Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1291   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:03

Οντως υπαρχουν ασυμβατοτητες. Αν δεν θελεις multitasking, προσωπικη μου αποψη, κατσε στην 3.1.3

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1292   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:10

Τελικά αξίζει η αλλαγή σε 4.0.1 από 3.1.3 και jb ?? Γιατί κάπου διάβασα ότι δεν είναι συμβατή με κάποια προγράμματα. Ισχύει αυτό και με ποια προγράμματα ??


Καταρχάς, πλέον δεν μπορείς να πάς στη 4.0.1 καθώς έχει βγεί η 4.0.2 που δεν έχει βγεί JB. Πάντως αξίζει η 4.0.1 που είμαι τώρα. Πολλά χαρακτηριστικά. Όσο για τις ασυμβατότητες, συντομα θα διορθωθούν.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 20/08/2010 - 15:15

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1293   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:11

-ειπες οτι οι εφαρμογες παραμενουν και μετα το upgrade στην 4.0.1 αλλα δεν καταλαβα αν αυτο αφορα ολες τις εφαρμογες ειτε αυτες που κατεβηκαν απο το AppStore ειτε αυτες που μπηκαν μεσω Cydia/RockApp κλπ...? θα πρεπει φανταζομαι να συγχρονιστουν με το itunes πρωτα ε?

Αφορά τις νόμιμες εφαρμογές που έχεις από το AppStore. Για τις άλλες θα χρειαστεί πρώτα j/b & να περάσεις το Appsync for iOS 4.x από cydia.
Για αυτές του cydia/rock,
a. Το Rock στην περίπτωση που κάνεις account (είναι δωρεάν) σου παρέχει την δυνατότητα για backup/restore εφαρμογών cydia/rock.
b. Εναλλακτικά μπορείς να κατεβάσεις το PkgΒackup από cydia για το σκοπό αυτόν.
Προσοχή: Θα πρέπει να κάνετε restore από cydia μόνον όσες εφαρμογές είναι συμβατές με iOS 4. Αλλιώς θα έχετε πολλά προβλήματα.

-επισης θα πρεπει να κρατησω τα data καθε εφαρμογης χωριστα με καποιον τροπο (που θα παρεχει ενδεχομενως η καθε εφαρμογη ή παραδοσιακα μεσω ssh) γιατι αυτα θα χαθουν σωστα το καταλαβα?

Ναι, σωστά το κατάλαβες. Χάνονται τα πάντα από τις εφαρμογές. Πολλές έχουν δυνατότητα για backup/restore, άλλες όχι. Εκεί θα πρέπει να κρατήσεις τα αρχεία (μέσω SSH private/var/mobile/applications) που περιέχουν τις εγγραφές. Συνήθως είναι αρχεία .sqlite3, τα οποία μπορούν να ανοίξουν με έναν SQL reader (π.χ SQLite Database Browser)
Μετά τα ξανά περνάς στην "καθαρή" εφαρμογή και έτσι δεν χάνεις τπτ.

-και κατι τελευταιο, τα μηνυματα sms (απο την κανονικη εφαρμογη του iphone) πως τα συγχρονιζω γτ δεν θελω να τα χασω?? καποιο tutorial μηπως?


Εδώ ισχύει το ίδιο. Κρατάς το αρχείο sms.db (private/var/mobile/library/SMS). Προσοχή, όταν θα το περάσεις ξανά στην καινούργια εγκατάσταση να προσέξεις τα permissions να είναι 665.

#1294   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:14

κάπου διάβασα ότι δεν είναι συμβατή με κάποια προγράμματα. Ισχύει αυτό και με ποια προγράμματα ??



Δες αυτό
Compability
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1295   rocksugar

rocksugar

    iPH User

  • 168 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:14

Τελικά αξίζει η αλλαγή σε 4.0.1 από 3.1.3 και jb ?? Γιατί κάπου διάβασα ότι δεν είναι συμβατή με κάποια προγράμματα. Ισχύει αυτό και με ποια προγράμματα ??


Εχω ακριβως την ιδια απορια ρε παιδια, και εχω ξεκ***θει να διαβαζω εδω μεσα, και εγω εχω 3GS με 3.1.3 jb!! και ειναι αψογο, και στρωμενο....αξιζει να περασεις στην 4.0.1???

#1296   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:18

Καταρχάς, πλέον δεν μπορείς να πάς στη 4.0.1 καθώς έχει βγεί η 4.0.2 που δεν έχει βγεί JB. Πάντως αξίζει η 4.0.1 που είμαι τώρα. Πολλά χαρακτηριστικά. Όσο για τις ασυμβατότητες, συντομα θα διορθωθούν.

Γιατί δεν μπορεί να πάει? ήταν σε 3.1.3 με j/b, άρα κατά 99% θα έχει κρατημένα τα SHSH blobs στο cydia. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
Συμφωνώ ότι αξίζει η iOS 4. Πολλές εφαρμογές από cydia έχουν ήδη αναβαθμιστεί, και πλέον είναι πολύ λίγες αυτές που δεν παίζουν. Όσες δεν θα αναβαθμιστούν σημαίνει ότι οι developers των τα έχουν παρατήσει και σίγουρα δεν αξίζουν να υπάρχουν (τουλάχιστον μέσα στο δικό μου iPhone)

#1297   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:21

Δες αυτό
Compability

"Last updated by n00neimp0rtant on July 25 at 2:07 AM EST."

Έχουν αλλάξει παααρα πολλά από τότε φίλε μου...

#1298   rocksugar

rocksugar

    iPH User

  • 168 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:22

Γιατί δεν μπορεί να πάει? ήταν σε 3.1.3 με j/b, άρα κατά 99% θα έχει κρατημένα τα SHSH blobs στο cydia. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
Συμφωνώ ότι αξίζει η iOS 4. Πολλές εφαρμογές από cydia έχουν ήδη αναβαθμιστεί, και πλέον είναι πολύ λίγες αυτές που δεν παίζουν. Όσες δεν θα αναβαθμιστούν σημαίνει ότι οι developers των τα έχουν παρατήσει και σίγουρα δεν αξίζουν να υπάρχουν (τουλάχιστον μέσα στο δικό μου iPhone)



συμφωνω και επαυξανω, το iBluenova ομως απο οτι καταλαβα ακομα δεν υπαρχει για την ios4, και ειναι σημαντικο εργαλιακι, οπως και τα navigators, (που ακομα δεν γνωριζω εαν ειναι συμβατα με την 4.0.1)

#1299   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:22

Εχω ακριβως την ιδια απορια ρε παιδια, και εχω ξεκ***θει να διαβαζω εδω μεσα, και εγω εχω 3GS με 3.1.3 jb!! και ειναι αψογο, και στρωμενο....αξιζει να περασεις στην 4.0.1???


Δεν υπάρχει πλέον 4.0.1. Έχει βγεί η 4.0.2 που δεν έχει JB. Οπότε κάτσε εκεί που είσαι.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 20/08/2010 - 15:22

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1300   rocksugar

rocksugar

    iPH User

  • 168 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:25

Δεν υπάρχει πλέον 4.0.1. Έχει βγεί η 4.0.2 που δεν έχει JB. Οπότε κάτσε εκεί που είσαι.


εαν δεν κανω λαθος υπαρχει αφου την εχω στο desktop μου, και μπορω να την περασω με shift-restore,και μετα jailbreakme!! αν κανω λαθος διορθωστε με

#1301   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:25

Δεν υπάρχει πλέον 4.0.1. Έχει βγεί η 4.0.2 που δεν έχει JB. Οπότε κάτσε εκεί που είσαι.

Γιατί επιμένεις και παραπληροφορείς τον κόσμο?
Μια χαρά υπάρχει η 4.0.1 εφ' όσον υπάρχουν κρατημένα τα SHSH blobs.
Επιπλέον j/b για την 4.0.2 υπάρχει για το 3G.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 20/08/2010 - 15:26


#1302   georgebest

georgebest

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:25

Γιατί δεν μπορεί να πάει? ήταν σε 3.1.3 με j/b, άρα κατά 99% θα έχει κρατημένα τα SHSH blobs στο cydia. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
Συμφωνώ ότι αξίζει η iOS 4. Πολλές εφαρμογές από cydia έχουν ήδη αναβαθμιστεί, και πλέον είναι πολύ λίγες αυτές που δεν παίζουν. Όσες δεν θα αναβαθμιστούν σημαίνει ότι οι developers των τα έχουν παρατήσει και σίγουρα δεν αξίζουν να υπάρχουν (τουλάχιστον μέσα στο δικό μου iPhone)


το cydia μου λέει the device has SHSHs on file for iphone OS/iOS 3.1.2 3.1.3 4.0 4.0.1. Άρα είμαι οκ?? Μπορώ να συνεχίσω ??

#1303   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:25

"Last updated by n00neimp0rtant on July 25 at 2:07 AM EST."

Έχουν αλλάξει παααρα πολλά από τότε φίλε μου...


Ωραία.Μιας κ είσαι ποιό ενημερωμένος, ποιά έχουν αλλάξει? Έχεις την καινούργια λίστα?
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1304   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:28

Γιατί επιμένεις και παραπληροφορείς τον κόσμο?
Μια χαρά υπάρχει η 4.0.1 εφ' όσον υπάρχουν κρατημένα τα SHSH blobs.
Επιπλέον j/b για την 4.0.2 υπάρχει για το 3G.


Ρε φίλε χαλάρωσε. Εγώ δε μιλάω για downgrade. Άλλο αυτο. Απευθείας JB στη 4.0.2 δε μπορεις να κάνεις. Αυτο λέω.Τι τρελαίνεσαι?
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1305   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2010 - 15:29

Ωραία.Μιας κ είσαι ποιό ενημερωμένος, ποιά έχουν αλλάξει? Έχεις την καινούργια λίστα?

Όχι φίλε μου δεν έχω λίστα. Μπαίνω καθημερινά στο Rock και βλέπω τι updates βγαίνουν. Ανάλογα αν δω κάτι που βρίσκεται στην wish list μου το τσιμπάω.
Αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη πες μου να σου πω τι παίζει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες