Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γεια σας και απο εμενα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Nasos11

Nasos11

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 22:43

Είμαι σχετικά καινούριος στο forum και νοιώθω πραγματικά απογοητευμένος!!!
Σήμερα είδα στις πωλήσεις 2-3 που αφορούσαν IPAD, έκρινα ότι οι τιμές που ζητούσαν ήταν εκτός πραγματικότητας και έβαλα σχόλιο με ενδεικτικές τιμές από USA,να αναφέρω ότι όλα είχαν έλθει σύμφωνα με τους κατόχους από USA, κάποιος moderator(Paris1986) βλέποντας τα σχόλια μου τα έσβησε όλα και έβαλε σ' ένα να μην βάζουμε reply που δεν συμφωνεί με την τιμή. Αφού ανταλλάξαμε κάποια μηνύματα στο post εκείνο και του είπα ότι δεν είναι σωστό από την στιγμή που δεν μιλάω άσεμνα να μην μπορώ να πω τη γνώμη μου για την τιμή που ζητάει κάποιος (πχ κάποιοι ζήταγαν ακόμα και 800€ όταν το 64GB με wifi και 3G έχει 629$ περίπου 472€ δλδ!!!)
Επίσης είπα γιατί επιτρέπονται τα σχόλια για Βοδαφον και ΡΟΤΕ για τις υπέρογκες χρεώσεις κι όχι για κάποιους από εμάς που τους μιμούνται;
Η "απάντηση" ήταν να σβυστούν όλα και να συνεχιστούν οι πωλήσεις χωρίς φόβο και πάθος!
Εγώ κάνω αυτό το post αν και δεν θα μου φανεί περίεργο να μη δημοσιευθεί καθόλου, κρίμα γιατί εκτίμησα πολύ τη δουλειά που γίνεται εδώ απ' όλα τα παιδιά! μάλλον υπάρχει επιλεκτικότητα!
Κλείνοντας θα πω ότι χαμένος δεν είμαι εγώ αν δεν δημοσιευθεί ή αποβληθώ από το forum το forum απλά ρηχαίνει κι όχι βέβαια επειδή δεν θα είμαι μέλος εγώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 22:52

φιλε μου.. διαβασα με προσοχη ολη την συζητηση που εγινε στο topic εκεινο.. να σου επισημανω τα εξης:.. οι τιμες που παραθετεις.. ειναι χωρις φορο, ο φορος για καθε πολητεια στην αμερικη ειναι διαφορετικος,.. εγω αγορασα απο Αμερικη.. 64 με τιμη 690€ χωρις την θηκη.. , γλυτωσα το τελωνειο 130€ και επισης γλυτωσα και το φπα 21%.. στο θεμα μας.. εαν πας στο topic "ετσι.. για καφε και κουβεντα" μπορεις να πεις ο,τι θελεις και να θιξεις το θεμα.. στο συγκεκριμενο topic αγγελιων απαγορευεται.. οριστε και οι κανονες.. :)

3. Οι δημοσιευόμενες αγγελίες πρέπει να θεωρούνται"προς ανάγνωση" και γενικώς δεν επιδέχονται σχολιασμού. Επιτρέπονται βέβαια διευκρινιστικές ερωτήσεις προς τον πωλητή (π.χ. για τα χαρακτηριστικά ή τη λειτουργική κατάσταση του προϊόντος).

4. Προς αποφυγή ανεπιθύμητων εντάσεων απαγορεύονται τα εξής:

-Απαγορεύεται ο σχολιασμός του προς πώληση αντικειμένου (π.χ. «αυτό το μοντέλο δεν αξίζει, πάρτε κάποιο άλλο ») όσο και της τιμής του (π.χ. «με τόσα χρήματα, αγοράζω καινούργιο»).

-Απαγορεύεται η αντιπαραβολή με ανταγωνιστικές αγγελίες-προτάσεις (π.χ. «πουλάω κάτι καλύτερο φθηνότερα»).

#3   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12721 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 26/04/2010 - 22:52

Μιας και μιλας προσωπικα φιλε μου θα σου παραθεσω μονο τον τριτο κανονα απο τους κανονες αγγελιων και τιποτα παραπανω:

3. Οι δημοσιευόμενες αγγελίες πρέπει να θεωρούνται"προς ανάγνωση" και γενικώς δεν επιδέχονται σχολιασμού. Επιτρέπονται βέβαια διευκρινιστικές ερωτήσεις προς τον πωλητή (π.χ. για τα χαρακτηριστικά ή τη λειτουργική κατάσταση του προϊόντος).

#4   goose1992

goose1992

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 23:00

φιλε μου κι εγω ειχα δει τη συζητηση που ειχε γινει...χωρις να θελω να σου επιτεθω και φιλικα παντα αν εχεις καποια αντιρρηση με αυτα που λεει ενα μελος σε καποια αγγελια που εχει βαλει μπορεις να του στειλεις ενα πμ και να του πεις τη διαφωνια σου ομορφα και σωστα...δεν ειναι σωστο να σχολιαζεις το τι τιμη εχει βαλει στην αγγελια διοτι αρχικα ο πωλητης μπορει να βαλει οτι τιμη θελει με ρισκο το αν θα πουληθει η οχι και δευτερο με τα σχολια σου επιρεαζεις και καποιους που ειχαν μπει στη σκεψη να το αγορασουν...αυτα απο εμενα και φιλικα παντα...αν κανω καπου λαθος παρακαλω να με διορθωσουν οι mods..

Τελευταία επεξεργασία από: goose1992, 26/04/2010 - 23:01


#5   Nasos11

Nasos11

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 23:04

φιλε μου.. διαβασα με προσοχη ολη την συζητηση που εγινε στο topic εκεινο.. να σου επισημανω τα εξης:.. οι τιμες που παραθετεις.. ειναι χωρις φορο, ο φορος για καθε πολητεια στην αμερικη ειναι διαφορετικος,.. εγω αγορασα απο Αμερικη.. 64 με τιμη 690€ χωρις την θηκη.. , γλυτωσα το τελωνειο 130€ και επισης γλυτωσα και το φπα 21%.. στο θεμα μας.. εαν πας στο topic "ετσι.. για καφε και κουβεντα" μπορεις να πεις ο,τι θελεις και να θιξεις το θεμα.. στο συγκεκριμενο topic αγγελιων απαγορευεται.. οριστε και οι κανονες.. :)

3. Οι δημοσιευόμενες αγγελίες πρέπει να θεωρούνται"προς ανάγνωση" και γενικώς δεν επιδέχονται σχολιασμού. Επιτρέπονται βέβαια διευκρινιστικές ερωτήσεις προς τον πωλητή (π.χ. για τα χαρακτηριστικά ή τη λειτουργική κατάσταση του προϊόντος).

4. Προς αποφυγή ανεπιθύμητων εντάσεων απαγορεύονται τα εξής:

-Απαγορεύεται ο σχολιασμός του προς πώληση αντικειμένου (π.χ. «αυτό το μοντέλο δεν αξίζει, πάρτε κάποιο άλλο ») όσο και της τιμής του (π.χ. «με τόσα χρήματα, αγοράζω καινούργιο»).

-Απαγορεύεται η αντιπαραβολή με ανταγωνιστικές αγγελίες-προτάσεις (π.χ. «πουλάω κάτι καλύτερο φθηνότερα»).


Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου όσο αφορά τους φόρους αλλά αν είχες δει τα post θα έβλεπες ότι οι περισσότεροι πουλούσαν το 16αρι me wifi στην τιμή που είπα αλλά ακόμα και στην δική σου τιμή να φτάσω, το θεωρώ ευτελιστικό να ζητάει κάποιος 110 € εξτρά όταν στο υπόλοιπο forum κατακευραυνόνουμαι τις εταιρείες για τις τιμές που ακόμα δεν έχουν ανακοινώσει ή τις συγκριτικές για το iphone!!!

Φίλε goose1992 όπως έχω ήδη αναφέρει δεν είπα κάτι προσβλητικό! και νομίζω σκοπός του forum είναι η δημόσια κουβέντα κι όχι pm, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζονται αλλά καλό κατά την γνώμη μου είναι να μιλάμε ανοιχτά και πάντα χωρίς προσβολή προς τους υπόλοιπους.

Φίλε Paris απευθύνομαι σε σένα γιατί εσύ έκανες τη διαχείριση και είχα διάλογο μαζί σου, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου.
Κλείνοντας να πω και στους 2 διαχειριστες αλλά και στους υπόλοιπους διαχειριστές, ίσως πρέπει να ξαναδείτε τους κανόνες!
Φιλικά Νάσος.

#6   goose1992

goose1992

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 23:29

φιλε μου στην ιδια θεση με εσενα εχω ερθει κι εγω σε ενα αλλο φορουμ...το θεμα ειναι να μην βαλεις σε σκεψη του υπολοιπους και ξερω οτι τα post σου ηταν με φιλικη διαθεση αλλα οσο να ναι θα τους επιρεασεις και ισος γινουν και παρεξηγησεις κατι που θα ειναι πολυ ασχημο(γι αυτο σου ειπα για τα πμ).....αν ομως θες να πεις κατι ανοιχτα,γιατι εδω ειμαστε μια ομαδα,μπορεις οπως ειπε και o DINFUN να τα θιξεις σε αλλο topic ;) ...τωρα γι αυτο που ειπες για τουσ κανονες... οι moderators του φορουμ τους ξερουν αν οχι τελεια τοτε παρα πολυ καλα...οποτε δεν πιστευω οτι ο οποιοσδηποτε απο τους moderators θα σου εσβηνε τα post ετσι απλα...;) φιλικα Κυριακος :)

#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 27/04/2010 - 00:28

Φιλε μου 'Nasos11' γεια σου και απο εμενα,

Χωρις να θελω να αναλυσω (σε αυτο το τοπικ) της αποψεις μου, θα ηθελα μονο να σε ενημερωσω για την αλαγη του τιτλου σου σε αυτο το τοπικ. (Απαραδεκτη συμπεριφορα....) το οποιο και εγινε 'Γεια σας και απο εμενα!'

Πιστευω οτι ο λογος, σου ειναι κατανοητος. Aν οχι! μπορω να σε ενημερωσω μεσα απο ενα πμ.



Υ.Γ Οσο για της ανησυχιες σου, (για το επιμαχο θεμα) και ολα τα σχετικά γυρω απο τους 'κανονες' της σελιδας μας, σε ευχαριστουμε για της πρατηρησεις σου, και σε ενημερωνουμε οτι υπαρχουνε τα κατάλληλα ατομα για αυτο.


Φιλικα iLuxus

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/04/2010 - 03:42

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες