Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

"Πως είναι δυνατόν μια απάντηση να βοηθήσει εάν είναι λαθος?"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   idoctor

idoctor

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2011 - 19:57

Καλησπέρα παιδιά κι από μένα!

Στο σχετικά μικρό χρονικό διάστημα που γράφω σ' αυτό το forum, παρατηρώ ότι υπάρχει μια άτυπη άμυλα για το ποιος θα γράψει τα πιο πολλά μηνύματα.
Ενώ κατά τη γνώμη μου, στο συγκεκριμένο forum, θα πρέπει να διαγωνιζόμαστε σχετικά ποιος θα πάρει τα περισσότερα reputation credits. Δηλαδή, να είμαστε χρήσιμοι σε αυτόν/αυτήν που έχει τεχνικό πρόβλημα.

Μπράβο στο Λεωνίδα, που για πολλούς εδώ είπε το αυτονόητο.
Όταν σχεδόν ένα στα πέντε μηνύματα (115/644 = 18%) του Batjump παίρνει θετική κριτική, νομίζω πως αποδεικνύει τη χρησιμότητά του στο forum.

Κατά τη γνώμη μου το ύφος του μηνύματος είναι αποδεκτό, αφού δεν είναι προσωπικό.
Μην κολλάμε σε τέτοια πράγματα, αλλά στην ουσία.

Τελευταία επεξεργασία από: idoctor, 12/02/2011 - 19:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/02/2011 - 20:59

Δυστυχώς έχουμε γεμίσει ''γνώστες'' και ''συμβουλάτορες'', που επειδή έχουν γράψει μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες posts, νομίζουν ότι έγιναν iphone experts.

Προσωπικά, ευτυχώς έχω την εμπειρία να καταλαβαίνω αν μπορώ να εμπιστευτώ τα λεγόμενα κάποιου. Αλίμονο όμως στους νέους χρήστες iphone, που βλέπουν ότι κάποιος έχει κάνει πολλά posts και νομίζουν ότι θα τους βοηθήσει με το πρόβλημά τους...

#33   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/02/2011 - 22:17

Oπως ειπα κ ποιο νωρις ο φιλος που ξεκινισε την κουβεντα φαίνεται οτι εχει φιλικη διαθεση,κ μπραβο που αλλαξε(το ζητησε) τον τιτλο γιατι ναι μεν δεν προσβαλλε κανεναν αλλα ηταν καπως..προδιαθεζαι πως θα ειναι επιθετικος ενω στην ουσια θελει με το σκεπτικο του να βοηθησει.

Εξακολουθω πάντως να πιστευω πως το σκεπτικο δεν ειναι σωστο κ δεν μιλαω για περιπτωσεις που καποιος δεν ξερει απολυτος τιποτα κ επίτηδες λεει για να λεει.Μιλαω για εκεινους που απλα διαβαζουν αρκετα κ μπορει να ετυχε μια παρομοια περιπτωση κ μην εχοντας τοσο πολυ πειρα δινουν μια λαθος απαντηση ή μια οχι ολοκληρομενη απαντηση(αρα παλι λαθος :) ).Μιλαω για αυτους που αν τους τυχαινε το ιδιο προβλημα θα εκαναν στο κινητο τους αυτο το λαθος που θα μας πουν-συμβουλεψουν.Δεν πρεπει να αποθαρυνεται κανεις να λεει αυτο που νομιζει πως πρεπει να γινει. Κ να ειμαστε σιγουροι πως αφου εχει λαθος θα υπαρξει κ ο αλλος που θα τον συμπληρωσει-διορθωσει .... κ μετα ενας ακομα κ αλλος ενας .....κτλ. Ετσι γινεται η κοινωτητα δημιουργικη ποιο φιλικη κ ποιο "ζεστη".

Υσχιει αυτο που θα πω: Πολυ μεγαλο φορουμ που ασχολειτο με μοτοσυκλετες σιγα-σιγα υιοθετησε αυτο το πραγμα ακριβος.Δηλαδη "τι μιλας εσυ αυτος δεν ξερει?" ή "για να το λεει ο ταδε ετσι ειναι" με αποτελεσμα να χαθει η συζητηση κ το δεσιμο κ να δημιουργιθει ασχημο κλιμα κ κλικες.Εχει κοντα 5 χρονια που φτιάχτηκε ενα αλλο κ εννοειτε πως πολυς κοσμος την "εκανε" για το καινουριο.

Πιστευω πως τα φορουμ εινει για να εκφραζει την αποψη του ο καθενας.Απο εκει κ περα καλο ειναι αν δεν ειναι καποιος σιγουρος αλλα θελει να βοηθησει να λεει "νομιζω" ή "γνωμη μου αλλα ψαξτο λιγο" αλλα κ αυτος που δεχεται μια συμβουλη ας περιμενει κ αλλες γνωμες κ ας το ψαξει λιγο.Τα ποσα ποστ εχει ο καθενας δεν εχει τοσο σημασια γιατι μπορει να ειμαι ειδικος να εχω σερβις κινητων επαγγελματικα κ να ανακαλυψα τωρα το φορουμ...ή να ειμαι πολυ παλιος αλλα να μπερδευτικα κ να δωσω λαθος απαντηση.

Για τον φιλο που λεει πως ο Batjump ειναι χρησιμος,εννοειτε, συμφωνω, οπως κ το καθε μελος εδω μεσα.Αυτο κανει ενα φορουμ να λεγεται μεγαλο.

Συγνωμη απο ολους σας για το μακροσκελες μου ποστ κ αν κουρασα. ::) (Χρηστος)

#34   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 12/02/2011 - 22:47

νομιζω οτι ολοι εχουμε καλη προθεση να βοηθησουμε.
προσωπικα δεν μιλαω ποτε για θεματα που εχουν να κανουν με θεματα hardware. το αφηνω στους ειδικους.
το αν ενα μελος ακολουθησει αυτο που του λεμε ή οχι ειναι δικο του θεμα.
ακομα και οι ομαδες των χακερς λενε καντε το με δικη σας ευθύνη, εδω γιατι να διαφερει.
οσο για τον φιλο που λεει για το restore, ναι αγαπητε ετσι ειναι. ειναι ισως η μονη λυση για μερικα προβληματα και οταν το βλεπεις οτι αυτο πρεπει να πεις τι να μην το πεις?
τελος παντων ο καθενας μπορει να κρινει τα λεγομενα του αλλου και να τα ακολουθησει ή οχι

#35   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2011 - 10:56

Η πρότασή μου είναι, ο τίτλος του καθενός (iph master, expert κλπ) να μην εξαρτάται από τον αριθμό των posts που κάνει, αλλά να δίνεται από τους administrators και τους moderators σε άτομα που αποδεικνύουν καθημερινά ότι γνωρίζουν το αντικείμενο. Έτσι, όλοι οι χρήστες, ακόμα και τα νέα μέλη του forum, θα ξέρουν ποιον θα μπορούν να εμπιστευθούν.

Για παράδειγμα, ο geORGIOSb εκτός από τα χιλιάδες posts που έχει κάνει, έχει αποδείξει ότι κατέχει πλήρως τις διαδικασίες jailbreak κλπ. Κάποιοι άλλοι όμως με παρόμοιο αριθμό posts ίσως να μην αξίζουν τον τίτλο που κατέχουν. Αντίθετα, βλέπουμε ότι κάποια άλλα μέλη με πολύ λιγότρα posts, όπως ο nsxbass, δίνουν σωστές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

#36   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:13

Εγω συμφωνώ όποιος δε γνωρίζει ας μη κάνει post. Πχ λές για JB untethered με mac και απαντάει κάποιος με windows που δεν έχει δεί ποτέ του MAC. Γίνεται μια στραβή και μετά δε μπορεί να σε βοηθήσει γιατί δεν έχει κάνει τη διαδικασία!
Το "νομίζω" οτι το πρόβλημά σου θα λυθεί έτσι, μπορεί να δημιουργήσει νέο πρόβλημα.

#37   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:16

Εγω συμφωνώ όποιος δε γνωρίζει ας μη κάνει post. Πχ λές για JB untethered με mac και απαντάει κάποιος με windows που δεν έχει δεί ποτέ του MAC. Γίνεται μια στραβή και μετά δε μπορεί να σε βοηθήσει γιατί δεν έχει κάνει τη διαδικασία!
Το "νομίζω" οτι το πρόβλημά σου θα λυθεί έτσι, μπορεί να δημιουργήσει νέο πρόβλημα.


Μαζι με αυτον που δεν εχει δει ποτΕ του mac απαντανε και αλλοι που εχουν και γνωριζουν.
Γιατι να προτιμησεις τη λυση του ανιδεου σε mac και να μην ακολουθησεις αυτα που θα σου πει ενας γνωστης mac?
Στο χερι του καθενος ειναι να παρει το δρομο του. Δεν τον υποχρεωνει κανεις.

#38   HORNET

HORNET

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:23

Μαζι με το θεμα που ξεκινησε ο φιλος θα ηθελα να βαλω και μια σφηνα....
επειδη πλεον συσκευες σαν το αγαπημενο μας μηλοφωνο εχουν πολλες παραμετρους οπως ενας υπολογιστης καλο θα ηταν οι ειδικοι στο θεμα εδω μεσα να μην αποπερνουν οσους εκφραζουν ενα ερωτημα που εκεινη την ωρα ειναι σημαντικο για εκεινους λεγοντας ψαξε βρες το στο φορουμ ή τα εχουμε πει πολλες φορες. Δεκτο οτι πριν ρωτησεις κατι καλο ειναι να κανεις ενα search αλλα λαβετε υποψιν σας ποσο καλα μπορει να γνωριζει καποιος το φορουμ, ποσο και ειναι μελος, τι γνωσεις εχει και πανω απ'ολα οτι ζηταει την βοηθεια σας....αν δεν γουσταρετε την αγνοια του μην απαντατε καθολου παρα να του δειχνετε εσεις ποσο κατεχετε το αντικειμενο.
πιστευω οτι το φορουμ εγινε για να επικοινωνουμε και να αλληλοβοηθειομαστε...οχι για να παρουμε κανενα παρασημο. ;)

#39   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:28

ελα ρε παιδια λες και ειναι καμια επιστημη το google
απλα μερικοι βαριουντε να ψαξουν και θελουν ετοιμες λυσεις
εγω μια φορα το επαιξα καλος και εδωσα το τηλ μου σε ενα παιδι να του πω πως θα φλασαρει ενα galaxy
και μου εγινε στενος κορσες μετα
οτι λαλακια του κατεβενε επαιρνε τηλ και ρωταγε >:(

#40   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:29

Μαζι με αυτον που δεν εχει δει ποτΕ του mac απαντανε και αλλοι που εχουν και γνωριζουν.
Γιατι να προτιμησεις τη λυση του ανιδεου σε mac και να μην ακολουθησεις αυτα που θα σου πει ενας γνωστης mac?
Στο χερι του καθενος ειναι να παρει το δρομο του. Δεν τον υποχρεωνει κανεις.


Αυτο ακριβώς λεω συμφωνω απολυτα...κ αυτος ειναι ο τροπος να συμμετεχουν ολοι στο φορουμ..κ να μαθαινουν ολοι!!

#41   HORNET

HORNET

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:30

ελα ρε παιδια λες και ειναι καμια επιστημη το google
απλα μερικοι βαριουντε να ψαξουν και θελουν ετοιμες λυσεις
εγω μια φορα το επαιξα καλος και εδωσα το τηλ μου σε ενα παιδι να του πω πως θα φλασαρει ενα galaxy
και μου εγινε στενος κορσες μετα
οτι λαλακια του κατεβενε επαιρνε τηλ και ρωταγε >:(

Γι'αυτο υπαρχει το φορουμ....δεν επρεπε να δωσεις τηλ...

#42   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:39

ελα ρε παιδια λες και ειναι καμια επιστημη το google
απλα μερικοι βαριουντε να ψαξουν και θελουν ετοιμες λυσεις
εγω μια φορα το επαιξα καλος και εδωσα το τηλ μου σε ενα παιδι να του πω πως θα φλασαρει ενα galaxy
και μου εγινε στενος κορσες μετα
οτι λαλακια του κατεβενε επαιρνε τηλ και ρωταγε >:(


Ωραια αφου δεν ειναι επιστημη το google τοτε να καταργησουμε το Helpdesk του φορουμ και ο,τι θελει ο καθενας θα το βρισκει στις μηχανες αναζητησης του διαδικτυου.
'Η κατι καλυτερο ακομα: να επιτρεπουμε να ανεβαινουν μονο πολυ "ψαγμενες" αποριες...
Καλυτερα ετσι? :s

Το εξαντλησαμε το θεμα νομιζω.

edit: φυσικα και αστειευομαι

Τελευταία επεξεργασία από: dusty, 13/02/2011 - 11:40


#43   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2011 - 11:43

κοιταξε εμενα η γνωμη μου ειναι οτι οποιος δεν ειναι αξιος να googlarei
δεν ειναι αξιος καν να μπαινει σε φορουμς,εγω την εκανα μια φορα την χαζομαρα και εδωσα τηλεφωνο
νομιζα οτι ετσι βοηθαω το communnty,αλλα μαλλον μπελα εβρισκα
ισως να ακουγεται φασιστικη η γνωμη μου,ουτε επιμενω οτι εχω δικιο
απλα πλεον βοηθαω αυτους που βοηθανε πρωτα τον εαυτο τους

#44   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/02/2011 - 13:42

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα κι εγώ που δεν έχω ασχοληθεί όσο κάποιοι άλλοι, θα μπορούσα να απαντήσω στο 90% των ερωτήσεων. Οι πιο πολλοί, χωρίς καν να μπουν στον κόπο να ψάξουν λιγάκι, ρωτάνε εδώ τα πιο απλά πράγματα, γεμίζοντας το forum με αστεία και άχρηστα posts, που έχουν ειπωθεί άπειρες φορές. Δείτε το thread του untethered jb 4.2.1, έχει μερικές χιλιάδες posts, από τα οποία ζήτημα είναι αν τα 10-15 είναι χρήσιμα !! Ποιος όμως έχει τον χρόνο και την όρεξη να κάτσει να καθαρίσει το forum από όλη τα σαβούρα ;

#45   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/02/2011 - 13:59

Η πρότασή μου είναι, ο τίτλος του καθενός (iph master, expert κλπ) να μην εξαρτάται από τον αριθμό των posts που κάνει, αλλά να δίνεται από τους administrators και τους moderators σε άτομα που αποδεικνύουν καθημερινά ότι γνωρίζουν το αντικείμενο. Έτσι, όλοι οι χρήστες, ακόμα και τα νέα μέλη του forum, θα ξέρουν ποιον θα μπορούν να εμπιστευθούν.

Για παράδειγμα, ο geORGIOSb εκτός από τα χιλιάδες posts που έχει κάνει, έχει αποδείξει ότι κατέχει πλήρως τις διαδικασίες jailbreak κλπ. Κάποιοι άλλοι όμως με παρόμοιο αριθμό posts ίσως να μην αξίζουν τον τίτλο που κατέχουν. Αντίθετα, βλέπουμε ότι κάποια άλλα μέλη με πολύ λιγότρα posts, όπως ο nsxbass, δίνουν σωστές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Αρχικά σ ευχαριστώ.

Κατά δεύτερον θα ήθελα και γω να τοποθετηθώ στο όλο θέμα.

Όλες οι απόψεις σωστές.
Και το να μην απαντάνε άτομα που δεν ξέρουν.
Και το να βασίζονται τα μέλη στο σύστημα αξιολόγησης.
Και το να αλλάξει ο χαρακτηρισμός του κάθε μέλους.
Καμία όμως δεν είναι απόλυτα σωστή.
Η αλήθεια σε όλο αυτό και η σωστή λύση βρίσκεται κάπου στη μέση και λέγεται "Κριτική Σκέψη".

Εξηγούμαι αμέσως.
Όταν ένα νέο μέλος μπαίνει στο φόρουμ και πριν να κάνει τίποτα άλλο ρωτάει την πιο απλή χιλιοειπωμένη ερώτηση περιμένοντας άμεση απάντηση τότε ότι και να του γράψει ο οποιοσδήποτε θα το ακολουθήσει.
Αυτό δεν είναι τόσο πολύ θέμα αυτού που δίνει την απάντηση όσο αυτού που την παίρνει και την ακολουθεί τυφλά χωρίς να την ψάξει.
Είναι σαν να μπαίνεις σε μία αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και να λες "Θέλω ένα αυτοκίνητο", να σου δίνουν το πρώτο τυχαίο και να φεύγεις.
Γιατί πρέπει τα φόρουμ να είναι διαφορετικά?
Ποιός μας είπε ότι εδώ μέσα υπάρχουν μόνο ειδικοί?

Τέλος να πω το εξής:

Προς τα νέα μέλη ή προς όποιο μέλος ψάχνει βοήθεια: "Ψάξε, Διάβασε, Ρώτα. Μην τρως ότι σου δίνουν έτοιμο μπορεί να είναι χαλασμένο."
Προς τα παλιά μέλη ή προς όποιον είναι πρόθυμος να παρέχει βοήθεια: "100% σίγουροι δεν θα είμαστε ποτέ. Ας μιλάμε για πράγματα για τα οποία το ποσοστό αυτό σιγουριάς είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο."

ΤΟ φόρουμ είναι ένας ζωντανός οργανισμός.
Με καλή συνεργασία θα ζήσει και θα συνεχίσει να αναπτύσσετε υγειώς.

Συγγνώμη αν προσβάλλω κάποιον με την ανάρτησή μου, δεν είχα καμία πρόθεση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες