Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Cydia - Συχνές ερωτήσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2008 - 20:49

Ερωτηση: Πως θα εγκαταστησω το Cydia?

Aπαντηση: Για να εχετε Cydia στο κινητο σας πρεπει να το εχετε κανει jailbreak. Διαβαστε τον oδηγο



Ερωτηση: Πως διαγραφω εφαρμογες που περασα απο Cydia?

Aπαντηση: Cydia->Manage->Packages->[εφαρμογη]->modify->remove



Ερωτηση: Πως περναω ενα νεο source στο Cydia?

Aπαντηση: Cydia->Manage->Sources->Edit->Add->[source]->Add Source



Ερωτηση: Mετα απο jailbreak o Cydia ανοιγει και κλεινει αμεσως (κοινως, κρασαρει)

Aπαντηση: Καταρχας, τσεκαρετε οτι τα pemissions του Cydia ειναι 0755!!! Αν δεν δουλεψει αυτο δοκιμαστε μεσω putty(windows) ή terminal(mac) ή terminal (στο iPhone) να δωσετε τις εξης εντολες ενω ειστε συνδεδεμενοι στο ιντερνετ: 'apt-get remove cydia' και μετα 'apt-get install cydia'. Χωρις τα εισαγωγιkα βεβαια. Εαν δεν δουλεψει αυτο τοτε εχετε προβλημα με τον τροπο που ξεζιπαρατε το winpwn/quickpwn. Βεβαιωθειτε οτι χρησιμοποιησατε extract all(αποσυμπιεση ολων) και οχι καποια τριτη εφαρμογη τυπου winrar,7zip κτλπ


Ερωτηση: Τι εφαρμογες να εγκαταστησω τωρα που εχω τον Cydia?

Aπαντηση: Μπορειτε να παρετε μια ιδεα εδω


Ερωτηση: Πως θα κανω backup τις εφαρμογες που κατεβασα απο cydia?

Aπαντηση: Xρησιμοποιηστε αυτον τον οδηγο

Πως χειρίζομαι το Cydia

Στις εκδόσεις 2.χ.χ έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι του cydia/installer. Πλέον ο cydia είναι η κύρια πηγή προγραμμάτων ενώ ο Installer είναι ακόμα προβληματικός και πολύ φτωχός. Γι'αυτό θα ασχοληθούμε μόνο με το Cydia. Πάμε λοιπόν, πατάμε το εικοίδιο και ανοίγει η εφαρμογή. Θα παρουσιάσω τις κατηγορίες που εμφανίζονται. Tην πρώτη φορά που θα τον ανοίξετε θα σας ζητήσει να αναγνωρίσετε τον εαυτό σας. Πατήστε 'user'.

Home
Τίποτα ιδιαίτερο ουσιαστικά. Σας ενημερώνει για τα βασικά, αναβαθμίσεις κτλπ. Μόλις ανοίγετε το Cydia είναι το πρώτο που θα δείτε. Αφήστε το να κάνει loading και όταν υπάρχει κάποιο upgrade θα σας βγάλει μήνυμα με τις επιλογές 'upgrade essential' και 'ignore temporarily'. Συνιστώ να κάνετε το upgrade

Sections
Eδώ είναι όλη η ιστορία Cheesy Σας παρουσιάζονται όλα τα πακέτα εφαρμογών με αλφαβητική σειρά. Μπορείτε επίσης να περιηγηθείτε σε όλα τα πακέτα μέσω του 'All Packages'. Tα πακέτα χωρίζονται σε κατηγορίες, ανάλογα με τη χρήση τους. πχ, Entertainment, Games, Multimedia, Productivity ενώ είναι πιθανόν να δείτε και άλλες κατηγορίες από τα repo που θα προσθέσετε αργότερα (θα δούμε πως παρακάτω). πχ, iClarified (από το repo του iClarified), Χ Αpps (απο το repo του Xsellize). Πατώντας λοιπόν σε κάποια από τις κατηγορίες που σας ενδιαφέρει εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές στην κατηγορία αυτή. Πατώντας πάλι σε μια εφαρμογή σας εμφανίζει τα στοιχεία της. Από κεί μπορείτε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή πατώντας στο 'install' πάνω δεξιά. Θα εμφανιστεί ένα μενού με πληροφορίες όπως το μέγεθος της εφαρμογής και θα πρέπει να πατήσετε confirm ώστε να την κατεβάσετε. Aυτό ήταν. Η εφαρμογή θα κατέβει και θα εγκατασταθεί. Μετά το πέρας της εγκατάστασης, πατήστε 'Return to Cydia'

Changes
Εδώ εμφανίζονται όλα τα updates των εφαρμογών. Μπορείτε να επιλέξετε ποιά από αυτές θέλετε να αναβαθμίσετε. Πατάτε στην εφαρμογή, μετά στο modify και τέλος upgrade

Manage
Πατώντας στο Packages θα εμφανιστεί μια λίστα με όλες τις εγκατεστημένες από cydia εφαρμογές. Πατώντας σε μια εφαρμογή και μετά στο 'modify' μπορούμε είτε να κάνουμε 'reinstall' είτε 'remove'

Πατώντας στο Sources μπορούμε να διαχειριστούμε τα sources/repo που έχουμε εγκαταστήσει. Υπάρχουν αυτά που ήταν ήδη προεγκαταστημένα και δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε (installed by Packages, για να τα διαγραψουμε πρέπει να πάμε στο Packages) και υπάρχουν και αυτά που προσθέσαμε εμείς αργοτερα (entered by User). Source ή repo είναι ένας 'φάκελος' της μορφής 'http://μπλαμπλα' όπου σε αυτόν υπάρχουν κάποιες εφαρμογές, οι οποίες ταξινομούνται ανάλογα και διανέμονται στο sections. Σε αυτόν τον 'φάκελο' ή server αν θέλετε, μπορούν να προστεθούν/αφαιρεθούν διάφορες εφαρμογές από τον δημιουργό του source. Τι μας νοιάζει εμάς? Για παράδειγμα, σας αρέσει μια εφαρμογή η οποία λέει ότι είναι διαθέσιμη μέσα από το repo του Xsellize για παράδειγμα. Τι κάνουμε? Πάμε στο Sources και εφόσον δεν το έχουμε ήδη προσθέσει το συγκεκριμένο repo, πατάμε edit και μετα add. Γράφουμε τη διεύθυνση του και πατάμε 'add source'. To Cydia κάνει αυτόματα refresh και αέσως θα εμφανιστεί στο sections μια νέα κατηγορία, στην περίπτωση μας η 'X Apps'. Mπορείτε να διαγράψετε ένα repo που έχετε προσθέσει με το να σείρετε το δάχτυλο σας από αριστερά προς τα δεξιά (ή δεξιά προς αριστερά) πάνω στο όνομα του repo μέχρι να εμφανιστεί το 'delete'.

Search
Aπο εδώ, μπορείτε πολύ εύκολα να αναζητήσετε με βάση το όνομα της μια εφαρμογή αντί να κάθεστε να ψάχνετε μια μια στα sections μέχρι να την βρείτε.

Αμα η απορια σας δεν καλυπτεται απο τα παραπανω, μπορειτε να ρωτησετε εδω για περαιτερω διευκρινισεις


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   klonos

klonos

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2008 - 14:35

Μπορώ να έχω και Cydia και Installer, ή θα κάνει conflict?

modified: Greeklish to Greek

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 27/09/2008 - 14:43

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. μπορείς να έχεις και τα δύο (αν και ο Installer παραμένει buggy και κατά την ταπεινή μας γνώμη άχρηστος!)

#4   musifon

musifon

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2008 - 01:19

κρασαρει ο cydia τρεχω το putty(windows) και την εντολή  'apt-get remove cydia' και μου ζηταει password.
τι βάζω εκεί...

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/10/2008 - 01:20

Aποκλειεται. Διαβασε καλυτερα να δεις τι γραφει.

#6   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2008 - 17:01

Γεια σας, έχω κάνει jailbreak σε κινητό από vodafone με quickpwn και μετά από τη διαδικασία που γράφεται σε άλλο θέμα ώστε να μπορώ να περνάω .ipa αρχεία , το cydia κρασαρει (ανοίγει και κλεινει ) . Μπορείτε να μου δώσετε καμιά λύση . Έχω βάλει σωστά όλα τα permissions . Δοκίμασα μέσω terminal από winscp και κόλλαγε (session timed out μου έλεγε ενώ ήταν συνδεδεμένο στο internet) .

Edit: Λύθηκε! Εκανα ξανά το quickpwn και έκανα επίσης extract με winzip. :)

#7   kritikos

kritikos

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2008 - 17:27

Quote

κρασαρει ο cydia τρεχω το putty(windows) και την εντολή  'apt-get remove cydia' και μου ζηταει password.

τι βάζω εκεί...


κ εμενα το ιδιο μου βγαζει.

#8   bodiroga

bodiroga

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2008 - 08:53

Καλημερα.
ελπιζω να μην με αποπαρετε γιατι βλεπω οτι οι περισσοτεροι το κατεχετε αρκετα το θεμα!!!
Απο το Σαββατο ειμαι κατοχος ενος iphone 3G και χτες βραδι μετα απο αρκετο διαβασμα καταφερα και το εκανα jailbreak.
Εχω μπερδευτει ομως για το τι πρεπει να κανω μετα. Καπου διαβασα οτι πρεπει να εγκαταστησω το openssh (μεσω cydia αλλα δεν ξερω πως...).
Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη! ευχαριστω για την κατανοηση σας...

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/10/2008 - 10:31

http://www.iphonehel...opic,366.0.html
Eδω αναφέρεσαι υποθέτω.
Το SSH το κατεβάζεις απο Cydia. Δεν είναι κάποια εφαρμογή οπότε δεν θα την δεις. Κατέβασε επίσης και το SSH plugin για το BossPrefs για να το ανοιγοκλείνεις όποτε εσύ θες γιατί άμα είναι συνέχεια ανοιχτό τρώει μπαταρία.
Πας, στο Cydia και κάνεις search. Οπως εγκαθιστάς οτιδήποτε άλλο

#10   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2008 - 22:22

Γειά σας,

Εδώ και ένα μήνα έχω αγοράσει από την Vodafone το iPhone 3G. Eδώ και μια βδομάδα του έκανα Jailbreak για το Firmware 2.1. Μου έκανε εγκατάσταση του Cydia και όλα πήγαν ΟΚ.

Κατέβασα από το Cydia το SSH και το BossPrefs, έκανα τις αλλαγές στα νούμερα των αρχείων που έπρεπε και όταν ξαναπήγα να τρέξω το Cydia ανοίγει και κλείνει σχεδόν αμέσως. Το μενού δεν το εμφανίζει καθόλου. Τι μπορεί να έχει συμβεί; Έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τί πρέπει να κάνω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edit: Greeklish to Greek


#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/10/2008 - 23:13

Διάβασε το πρώτο ποστ

#12   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2008 - 01:08

Δηλαδή για να καταλάβω. Θα πρέπει να κάνω Jaibreak από την αρχή; Αυτή είναι η λύση;

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/10/2008 - 06:04

..<δοκιμαστε μεσω putty(windows) ή terminal(mac) ή terminal (στο iPhone) να δωσετε τις εξης εντολες ενω ειστε συνδεδεμενοι στο ιντερνετ: 'apt-get remove cydia' και μετα 'apt-get install cydia'. Χωρις τα εισαγωγιkα βεβαια..>

Αν δεν δουλέψει αυτό, τότε θα κάνεις πάλι jailbreak

#14   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2008 - 11:52

Δηλαδή θα πρέπει να έχω σύνδεσει μέσω WiFi το iPhone μου με το PC με την βοήθεια του WinSCP;

Και μετά να κάνω Putty (στο PC) ή Terminal στο iPhone; Θα μπορούσε να μου πεί κάποιος πως γίνεται το Putty στο PC ή το Terminal στο iPhone;

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/10/2008 - 11:57

Εχεις το iPhone Tunnel Suite? Kατέβασε το από τους σχετικούς οδηγούς του φόρουμ. Όταν το τρέξεις θα σου έχει επιλογή για το Putty. Θα δώσεις username 'root' και pass 'alpine' κ μετα θα δωσεις τις εντολες παραπανω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες