Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Και ΑΝ μας ΚΑΤΣΕΙ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Zephyros

Zephyros

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 02:25

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,ούτε 100 θα μαζευτούν,αντικειμενικά...και οι 20000 που λές,ενεργοί δεν είναι πάνω από 1000 και αν....και πες ότι μαζευόμαστε από 2-3 φόρουμ,θες 500 άτομα?Πόσοι από αυτούς σε περίπτωση που αρνηθεί η Vodafone/Q/Cosmote κλπ κλπ θα αλλάξει δίκτυο...?Ωραία μεν,ουτοπική δε η ιδέα σου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   aridaias

aridaias

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 02:54

Γνώμη μου είναι να μην ενθουσιαζόμαστε. Αλλά το να το προσπαθήσουμε είναι λογικό και σωστό. Και γω σε Germanos εργαζόμουν παλαιότερα και θα κάνανε σαν τρελοί για τα μισά νούμερα από αυτά που λέμε στο ελάχιστο. Απλά πρέπει να γίνει τελείως οργανωμένα και με πλήρη διαφάνεια. Όσο για εκτωτικές κάρτες, σαφώς και μπορούν να βγούν, γιατί απλά πας στο τάδε μαγαζί/αντιπροσωπία και λές. Κοίτα,εγώ σου φέρνω 150 π.χ. Να παίρνουν ρούχα μόνο από σένα. Θέλω κάρτα -20%. Σου τη δίνει με κλειστά μάτια... Μην απορρίπτετε ιδέες έτσι απλά. Το ότι είναι δύσκολο, δεν το καθιστά και ακατόρθωτο. Άσε που όσο δυσκολότερο το πλάνο, τόσο περισσότερα τα οφέλη.

#48   jim82jim

jim82jim

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/06/2010 - 07:13

συμφωνώ και εγω.
Η ιδέα πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

#49   ikinito

ikinito

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2010 - 07:29

συμφωνω αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερουμε!! :P

#50   phed

phed

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 08:51

Καλημέρα,

Θα ήθελα να πω δυο τρία πράγματα όσον αφορά το θέμα.
Καταρχήν είμαι μέσα όμως για να πετύχουμε αυτά που θέλουμε πρέπει να οργανωθουμε πολύ καλά:
1) Νομίζω αρχικά ότι πρέπει όλοι να ψάξουν αν έχουν γνωστό στα κεντρικά της κάθε εταιρείας (Vodafone, Cosmote, Wind, Q) και όχι σε Γερμανούς κλπ γιατί αυτοί δεν έχουν την δυνατότητα διαπραγμάτευσης, τουλάχιστον όχι αυτή που θα είχαμε απευθείας και φυσικά αυτοί θα πρέπει να πάρουν και ένα ποσοστό επί των πωλήσεων που μπορούμε να καρπωθούμε εμείς.
2) Πιστεύω πως αντί να διαπραγματευτούμε καρτοκινητά θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα με συνδέσεις χωρίς πάγιο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείουμε τα καρτοκινητά απλά θα ήταν καλύτερο χαρτί διαπραγμάτευσης μια σύνδεση από ένα καρτοκινητό.
3) Θα πρέπει αυτοί που θα μας αντιπροσωπεύσουν να έχουν εμπειρία διαπραγμάτευσης γιατί αυτοί που είναι στα εκάστοτε κεντρικά δεν βρίσκονται τυχαία εκεί, δηλαδή έχουν πολύ καλές ικανότητες και μπορεί να βρεθούμε με συνδέσεις χωρίς να το καταλάβουμε και με όχι όλα αυτά που θέλουμε.
4) Νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε στο τι μπορούμε να κερδίσουμε από τις συνδέσεις (ΜΒ, χρόνο ομιλίας, χαμηλό πάγιο, χαμηλές χρεώσεις ομιλίας) και ύστερα στο τι μπορούμε να κερδίσουμε από τις συσκευές, μην ξεχνάμε ότι το πάγιο το πληρώνουμε κάθε μήνα ενώ την συσκευή μια φορά... (Πιστεύω πως πρέπει να γίνει σε μορφή εταιρικής σύνδεσης και να έχουμε δωρεάν ομιλία μεταξύ μας).

#51   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 10/06/2010 - 09:09

Αδέλφια χάζευα την σελίδα των μελών του φόρουμ μας και διαπίστωσα πως είμαστε εγγεγραμμένοι χρήστες ούτε λίγο ούτε πολύ.....περίπου 17-20000 άτομα!!!!

και αμέσως μου ήρθε η εξής ιδέα......
Πόσο πολύ θα κατέβαζαν το βρακί τους οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας αν πηγαίναμε σαν φόρουμ και τους λέγαμε: "παιδάκια είμαστε (δεν θα τους πω όλους) 7-8000 αριθμοί τηλεφώνων.

ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ να έρθουμε / να παραμείνουμε/ να κάνουμε φορητότητα στην εταιρεία σας? εσείς τι λέτε? δεν θα τα κατέβαζαν κανονικότατα τα παντελόνια τους?

Θα μου πεις ρε αδελφέ και πως θα λειτουργήσει το όλο πράγμα? η σκέψη μου είναι η εξής:
εγώ ας πούμε είμαι πολλά πολλά χρόνια συνδρομητής της vodafone και όσο να'ναι είμαι γνωστός στο κατάστημα που έχω τα συμβόλαιά μου, κάνω τις πληρωμές μου και παίρνω τις αναβαθμίσεις μου.
Αν με κάποιο τρόπο "αποκτούσαμε" για παράδειγμα (αφού ολοκληρωνόταν το παζάρι) μία "μοναδική" ηλεκτρονική ταυτότητα μέλους ή έστω αν κάποιος από εμάς (αν θέλετε το αναλαμβάνω) να παραλάβει αριθμούς τηλεφώνων και πρόγραμμα που επιθυμεί ο καθένας και τα δώσει στην εταιρεία που θα μας έκανε τις καλύτερες προσφορές.

Ποιο αναλυτικά:
ας πούμε εγώ πάω στην vodafone και τους λέω την σκέψη "μας" και μας προτείνει π.χ. 3πλάσιο data plan στο πρόγραμμα που θέλει ο καθένας και 15% έκπτωση στο πάγιο εφόσον έρχονται από το iphonehellas φόρουμ, και καταλήγουμε σε αυτή την προσφορά, η εταιρεία θα θέλει μία "πιστοποίηση" στο ότι όντως τα άτομα που αναφέρω και οι αριθμοί είναι μέλη του φόρουμ, εκεί κολλάω σαν σκέψη, και εκεί πρέπει να προβληματιστούμε, γι' αυτό και τα γράφω όλα αυτά.

Απλά.......θα ήθελα τις απόψεις σας......
Η σκέψη είναι απλή και μοναδική: ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΚΙ

Σωστή σαν ιδέα !!!+1 από εμένα!!!Απλά θα υπάρξουν σίγουρα κολλήματα στην υλοποίησή της!!!Πάντως η σκέψη είναι μπροστά!!!

#52   ellin

ellin

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 09:29

Καλη ιδεα αλλα θελει τρελη οργανωση...

Ποσοι απο το forum θα συμμετεχουν σε μια τετοια κινηση?
Ποσοι εχουν συμβολαιοι?
Ποτε ληγει?
Ποσοι ειναι διατεθημενοι να αλλαξουν παροχο?

ΘΑ πρεπει να οργανωθει ενα ερωτηματολογιο και να σταλει σε ολα τα μελη. Αυτοι να απαντησουν και μετα να μπουν τα αποτελεσματα σε στατιστικο προγραμμα για να βγουν χρησιμα συμπερασματα... ποιος θα τα κανει ολα αυτα και ποτε?
Δεν θα πληρωθει για τον κοπο του?

Ρητορικες ερωτησεις...

#53   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 10/06/2010 - 09:39

Εγω πιστεύω ότι ενα data plan καλο, 1gb ας πούμε, μαζί με μια ωραία έκπτωση πχ 20% στο μηνιαίο πάγιο, συν ενα 50% ας πούμε επιδότηση στο νέο μηλόφωνο (για όποιον ενδιαφέρεται βέβαια), θα ήταν μια καλή πρόταση για μια άπο τις εταιρίας κινητής τηλεφωνίας.
Εαν πάρει τηλ. ο admin μας τον εμπορικό διευθυντή της Vodafone ας πούμε και του πει τα νούμερα (πόσοι είμαστε δηλ), τούμπες θα κάνει!!
Σίγουρα βέβαια θα μας βάλει και ένα συμβόλαιο το οποίο δεν θα μπορείς να σπάσεις για 2-3 χρόνια ας πούμε, αλλά νομίζω ότι είναι αποδεκτό αυτό!!!

Τι λέτε οι υπόλοιποι; Εγω είμαι πολύ μέσα, και μάλιστα θέτω εαυτόν στην διάθεση του forum για οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή κλπ.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#54   ZeroCool

ZeroCool

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 09:53

Καλήμερα παιδιά,
Πολύ καλύ ιδέα και καθόλου ουτοπική. Λόγο μόνιμης κατοικίας στο εξωτερικό δεν με απασχολεί το ζήτημά άμεσα άλλα αν γίνει κίνησή θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ, έστω και αν χρειάζεται να κάνω ελληνική σύνδεσή...
Καλήμερα σε όλους.

#55   phed

phed

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 10:03

Εγω πιστεύω ότι ενα data plan καλο, 1gb ας πούμε, μαζί με μια ωραία έκπτωση πχ 20% στο μηνιαίο πάγιο, συν ενα 50% ας πούμε επιδότηση στο νέο μηλόφωνο (για όποιον ενδιαφέρεται βέβαια), θα ήταν μια καλή πρόταση για μια άπο τις εταιρίας κινητής τηλεφωνίας.
Εαν πάρει τηλ. ο admin μας τον εμπορικό διευθυντή της Vodafone ας πούμε και του πει τα νούμερα (πόσοι είμαστε δηλ), τούμπες θα κάνει!!
Σίγουρα βέβαια θα μας βάλει και ένα συμβόλαιο το οποίο δεν θα μπορείς να σπάσεις για 2-3 χρόνια ας πούμε, αλλά νομίζω ότι είναι αποδεκτό αυτό!!!

Τι λέτε οι υπόλοιποι; Εγω είμαι πολύ μέσα, και μάλιστα θέτω εαυτόν στην διάθεση του forum για οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή κλπ.


Φίλε μου αποδεκτό μπορεί να είναι από εσένα αλλά από έμενα 50% στο iphone τη στιγμή που με την επιδότηση μου το παίρνω το μεγάλο συνήθως με 50-60€ ευρώ δεν είναι, και πόσο δε για 2-3 χρόνια συμβόλαιο...
Νομίζω ότι το πρώτο που πρέπει να συζητηθεί και να ξεπεραστεί είναι αυτό, δηλαδή το τι θεωρεί ο καθένας μας δεδομένο και τι όχι ώστε να βρεθεί η χρυσή τομή...

#56   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 10/06/2010 - 10:23

Θεωρώ και εγω πως ειναι μια πολύ καλή κινηση και θα συμμετέχω με 1000 αν γινει κατι τέτοιο.. Αξίζει μια προσπάθεια και μπράβο στο παιδί που το σκεύτηκε.. Στρατιωτικος φιλος μου πληρώνει 3 ευρω παγιο λογω προγραμματος του στρατου !!

#57   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2010 - 10:47

Πολύ καλή ιδέα, και εγώ είμαι μέσα!

#58   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 10/06/2010 - 11:08

Φίλε μου αποδεκτό μπορεί να είναι από εσένα αλλά από έμενα 50% στο iphone τη στιγμή που με την επιδότηση μου το παίρνω το μεγάλο συνήθως με 50-60€ ευρώ δεν είναι, και πόσο δε για 2-3 χρόνια συμβόλαιο...
Νομίζω ότι το πρώτο που πρέπει να συζητηθεί και να ξεπεραστεί είναι αυτό, δηλαδή το τι θεωρεί ο καθένας μας δεδομένο και τι όχι ώστε να βρεθεί η χρυσή τομή...


Οκ δεκτόν, αλλά μην νομίζεις ότι και η Vodafone, ή η οποιαδήποτε εταιρία κινητής θα πει ναι σε ότι της ζητήσουμε. Ειδικά δε για την επιδότηση αν είδες εγραψα όποιον ενδιαφέρει. Σε πρώτη φάση ας έρθουμε σε επαφή με κάποιον εμπορικό διευθυντή σε μια εταιρία να δούμε τι θα μας πει και βλέπουμε....
Αυτό που λες δε για την χρυσή τομή αναιρεί αυτά που λες παραπάνω, διότι πολύ απλά η χρυσή τομή εσένα δεν σε ενδιαφέρει, αφου παίρνεις επιδότηση πολύ πάνω του μέσου όρου....
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#59   Fosa

Fosa

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2010 - 11:14

Επίσης καλή φάση θα ταν αν κανονίζαμε μια ημερομηνία (αρκετά μακριά από τώρα) όπου για παράδειγμα 50 ατομα απο δω θα παρραγέλναμε το iphone 4 συγχρόνως, την παραγγελία θα την έκανε κάποιος από μας από το site,και να μας έκαναν μια αρκετά μεγάλη έκπτωση.Γιατί όπως και νάχει θα κάναμε τεράστια παραγγελία.Αλλά θέλει πάρα πολύ καλή οργάνωση γτ μπορούν να γίνουν πολλά στραβά.

#60   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 10/06/2010 - 11:20

κι εγω μεσα παιδια!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες