Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αρχάριος με απορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 18:28

Είμαι νέο μέλος και υποψήφιος αγοραστής του i phone 4. Θα ‘θελα να ρωτήσω κάποια πράγματα καθώς είναι η πρώτη μου επαφή με την συγκεκριμένη εταιρεία.

1. Σχετικά με την αγορά η διαδικασία έχει ως εξής;
Σε περίπτωση ελαττωματικής συσκευής ή βλάβης το DOA είναι για 3 μέρες μετά την αγορά. Στη συνέχεια μέχρι και την έβδομη μέρα δίνουν ανακατασκευασμένη συσκευή στο σακουλάκι ενώ πέραν της εβδομάδος πάει στο σέρβις. Σωστά;
2. Σε περίπτωση απουσίας πιστωτικής κάρτας, για την αγορά εφαρμογών, είναι εφικτή η χρήση προπληρωμένης κάρτας ή είναι μονόδρομος η χρεωστική;
3. Υπάρχει τρόπος να έχω μηνύματα 160 χαρακτήρων με ελληνικό πληκτρολόγιο και αναφορές παράδοσης χωρίς jb;
4. Αν απενεργοποιηθούν οι ρυθμίσεις που αφορούν το διαδίκτυο και τα δεδομένα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, ώστε να χρησιμοποιείται αποκλειστικά το wifi, θα έχω πρόβλημα με τις λεγόμενες "κρυφές χρεώσεις" ή θα πρέπει να προβώ σε jb, ώστε να έχω το SBSettings για να προβώ στις εν λόγω ρυθμίσεις;
5. Σαν συσκευή λόγω του γυαλιού είναι εύθραυστη; Η χρήση θήκης είναι απαραίτητη;

Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 20:08

1. θεωρητικως σωστα.. αλλα βρισκεσαι στην Ελλαδα.. πρακτικα.. εαν ειναι στις 3 ημερες ισως το εγκαταστησουν.. απο εκει και επειτα παει για service και σου ερχεται ανακατασκευασμενη συσκευη.
2. μπορεις να χρησιμοποιησεις πιστωτικη, pre-paid, και free account.. για αγορα δωρεαν εφαρμογων. (υπαρχει οδηγος στο forum για free account).
3. χωρις jailbreak δεν γνωριζω καποια εφαρμογη που να μπορεις να χρησιμοποιησεις.
4. δεν χρειαζεται να εχεις jailbroken συσκευη.. kleineiw ta dedomena apo to menu ρυθμισεις - γενικα - χρηση .. και η συσκευη δεν θα διναται να συνδεθει.. πλην wifi connection
5. θεωρητικα ειναι ανθεκτικο γυαλι.. απο εμενα συνισταται η χρηση θηκης για παν ενδεχομενο.

καλα Χριστουγεννα! :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 15/12/2010 - 20:23


#3   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/12/2010 - 20:27

3)Υπάρχουν εφαρμογες στο app store για αναφορα παραδοσης,διαλεγεις ποια σου αρεσει και αγοραζεις..0.79 εως 1 ευρω περιπου!
Γραψε στο search delivery και θα δεις αρκετες!

Ή κάνε j/b καλύτερα :P

#4   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 15/12/2010 - 20:37

Σαν νέο μέλος λοιπόν καλώς ήρθες στην κοινότητα μας, και με λίγο ψάξιμο στο φορουμ θα βρεις πολλές ενδιαφέροντες προτάσεις, λυσεις.

Αν πάραυτα δεν βρεθεί η κατάλληλη λύση για την ερώτηση σου (απορία), τότε μην διστάσεις να ρωτήσεις μέσα στο φορουμ, και 'λογικά' δεν θα αργήσεις να λάβεις την απάντηση σου. ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#5   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 15/12/2010 - 20:59

2. ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις προπληρωμενη χωρις προβλημα. αρκει να ειναι visa η mastercard. (κ εγω προπληρωμενη χρησιμοποιοω)
3. στην 4.2 μπορεις να στειλεις μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες 160 χαρακτηρων. τωρα οσον αφορα την αναφορα παραδοσης οπως ειπε κ προηγουμενος συμφορουμητης υπαρχουν εφαρμογες στο appstore.
4. αν κλεισεις τα δεδομενα απο τις ρυθμισεις η συσκευη δε θα συνδεεται καθολου μεσω δικτυων κινητης ουτε κρυφα ουτε φανερα ;)
5. το γυαλι απο οσο ξερω ειναι ειδικα επεξεργασμενο ωστε να αντεχει αλλα εχουν παρατηργθει κ σπασιματα μετα απο μεγαλες πτωσεις.

#6   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 21:49

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

Αναφορικά με το πρώτο μου ερώτημα ξέχασα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Αν ο μη γένοιτο υπάρξει πρόβλημα με τη συσκευή, για τις περαιτέρω διαδικασίες (DOA, αντικατάσταση κτλ)πρέπει να απευθυνθούμε αποκλειστικά στο μαγαζί της αγοράς ή σε οποιοδήποτε της ίδιας αλυσίδας;

Επίσης μια διευκρίνηση σχετικά με τη διαδικασία ενεργοποίησης της συσκευής. Προχωράμε κανονικά βάσει του οδηγού που έχουν οι Vodafone, Cosmote στις ιστοσελίδες τους δίχως να μας ενδιαφέρει το λειτουργικό του υπολογιστή διότι όλα γίνονται μέσω iTunes. Κατάλαβα ορθά;

#7   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2010 - 21:55

σε οποιοδήποτε της ίδιας αλυσίδας φιλε μου!

καλως ηρθες στην παρεα μας. 8)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 21:56

σωστα εχεις καταλαβει... η ολη διαδικασια ενεργοποιησης ειναι απλη.. δες παρακατω..

http://www.iphonehel...__1#entry219910

απευθυνεσαι στον παροχο σου.. δεν εχει να κανει με συγκεκριμενο καταστημα.. αρκει να εχεις την εγγυηση..

#9   Luciferia

Luciferia

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2010 - 22:10

η ενεργοποιηση ειναι το πιο ευκολο..απο΄κει και περα μαθε πολυ καλα τη συσκευη σου,εχει να σου προσφερει πολλα και απο΄κει και περα,σε οτι και να θες να κανεις,μην βιαστεις,πρωτα μαθε καλα τι θε΅ς και μετα καν'το

#10   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/12/2010 - 17:45

Και πάλι ευχαριστώ. Καλά Χριστούγεννα! :)

#11   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 19/12/2010 - 20:20

@dcba το ποστ σου (ερώτηση) μετακινήθηκε εδώ στο 'Ερωτήσεις και απαντήσεις σε προβλήματα χρηστών'

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 19/12/2010 - 20:30

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες