Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iOS Developer "γινεσαι" ή "γεννιεσαι"?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iTron

iTron

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 18:47

Αρχικα καλησπερα σας και καλως σας βρηκα στο φορουμ! (ειναι το 1ο μου ποστ)
Ποτε μου δεν ειχα σκεφτει το application development για το iphone και δεν εχω σχεδον καθολου γνωση της γλωσσας που χρησιμοποιειται..
Οτι ξερω απο προγραμματισμο το εμαθα στο λυκειο (φανταστειτε), αλλα ημουν σχεδον αριστος μπορω να πω.
Τελως παντων, προσφατα αρχισα να σκεφτομαι την αναπτυξη εφαρμογων και γραφτηκα στο αντιστοιχο site και επισης κατεβασα και το SDK.
Μπορω να πω οτι δεν μου φανηκε τοσο δυσκολο οσο το περιμενα. Και η ερωτηση μου τωρα ειναι: Εχω ελπιδες να αρχισω να αναπτυσω σιγα σιγα τα δικα μου apps ή να το αφησω οπως μου ηρθε? φυσικα εχω στο μυαλο μου την δημιουργια μιας μινι ομαδας, αρχικα με 2 ατομα που σπουδαζουν πληροφορικη (εγω σπουδαζω marketing οποτε καμια σχεση με το αντικειμενο)

τελειωνοντας να πω οτι δεν ενδιαφερομαι να πουλησω apps, δεν με ενδιαφερει να βγαλω χρηματα αποκει (διοτι δεν μπορω κιολας)!

ευχαριστω πλ και συγνωμη εαν σας κουρασα:)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 14/11/2010 - 19:12

Καταρχας καλως ηρθες.

Δευτερον, στην δικια μου οπτικη γωνια πιστευω οτι προγραμματιστης μαλλον γεννιεσαι και δεν γινεσαι. Τι θελω να πω. Οτι ολοι μπορουν να μαθουν
μια γλωσσα οσο δυσκολη/ευκολη και αν ειναι, αλλα μονο αυτος που το κατεχει πραγματικα θα ξερει πως να την χρησιμοποίηση σωστα ετσι οπως πρεπει, και οχι
απλως να πεταει κωδικα απο εδω και απο εκει πιστευοντας οτι θα πετυχει κατι με αυτο.

Θελει να εχεις μυαλο και τροπο σκεψης προγραμματιστη, αν πιστευεις οτι τα κατεχεις αυτα τοτε καλη τυχη θα περιμενω να ακουσω νεα σου αν κανεις κατι τελικα :)

#3   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 14/11/2010 - 19:17

Αρχικα καλησπερα σας και καλως σας βρηκα στο φορουμ! (ειναι το 1ο μου ποστ)
Ποτε μου δεν ειχα σκεφτει το application development για το iphone και δεν εχω σχεδον καθολου γνωση της γλωσσας που χρησιμοποιειται..
Οτι ξερω απο προγραμματισμο το εμαθα στο λυκειο (φανταστειτε), αλλα ημουν σχεδον αριστος μπορω να πω.
Τελως παντων, προσφατα αρχισα να σκεφτομαι την αναπτυξη εφαρμογων και γραφτηκα στο αντιστοιχο site και επισης κατεβασα και το SDK.
Μπορω να πω οτι δεν μου φανηκε τοσο δυσκολο οσο το περιμενα. Και η ερωτηση μου τωρα ειναι: Εχω ελπιδες να αρχισω να αναπτυσω σιγα σιγα τα δικα μου apps ή να το αφησω οπως μου ηρθε? φυσικα εχω στο μυαλο μου την δημιουργια μιας μινι ομαδας, αρχικα με 2 ατομα που σπουδαζουν πληροφορικη (εγω σπουδαζω marketing οποτε καμια σχεση με το αντικειμενο)

τελειωνοντας να πω οτι δεν ενδιαφερομαι να πουλησω apps, δεν με ενδιαφερει να βγαλω χρηματα αποκει (διοτι δεν μπορω κιολας)!

ευχαριστω πλ και συγνωμη εαν σας κουρασα:)


Έχεις πολλές ελπίδες .. Προγραμματιστής γίνεσαι .. Φοβερός προγραμματιστής γεννιέσαι..

#4   iTron

iTron

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 19:32

Σας ευχαριστω πλ για τις γρηγορες απαντησεις!:)
Κατα την γνωμη μου τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο, ειδικα οσον αφορα την τεχνολογια..

Noshiz θα σε ενημερωσω εαν καταφερω κατι αξιο αναφορας 8) !

#5   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 19:35

Θα συμφωνήσω με τον Αγνώριστο.

Όλα στη ζωή δεν είναι μαύρο ή άσπρο. Φυσικά και θα βγάλεις καλές εφαρμογές, όμως αν το έχεις που λέει ο λαός, απλώς θα ξεχωρίσεις από τη μάζα.

Μη ξεχνάς πως η εποχή του one person job, έχει παρέλθει παντελώς. Το οποίο σημαίνει πως για κάτι πετυχημένο χρειάζονται συνεργασίες ειδικοτήτων.

Κάποιοι που το παίζουν φωστήρες, φιμώνουν όλους τους εκκολαπτόμενους με διάφορα προσχήματα (πχ μόνο γεννιέσαι, δεν είναι για σένα αυτά, εγώ κάνω 20 χρόνια προγραμματισμό, χρειάζεται σούπερ κεφάλαιο για μία επιτυχημένη εφαρμογή= μπούρδες!). Μία πολύ καλή ιδέα χρειάζεται και προσεγμένη υλοποίησή της.

Πολλοί (ναι, οι φωστήρες πάλι), λένε πως οι ατάλαντοι νεαροί devs, γέμισαν το Apple store με fart εφαρμογές. Αυτοί εξυπνοπούλια μου και ταλαντούχοι να ήταν πάλι αυτά θα έβγαζαν γιατί μέχρι εκεί φτάνουν. Είναι διαφορετικα πράγματα τα εικαστικά, το marketing, ο προγραμματισμός, η σύλληψη του τρόπου λειτουργίας συγκεκριμένου OS, η ιδέα, η ανάλυση και διαπίστωση των αναγκών της αγοράς, τα οικονομικά και η προώθηση.

Φίλε, μην ακούς κανέναν, βουρ! Να θυμάσαι πως για την επιτυχία χρειάζεται μία καλή ιδέα και αξιοπρεπής υλοποίησή της.

Άσε τους μεγάλους που θέλουν να κόβουν φτερά στα δικά τους.

#6   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 19:51

Πχ αυτό μην το πιστέψεις κατά γράμμα...

#7   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 20:23

Καλησπέρα και απο εμένα, πιστεύω ότι προγραμματιστής γίνεσαι... θέλει δουλειά αλλα γίνεσαι με πολύ διάβασμα, προσπάθεια και επιμονή.
Μία απλή εφαρμογή (μη απαιτητική σε υπολογιστηκούς πόρους) είναι εύκολη υπόθεση, ειδικά στο iOS.
Όταν όμως αρχίσεις να "παίζεις" με πολύπλοκη διαχείριση μνήμης, γραφηκά ή διεργασίες που καταναλώνουν πολούς πόρους απο το hardware, τα λάθη είναι πολλά, δύσκολο να καταλάβεις την αιτία τους και δύσκολο να τα διορθώσεις, όταν δε είσαι σε φορητή συσκευή που το hardware είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, τα πράγματα είνια ακόμη πιο δύσκολα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά την λειτουργία της γλώσσας και του λειτουργικού συστήματος, θες δηλάδη γενικές γνώσεις της λειτουργίας των υπολογιστών και ειδικές όσον αφορά την πλατφόρμα που προγραμματίζεις.

Οποτε αν θες να φτιάξεις κάτι απλό, δεν θα δυσκολευτέις, για κάτι πιο σύνθετο χρειάζεται δουλίτσα...

#8   hrisafis

hrisafis

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 22:06

Καλησπέρα και απο μένα.
Εγω θα πω οτι για να αποφασίσεις να γίνεις προγραμματιστής πρέπει να έχεις το "μικρόβιο" μέσα σου.
Το πόσο θα το καλιεργήσεις απο εκεί και μετά είναι καθαρά θέμα όρεξης και ενασχόλησης.
Αν δεν έχεις βασικές γνώσεις προγραμματισμού τότε καλύτερα να ξεκινήσεις απο χαμηλά και θα έρθει και το iOS.
Μπορεί να δείχνει εύκολο στην υλοποίηση αλλα ο σχεδιασμός απαιτεί γνώσεις όπως και σε όλες τις γλώσσες άλλωστε.

#9   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2010 - 08:19

Να πω και εγώ τον οβολό μου.

Μετά από πολλά χρόνια σε αυτή τη δουλειά ένα έχω να πω. Αν δεν σου αρέσει να μην την κάνεις. Θέλει μεράκι, προσοχή στην λεπτομέρεια και άπειρες ώρες αφοσίωσης και εντατικής εργασίας. Αν πραγματικά σου αρέσει προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση και την αίσθηση πως φτιάχνεις κάτι από το μηδέν. Έχει και στιγμές όμως που σε φέρνει στα όρια σου όμως και εκεί θέλει μεγάλη υπομονή και αυτοσυγκράτηση.

Βέβαια αν δεν το προσπαθήσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν σου αρέσει ή όχι. Άρα μια έστω απλή εφαρμογή πρέπει να την επιχειρήσεις και μετά να πάρεις τις αποφάσεις σου. Αυτό γιατί στη θεωρία όλα καλά είναι, αλλά την πρώτη φορά που θα αντιμετωπίσεις ένα ουρανοκατέβατο bug που θα θέλεις 2 ώρες να το αναπαράγεις και 2 μέρες να κοιτάς μια οθόνη για να το λύσεις θα καταλάβεις πραγματικά αν σου αρέσει αυτό που κάνεις.

Το έχω ξαναγράψει σε αυτό το φόρουμ, πως τα περισσότερα νέα παιδιά διαλέγουν περιφερειακές ειδικότητες στο χώρο της πληροφορικής και αποφεύγουν τον προγραμματισμό. Αυτό δεν είναι τυχαίο.

#10   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/11/2010 - 10:18

Ποτε μου δεν ειχα σκεφτει το application development για το iphone και δεν εχω σχεδον καθολου γνωση της γλωσσας που χρησιμοποιειται..
Οτι ξερω απο προγραμματισμο το εμαθα στο λυκειο (φανταστειτε), αλλα ημουν σχεδον αριστος μπορω να πω.


Όπως ο hrisafis έγραψε πρέπει να έχεις το "μικρόβιο" μέσα σου. Και αυτό είναι σημαντικό. Προγραμματιστής γίνεσαι, δε γεννιέσαι. Απλώς, κάποιοι καταλαβαίνουν καλυτερα τον τρόπο λειτουργίας του υπολογιστής, και έχουν μεγαλύτερη ευχέρεια στην ανάπτυξη αλγορίθμων. Αν γνωρίζεις πώς να προγραμματίσεις σε μια γλώσσα τότε ξέρεις σε όλες.

Καλή αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από: MasterX, 15/11/2010 - 10:19


#11   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2010 - 10:24

Και για να μην ξεχνάμε την χιουμοριστική συμβουλή:

Σαν developer να πω και εγώ τον οβολό μου.

Αν είσαι παλιός στο κουρμπέτι και έχεις εμπειρία C, C++, Pascal κλπ κλπ τότε δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα να εξοικειωθείς με την γλώσσα ανάπτυξης του iPhone (Objective C) με κανένα 2 βιβλία μια γαβάθα καφέ καθάρισες

Αν είσαι νέος στο κουρμπέτι συνηθισμένος σε πιο high level γλώσσες (.net vb ή c#, Java) τότε με πολύ υπομονή και πολλούς καφέδες κάτι γίνεται

Αν είσαι web designer με λίγες γνώσεις php, javascript ή vb, vba programmer και όχι object oriented τότε έχεις ένα βουνό να ανέβεις.

Αν δεν είσαι τίποτα από όλα αυτά τσέκαρε το απόθεμα σε καφέ της Κολομβίας και ξεκίνα.

Κουράγιο

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 15/11/2010 - 10:25


#12   hrisafis

hrisafis

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2010 - 11:46

Εγώ φίλε woody 11 χρόνια τώρα με php, javascript και vb ασχολιόμουν, κι όμως δεν βρήκα ιδιαίτερες δυσκολίες. (Όχι οτι δεν έφαγα ξενύχτια και αμέτρητους καφέδες) :P
Γνώριζα βέβαια απο OOP απλά πρέπει να δώσεις περισσότερη προσοχή στα βασικά.
Είναι καθαρά στον άνθρωπο πιστεύω.

#13   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2010 - 13:37

hrisafis respect! :lol: Είσαι ωραίος

Ναι με την μέθοδο της υπερβολής προσπαθώ να τονίσω την προσπάθεια που απαιτείται.

#14   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2010 - 16:18

Δεν γέννιεσαι,γίνεσαι αν έχεις την δίψα κ τν υπομονή να μάθεις κ να ασχοληθείς σοβαρά γίνεσαι.
Αν τώρα τ κάνεις σαν αγγαρία @@ θα γίνεις,εγώ που μαθαίνω C# δεν τ έχω βρει πολύ σκούρα(αν κ τν έχω παρατήσει λίγο)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες