Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G vs HTC Touch Diamond


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   grtasos1

grtasos1

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2008 - 16:22

Θα ήθελα να ανοιξω αυτο το topic διότι πιστευω οτι πολύ θα ειχαν η εχουν όπως εγω αυτο το δίλλημα εκτος απο αυτους που ίσως ειναι φανατικοί υποστηρικτες της Apple!!!.
Βεβαια ειναι ισως αξιο απορίας γιατι καποιος να κανει μια τετοια συγκριση σε αυτο το forum μιας και απευθύνετε σε κατώχους που ηδη εχουν στα χερια τους το iPhone.Δίνοντας την απαντηση σε αυτο το ερωτημα και κατα την δικια μου γνωμη γιατι, κανεις δεν ξέρει καλύτερα το iphone απο αυτους που το αγαπουν αλλα ειναι και αντικειμενικοι-ρεαλιστκοι!!!!

Τον τελευταιο καιρο εχω ασχοληθει διεξοδικα με το συγκεκριμενο θεμα και φαινετε να εχει γινει αντικειμενο συζητησης σε πολλα forum για τον διαξηφισμο των 2 συσκευων.
Θελω πολυ να με βοηθησετε να κανω μια σωστη επιλογη........

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

Bλεπω πραγματα μεσα στα forum και αναφορικα σας παρουσιαζω

iPhone 3G

Δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο.
Δεν εχει copy/paste.
Δεν εχει GPS χωρις την χρηση ιντερνετ κια turn-by-turn πλοηγηση.
Δεν εχει Bluetouth επικοινωνια με αλλα κινητα.
Δεν εχει δυνατοτητα Video Recording
Δεν εχει την δυνατοτητα επεξεργασιας αρχειων κειμενων κ.λ.π
Δεν εχει autofocus στην καμερα και ειναι σχετικα μικρη η αναλυση(μολις 2ΜP).
Επισης πολυ χρηστες του iPhone αναφερουν οτι η Apple
Δεν υποστηριζει καθολου καλα απο θεμα εξοπλισμου του στην Ελλαδα(αναφεραν οτι ουτε καν εναν φορτιστη  αυτοκινητου δεν εχουν φερει).
Δινετε περιορισμενη δυνατοτητα στο χρηστη οσον αφορα την χρηστικοτητα της επικοινωνιας με το pc μιας και aπαιτει  iTunes και πολλα 3rd party προγραμματα για την δυνατοτητα εγκαταστασης προγραμματων.

ΗΤC Touch Diamond
Εχει ποιο μικρη touch screen και αναφερουν οτι πολλες φορες θελει ασκηση μικρη δυναμης για να αναγνωρισει την εντολη
Αναφετε οτι ειναι σχετικα αργο στις εναλλαγες εφαρμογων
Μικρη διαρκεια ζωης μπαταριας σε σχεση με το iPhone
Μικροτερη χωρητικοτητα απο το iPhone
Ποιο μικρο γενικα κινητο και λιγοτερα ομορφο

Οπως βλεπετε τα πλεονεκτηματα του ενος ειναι μειωνεκτηματα για το αλλο.

Παραθετοντας τις σκεψεις και τις δικες μου ανησυχειες μετα απο πολυ διαβασμα θα ήθελα πραγματικα να με βοηθησετε με την επιλογη.

Σκεφτομενος λοιπον ολα αυτα ολες αυτες τις μερες ελεγα.......
iphone ενα πολυ ομορφο κινητο με πολλες δυνατοτητες τις οποιες ομως η Apple συνεχιζει να τις στερει απο την συσκευη
θελω να παρω το iphone τι ξερω μεχρι τωρα.......
Οτι το iphone
Θα εχει ελληνικο πληκτρολογιο πολυ πιθανον (firmeware ν2.1).
copy/paste (γινετε με 3rd party προγραμμα).
GPS (Αναμενετε να υπαρχει στο προσεχες μελλον).
Bluetouth (Ισων η Apple αποφασισει να το "ξεκλειδωσει").
autofocus και (μολις 2ΜP).(Δεν εγινε και τιποτα τοσες δυνατοτητες εχει)
Υποστηριξη Apple (με προβληματιζει λιγο)
Περιορισμενη δυνατοτητα της επικοινωνιας με το pc(με προβληματιζει λιγο ισως γιατι θεωρω οτι τα πραγματα μπορουν και πρεπει να γινονται με τον ποιο ευκολο και προσητο σε ολους τροπο)
Video Recording (γινετε με 3rd party προγραμμα).
Eπεξεργασιας αρχειων κειμενων κ.λ.π (Ομολογω οτι δεν γνωριζω τι γινετε με αυτο το θεμα...)

Ετσι παραθετοντας και την τελευταια σταγονα σκεψης μου(μιας και μου αρεσει το iphone πως να το κανουμε ειναι ομορφο!!! αλλα θελω να διαλεξω με την λογικη και οχι με το συναισθημα!!!)

Λεώ:

Η μαμα Apple υπαρχει περιπτωση να βοηθησει αυτο το παιδι να βγαλει ολο του το ταλεντο προς τα εξω?

και το λεω αυτο με τα λιγα γνωριζοντας οτι ανησυχω πολυ για αυτο διοτι δεν εχει δειξει και πολυ σοβαρες διαθεσεις μιας και πολυ λενε οτι να για το iphone 1st gen τι εκανε η Apple? γιατι πολλα απο τα τωρινα προβληματα προυπηρχαν και εστω και αν το δικαιολογησουμε λεγοντας οτι θελησε να χτυπησει τον ανταγωνισμο με το 3G και γιαυτο αφησε λιγο την εξεληξη τοτε μηπως το ιδιο συμβει και με το 3G δλδ πανε για το 4G...5G κ.λ.π και το μονο που μεινει ειναι μια πικρα?

Ακομα και γιατο πολυποθετο GPS προγραμμα για ολους λενε οτι υπαρχει συμφωνια με την Google εξου και τα Μαps και πολυ δυσκολα θα εβγαζε η ιδια εκτος και αν ηταν 3rd party  και αυτο.

Ετσι θεωρω οτι εκλεισα τον προβληματισμο μου οπου ακομα υπραχει μεσα στο κεφαλι μου και πραγματικα περιμενω να με βοηθησετε να βγω απο αυτο το διλλημα.

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!!!!! ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 17:13

Προσωπικα, το iTunes το θεωρω ευκολια. Διαχειριζεσαι τα ΠΑΝΤΑ μεσα απο ενα μονο προγραμμα. Ομολογουμενως, ορισμενες φορες δεν ειναι ευχρηστο (πχ, θες να περασεις ενα τραγουδι απο το σπιτι ενος φιλου, πρεπει οπωσδηποτε να εγκαταστησεις το iTunes) αλλα αν δεν υπηρχε αυτο τοτε πολλα πραγματα δεν θα ηταν ετσι οπως ειναι τωρα στο iphone. Και αναφερομαι στην σταθεροτητα της συσκευης. Οποιος ξερει την φιλοσοφια της Apple στους υπολογιστες, θα καταλαβει και το iphone.

Oσο για την υποστηριξη, η vodafone εχει αναλαβει να φερει διαφορα αξεσουαρ. Λογικο ειναι να υπαρχει ελλειψη μιας και το κινητο κυκλοφορει μολις 1-2 μηνες και δεδομενης της παγκοσμιας 'ελλειψης', η Ελλαδα ερχεται σε δευτερη μοιρα. Θεμα χρονου ειναι ομως, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας

Αυτο που θα ηθελα να επισημανω, επειδη πολλοι σε διαφορα φορουμ το αγνοουν επιδεικτικα, ειναι οτι το iphone εχει κυκλοφορησει μολις 3-4 μηνες. Το SDK περιπου 6-7 μηνες. Oπως φανταζεσαι, η συσκευη εχει πολυ μελλον μπροστα της και ολες αυτες οι ελλειψεις που λενε θα διορθωθουν. Απλα χρειαζεται χρονος. Ας μην τα θελουμε ολα δικα μας. Η Apple με μηδαμινη εμπειρια στο χωρο της κινητης, εβγαλε 2 συσκευες οι οποιες προκαλεσαν επανασταση (και ας μην το παραδεχονται μερικοι μερικοι) και εχουν κανει εκατομμυρια πωλησεις. Σε τοσο λιγο διαστημα γκρινια θα υπαρχει σιγουρα, αλλα ακομα ειναι νωρις και ειναι αδικο να το κρινετε ετσι το κινητο.

Οσον αφορα αυτο που λες για την Apple, πιστευω δυσκολα θα γινουν καποια πραγματα οπως τα θελουμε. Εκτος αν βρει καποιον τροπο η Apple να τα πραγματοποιησει ολα αυτα χωρις να θεσει σε κινδυνο την λειτουργικοτητα της συσκευης και την σταθεροτητα. (να θυμισω το push notification και για οσους ειχαν παρακολουθησει το keynote, τον τροπο με τον οποιο ειρωνευτηκαν το task bar των windows mobile).
Γιατι τα παντα καταληγουν στην λειτουργικοτητα/σταθεροτητα/ευχρηστια κτλπ.Πραγματα που κανουν την Apple να ξεχωρισει.

Oσον αφορα στη συγκριση των συσκευων καθαυτη εχω να πω τα εξης.
Καταρχας, ως καταναλωτης πρεπει να ζυγισεις τις αναγκες σου και να επιλεξεις βασει αυτων. Αν δεν μπορεις να κανεις χωρις να μεταφερεις αρχεια μεσω bluetooth, τοτε το iphone δεν ειναι για σενα. Πανω απ'ολα να κατανοησεις τι αναγκες εχεις και να μην γινεις σαν αυτα τα noobs που μολις βγηκε το iphone πηγαν και το αγορασαν επειδη ηταν πανεμορφο και μετα κλαιγοντουσαν σε φορουμ οτι δεν ειχε bluetooth. Τετοιοι καταναλωτες που δεν διαβασαν ουτε ενα review πριν αγορασουν τη συσκευη καλα να παθουν. Προσεξε ομως, οι ελλειψεις που εχει το iphone κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι λιγες μπροστα στην ευχρηστια και την απλοτητα που προσφερει. Ειναι απλα απιστευτο!
Εχοντας δοκιμασει και τα δυο κινητα, μ'αρεσε πιο πολυ το iphone. Το HTC ηταν αργο, η μικρη οθονη με ξενερωσε, το αγγιγμα του χεριου μου πιο δυσκολο, απο design κλαφτα. To iphone ειναι γρηγορο,με τεραστια οθονη, τον απιστευτο browser, το touch screen του ειναι πανευκολο, και φυσικα ειναι πανεμορφο σαν σχεδιο.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δοκιμασεις και τα δυο. Το iphone σε ενα οποιοδηποτε καταστημα Vodafone και το HTC στον Γερμανο. Παιξε μαζι τους και αποφασισε

Σημειωνω οτι δεν ειμαι apple fanboy. Η πρωτη μου επαφη με Apple ηταν το iphone.

#3   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 08/09/2008 - 18:08

Φίλε grtasos1 υπάρχει και ένα ακόμα σημαντικό μειονέκτημα με το HTC (το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου) το οποίο δεν το αναφέρεις...

Τρέχει Windows Mobile 6.1...

#4   grtasos1

grtasos1

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2008 - 18:16

Φιλε Sepsis σε ευχαριστω παραπολυ για ολα αυτα που ανεφερες με πολυ χαρακτηριστικο τροπο!

Απλα ενω θελω να πιστεψω σε αυτα γιατι μου φαινετε αδιανοητο ενα τετοιο κινητο σαν το iPhone να μην υποστηρηχτει απο μια εταιρια σαν την Apple απλα ξερεις υπαρχει και ο λογος αποδοσης(προσφορας υπηρεσιων)/κοστους που αυτη την στιγμη ειναι σε πολυ χαμηλο επιπεδο το iphone οπου πιστευω οτι αυτο κανει το κινητο διστακτικοτερα προσιτο.

Απλα βλεποντας την HTC να υποστηριζει πληρως το Diamond και με πολυ ευκολο και πρακτικο τροπο το μονο που μενει για καποιον να πει για το iphone σε σιγκριση με το Diamond ισως να ειναι οτι απλα ειναι ποιο ομορφο!

Προσωπικα εγω να σου πω......δεν με ενδιαφερει το Bluetouth η καμερα και copy/paste που λενε και επεξεργασια κειμενων.....το μονο που μπορω να πω ειναι οτι το iPhone ειναι ενα κινητο με δυνατοτητες και το μονο που με φοβηζει ειναι οτι θα δωσω 600ε για ενα κινητο με δυνατοτητες τις οποιες απαιτω σαν αγοραστης να μου τις καλυψει η εταιρια μελλοντικα αλλα οχι στο επομενο μοντελο!!!!Μιας και υπαρχουν ηδη μοντελα οπως το Diamond που με τα ιδια λεφτα σου καλυπτει πολλε πολλες αναγκες δλδ εχει πολυ μεγαλο λογο κοστους/δυνατοτητων

Γιαυτο ακομα προβληματιζομαι!!!

Μια προσωπικη ερωτηση σε ολους ειναι αν πραγματικα πιστευετε οτι τα πραγματα θα γινουν καλυτερα απο την Apple...

Φίλε grtasos1 υπάρχει και ένα ακόμα σημαντικό μειονέκτημα με το HTC (το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου) το οποίο δεν το αναφέρεις...

Τρέχει Windows Mobile 6.1...

Φιλε IPH δεν το βρησκω ιδιαιτερα κακο αυτο εκτος και αν μπορεις να το αιτιολογησεις λιγο παραπανω για να καταλαβω τι εννοεις ???

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 18:37

η HTC -δεν ξερω ποσα χρονια υπαρχει- αλλα σιγουρα και με τα προηγουμενα μοντελα της, ειχε εδραιωθει στην Ελλαδα.

Το iPhone απο την αλλη με μολις 1-2 μηνες επισημης κυκλοφοριας εχουμε να δουμε πολλα. Παλιοτερα, καλουδια για το iPhone εφερνε ο Γερμανος (για το iPod συγκεκριμενα, αλλα ταιριαζανε). Δεν ξερω για το 3G τι θα γινει. Επισης, ενα καταστημα που αναλαμβανει επισκευες κτλπ ειναι το www.9volto.gr
Aκομα, μετα απο εγγυρες πηγες, προκειται να δουμε το iPhone και απο WIND/Cosmote με το νεο ετος.
Βεβαια, απο'τι γνωριζεις Apple Greece δεν υπαρχει. Το service το εχει αναλαβει η Vodafone.
Ολα αυτα ειναι καλο να τα εχεις υπ'οψιν με το χρονο κυκλοφοριας του iPhone. Ναι μεν θα επρεπε να ηταν ολα ετοιμα αυτα με την κυκλοφορια του iPhone στην Ελλαδα αλλα οπως και να το κανουμε η Apple εχει προτεραιοτητα σε μεγαλυτερες αγορες.
Παντως, δεν θα εχεις προβλημα με αυτα. Μονο την καθυστερηση γιατι υποθετω για να φερνουν εξαρτηματα (μιας και υπαρχει ελλειψη) θα περνει καμποσες μερες. Εκτος και αν εισαι Αθηνα και μπορεις να περιφερεσαι απο καταστημα σε καταστημα :P

Oσο για τα windows mobile...Κατα τη γνωμη εκει ειναι η διαφορα των δυο συσκευων. Αναγεται σε μια διαμαχη apple vs microsoft. Αμα δεν σε ενδιαφερει το λειτουργικο, απο design νομιζω το iPhone ειναι κλασεις ανωτερο.

Οσον αφορα την αναλογια κοστος/δυνατοτητες...Ειναι προσωπικο παλι του καθενος. Τι εννοω...
Αν εισαι επαγγελματιας ή χρησιμοποιεις το bluetooth ή κανεις copy/paste κτλπ τοτε κερδιζει το Diamond.
Αν σε ενδιαφερει πρωτιστως η ευχρηστια/αξιοπιστια/σταθεροτητα/ομορφια τοτε με αυτα τα δεδομενα το Iphone εχει καλυτερη αναλογια σε σχεση με το diamond.

Eγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια και το διαπιστωσα οταν ειχα παει Public μια μερα και ειχε το iphone 2G και το Diamond, και αφου ασχολιομουν με το iPhone κανα μισαωρο, μολις πηγα στο Diamond ασχοληθηκα 5 λεπτα και το αφησα. Επρεπε να πιεζω δυνατα το δαχτυλο μου...σε μια μικροτερη οθονη...σε ενα μενου αχανες..σε μια ασχημη συσκευη.

#6   ΗΛΙΑΣ

ΗΛΙΑΣ

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:14

Μια βδομάδα άντεξα με το diamond ευτηχώς κατάφερα και το ξεφωρτώθηκα και πήρα το IPHONE
Τι το θέλεις κι αν τα <<κάνει όλα>> είναι τοσο δύσχρηστο ούτε τηλ δεν μπορείς να πάρεις
δεν χρειάζεται να την πατήσει κι άλλος την πάτησα εγώ για όλους!!!!!!!!

#7   virQ

virQ

    Advanced Member

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:26

Εγώ έχω iphone πρώτης γενιάς και HTC Touch Cruise 3650 που δεν εχει και καμια τρελη τρελη διαφορά με το Diamond.
Ειναι δυσχρηστα τα HTC, αν καλομάθεις με το iPhone. Ισχύει ..
Βέβαια τώρα προσπαθώ να το πουλήσω :)

#8   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:41

Εγώ έτυχε να ασχοληθώ με το diamond πριν λίγο καιρό και μου έδωσε την αίσθηση ότι δεν ήταν αυτό το σούπερ ουαου κινητό που διαφήμιζαν. Είναι αρκετά αργό σε ορισμένουw τομείς και την ευκολία και την ταχύτητα του iphone δεν πρόκειται να την φτάσει. Όσο να ναι με την γραφίδα δύσκολα κάνεις πράγματα γρήγορα. Το iphone με τις αναβαθμίσεις και τα προγράμματα "τρίτων" κάθε τόσο μετατρέπεται και σε κάτι άλλο και προστείθεται σε αυτό μια νέα λειτουργία που κλείνει τα κενά και τις ελλείψεις.

Πιστεύω πως πρέπει να πάρεις το iphone και μην κοιτάς χαρακτηριστικά. Είναι η μέρα με τη νύχτα στο χειρισμό και τις δυνατότητες. Εγώ βλέπω όσους έλεγαν ότι το iphone δεν αξίζει, με το που το έπιασαν στα χέρια τους άλλαξαν γνώμη!

Και τα λέω αυτά ως ευχαριστημένος κάτοχος και όχι ως fan αφού και εμένα ήταν η πρώτη μου επαφή με την apple...

Edit: Θα το έχω ξανά στα χέρια μου σε λίγο καιρό για ένα review. Θα δώσω λινκ εδώ ;)

#9   ΗΛΙΑΣ

ΗΛΙΑΣ

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:44

htc forum κι έφυγε εκεί είναι πολοί που ψάχνουν HTC

#10   grtasos1

grtasos1

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:50

Βεβαια, απο'τι γνωριζεις Apple Greece δεν υπαρχει. Το service το εχει αναλαβει η Vodafone.


Φιλε Sepsis δες λιγο εδω και πες μου ειναι official?

http://www.apple.com.gr

νομίζω οτι βρηκα κατι.......! :)

Να ευχαριστησω και παλι ολους σας για την βοηθεια!!!

#11   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:53

Δεν είναι ακριβώς η apple, αλλά ο αντιπρόσωπος η rainbow ;)

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:54

την οποια Rainbow αποφευγουμε. Εχει χτισει πολυ ασχημη φημη. Οι χρηστες mac βλαστημανε στο ονομα της :P

#13   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:56

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι παλιά ήταν rainbow.gr και τώρα είναι apple.com.gr και έχει μέχρι και applestore...

#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 20:01

ε, την ετσουξε που το φερνει η voda το τηλεφωνο. Παντως βλεπω εχει αξεσουαρ για το iphone. καλη φαση

#15   noob

noob

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/09/2008 - 20:41

Στο θέμα του post ένα έχω να πώ! Το iPhone δεν συγκρίνεται με κανένα HTC. Έπαιξε με το HTC σε ένα κατάστημα του Γερμανού και δεν εντυπωσίασε καθόλου. Καμία σχέση με το interface του iPhone 3G!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες