Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1051   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:35

νομιζω πως η δικη σου συσκευη δεν εχει προβλημα.. μπορεις να την βαλεις με shift+restore.. κατεβασε την καταλληλη για την συσκευη σου απο εδω..



Ευχαριστώ πολύ για το link όμως έχω ipod 8GB επομένως μάλλον δεύτερης γενιάς

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1052   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:37

δεν γνωριζω απο ipod αλλα δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις.. εαν σου κολλησει .. πατας παρατεταμενα για 10 sec home+power buttons και επανερχεται..

#1053   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:38

και παλι ομως τι ipod εχεις 1G? ή 2G?


Μάλλον 2G είναι και όχι 3G καθώς το αγόρασα πριν από 3 μήνες και είναι 8GBytes. 1G δεν είναι σίγουρα!

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
Στη λίστα που έστειλε ο DINFUN δεν αναφέρεται πουθενά το iPod

#1054   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:39

Φίλε Ninja10R αυτό μπορεί να γίνει και σε συσκευή που να μην έχει γίνει καμία φορά jailbreak. ??

Δηλαδή να κατεβάσω απο το σιτε που λές το *.ipsw και να το περάσω μέσω itunes shift + restore και μετά set as new και αμέσως μετά jalbreak.

Να παρακάμψω το online update και να περάσω το παλιό ios4.0.1.

edit εννοείται ότι το κινητό έχει παλαιότερη έκδοση.


Δυστυχώς όχι, καθώς η Apple δεν υπογράφει πλέον την 4.0.1 και εφόσον δεν είχες κάνει jailbreak, δεν έχεις κρατημένα στο cydia (ή και τοπικά) τα SHSH για αυτήν.

#1055   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:42

δεν γνωριζω απο ipod αλλα δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις.. εαν σου κολλησει .. πατας παρατεταμενα για 10 sec home+power buttons και επανερχεται..


Δηλαδή μπορώ να ακολουθήσω την διαδικασία που περιέγραψε ο Ninja10R ; Πως όμως αφού δεν έχω τα SHSHs ;;; Στις οδηγίες του Ninja υποτίθεται ότι απαιτούνται τα SHSHs σωστά;;;

"Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι να κάνεις edit το αχρείο hosts που βρίσκεται στον H/Y σου στην διαδρομή C:\Windows\drivers\etc . Για να το πετύχεις αυτό, βρες το notepad, κάνε δεξί κλικ πάνω του και επέλεξε "run as administrator" (αυτό τουλάχιστον ισχύει για Win Vista & 7). Μετά πήγαινε στην προαναφερθείσα διαδρομή, άνοιξε το αρχείο hosts και πρόσθεσε στο τέλος το εξής: 74.208.10.249 gs.apple.com και μετά σώσε το αρχείο.

Μετά κατέβασε την 4.0.1 από το iphonehellas: iPhone 3Gs 4.0.1 firmware

Πριν προχωρήσεις παρακάτω, κάνε sync το iPhone με το iTunes για να κρατήσεις τα περιεχόμενα του τηλεφώνου σου, καθώς συνίσταται μετά να κάνεις "setup as new" για να μην μείνουν στο τηλέφωνο "σκουπίδια" από την προηγούμενη κατάστασή του.

Οταν τελειώσει το sync, κλείσε και ξανα-άνοιξε το iTunes, σύνδεσε ξανά το iPhone και πατώντας το πλήκτρο Shift, κάνε κλικ στο Restore. Θα σου ζητήσει να του πεις που βρίσκεται η ipsw που θέλεις να κάνεις restore, θα το κατευθύνεις στην 4.0.1 που έσωσες παραπάνω. Οταν το restore τελειώσει, επέλεξε "setup as new device" και είσαι έτοιμος να κάνεις sync με την "νέα" σου συσκευή το itunes. Μόλις τελειώσεις και με αυτό, ανοίγεις τον Safari, πηγαίνεις στο jailbreakme και κάνεις "Slide to jailbreak".

#1056   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:46

Πηγαινε ρυθμισεις-γενικα-πληροφοριες και δες τι μοντελο ειναι η συσκευη πχ. MCxxxxx ή ΜBxxxxx αν ειναι MC δεν μπορεις να κανεις κατι αν ειναι MB πλεον κοιτας σε αυτο το topic και θα σε βοηθησει και αυτος ο οδηγος
Σημειωση..εχε υποψην πως ενδεχεται να αργει με την 4.0 και να θες μετα να την ξανακατεβασεις σε 3.1.3
γνωμη μου ειναι να το αφησεις ετσι

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 13/08/2010 - 13:47


#1057   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:46

Από όσο μπορώ να γνωρίζω, το iPod 3G χρειάζεται σίγουρα να είναι κρατημένα τα SHSH, για το 2G ΔΕΝ είμαι σίγουρος.

#1058   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:52

Πηγαινε ρυθμισεις-γενικα-πληροφοριες και δες τι μοντελο ειναι η συσκευη πχ. MCxxxxx ή ΜBxxxxx αν ειναι MC δεν μπορεις να κανεις κατι αν ειναι MB πλεον κοιτας σε αυτο το topic και θα σε βοηθησει και αυτος ο οδηγος
Σημειωση..εχε υποψην πως ενδεχεται να αργει με την 4.0 και να θες μετα να την ξανακατεβασεις σε 3.1.3
γνωμη μου ειναι να το αφησεις ετσι


Μου γράφει MC086ΒΤ
Όταν λες ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι τι ακριβώς εννοείς;
Δεν μπορώ να βάλω την 4.0 ;;;
Δεν μπορώ να βάλω την 4.0 και να κάνω Jailbreak ;;;
Η λίστα που αναφέρεται στην αρχή του topic αναφέρει και το Ipod 2G και το Ipod 3G
Το δικό μου εφόσον είναι 8GBytes είναι το 2G

Να σημειώσω ότι το αν είναι 2G ή 3G μπορείς να το κρίνεις στην πραγματικότητα όχι από το τι γράφει μέσα στις ρυθμίσεις π.χ. MCxxx ή MBxxx αλλά από το πίσω μέρος του Ipod που γράφει
Model No. A1288 που αντιστοιχεί σε Ipod 2G




......
* iPod 2G on 4.0
* iPod 3G on 3.1.2
* iPod 3G on 3.1.3
* iPod 3G on 4.0
......

Τελευταία επεξεργασία από: PanosG, 13/08/2010 - 13:59


#1059   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:53

Από όσο μπορώ να γνωρίζω, το iPod 3G χρειάζεται σίγουρα να είναι κρατημένα τα SHSH, για το 2G ΔΕΝ είμαι σίγουρος.


Τι είναι επιτέλους αυτά τα SHSH ;;;
Δεν μπορώ να τα βρω από κάπου;
Έπρεπε να τα έχω κρατήσει;
Δεν μπορεί να μου τα στείλει κάποιος που τα είχε κρατήσει;

#1060   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:57

Ανοιξε το cydia και δες πανω πανω αν σου γραφει κατι με πρασινα γραμματα..Αν δε εχεις shsh δεν μπορεις να κανεις jailbreak σε 4.0 4.0.1 γιατι με ενδεχομενο restore θα πας στην 4.0.2 που δεν υπαρχει jailbreak για το μοντελο σου(ειναι σα να εχεις 3GS newbootrom..)..μεινε οπως εισαι

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 13/08/2010 - 13:58


#1061   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:02

Τι είναι επιτέλους αυτά τα SHSH ;;;
Δεν μπορώ να τα βρω από κάπου;
Έπρεπε να τα έχω κρατήσει;
Δεν μπορεί να μου τα στείλει κάποιος που τα είχε κρατήσει;


διαβασε το παραδειγμα παρακατω και θα καταλαβεις τι ειναι:


Η Apple έδωσε σε όλους τους κάτοχους της συσκευής 3GS ειδικές κάρτες (ECID) στις οποίες περιλαμβάνονται πληροφορίες που θα τους επιτρέψουν την είσοδο σε διάφορα κτίρια (εκδόσεις λειτουργικού - αρχεία ipsw).

Στην πόρτα κάθε κτιρίου υπάρχει εγκατεστημένο ένα σύστημα αναγνώρισης (iTunes) το οποίο ελέγχει την κάρτα και εφόσον την εγκρίνει παρέχει το κλειδί της εισόδου (SHSH blobs). Ορισμένοι, αφού ξεκλείδωσαν την πόρτα στο κτίριο 3.0, έβαλαν το κλειδί στην τσέπη και τώρα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν οποιαδήποτε στιγμή για να έχουν πρόσβαση στο συγκεκριμένο κτίριο. Οι υπόλοιποι, άφησαν το κλειδί στην πόρτα και η ασφάλεια του κτιρίου το πήρε.

Η Apple έκτισε ένα καινούριο κτίριο πλέον, πιο σύγχρονο και με περισσότερες ανέσεις, το 3.1. Για να μπει κάποιος στο κτίριο αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την ίδια κάρτα η οποία αυτή τη φορά όμως θα του εξασφαλίσει ένα καινούριο κλειδί. Το κλειδί αυτό δεν μπορεί να ανοίξει την πόρτα του κτιρίου 3.0 ενώ το σύστημα αναγνώρισης στην πόρτα του 3.0 αρνείται να του παραχωρήσει ξανά το κλειδί που μπορούσε να ξεκλειδώσει αυτή την πόρτα.

Ως εκ τούτου, είναι υποχρεωμένος να παραμείνει στο κτίριο 3.1 το οποίο όμως έχει περισσότερη "επιτήρηση" ενώ στο 3.0 ήταν ελεύθερος, εφόσον το είχε επιλέξει, να κάνει ότι θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν (jailbreak). Όποιος θέλει περισσότερη ελευθερία στο μέλλον, καλό είναι να θυμηθεί να βάλει το κλειδί στην τσέπη πριν κλείσει κι αυτή την πόρτα
------------------------------------------------------------

Οι συσκευές με εκδόσεις 3.0 και 3.0.1 μπορούν μεν να ενεργοποιηθούν από το iTunes, ακόμη και μετά την κυκλοφορία της 3.1, ωστόσο τα απαραίτητα αρχεία πλέον δεν καταγράφονται. Η κατεύθυνση της διαδικασίας μέσω του server του saurik εξασφαλίζει ότι θα καταγραφούν οι πληροφορίες από την έκδοση 3.1 και νεώτερες. Το ίδιο ισχύει για jailbroken συσκευές με τις εκδόσεις 3.0 και 3.0.1: το Cydia μέσω του "make my life easier" χρησιμοποιεί πληροφορίες από τη συσκευή τις οποίες αποστέλλει στην Apple και αποθηκεύει τις απαντήσεις που λαμβάνει. Εφόσον η Apple πλέον δεν "απαντά" σε αυτές τις προσκλήσεις, δεν υπάρχει τρόπος να καταγραφούν τα αρχεία:

This functionality was offered, very near to the end of the window, by Cydia: one needed only to agree to have the process done, and your ECID was used on Cydia's server to generate and store a full set of SHSH blobs using Apple's signature process.

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 13/08/2010 - 14:04


#1062   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:04

Τι είναι επιτέλους αυτά τα SHSH ;;;
Δεν μπορώ να τα βρω από κάπου;
Έπρεπε να τα έχω κρατήσει;
Δεν μπορεί να μου τα στείλει κάποιος που τα είχε κρατήσει;


H Apple ,ετά την κυκλοφορία του 3Gs εφάρμοσε το εξής: Σε κάποιες συσκευές (σίγουρα iPhone 3Gs και τώρα 4, iPod 3G - επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζω για το 2G), για να περάσεις νέο firmware επιτυχώς πρέπει να το "υπογράψει" η Apple. Profan;vw o H/Y σου επικοινωνεί με τον server της και αποκτά την υπογραφή αυτή (αυτό είναι το SHSH file που αναφέρουμε).

Αυτή η "υπογραφή" είναι μοναδική για κάθε συσκευή (και διαφορετική για κάθε firmware), οπότε όχι, δεν μπορεί να στην στείλει κάποιος. Μπορείς κάθε φορά να κρατάς (τοπικά ή στο Cydia) την υπογραφή για το firmware που υπογράφει η Apple κάθε φορά, και αυτό είναι το τρέχον (αυτήν την στιγμή 4.0.2) - άντε και να μπορείς να κρατήσεις υπογραφή για το προτελευταίο το πολύ μερικές ώρες εώς και μία μέρα μετά την κυκλοφορία νέου.

#1063   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:16

H Apple ,ετά την κυκλοφορία του 3Gs εφάρμοσε το εξής: Σε κάποιες συσκευές (σίγουρα iPhone 3Gs και τώρα 4, iPod 3G - επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζω για το 2G), για να περάσεις νέο firmware επιτυχώς πρέπει να το "υπογράψει" η Apple. Profan;vw o H/Y σου επικοινωνεί με τον server της και αποκτά την υπογραφή αυτή (αυτό είναι το SHSH file που αναφέρουμε).

Αυτή η "υπογραφή" είναι μοναδική για κάθε συσκευή (και διαφορετική για κάθε firmware), οπότε όχι, δεν μπορεί να στην στείλει κάποιος. Μπορείς κάθε φορά να κρατάς (τοπικά ή στο Cydia) την υπογραφή για το firmware που υπογράφει η Apple κάθε φορά, και αυτό είναι το τρέχον (αυτήν την στιγμή 4.0.2) - άντε και να μπορείς να κρατήσεις υπογραφή για το προτελευταίο το πολύ μερικές ώρες εώς και μία μέρα μετά την κυκλοφορία νέου.


Από που μπορώ να κρατάω τα SHSH στο Cydia;;;
Μια φορά είδα αυτό το make my life easier νομίζω αλλά δεν θυμάμαι τι επέλεξα (είχε 3 επιλογές νομίζω)

#1064   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:21

οχι δεν εχει 3 επιλογες .. πηγαινε στην αρχικη σελιδα.. και θα το βρεις.. αλλιως θα γραφει πανω πανω this device has SHSH on file for ios 4.0.1

#1065   PanosG

PanosG

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:28

οχι δεν εχει 3 επιλογες .. πηγαινε στην αρχικη σελιδα.. και θα το βρεις.. αλλιως θα γραφει πανω πανω this device has SHSH on file for ios 4.0.1


Αυτό που βλέπω στην αρχική οθόνη του Cydia είναι το παρακάτω

About Home - Cydia Reload

Welcome to Cydia
by Jay Freeman (saurik)

Find Cydia on Facebook
Follow saurik on Twitter

Cydia Store: Products

Featured Packages
Featured Themes

Upgrading to 3.1.3? Read This
More Package Sources

User Guides
Faq
Copying files....
OpenSSH How to
Root Pass How to

Credits/Thank You

For help with Cydia.........

Ipod2,1,iPhone OS 3.1.3, Cydia 1.0.3201-71
805c5a32d790507.................

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες