Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Slide to Saurik? - No Thanx :)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2008 - 14:17

Τα παρακάτω αφορούν κυρίως όποιον έχει winterboard με το Saurik theme αλλά υποθέτω οι διαδικασίες ισχύουν σε όλα τα themes - απλά αλλάζουν τα ονόματα των φακέλων.

Σήμερα εγκαταστάθηκε το update του winterboard μέσα από το cydia. Πρόσεξα ότι πλέον το γνωστό 'slide to unlock' έχει γίνει .... 'slide to saurik' !

Επειδή χρυσό και άγιο παιδί ο saurik αλλά όχι και να βλέπουμε το ονοματάκι του φάτσα κάρτα, το έψαξα λίγο και το αρχείο το οποίο πρέπει να πειράξουμε είναι το:

/private/var/stash/Themes.cyXg6K/Saurik.theme/Bundles/com.apple.springboard/en.lproj/SpringBoard.strings

(To ../Themes.cyXg6K/.. υποθέτω ότι είναι διαφορετικό από κινητό σε κινητό οπότε βάλτε εκεί το δικό σας)

Ευτυχώς οι οδηγίες έρχονται από τον ίδιο τον Saurik όπου ουσιαστικά περιγράφει και τον τρόπο με τον οποίο αλλάζουμε 100αδες strings από το interface (γύρω στα 300 μέτρησα στα γρήγορα)

Το binary αρχείο με τα strings (lproj format) είναι στο:

/System/Library/CoreServices/SpringBoard.app/English.lproj/SpringBoard.strings.

Εγκαθιστούμε Erica utils και τρέχουμε plutil -c xml1 SpringBoard.strings [προσοχή! κρατήστε το original SpringBoard.strings ένα backup πρώτα!]

Διαλέγουμε ποιο string θέλουμε να αλλάξουμε, και κρατάμε τον τίτλο του που το γράφει ακριβώς από επάνω (μέσα στα <key></key>).

Edit: Καλυτερα να δινουμε την εντολη plutil -l SpringBoard.strings η οποια κανει μονο print/view τα objects και δεν αλλαζει/πειραζει καθολου το αρχειο

Κατόπιν πηγαίνουμε στο:

/private/var/stash/Themes.cyXg6K/Saurik.theme/Bundles/com.apple.springboard/en.lproj/SpringBoard.strings

και βάζουμε το νέο string με την μορφή:

"όνομα" = "τιμή";

πχ:

"AWAY_LOCK_LABEL" = "slide to unlock";

Δοκίμασα να βάλω Ελληνικά αλλά δεν τα πήρε. Ότι και να γράψω (στα ελληνικά) μου βγάζει το default 'slide to unlock'... Βασικά δεν δοκίμασα και πολύ [πχ να αλλάξω το /System/..../Springboard.strings αντί για το /private/var/themes/../Springboard.strings] οπότε ίσως να υπάρχει τρόπος και για Ελληνικά στα strings...

Η σελίδα είναι στο http://www.saurik.com/id/9

-- dimitris


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2008 - 14:46

Πολύ ενδιαφέρον... Και μέσα από το customize δίνεται αυτή η δυνατότητα που είναι πιο απλή και πιο εύκολη. Τωρα με το ελληνικό πληκτρολόγιο ίσως μπορείς να βάλεις και ελληνικά...

#3   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/09/2008 - 15:28

Το Erica Utils τι ειναι και πως το βαζουμε?Απο Cydia?

#4   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2008 - 15:32

Είναι εφαρμογή command line...

#5   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/09/2008 - 15:36

Φιλε dpap μηπως μπορεις να ανεβασεις ετοιμο το τροποποιημενο αρχειο μιας και το εχεις κανει ηδη?Σαν να μπερδευτηκα λιγουλακι..!Θα "ταιριαζει" σε μενα το δικο σου αρχειο?

Εdit : Παντως φιλε dpap μολις εκανα το update και εγω και εκανα και ενα reboot.Το "slide to unlock" παραμενει!Δεν βλεπω κατι διαφορετικο..

#6   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2008 - 15:57

Έχεις τικαρισμενο απο το winterboard το 'Saurik' theme? Αν οχι τοτε εχεις καποιο αλλο theme και θα πρεπει να πας στους αναλογους φακέλους αλλα και παλι δεν γνωριζω ποια/πως πρεπει να ειναι τα ονοματα τους  ???

To δικο μου παντως /private/var/stash/Themes.cyXg6K/Saurik.theme/Bundles/com.apple.springboard/
en.lproj/SpringBoard.strings έχει αυτη τη στιγμη μόνο το παρακάτω:

"AWAY_LOCK_LABEL" = "slide to unlock";

Μετα το winterboard update έιχε:

"AWAY_LOCK_LABEL" = "slide to saurik";

Εγω απλα αλλαξα το 'saurik' σε 'unlock' δηλαδή  :)


#7   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/09/2008 - 16:11

Το Saurik ειναι καποιο theme ή καποια εφαρμογή μεσα από το winterboard.Oχι δεν το εχω εγκατεστημενο.Ισως γι'αυτο δε μου αλλαξε το "υnlock"..

#8   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2008 - 16:29

Είναι theme - ειναι τα 2 wallpaper που κανουν fade in/fade out καθε 15"... (και με λιγο πείραγμα στο Wallpaper.html εχω βαλει να αλλαζουν 15 wallpaper αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια  ;) ) - και νομιζω ερχεται μαζι με το winterboard  αλλα δεν θυμαμαι και σιγουρα, ισως και να το κατεβασα και σαν ξεχωριστό theme απο cydia.


#9   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/09/2008 - 16:31

Μπα μαζι θα ερχεται.Και εγω το εχω στο Winterboard και δεν το εχω κατεβασει σιγουρα.Απλα το ειχε πακετο..

#10   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 01/10/2008 - 15:35

Στα Mac μπορείς να ανοίξεις οποιοδήποτε αρχείο .string και να το επεξεργαστείς όπως θέλεις. Στο συγκεκριμένο θέμα πάντως έτσι έχω αλλάξει το "slide to saurik" και έχω βάλει ελληνικό κείμενο το οποίο το εμφανίζει κανονικά.


#11   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 06/10/2008 - 15:42

Επισυνάπτω το αρχείο που χρειάζεται για να αλλάξετε το "slide to unlock". Αποσυμπιέστε το και αν έχετε Mac με εγκατεστημένο το SDK, απλά κάντε διπλό κλικ και αυτό ανοίγει με το xcode.Αλλάξτε τη φράση "slide to unlock" με αυτή της επιλογής σας και βάλτε τον φάκελο Bundles μέσω ssh στο φάκελο του θέματος. Ξανατρέξτε το θέμα από το Winterboard και είστε έτοιμοι!!

Προσοχή. Αν έχετε ως Region Format επιλεγμένο το Greek θα πρέπει να αλλάξετε την ονομασία του φακέλου en.lproj σε el.lprog

Συνημμένα αρχεία






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες