρες να επεξεργαστούν τα διάφορα αιτήματα που λαμβάνουν (είχαν ήδη περάσει 5 βέβαια). Λέω να απευθυνθώ στο τμήμα της Αμερικής τώρα μιας και εκεί έτσι κ αλλιώς καταλήγουν τα fax, αλλά θα ζητήσω να επικοινωνήσω μαζί τους και τηλεφωνικά όπως μου υποδείξατε!

Ευχαριστώ και πάλι!

#10   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2010 - 22:10

Eνημερωτικά δύο ερωτησούλες...

Σε κάθε περίπτωση αν γίνεις developer για το iPhone πληρώνεις συνδρομη; (Θύμαμαιι 99 ευρώ το χρόνο)

Επίσης το developing των εφαρμογών γίνετια μόνο μέσω MAC Os; Δεν υπάρχει δηλαδή δυνατότητα μέσω Windows να στήσεις εφαρμογη;

Ευχαριστω :)

#11   nickbit

nickbit

    iPH Member

  • 287 μηνύματα
  • Twitter:@bitoulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/06/2010 - 22:40

Εφόσον θέλεις να συνεχίσεις να διαθέτεις τις εφαρμογές στο AppStore, ναι, πρέπει να πληρώνεις 99 USD το χρόνο.

Για να κάνεις development θα σου πρότεινα να προμηθευτείς έναν Mac εάν έχεις τη δυνατότητα (Mac mini είναι OK).
Αυτό έχει το πλεονέκτημα της απροβλημάτιστης λειτουργίας και έτσι θα επικεντρωθείς στην ανάπτυξη της εφαρμογής.

Για να κάνεις development σε άλλη πλατφόρμα υπάρχουν σίγουρα κάποιοι φίλοι εδώ μέσα που μπορούν να σε ενημερώσουν σχετικώς.

#12   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2010 - 15:55

Εφόσον θέλεις να συνεχίσεις να διαθέτεις τις εφαρμογές στο AppStore, ναι, πρέπει να πληρώνεις 99 USD το χρόνο.

Για να κάνεις development θα σου πρότεινα να προμηθευτείς έναν Mac εάν έχεις τη δυνατότητα (Mac mini είναι OK).
Αυτό έχει το πλεονέκτημα της απροβλημάτιστης λειτουργίας και έτσι θα επικεντρωθείς στην ανάπτυξη της εφαρμογής.

Για να κάνεις development σε άλλη πλατφόρμα υπάρχουν σίγουρα κάποιοι φίλοι εδώ μέσα που μπορούν να σε ενημερώσουν σχετικώς.


Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Απ' όσο είδα το developing σε άλλες πλατφόρμες γίνεται αλλά όντως προσθέτει χιλια δυο πρακτικα ζητήματα...Ειναι τη διαλεγει κανεις τελικα.

>Τα 99$ απαιτούνται ακόμη και αν ο developer διαθέτει free apps; Επίσης παίζει φοροογία στο 60% που σου στέλνει η Apple απο τα κέρδη της εφαρμογης;

#13   nickbit

nickbit

    iPH Member

  • 287 μηνύματα
  • Twitter:@bitoulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/06/2010 - 18:17

Τα 99 USD ισχύουν ακόμη και εάν διαθέτεις free apps στο AppStore.

Φορολογία φυσικά υπάρχει, όπως επίσης και η υποχρέωση εγγραφής στο ασφαλιστικό ταμείο των ελευθέρων επαγγελματιών εάν δεν είσαι ήδη γραμμένος εκεί.
Διπλές εισφορές δηλαδή, με μηδενική σύνταξη και μηδενικές παροχές κράτους.

#14   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/06/2010 - 08:19

Τα 99 USD ισχύουν ακόμη και εάν διαθέτεις free apps στο AppStore.

Φορολογία φυσικά υπάρχει, όπως επίσης και η υποχρέωση εγγραφής στο ασφαλιστικό ταμείο των ελευθέρων επαγγελματιών εάν δεν είσαι ήδη γραμμένος εκεί.
Διπλές εισφορές δηλαδή, με μηδενική σύνταξη και μηδενικές παροχές κράτους.


όταν λες φορολογία, μπορείς να μας πεις ποσοστό για να έχουμε μιλά εικόνα για τον χώρο;Είναι το κλΑσσικό 20% που είναι στους ελεύθερουδ επαγγελματίες; Και πως γίνεται η δουλεία, απευθείας φορολογία στις καταθέσεις που γίνονται από την apple; Από τι πρώτο ευρώ μιλάμε;

Όντως όπως τα λες, πολύ δύσκολη η κατάσταση....με τη πειρατεία κιόλας να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το θέμα! Οι Ελληνικές εφαρμογές κυκλοφορούν πολύ στο installous;

#15   nickbit

nickbit

    iPH Member

  • 287 μηνύματα
  • Twitter:@bitoulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/06/2010 - 22:47

Η φορολογία εξαρτάται και από τη μορφή του developer (ανεξάρτητος, ΕΠΕ, ΑΕ, προσωπική εταιρεία) και από το ύψος των εσόδων.
Σαν ανεξάρτητος (ελεύθερος) επαγγελματίας τα δηλωθέντα έσοδα από το app development αθροίζονται στα έσοδα από άλλες πηγές και για το σύνολο του ποσού ισχύει ένα ποσό αφορολόγητο και οι κλίμακες φορολόγησης για το ποσό πέραν του αφορολόγητου (μέχρι και 40%).
Θα πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιο λογιστή για να εξετάσει τη δική σου περίπτωση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες