Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περί του Cydia (ολίγον κράξιμο!)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChrisCid

ChrisCid

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 13:13

Έκανα κι εγώ προχθές —όπως και πολύ κόσμος φαντάζομαι— jailbrake το iPod touch 1G (πρώτης γενιάς) για να δω τα καλούδια του Cydia.

Να πω εδώ ότι δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω jailbrake τη συσκευή. Την είχα κάνει με το που την πήρα… τον Οκτώβρη του 2007.
Όπου τότε ένιωθα κάτι από hacker, μιας και το jailbrake γινόταν με εντολές terminal / SSH και δεν συμμαζεύεται!

Τότε βέβαια χωρίς App store από την μαμά Apple και γενικά, χωρίς δυνατότητα να εγκαταστήσει κάποιος native εφαρμογές (μόνο web apps), το jailbrake και τα Cydia / Installer.app, ήταν μονόδρομος.
Θυμάμαι, ότι είχα πολλά προβλήματα μετά το jailbrake. Όχι τόσο λόγο του jailbrake, όσο ότι κάποιες εφαρμογές που έβαλα, έκαναν το iPod να τα φτύσει!
Βέβαια, τα ’θελα και τα ’παθα κι εγώ, αφού πάνω στη μανία μου, έβαζα ό,τι (σχεδόν) έβρισκα μπροστά μου!

Αυτό όμως που θυμάμαι καλά, είναι ότι το Cydia —όταν βρήκε— φαινόταν να ’ναι όλα τα λεφτά!
Open-source, Apt / dpkg…
Πραγματικά πίστευα ότι χωρίς αυτό, το iPod ήταν άχρηστο.
Αργότερα βγήκε το App store, βγήκε και ελληνική υποστήριξη, είχα γενικά κάποια θέματα με εφαρμογές απ’ το Cydia (κυρίως με cracks), και κάποια στιγμή το iPod έγινε restore και μαμίσιο…

Προχθές λοιπόν, που έκανα jailbrake, κι επειδή είχα να δω το Cydia πάνω από χρόνο, πίστευα ότι τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα, τουλάχιστον με κάποια θέματα που είχα παλιότερα.
Αμ δε…

Πρώτα απ’ όλα…
Το Cydia σέρνεται… ή μάλλον σέεεεεεερνεεεεεται!!!
Και εντάξει, λέω… έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα στο Cydia, τώρα που το jailbrake είναι απλά ένα slide.
Αλλά το ίδιο συνέβαινε χθες… το ίδιο και σήμερα…
Για να φορτώσει η κεντρική του σελίδα (το «Cydia»), ή η περιγραφή μιας εφαρμογής, περιμένω… και περιμένω… και περιμένω…
Το περίεργο είναι ότι, όταν επιλέξω μια εφαρμογή για εγκατάσταση, αυτή κατεβαίνει σε χρόνο dt!
Όλ’ αυτά, με Wi-Fi… iPod είναι… 3G δεν παίζει…

Μετά… το layout είναι όσο geeky, όσο δεν παίρνει…
Το θυμάμαι ότι ήταν έτσι, αλλά περίμενα ότι με τον καιρό θα κοπιάρει τη δομή του App store.
Για να δω τί κάνει μια εφαρμογή, πρέπει να περιμένω πρώτα να φορτώσει κάτι τεράστια banners… και να κάνω scroll 2-3 «οθόνες» για να ανακαλύψω ότι υπάρχει κάπου… στο βάθος κήπος… κρυμμένη η περιγραφή!

Μεγαλύτερη απογοήτευση όμως, ήταν το περιεχόμενο…
Ξέρω ότι έχει να κάνει με τί sources θα μπουν… αλλά με τα 4-5 πιο γνωστά (νομίζω) sources που έβαλα… τί να δω;;;
Themes, themes, ringtones, themes, themes, themes, ringtones, themes, themes,
utility (εδώ ανοίγουμε σαμπάνιες),
themes, themes, ringtones, themes, themes

Ρε παιδιά… τί κακό είναι αυτό με τα themes;
Περιττό να πω, ότι εντάξει, εμείς οι geek θα το ψάξουμε και θα βρούμε κάποιο αξιόλογο repository, αλλά πιστέψτε με, οι περισσότεροι θα μείνουν με τα default…
Οπότε αυτό που θα βλέπουν θα ’ναι: themes, themes, ringtones, themes…

Στα των εφαρμογών…
Μετά από τόσο καιρό (τουλάχιστον ένα χρόνο) περίμενα ότι θα βρω σαφώς περισσότερες εφαρμογές/utilities…
Πέρα όμως από τα βασικά… bash terminal, SSH, File browser… δεν είδα πολλά…
Βέβαια, λόγο του ότι σέεεεερνεεεεεται το Cydia, δεν είχα την υπομονή να κάτσω να περιμένω…
Καλοκαίρι γαρ…

Επιπλέον, είχα πάλι τα ίδια προβλήματα, με παλιότερα, με cracks.
Εγκατέστησα μια εφαρμογή που είναι επί πληρωμή…
Έκανε reboot τη συσκευή ΧΩΡΙΣ να με προειδοποιήσει πριν ξεκινήσω την εγκατάσταση, ότι θα κάνει reboot…
Έβαλα και το crack, γιατί ΔΕΝ θέλω να πληρώσω πριν την δοκιμάσω… και μετά αρχίσαν τα κολλήματα και τα reboots στα καλά του καθουμένου…
Ok, το περίμενα, να πω την αλήθεια, αλλά ρε γ*μ*τ* αυτά είναι παιδικές ασθένειες…

Παρόλα αυτά, δεν θα κάνω restore το iPod.
Είμαι ολίγον geek και θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα.

Απλά μ’ αυτά που είδα, ψιλο-απογοητεύτηκα, γιατί ξέρω καλά ότι το Cydia και γενικά το jailbrake θα μείνει για μας τους geek που έχουμε ανάγκη —έχουμε;— από κάνα-δυο utilities.

Πολύ κόσμος θα δοκιμάσει να κάνει jailbrake, θα βάλει ίσως κάνα theme απ’ τα τσάμπα… και με το πρώτο update θα ξυλωθεί το Cydia και δεν θα ξανασχοληθούν να το βάλουν…

Τώρα ειδικά που το App store έχει τεράστιες επιλογές σε πολλές κατηγορίες, παίζει σωστά, δεν σέρνεται, δεν σου κάνει reboot τη συσκευή για μια εγκατάσταση, δεν αφήνει να υπάρχουν εφαρμογές που θα σου κρεμάσουν τη συσκευή, δεν… δεν…

Και κάτι τελευταίο.
Με το privacy τί γίνεται;
Ποιος μου λέει ότι μια εφαρμογή ή crack ή οτιδήποτε, δεν θα στείλει ό,τι βρει στο Address Book σε κάποιο server;
Εδώ ακούστηκε ότι πέρασε εφαρμογή στο App store, που η μαμά Apple εφαρμόζει χουντικές πρακτικές στους άμοιρους developers.
Τουλάχιστον εκεί, με το που τον πήρε γραμμή, τον έστειλε από ’κει που ήρθε…
Στο Cydia;;;
Με τόσα ημι-παράνομα sources, δεν μπορώ να φανταστώ τί γίνεται…

Αυτά προς το παρόν.
Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη απ’ τους fans του Cydia, αλλά δυστυχώς κάπως έτσι έχουν τα πράγματα…

Τελευταία επεξεργασία από: ChrisCid, 03/08/2010 - 13:16


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 03/08/2010 - 13:35

φιλε μου!
ειναι λογικο σε αλους να αρεσει και σε αλους οχι!
θα σταθω στο περη privacy γτ δεν το διαβασα ολο το κατεβατω(σορυ κιωλας)ισως το βραδυ!
πιστευω οτι οπως γινεται σινοθος οι hackers προσπαθουν να βλαψουν μια κλειστη κοινοτητα και οχι μια ανοιχτη!οπως γινεται με τα windows!δεν εχω ακουσει ποτε για ιο σε Linux!
αλλα αν σου σου αρεσει το cydia Μπορεις ελευθερα να μην κανεις jailbrake!αν κανεις για προφανεις λογους (αναφορα μνμ,bloothouth και αλλα) τοτε θελοντας και μη πρεπει να σημβηβαστεις!αλλα και καποιος αλλος server σαν το cydia να εβγαινε παλυ θα ειχε τα ιδεια προβληματακια που αναφερεις για το λογο οτι ολοι πεφτουν με τα μουτρα τις προτες μερες!

ελπιζω να μην σε εθιξα ή κατι αλλο!
απλα φιλικα το λεω!

#3   nikos1968

nikos1968

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 13:41

Εχεις απολυτο δικιο σε ολα.Ειμαι mobile maniac ισως φταιει κ η ηλικια μου ειμαι πλεον 42,εγω ζησει ολη την αναπτυξη της κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα,τα τελευταια δυο χρονια ζω στην Αυστραλια.Απο ποτε τα themes,ringtone και καποια συναφη παιχνιδακια μπορουν να χαρακτηρισουν αυτον τον μαγικο κοσμο της κινητης τηλεφωνιας.Εβαλα σημερα το πρωι το Cydia ηταν η πληρης απογοητευση.Κολληματα,επανεκινησεις και ενα iPhone 3GS να σερνεται.Το εβγαλα αρον αρον.Δεν αξιζει τιποτα,απλα υπαρχει μια μυθοποιηση του jailbreak κατι που ο μαγικος κοσμος του νετ φταιει για αυτο.

#4   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 03/08/2010 - 14:02

να πω και εγω την γνωμη μου ετσι!(αφου κανουμε κουβεντα)!
jailbrake δεν θα εκανα (εγω)αν ηταν ελευθερω το bluetooth που για μενα ειναι αναγκεω αυτο και υπηρχαν αξιολα gps προγραμμα free και ειχε και αναφορα στα μνμ!
alla to apple store και γενικα η apple δεν μας δινει αυτα τα πραγματα!
θυμαμαι οταν ειχε βγει το navigon 1.5 greece!εκανε 70 ευροπουλα (παρα πολα για μενα)!
δεν ειχε δοκιμαστικη εκδοση!και η εκδοση ηταν μαπα!
δεν εβρισκε δορηφορους δεν ειχε οδους απο την αλλη το tom tom εβρεισκε γρειγορα δοριφορους αλλα δεν ειχε πιο μεγαλους οδους!
δλδ θα το αγοραζες και μετα θα σου ερχονταν η κεραμηδα!οπως εγινε με εναν γνωστο μου!
πιστυω οτι αν δεν λυθουν αυτα τα προβληματα θα κανω jailbrake οσο εχω Iphone!
και πιστεψεμαι προστα στα 70+ ευρο τι ειναι 1-2 φορες να περημενεις λιγο!

#5   ChrisCid

ChrisCid

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 14:09

φιλε μου!
ειναι λογικο σε αλους να αρεσει και σε αλους οχι!
θα σταθω στο περη privacy γτ δεν το διαβασα ολο το κατεβατω(σορυ κιωλας)ισως το βραδυ!
πιστευω οτι οπως γινεται σινοθος οι hackers προσπαθουν να βλαψουν μια κλειστη κοινοτητα και οχι μια ανοιχτη!οπως γινεται με τα windows!δεν εχω ακουσει ποτε για ιο σε Linux!
αλλα αν σου σου αρεσει το cydia Μπορεις ελευθερα να μην κανεις jailbrake!αν κανεις για προφανεις λογους (αναφορα μνμ,bloothouth και αλλα) τοτε θελοντας και μη πρεπει να σημβηβαστεις!αλλα και καποιος αλλος server σαν το cydia να εβγαινε παλυ θα ειχε τα ιδεια προβληματακια που αναφερεις για το λογο οτι ολοι πεφτουν με τα μουτρα τις προτες μερες!

ελπιζω να μην σε εθιξα ή κατι αλλο!
απλα φιλικα το λεω!


Φίλε karpoutzidid,
Όχι δεν θα παρεξηγηθώ… συζήτηση κάνουμε…

Δεν έχει να κάνει με το αν μ’ αρέσει ή όχι το Cydia. Έχει να κάνει ότι είναι μια εναλλακτική στο επίσημο App store, και θα ήθελα να το βλέπω να αναπτύσσεται και να ελκύει κόσμο.
Απλά μ’ αυτά που είδα αυτές τις μέρες, ένιωσα ότι δεν θα ασχοληθούν πολλοί μ’ αυτό…
Ακόμα και κάποιος που θα θέλει να έχει «ανοιχτό» bluetooth, ή αναφορά μηνυμάτων, με τα προβλήματα που έχει, πιο πιθανό θεωρώ ότι θα το κάνει μία φορά jailbrake, και όταν γίνει (για κάποιο λόγο) restore, δεν θα ξανασχοληθεί.

Διαφωνώ όμως στο πώς θέτεις το privacy.
Το Linux και το Mac OS X (τα Unix γενικότερα) δεν έχουν ιούς, trojan κλπ, όχι γιατί δεν ασχολούνται hackers, αλλά λόγο της δομής των λειτουργικών.
Στα Windows οι περισσότεροι είναι μονίνως συνδεδεμένοι ως Administrator users με full δικαιώματα, ενώ στα Unix, όταν κάτι πάει να πειράξει το λειτουργικό ή κάτι σ’ αυτό, τότε ζητά ξανά το password του login. Με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας.
Αλλά εκτός απ’ αυτό, γενικά η δομή των λειτουργικών είναι έτσι σχεδιασμένη ώστε να τα καθιστά πολύ πιο ασφαλή.
πχ δεν υπάρχει ένα γενικό registry που κάθε εφαρμογή κάνει ό,τι θέλει κ.α.

Το privacy το έθιξα, κυρίως γιατί δεν είδα κάτι στο Cydia που να προστατεύει απ’ αυτό.
Έστω υποτυπώδες… ένα πχ. Guide για τους καινούργιους χρήστες…
Δεν ξέρω τί μπορεί να βοηθήσει… δεν είμαι ειδικός σε θέματα ασφαλείας…

Απλά πιστεύω, ότι χρήστες που έχουν, έστω και υποτυπώδη υποψία για θέματα privacy, όταν δουν το μπάχαλο του Cydia, θα σταματήσουν να το χρησιμοποιούν.

#6   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 03/08/2010 - 14:48

Φίλε karpoutzidid,
Όχι δεν θα παρεξηγηθώ… συζήτηση κάνουμε…

Δεν έχει να κάνει με το αν μ’ αρέσει ή όχι το Cydia. Έχει να κάνει ότι είναι μια εναλλακτική στο επίσημο App store, και θα ήθελα να το βλέπω να αναπτύσσεται και να ελκύει κόσμο.
Απλά μ’ αυτά που είδα αυτές τις μέρες, ένιωσα ότι δεν θα ασχοληθούν πολλοί μ’ αυτό…
Ακόμα και κάποιος που θα θέλει να έχει «ανοιχτό» bluetooth, ή αναφορά μηνυμάτων, με τα προβλήματα που έχει, πιο πιθανό θεωρώ ότι θα το κάνει μία φορά jailbrake, και όταν γίνει (για κάποιο λόγο) restore, δεν θα ξανασχοληθεί.

Διαφωνώ όμως στο πώς θέτεις το privacy.
Το Linux και το Mac OS X (τα Unix γενικότερα) δεν έχουν ιούς, trojan κλπ, όχι γιατί δεν ασχολούνται hackers, αλλά λόγο της δομής των λειτουργικών.
Στα Windows οι περισσότεροι είναι μονίνως συνδεδεμένοι ως Administrator users με full δικαιώματα, ενώ στα Unix, όταν κάτι πάει να πειράξει το λειτουργικό ή κάτι σ’ αυτό, τότε ζητά ξανά το password του login. Με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας.
Αλλά εκτός απ’ αυτό, γενικά η δομή των λειτουργικών είναι έτσι σχεδιασμένη ώστε να τα καθιστά πολύ πιο ασφαλή.
πχ δεν υπάρχει ένα γενικό registry που κάθε εφαρμογή κάνει ό,τι θέλει κ.α.

Το privacy το έθιξα, κυρίως γιατί δεν είδα κάτι στο Cydia που να προστατεύει απ’ αυτό.
Έστω υποτυπώδες… ένα πχ. Guide για τους καινούργιους χρήστες…
Δεν ξέρω τί μπορεί να βοηθήσει… δεν είμαι ειδικός σε θέματα ασφαλείας…

Απλά πιστεύω, ότι χρήστες που έχουν, έστω και υποτυπώδη υποψία για θέματα privacy, όταν δουν το μπάχαλο του Cydia, θα σταματήσουν να το χρησιμοποιούν.


ναι και περασουν το τοιχος του iphone που ειναι πολυ ευκολο σχετηκα τι θα πηραξουν απο την σησκευη σου που δεν θα το λυσεις με ενα format σε αυτη την περιπτοση ενα restore????

Τελευταία επεξεργασία από: karpoutzidid, 03/08/2010 - 14:49


#7   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/08/2010 - 15:01

Ενα σχόλιο θα κάνω μόνο, και αυτό δεν βγαινει μόνο από αυτό εδώ το θέμα, αλλά και από το θέμα του jailbreakme.com

Οποίος δεν κάθεται να ασχολιθει μόνος του, να πειραματιστει, να χαλάσει, να μάθει και να φτιάξει, καταλήγει σε 2 καταστάσεις:

Ή θα ρωτάει χαζες ερωτήσεις
Ή θα τα βγάζει όλα μάπα.

Έχουμε γεμίσει ξερολες που από αυτά που λένε
Το 2/10 τα βρήκαν έτοιμα
Το 1/10 το έμαθε πριζοντας
Τα 2/10 που λένε είναι μπαρουφες
Και τα αλλά μισά είναι κράξιμο

Άρα;
Άμα δεν παίξεις δεν θα μάθεις.
Αυτά...

Τελευταία επεξεργασία από: Neopas, 03/08/2010 - 15:03


#8   ChrisCid

ChrisCid

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 15:03

ναι και περασουν το τοιχος του iphone που ειναι πολυ ευκολο σχετηκα τι θα πηραξουν απο την σησκευη σου που δεν θα το λυσεις με ενα format σε αυτη την περιπτοση ενα restore????


Το θέμα είναι να μην στείλει εφαρμογή προσωπικά δεδομένα.
Αν τα στείλει, μετά και να κάνω restore και να το επαναφέρω, δεν κερδίζω κάτι…
Τα δεδομένα μου είναι ήδη σε κάποιον server, και κάποιος επιτήδειος μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

Και τα κινητά μας (όποια κι αν είναι αυτά) έχουν πολλές προσωπικές πληροφορίες.
Τηλέφωνα φίλων και γνωστών· Ημερολόγια με το τί ραντεβού έχουμε κανονίσει· Ιστορικό από browsers με τί βλέπουμε στο διαδίκτυο· Αποθηκευμένοι κωδικοί ακόμα και για τράπεζες…
Δεν μπορείς να φανταστείς τί μπορεί να κάνει κάποιος μ’ όλα αυτά… και ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθουμε! ;)

Και όσον αφορά το default firewall του iOS (αν εννοείς αυτό με το: «περασουν το τοιχος του iphone»)
Ίσως να μην είναι ό,τι πιο ισχυρό και ασφαλές υπάρχει, αλλά σε σύγκριση με άλλες συσκευές —ειδικά κινητά— είναι απ’ τα καλύτερα.

Όταν όμως μια εφαρμογή που την έχουμε εγκαταστήσει, και άρα της έχουμε δώσει το δικαίωμα να παρακάμπτει το firewall, θέλει να μας κάνει «ζημιά», ούτε που θα το πάρουμε χαμπάρι!!!

#9   ChrisCid

ChrisCid

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 15:13

Ενα σχόλιο θα κάνω μόνο, και αυτό δεν βγαινει μόνο από αυτό εδώ το θέμα, αλλά και από το θέμα του jailbreakme.com

Οποίος δεν κάθεται να ασχολιθει μόνος του, να πειραματιστει, να χαλάσει, να μάθει και να φτιάξει, καταλήγει σε 2 καταστάσεις:

Ή θα ρωτάει χαζες ερωτήσεις
Ή θα τα βγάζει όλα μάπα.

Έχουμε γεμίσει ξερολες που από αυτά που λένε
Το 2/10 τα βρήκαν έτοιμα
Το 1/10 το έμαθε πριζοντας
Τα 2/10 που λένε είναι μπαρουφες
Και τα αλλά μισά είναι κράξιμο

Άρα;
Άμα δεν παίξεις δεν θα μάθεις.
Αυτά...


1. Δεν θέλω να τα βγάλω όλα μάπα… απλά γράφω αυτά που με προβληματίζουν.

2. Ελπίζω να μην κάνω χαζές ερωτήσεις… αν ναι… πες μου ποια…

3. Δεν με θεωρώ καλό γνώστη πολλών τεχνικών… αλλά επειδή μ’ αρέσει να παίζω με λειτουργικά, προσπαθώ να μαθαίνω,

4. Μπορεί τώρα με το jailbrakeme.com να είναι πανεύκολο το jailbrake, αλλά παλιότερα, όσοι ασχολήθηκαν θα θυμούνται, δεν ήταν…

5. Αυτό που δεν θέλω να κάνω, είναι να πρίζω κάποιον.

6. Αν λέω μπαρούφες, θα ’θελα να μου πεις ποιες…

Εν κατακλύδι…
Το jailbrake το έκανα γιατί θέλω να παίξω… και παλιότερα και τώρα και στο μέλλον…
Δεν προσπαθώ να πω ότι είναι άχρηστο.
Απλά γράφω για ό,τι με προβλημάτισε στο Cydia.

#10   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/08/2010 - 15:21

Νομίζω το είπα, έγραψα ενα γενικό συμπέρασμα
Όχι μια απάντηση προς εσένα.


Μέσα σε 2-3 μέρες έχω δει 100+ νέα μέλη
Που χαρακτηρίζονται από αυτά που λέω.

Αλλά δεν θυμάμαι εμένα πριν από 1 χρόνο να σκεφτόμουν έτσι.

Εγώ έκανα πολύ υπομονή και άπειρα restore
Για να φέρω το κινητό στα μέτρα μου, μαθενοντας κυρίως μόνος μου πως λειτουργεί η καθε βλακιουλα που πειραζα, η οποία καθε φορά μπορούσε ή και ειχε ηδη χαλάσει το κινητό.


Απλά το πρόβλημα είναι ότι η πλειοψηφία τα θελεα όλα έτοιμα. Δεν ξέρει γιατί, δεν ξέρει πως, απλά τα θέλει. Έτοιμα.

#11   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/08/2010 - 15:29

Και κάτι ακόμα:
αυτή η ευκολία μας έχει φάει σε όλα...
Ακόμα και στο jailbreak.

Συμφωνώ ότι αν μπορείς να κανείς κάτι εύκολα τότε είναι χαζό να παιδευτεις. Αλλά αυτή η ευκολία προσελκύει κόσμο που δεν είναι έτοιμος για αυτό.

Δεν μπορεί ένας χρήστης που το μόνο που ξέρει είναι να μπαίνει appstore , να κατανοήσει hacking, κονσόλα κλπ κλπ. Απλά άκουσε jailbreak= cracked παιχνίδια και το έκανε. Και μετά παραπονιεται...

#12   ChrisCid

ChrisCid

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 15:47

Και κάτι ακόμα:
αυτή η ευκολία μας έχει φάει σε όλα...
Ακόμα και στο jailbreak.

Συμφωνώ ότι αν μπορείς να κανείς κάτι εύκολα τότε είναι χαζό να παιδευτεις. Αλλά αυτή η ευκολία προσελκύει κόσμο που δεν είναι έτοιμος για αυτό.

Δεν μπορεί ένας χρήστης που το μόνο που ξέρει είναι να μπαίνει appstore , να κατανοήσει hacking, κονσόλα κλπ κλπ. Απλά άκουσε jailbreak= cracked παιχνίδια και το έκανε. Και μετά παραπονιεται...


Είναι αλήθεια αυτό που λες… αλλά όχι κατ’ ανάγκη κακό.

Σίγουρα, ιδανικά θα ήταν, όποιος κάνει jailbrake να ξέρει 5 βασικά πράγματα.
Γι’ αυτό ακριβώς έγραψα πριν ότι φοβάμαι ότι θα παραμείνει, το jailbrake, μόνο για geeks.
Όμως θεωρώ πολύ πιο σημαντικό να γίνει γνωστό το jailbrake και το Cydia, και εύκολα άσχετοι να βάζουν εφαρμογές απ’ αυτό, και να προσαρμόζουν τη συσκευή στα μέτρα τους.
Αυτό έχει πολλά καλά, όπως το ότι η Apple δεν θα παίζει μόνη της, θα έχει ανταγωνισμό.
Το μονοπώλιο ποτέ δεν έβγαλε κάτι καλό… άπειρα τα παραδείγματα…

Αλλά για να καταφέρει το Cydia να γίνει mainstream, θέλει δουλειά… πολύ δουλειά…
Το να παραμείνει ως έχει, ίσως κάποιοι να το προτιμούν, όπως κι εσύ.
Εγώ θα προτιμούσα να γίνει όμως το αντίθετο… πιστεύω ότι τότε θα κερδίσουμε όλοι, σαν καταναλωτές (και geek)!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες