Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οδηγός: Εγκαταστήστε εφαρμογές από νεότερα firmware


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   zlas

zlas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:zlas

Δημοσίευση 23/01/2011 - 19:52

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μην θέλει κάποιος να κάνει spoof το firmware. Εδώ είναι ένας οδηγός για το πως μπορείτε να εγκαταστήσετε εφαρμογές που απαιτούν να έχετε νεότερο firmware για να τις εγκαταστήσετε. Με αυτόν τον τρόπο η εφαρμογή θα εγκατασταθεί σίγουρα αλλά μπορεί να μην δουλεύει. Ειδικότερα, αν η εφαρμογή χρειάζεται όντως APIs από το νεότερο firmware τότε δεν θα δουλέψει.

Βρίσκουμε το .ipa της εφαρμογής και το κάνουμε open with WinRar. Προσοχή, μην το κάνετε extract γιατί μετά η επανασυμπίεση δεν θα γίνει σωστά και το .ipa δεν θα δουλεύει. Ανοίγουμε λοιπόν το .ipa με το WinRar και πάμε στο φάκελο Payload/(Όνομα εφαρμογής).app. Εκεί βρίσκουμε ένα αρχείο με το όνομα info.plist. Το ανοίγουμε με ένα plist editor (link) και βρίσκουμε entry <key>MinimumOSVersion</key>. Στο <string> </string> από κάτω γράφουμε ένα firmware version παλαιότερο από το δικό μας π.χ.

        <key>MinimumOSVersion</key>
	<string>3.0</string>

Εγκαθιστούμε την εφαρμογή με το iTunes και τσεκάρουμε αν δουλεύει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/01/2011 - 23:03

λειτουργεί, είναι και κάτι το οποιο οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν και αναγκάζονται πολλές φορες να κάνουν update. επίσης είναι και κάτι που δεν χρειάζεται jailbreak και εύκολο σχετικά να το κάνει οποιοσδήποτε. έχω κάνει και εγώ ένα θέμα με το συγκεκριμένο. πάνω κάτω τα ίδια λέμε νομίζω..
http://www.iphonehel...α-και-αν-απαιτ/




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες