Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone Development και διπλωματική


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 00:12

Χαιρετώ όλα τα μέλη της κοινότητας!

Ενα κομμάτι απο τη διπλωματική μου θα περιέχει και την ανάπτυξη μίας εφαρμογής στο iPhone. Tο έχω ψάξει το θέμα αλλα γαι αρχή μόνο "επιδερμικά" οπότε έχω ορισμένες αποριούλες.

Δεν έχω καθόλου MAC αλλα το τελευταίο καιρό είχα κάποιες σκέψεις να τσιμπήσω ένα Macbook. Τώρα με τη διπλωματική οι σκέψεις γιγαντώθηκαν! Εχω δει στο forum ότι υπάρχουν λύσεις για development μέσω Windows/Linux στήνοντας VM. Μάλιστα είδα και σε φίλο εγκατάσταση MAC σε περιβάλλον Linux. Η βασική μου ερώτηση είναι ότι μία τέτοια λύση θα με καλύψει για τις ανάγκες τις διπλωματικης μου; Το παιδί μου ανέφερε οτι είναι αργεί πάρα πολυ το hackintosh, ειδικά με το xcode που είναι αρκετα βαρύ. Επιπλέον έχει ένα όριο στη μνήμη που μπορεις να του δώσεις και στην ανάλυση που θα έχει (περιορισμένο workspace)

Εκτός ομως απο το θέμα ταχύτητας υπάρχουν και άλλα πραγματάκια: Code Sign θα μπορέσω να κάνω; Να δοκιμάζω τη δουλειά μου πάνω στο iPhone επιτοπου; Εφόσον μάλλον δεν κάνει code sign και θέλω να το περάσω στο App Store ή στο Cydia δεν θα μπορω, σωστα; Η εφαρμογή θέλουμε να διατεθει οπωσδήποτε σε αρκετούς χρήστες, δεν είναι απλά να δημιουργηθεί. Επειδή ακομη δεν έχω μπει σε ιδιαίτερο βάθος, δεν ξέρω αν θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω private APIs. Είναι πάντως πάρα πολυ πιθανόν. Σ αυτή τη περίπτωση θα φάμε πόρτα απο το App Store, οπότε αναγκαστικα πάμε μέσω Cydia.

Σε κάθε περίπτωση, το Cydia και το App Store προαπαιτούν ένα Mac ώστε να κυκλοφορήσει η εφαρμογη σ' αυτα;

Κάποιο άλλο πρόβλημα στη συνολική ανάπτυξη της εφαρμογής αν αρκεστώ στη λύση του MAC απο VM, θα έχω; Είναι πολυ βασικο να το προσδιορισω τι χρειαζομαι ώστε αν ειναι να προβώ στην αγορα ενος Macbook.

Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 01:30

Καλύτερα ένα macbook θα είναι πολύ πιο καλό από την χρήση ενός εικονικού συστήματος σε VMWare ή Virtualbox.

Στα παραπάνω αποφασίζεις πόσο χώρο στον δίσκο δίνεις, πόση ram. Γιατί δεν παίρνεις κανέναν mac mini; Να σου βγει κ πιο οικονομικά

#3   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 10:09

Thanks για την απάντηση SolidSnake!

Νομίζω οτι αφου θα δώσω που θα δώσω αυτά τα λεφτα καλό είναι να δωσω κατι παραπάν ωκαι να ψάξω ενα μεταχειρισμένο macbook pro.

Aπλώς είναι η απορία αν θα καταφέρω να κάνω ένα σωστό και πλήρες development σε VirtualBox μήπως και τον αποφύγω τον mac...

#4   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/07/2010 - 10:16

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με προγραμματισμο αλλα μου αρεσει πολυ να διαβαζω και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ.Σου προτεινω να παρεις ενα Mac για την δουλεια σου.Δεν ειναι αναγκη να παρεις MacBook/MacBook Pro.Μπορεις και με ενα Mac Mini να κανεις την δουλεια σου και σε αυτη την περιπτωση ειναι πολυ πιο οικονομικα.

#5   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 10:34

+1 στο μινι.το μακμπουκ δεν εχεις λογο να το παρεις.ασχολουμε με xcode...σε vmware δεν αξιζει.αν πληρωσεις για developer θα μπορεις ν δοκιμαζεις στο κινητο σου.

Τελευταία επεξεργασία από: aromeo, 09/07/2010 - 10:36


#6   ZeroCool

ZeroCool

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2010 - 10:39

Έχουν δίκιο τα παιδιά, το mini είναι όντως η πιο συμφέρουσα επιλογή.
Πάντως και με τον iMac θα είσαι επίσης πολύ άνετος.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία με την διπλωματική σου!

#7   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 10:57

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντήσεις!

Συμφωνω οτι το mac mini ειναι πιο οικονομικο. Αλλα αφού θα το πάρω που θα το πάρω, να μην έχω και ενα καλο φορητο; Αυτο που εχω τώρα έχει παλιώσει οπότε μπορεί να το δώσω και να βγάλω κάτι της που θα καλύψει ενα κομματι της διαφορας του macbook με το mac mini. Αλλωστε καλύτερα να παρω ενα ελαφρως μεταχειρισμένο macbook δίνοντας αντι για τα 600 ευρώ του mac mini κανα χιλιαρικο και να εχω τη φορητότα. Συν οτι διαφορα σε hardware και δύναμη δεν πρέπει να εχουν.

aromeo,

για να δοκιμάσεις την εφαρμογή στο κινητο σου πρέπει αναγκαστικα να εχεις πληρώσει τη συνδρομη στην apple; Ακόμη και VΜware να έχεις; Για να βγει μετα η εφαρμογή στο App Store, φαντάζομαι ότι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρέπει να έχεις mac< σωστα;

Απλά προσπαθώ να βρω εναν στανταρ λόγο που η ανάπτυξη σε VMware δεν θα γίνεται ώστε να ειναι και δικαιολογημένη η αγορά του mac.

#8   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:14

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντήσεις!

Συμφωνω οτι το mac mini ειναι πιο οικονομικο. Αλλα αφού θα το πάρω που θα το πάρω, να μην έχω και ενα καλο φορητο; Αυτο που εχω τώρα έχει παλιώσει οπότε μπορεί να το δώσω και να βγάλω κάτι της που θα καλύψει ενα κομματι της διαφορας του macbook με το mac mini. Αλλωστε καλύτερα να παρω ενα ελαφρως μεταχειρισμένο macbook δίνοντας αντι για τα 600 ευρώ του mac mini κανα χιλιαρικο και να εχω τη φορητότα. Συν οτι διαφορα σε hardware και δύναμη δεν πρέπει να εχουν.

aromeo,

για να δοκιμάσεις την εφαρμογή στο κινητο σου πρέπει αναγκαστικα να εχεις πληρώσει τη συνδρομη στην apple; Ακόμη και VΜware να έχεις; Για να βγει μετα η εφαρμογή στο App Store, φαντάζομαι ότι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρέπει να έχεις mac< σωστα;

Απλά προσπαθώ να βρω εναν στανταρ λόγο που η ανάπτυξη σε VMware δεν θα γίνεται ώστε να ειναι και δικαιολογημένη η αγορά του mac.

και απο vmware γινεται ν βγει στο αππ στορ.ναι πρεπει να πληρωσεις για να την δοκιμασεις στην συσκευη σου.

#9   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:28

+1 στο μινι.το μακμπουκ δεν εχεις λογο να το παρεις.ασχολουμε με xcode...σε vmware δεν αξιζει.αν πληρωσεις για developer θα μπορεις ν δοκιμαζεις στο κινητο σου.



και απο vmware γινεται ν βγει στο αππ στορ.ναι πρεπει να πληρωσεις για να την δοκιμασεις στην συσκευη σου.


Επίσης όταν λες ότι δεν αξίζει σε VMware μπορεις να μου το προσδιορίσεις λίγο περισσότερο; Δεν ειναι καθολου πρακτικο;

Αρα code sign γινεται και μέσω VMware;

#10   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:36

Φυσικα....ολα γινονται με VMWare...αφου εχεις εικονικα MAC OS X ολα τα κανεις.οταν λεω δεν αξιζει εννοω οτι θα κολλαει δεν θα σε βολευει να γραφεις τον κωδικα κλπ...

#11   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:40

Φυσικα....ολα γινονται με VMWare...αφου εχεις εικονικα MAC OS X ολα τα κανεις.οταν λεω δεν αξιζει εννοω οτι θα κολλαει δεν θα σε βολευει να γραφεις τον κωδικα κλπ...


Κολλαει σε σημειο εκνευριστικο; Δεν βολευει επειδή σε κοβει σε workspace (χώρος στην οθόνη αν εχεις π.χ. 24αρα) ;
Οτι PC και να έχεις και ότι πόρους να δώσεις πάλι θα παιζει πρόβλημα;

Σ' ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφορίες!

Τελευταία επεξεργασία από: profitis, 09/07/2010 - 11:41


#12   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:44

Αν θες μπορω να σου δωσω λινκ για τορρεντ ετοιμο VMWare Image να το τρεξεις!2 γιγα ειναι νομιζω.εμενα μου εσπασε τα νευρα χθες στο interface...ενω δεν ειναι λιγες οι φορες που ειδα το μυνημα U need to restart ur mac.μπορεις να το δοκιμασεις και να αποφασισεις.για αρχη καλο ειναι να μαθεις το xCode πως λειτουργει και μετα να αρχησεις να γραφεις κωδικα και να σχεδιασεις το Interface!

#13   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 11:50

Αν θες μπορω να σου δωσω λινκ για τορρεντ ετοιμο VMWare Image να το τρεξεις!2 γιγα ειναι νομιζω.εμενα μου εσπασε τα νευρα χθες στο interface...ενω δεν ειναι λιγες οι φορες που ειδα το μυνημα U need to restart ur mac.μπορεις να το δοκιμασεις και να αποφασισεις.για αρχη καλο ειναι να μαθεις το xCode πως λειτουργει και μετα να αρχησεις να γραφεις κωδικα και να σχεδιασεις το Interface!



Μάλιστα...thanks, μου έχει δώσει ενας φιλος μου ήδη link, αν χρειαστω βεβαια θα σου πω ! :D

Οταν λες σου έσπασε τα νευρα; Είναι εκνευριστικα αργό;
Αυτό το μήνυμα you need to restart μπλα μπλα, περίπου πόσες φορες στο εχει βγαλει;

Αρα συνοψίζοντας, γινεται μεν δουλεια με VMware αλλά θα μου σπάσει τα νευρα, δεν θα ειμαι τόσο παραγωγικός, πάντα μπορει να σκάσει το οτιδήποτε και να διακοπτεται απροσμενα η δουλεια μου;

#14   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 12:00

Ακριβως .. μπορει να κρασαρει και να τα χασεις ολα...οταν κολλαει εννοω οτι πας να βαλεις ενα item πχ label και κανεις 2 ωρες να το βαλεος να το φτιαξεις οπως θες...σε σχεση με το κανονικο σε macbook pro , imac...

#15   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2010 - 12:14

και κάτι τελευταιο...η συχνότητα κρασαρισμάτων κατα μ.ο. πόσο ειναι; είναι παρα πολυ συχνη;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες