Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1261   Agelosap

Agelosap

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 12:33

Ρε παιδιά έχετε ακουση τίποτα για το πότε αναμένετε το JB για το 4.0.2 ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1262   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 12:37

Δεν εχει ακουστει κατι ακομα απο την dev team.. Υπομονη

#1263   RedLoki

RedLoki

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 12:44

Δες ΕΔΩ
Μπορεί να μιλάει για downgrade, αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο αν θες να πας από την 3.1.3 στην 4.0.1 γιατί ουσιαστικά πας να περάσεις μια έκδοση η οποία έχει σταματήσει να "υπογράφεται" από την apple (αφού υπάρχει ήδη η 4.0.2)
Φρόντισε μόνο να έχεις κρατήσει τα SHSH blobs σου. Άλλαξε το host file, και με shift & restore περνάς αυτήν που επιθυμείς.



Mporeis na to peis poio apla auto? giati prospathw na brw ena guide kati.. gia na kanw upgrade se 4.0.1 sto kinhto mou p exw 3.1.3. kai den kserw pws.. katevazw thn 4.0.1 meta ti? ta SHSH blobs ti einai??? :blink: :blink:
Kai pws tha paraminei to jailbreak? Exw kanei jb me spirit.
Please help!!

#1264   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 12:48

To SHSH ειναι ενα αρχειο που κραταει το Cydia για να μπορεις να "ανεβοκατεβαινεις" εκδοσεις μελλοντικα. Δηλαδη απ την 4.0 να πηγαινεις στην 3.1.3 και αντιστροφα. το jailbreak δε μπορεις να το κρατησεις, εφοσον αλλαξεις εκδοση. Πρεπει να κανεις παλι jailbreak στην καινουρια εκδοση που θα ''φορεσει'' το κινητο σου.

Ps. No. greeklish

#1265   RedLoki

RedLoki

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 13:39

To SHSH ειναι ενα αρχειο που κραταει το Cydia για να μπορεις να "ανεβοκατεβαινεις" εκδοσεις μελλοντικα. Δηλαδη απ την 4.0 να πηγαινεις στην 3.1.3 και αντιστροφα. το jailbreak δε μπορεις να το κρατησεις, εφοσον αλλαξεις εκδοση. Πρεπει να κανεις παλι jailbreak στην καινουρια εκδοση που θα ''φορεσει'' το κινητο σου.

Ps. No. greeklish


Σορρυ για τα greeklish,

Το γνωρίζω τι είναι.. Το θέμα μου είναι οτι δεν γνωρίζω το τρόπο αναβάθμισης.. Και απ' οσο ξέρω μπορεί καποιος να κάνει back up και να μη χάσει το κόπο του για να φτάσει ενα iphone στη κατάσταση που επιθυμεί.. και το θέμα μου είναι οτι εχω κατεβάσει ενα σωρό εφαρμογές και tools που μου είναι αδιανόητο να τα χάσω.. αυτό με το shift και restore.. τι είναι? Οταν κατεβάσω την έκδοση τι ακριβώς κάνω.. Ας μας δώσει καποιος τα φώτα του..
Γιατι δεν την κατέχω την διαδικασία..

#1266   dpia

dpia

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 15:11

Μου έχει εξαφανίσει τελείως τις επιλογές του internet, όχι απλά τις ρυθμίσεις του apn, κλπ αλλά τελείως το menu αυτό, δηλ πηγαίνω ρυθμίσεις, γενικά, δίκτυο και δεν υπάρχει επιλογή για να δω τις ρυθμήσεις του internet, εχει μόνο ενεργοποίηση 3G, δεδομένα, περιαγωγή, κοινη χρήση internet, vpn, Wi-Fi. Τι να κάνω, έκανα και hard reset και επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και τίποτα. Και όταν πάω να μπω στο safari μου βγάζει Δεν ήταν δυνατή η ενεργοποίηση του κινητού δικτύου δεδομένων. Καμια ιδέα???

#1267   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 19/08/2010 - 16:14

Λογικα εισαι με cosmote ?
Προσπαθησε να βάλεις μια καρτα wind και θα εμφανιστούν :)

#1268   valandis

valandis

    iPH Member

  • 310 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/08/2010 - 18:27

γεια σας παιδια.
εχω 3gs με παλιο bootrom και εχω βαλει 4.0 με custom ipsw απο το ιντερνετ γιατι το τηλ ειναι απο Αμερικη και δεν μπορουσα να το κανω activate και 2o γιατι δεν εχω mac gia pownagetool.
παραγγειλα μια activation sim card απο το ebay και λεω να δοκιμασω να κανω upgrade σε 4.0.1 να κανω activate με την sim card και να κανω jailbreak με jailbreakme.

τι λετε ? θα κανει activate αυτο το πραγμα ?



Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post μου, με τον οδηγό

http://www.iphonehac...rs-windows.html

ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΗΝ 4.02 ΜΕ jb ME ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ IPHONE
αν είναι από Αμερική μετά κάνουμε το ultrasn0w, έτσι απλά
ούτε downgrade μας χρειάζεται ούτε τίποτα !!!! Για όλα τα iphone !!!!!

#1269   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:30

Δες ΕΔΩ
Μπορεί να μιλάει για downgrade, αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο αν θες να πας από την 3.1.3 στην 4.0.1 γιατί ουσιαστικά πας να περάσεις μια έκδοση η οποία έχει σταματήσει να "υπογράφεται" από την apple (αφού υπάρχει ήδη η 4.0.2)
Φρόντισε μόνο να έχεις κρατήσει τα SHSH blobs σου. Άλλαξε το host file, και με shift & restore περνάς αυτήν που επιθυμείς.



Προσπαθώ από 3.1.2 jb με blackrain να πάω σε jb 4.0.1.
Δεδομένα :
1) Από Cydia βλέπω ότι έχει shsh μέχρι 4.0.1
2) Επεμβαίνω στο hosts
3) Shift restore
4) Jb από Jailbreak.me

Ερωτήσεις :
1) Εχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία;
2) Μετά από ένα γενικό update στο Cydia (πριν από λίγο), τώρα πια το Cydia δεν ξεκινά (παρά το restart της συσκευής). Εχουν άραγε διατηρηθεί τα shsh blobs;
3) Το upgrade σε 4.0.1 αναιρεί το υφιστάμενο jb. Επηρεάζει τις ήδη εγκατεστημένες appstore εφαρμογές; Για παράδειγμα, χρησιμοποιώ το SPB wallet για να κρατώ κωδικούς/passwords. Θα επηρεαστεί;

#1270   Hgetis

Hgetis

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:32

ποιο καλο παιδι θα μου πει και εμενα καποιο tutorial για το πως να παω απο την jailborken (με blackrain) 3.1.2 στην 4.0.1 επισης jailbroken??
σορρυ αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει ποια η διαδικασια καθως και ουτε αν μπορω να παω στην 4.0.1 με ασφαλεια γιατι κατι ακουω οτι εχει βγει η 4.0.2 και μεσω itunes (φανταζομαι) θα με παει εκει που δεν ειναι ακομα jailbroken...

δωστε τα φωτα σας please...
να κανω upgrade στην τελευταια version (δεν ξερω αν ειναι η 4.0.1 ή η 4.0.2 δεν εχω καταλαβει) μεσω itunes και μετα απλα μπαινω στο jailbreakme.com και ακολουθω τον "wizard" και ολα κομπλε??

#1271   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:34

ποιο καλο παιδι θα μου πει και εμενα καποιο tutorial για το πως να παω απο την jailborken (με blackrain) 3.1.2 στην 4.0.1 επισης jailbroken??
σορρυ αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει ποια η διαδικασια καθως και ουτε αν μπορω να παω στην 4.0.1 με ασφαλεια γιατι κατι ακουω οτι εχει βγει η 4.0.2 και μεσω itunes (φανταζομαι) θα με παει εκει που δεν ειναι ακομα jailbroken...

δωστε τα φωτα σας please...
να κανω upgrade στην τελευταια version (δεν ξερω αν ειναι η 4.0.1 ή η 4.0.2 δεν εχω καταλαβει) μεσω itunes και μετα απλα μπαινω στο jailbreakme.com και ακολουθω τον "wizard" και ολα κομπλε??


Καταρχάς, μπες Cydia και δες (μόλις ανοίγει) αν γράφει ότι σου έχει κρατήσει shsh αρχεία για τις εκδόσεις 3.1.3, 4.0 και 4.0.1.

#1272   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:35

Προσπαθώ από 3.1.2 jb με blackrain να πάω σε jb 4.0.1.
Δεδομένα :
1) Από Cydia βλέπω ότι έχει shsh μέχρι 4.0.1
2) Επεμβαίνω στο hosts
3) Shift restore
4) Jb από Jailbreak.me

Ερωτήσεις :
1) Εχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία;
2) Μετά από ένα γενικό update στο Cydia (πριν από λίγο), τώρα πια το Cydia δεν ξεκινά (παρά το restart της συσκευής). Εχουν άραγε διατηρηθεί τα shsh blobs;
3) Το upgrade σε 4.0.1 αναιρεί το υφιστάμενο jb. Επηρεάζει τις ήδη εγκατεστημένες appstore εφαρμογές; Για παράδειγμα, χρησιμοποιώ το SPB wallet για να κρατώ κωδικούς/passwords. Θα επηρεαστεί;

4) Ποια έκδοση του itunes πρέπει να είναι εγκατεστημένη;

#1273   Hgetis

Hgetis

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:42

Καταρχάς, μπες Cydia και δες (μόλις ανοίγει) αν γράφει ότι σου έχει κρατήσει shsh αρχεία για τις εκδόσεις 3.1.3, 4.0 και 4.0.1.

στο cydia μου λεει: This device has SHSHs on file for iPhone OS/iOS: 3.1.2, 3.1.3, 4.0, 4.0.1

οποτε τι κανω?
να θυμισω βεβαια οτι αυτη τη στιγμη εχω την εκδοση 3.1.2 jb

Τελευταία επεξεργασία από: Hgetis, 19/08/2010 - 19:43


#1274   NemoGr

NemoGr

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:49

Γεια χαρα παιδια!!!!πηρα ενα iphone ενος φιλου 3gs 3.0.1 εκδοση κ πηγα να το κανω αναβαθμιση κ jailbrake αλλα κολλησε....κ τωρα παταω για να κανει restore και μου λεει για ενα σφαλμα 2003....Τι να κανω????Το τηλεφωνο εχει κολλησει δεν ανοιγει,μονο στην οθονη που πρεπει να συνδεθει με itunes κ απο εκει κ περα το σφαλμα που σας ειπα...Υποψην δεν το κατεχω κ πολυ το αθλημα :) απλα με το δικο μου το iphone δεν ειχα τετοια κολληματα!!!!Ενα απλο κλικ εκανα με το spirit κ ολα ηταν τελεια!!!!

#1275   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2010 - 19:54

στο cydia μου λεει: This device has SHSHs on file for iPhone OS/iOS: 3.1.2, 3.1.3, 4.0, 4.0.1

οποτε τι κανω?
να θυμισω βεβαια οτι αυτη τη στιγμη εχω την εκδοση 3.1.2 jb


Καλά ξεκινάς. Περιμένουμε τον kdelios να επιβεβαιώσει το post 1269 και 1272. Αν ναι, τότε ακολουθούμε τα βήματα του link. Οπως τα διάβασα, φαίνονται πολύ απλά. Επεμβαίνεις στο hosts (ως admin), προσθέτεις το address που δίνει και σώζεις. Μετά ανοίγεις iTunes και με κρατημένο shift πατάς restore. Ανοίγει κάποιο παράθυρο από όπου επιλέγεις την έκδοση που θέλεις να εγκαταστήσεις. Προφανώς βάζεις την 4.0.1 προκειμένου να την κάνεις jb αμέσως μετά.

Τελευταία επεξεργασία από: gagvas, 19/08/2010 - 19:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες