Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Προγραμματισμός....Need a tutor :)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   appsLover

appsLover

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 11:48

οοο και αλλος χακερας.Για πες τι ειναι το hacking group που μπηκες και ποια ηταν τα αναγκαια?


telephoner προτιμας activeperl απο strawberry?? διοτι εχει τι προτερηματα???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 05/08/2010 - 11:50

Εγω ξεκινησα με activePerl.Αυτην δουλεψα.Τωρα την strawberry πολυ λιγο αλλα δεν....το θεμα ειναι να γραφεις τον κωδικα...τωρα το compile and run ειναι αλλο θεμα.

#33   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 11:53

οοο και αλλος χακερας.Για πες τι ειναι το hacking group που μπηκες και ποια ηταν τα αναγκαια?

Χαχα..

Τα μόνα που χρειάζονται φίλε μου για να πείσεις οτι ξέρεις είναι κάτι βασικά για Website Exploits (SQL κτλπ) και οτι ψάχνεσαι στον προγραμματισμό , Keyloggers κ RATs..

EDIT : Θές και πού μπήκα .. Purgatory λέγεται.. Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 05/08/2010 - 11:55


#34   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 12:07

Να πω και εγώ την γνώμη μου. Καταρχήν να ξεκαθαρίζω ότι είμαι επαγγελματίας developer αλλά όχι σε iPhone apps που είμαι μόνο ερασιτέχνης για την ώρα.

Λοιπόν. Καταρχήν πρέπει να δεις αν σου αρέσει ο προγραμματισμός. Είναι το βασικότερο από όλα. Αν δεν σου αρέσει και μπεις σε αυτό το επάγγελμα κατά τύχη και με άγνοια κινδύνου θα γίνεις ένα από τους πολλούς δυστυχισμένους developers που στην πρώτη ευκαιρία την έκαναν για κάτι άλλο. Από την δική μου εμπειρία βλέπω ότι τα νέα παιδιά (αυτοί που ξεκινούν τώρα) δεν έχουν την διάθεση και κυρίως την υπομονή να επενδύσουν πάνω σε αυτό. Για αυτό και βλέπεις τα περισσότερα άτομα πάνω σε άλλους κλάδους του ΙΤ με διαφορετικές απαιτήσεις. (δίκτυα, βάσεις κλπ κλπ). Απλώς να σου πω ότι χθες κοίταζα μια οθόνη για 6 ώρες για να βρω ένα bug που συνέβαινε μόνο υπό προυποθέσεις και για να το αναπαράγω μόνο έφαγα πάνω από 2 ώρες. Δεν είναι για όλους αυτό το επάγγελμα.

Άρα το βασικό είναι να δεις αν σου αρέσει. Πως θα γίνει αυτό. Πάρε οποιοδήποτε tutorial του στυλ how to make my very first app. Αν δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις μέχρι τέλους λόγω ότι βαρέθηκες, τότε μάλλον πρέπει να το αφήσεις για αργότερα.

Αν θες την άποψη μου ξεκίνα από C++. Είναι υπερσύνολο της Objective C και υπάρχουν αναρίθμητα tutorial στο internet. Βρε ένα πολύ απλό tutorial και ξεκίνα.

Δες πρώτα αν σου αρέσει και αν σου αρέσει τρόποι θα βρεθούν να μάθεις τα πάντα, μην αγχώνεσαι.

#35   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 12:14

Να πω και εγώ την γνώμη μου. Καταρχήν να ξεκαθαρίζω ότι είμαι επαγγελματίας developer αλλά όχι σε iPhone apps που είμαι μόνο ερασιτέχνης για την ώρα.

Λοιπόν. Καταρχήν πρέπει να δεις αν σου αρέσει ο προγραμματισμός. Είναι το βασικότερο από όλα. Αν δεν σου αρέσει και μπεις σε αυτό το επάγγελμα κατά τύχη και με άγνοια κινδύνου θα γίνεις ένα από τους πολλούς δυστυχισμένους developers που στην πρώτη ευκαιρία την έκαναν για κάτι άλλο. Από την δική μου εμπειρία βλέπω ότι τα νέα παιδιά (αυτοί που ξεκινούν τώρα) δεν έχουν την διάθεση και κυρίως την υπομονή να επενδύσουν πάνω σε αυτό. Για αυτό και βλέπεις τα περισσότερα άτομα πάνω σε άλλους κλάδους του ΙΤ με διαφορετικές απαιτήσεις. (δίκτυα, βάσεις κλπ κλπ). Απλώς να σου πω ότι χθες κοίταζα μια οθόνη για 6 ώρες για να βρω ένα bug που συνέβαινε μόνο υπό προυποθέσεις και για να το αναπαράγω μόνο έφαγα πάνω από 2 ώρες. Δεν είναι για όλους αυτό το επάγγελμα.

Άρα το βασικό είναι να δεις αν σου αρέσει. Πως θα γίνει αυτό. Πάρε οποιοδήποτε tutorial του στυλ how to make my very first app. Αν δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις μέχρι τέλους λόγω ότι βαρέθηκες, τότε μάλλον πρέπει να το αφήσεις για αργότερα.

Αν θες την άποψη μου ξεκίνα από C++. Είναι υπερσύνολο της Objective C και υπάρχουν αναρίθμητα tutorial στο internet. Βρε ένα πολύ απλό tutorial και ξεκίνα.

Δες πρώτα αν σου αρέσει και αν σου αρέσει τρόποι θα βρεθούν να μάθεις τα πάντα, μην αγχώνεσαι.


Μπράβο.. Το ίδιο είπα και εγώ.. Αλλα μήπως καλύτερα C για να συνεχίσει με iPhone apps?
Διοτι δέν έχω ασχοληθεί με apps..

EDIT: Επίσης τί λες για αυτό το TUTORIAL

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 05/08/2010 - 12:17


#36   appsLover

appsLover

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 13:00

Μπράβο.. Το ίδιο είπα και εγώ.. Αλλα μήπως καλύτερα C για να συνεχίσει με iPhone apps?
Διοτι δέν έχω ασχοληθεί με apps..

EDIT: Επίσης τί λες για αυτό το TUTORIAL

Η ΓΝωμη σας γι αυτο το tutorial pou αναφερει ο απο πανω??

#37   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2010 - 14:54

Να σου κάνω εγώ μία ερώτηση; Καμία γλώσσα προγραμματισμού ξέρεις; Οποιαδήποτε;

#38   takis4

takis4

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:04

Να σου κάνω εγώ μία ερώτηση; Καμία γλώσσα προγραμματισμού ξέρεις; Οποιαδήποτε;


Ναι ξέρει Java και Lua, κ τώρα είπε να ζητήσει tutor για Perl

#39   appsLover

appsLover

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:15

Να σου κάνω εγώ μία ερώτηση; Καμία γλώσσα προγραμματισμού ξέρεις; Οποιαδήποτε;

η αληθεια ειναι πως παιζω στα δαχτυλα την c++....την objective c....,,,dev.,,,pascal.,.,.,.αλλα μου λειπει i perl.! τι ερωτηση και τουτη

#40   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:16

Νομίζω ότι η πιο σωστή πορεία για να γίνεις σπουδαίος προγραμματιστής είναι:

Α. Αγοράζεις το "The C Programming Language", των Kernighan & Ritchie, και το διαβάζεις βήμα-βήμα, παρέα με έναν απλό C-compiler (υπάρχουν δωρεάν για όλα τα λειτουργικά συστήματα).

Αν γνωρίζεις την απλή ANSI C, ουσιαστικά μπορείς να μάθεις οποιαδήποτε άλλη γλώσσα σε μία-δυο μέρες (κυριολεκτικά!).

Β. Εφόσον είσαι μόνο 16, δώστα όλα 2 χρόνια ακόμα στο σχολείο να περάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο (είτε της Ελλάδας, είτε του εξωτερικού) με κατεύθυνση σε Computer Science ή Engineering.

Με την πανεπιστημιακή μόρφωση θα γίνεις ένας πραγματικά επαγγελματίας και σωστά εκπαιδευμένος προγραμματιστής, και όχι απλά ένας αυτοδίδακτος ερασιτέχνης προγραμματιστής.

Σκέψου το εξής απλό: Θα άφηνες σε έναν αυτοδίδακτο Πολιτικό Μηχανικό να σου χτίσει το σπίτι; Ή σε έναν αυτοδίδακτο γιατρό να σε γιατρέψει;

#41   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:25

η αληθεια ειναι πως παιζω στα δαχτυλα την c++....την objective c....,,,dev.,,,pascal.,.,.,.αλλα μου λειπει i perl.! τι ερωτηση και τουτη


Απορρίπτω το καυστικό σχόλιο σου. Αν δεν ξέρεις καθόλου προγραμματισμό δεν έχεις και ιδέα τι είναι. Αν ξεκινήσεις από το iPhone θα σου φανεί ιδιαιτέρα δύσκολο, θες δε θες. Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις να φτιάχνεις κάνα πρόγραμμα για pc ώστε να μπεις στην ιδέα και μετά πήγαινε και στην πλατφόρμα iOS, μια εύκολη γλώσσα για προγραμματισμό σε pc είναι η visual basic.Α, πρέπει να ξέρεις να παίζεις στα δάχτυλα τα αγγλικά.

Τελευταία επεξεργασία από: god21, 05/08/2010 - 15:27


#42   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:34

Τα βήματα είναι 3: C-->Objective C-->Iphone SDK

Τα βιβλία που προτείνω είναι το Practical C programming (Steve Oualline), Programming in Objective C (Steven Kochan) και φυσικά το Beginning Iphone 3 Development (Jeff LaMarche, David Mark)

Ξεκινάς σιγά - σιγά και προχωράς... ;)

#43   takis4

takis4

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:38

Σκέψου το εξής απλό: Θα άφηνες σε έναν αυτοδίδακτο Πολιτικό Μηχανικό να σου χτίσει το σπίτι; Ή σε έναν αυτοδίδακτο γιατρό να σε γιατρέψει;


Ωραίες οι συμβουλές σου για το πανεπιστήμιο και συμφωνώ και επαυξάνω αλλά πόσο άκυρο σχόλιο είναι αυτό δηλαδή, πόσο.

#44   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:42

Νομίζω ότι η πιο σωστή πορεία για να γίνεις σπουδαίος προγραμματιστής είναι:

Α. Αγοράζεις το "The C Programming Language", των Kernighan & Ritchie, και το διαβάζεις βήμα-βήμα, παρέα με έναν απλό C-compiler (υπάρχουν δωρεάν για όλα τα λειτουργικά συστήματα).

Αν γνωρίζεις την απλή ANSI C, ουσιαστικά μπορείς να μάθεις οποιαδήποτε άλλη γλώσσα σε μία-δυο μέρες (κυριολεκτικά!).

Β. Εφόσον είσαι μόνο 16, δώστα όλα 2 χρόνια ακόμα στο σχολείο να περάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο (είτε της Ελλάδας, είτε του εξωτερικού) με κατεύθυνση σε Computer Science ή Engineering.

Με την πανεπιστημιακή μόρφωση θα γίνεις ένας πραγματικά επαγγελματίας και σωστά εκπαιδευμένος προγραμματιστής, και όχι απλά ένας αυτοδίδακτος ερασιτέχνης προγραμματιστής.

Σκέψου το εξής απλό: Θα άφηνες σε έναν αυτοδίδακτο Πολιτικό Μηχανικό να σου χτίσει το σπίτι; Ή σε έναν αυτοδίδακτο γιατρό να σε γιατρέψει;


Αυτοδίδαχτοι προγραματιστές μερικές φορές κάνουν θαύματα.. Και νομίζω οτι δέν τίθεται θέμα πτυχίου.. Αυτά μετράνε στις επιχειρήσεις..
Αν εγώ πληρώσω κάποιον για μία δουλειά θα τον πληρώσω άν και εφόσον με ικανοποιεί η δουλειά που έκανε..

#45   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 16:06

...
Αν γνωρίζεις την απλή ANSI C, ουσιαστικά μπορείς να μάθεις οποιαδήποτε άλλη γλώσσα σε μία-δυο μέρες (κυριολεκτικά!).
....



Αυτό δεν ισχύει πλέον. Δυστυχώς υπάρχει ένα βουνό που πρέπει να ανέβεις ακόμα και λέγεται αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός.

Μόνο έτσι θα μπορείς να γράψεις κάποια στιγμή εύχρηστα και επαναχρησιμοποιήσιμα κομμάτια κώδικα. Επίσης κατακτώντας πολύ καλά τις έννοιες του objective programming θα μπορέσεις να προχωρήσεις σε πιο σύγχρονες πλατφόρμες και εργαλεία.

Πραγματικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το μάθεις από την αρχή διότι αργότερα θα σου πάρει πολύ να κάνεις το switch.

Για αυτό προτείνω C++. Ναι ξέρω ότι και με την C μπορείς να κάνεις κλάσεις και να κληρονομείς πράγματα αλλά δεν είναι φτιαγμένη για κάτι τέτοιο όπως είναι η C++.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες