Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Εισαγωγή στη γλώσσα προγραμματισμού C++


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 12/08/2009 - 12:22

Έτσι... :D

Η εφαρμογή όμως θα είχε νόημα μόνο εάν όλα τα στοιχεία θα μπορούσαμε να τα έχουμε σε μία βάση στο κινητό και με offline πρόσβαση!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2009 - 15:11

Η σελιδα ειναι λιγο δυσχρηστη βρε παιδια... Ζουμαρε, γραψε, ξεζουμαρε κ.ο.κ ενω σαν εφαρμογη μονο με τα απαιτουμενα πεδια θα ηταν πολυ πιο ευκολο πιστευω... Αφηστε που θα μπορουσε να εχει κ αλλες δυνατοτητες οπως απευθιας αποθηκευση στις επαφες ας πουμε!!! Γενικοτερα ειχα πλασει στο μυαλο μου μια αρκετα καλη εφαρμογη... Με το σχεδιακι απο το photoshop θα μεινω ομως... :) Ισως να ειμαι πιο ονειροπαρμενος τελικα απο τον oneiroparmeno... Xixixi Αν υπαρχει μορφη για το iphone δεν το εχω ψαξει...

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 12/08/2009 - 15:13


#18   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2009 - 16:36

Κι εγω σκεφτομαι να σου πω μια εφαρμογη αλλα για την ιστοσελιδα του πατερα μου που εχει ταξιδιωτικα π.χ χρησιμα tool που θα δειυκολυνουν τους πελατες. Mου ηρθε να ακνω μια εφαρμογη σαν το wigdet στο dashboard το Flight Tracker και κατι σαν κανονες που θα πρεπει αν τηρουνται στα αεροδρομια. Τι λέτε ??? ? Δεν νομιζω να υπαρχει κατι αντιστοιχο για την Ελλαδα

#19   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2009 - 20:26

Σαν το FlightTrack Pro εννοείς? Δύσκολο...

#20   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2009 - 20:31

Η συγκεκριμενη εφαρμογη που λες εχει γινει σε μορφη ιστοσελιδας συμβατη με το safari του iphone, το βαζεις απλα bookmark και βουαλα!!!! Μια μικρη να σου ω ιστοσελιδα ειναι αλλα δεν θυμάμε την διευθυνση της..... :huh: και απο την αλλη μερια επρεπε να μπλεξεις με τον ΟΤΕ να σου βγαλει εγκριση για το developing που σηνιθως κατανταει μ@μ@κι@.....
Και η αλλη μ@μ@κι@ ειναι πως θελει να χρησιμοποιησεις xserve που εχει τα καταληλα εργαλεια για το iphone να το δικτυωσεις αλλα 2,500-3,000 ευρωπουλα ειναι να σου πεφτουν μαλλια!!! Για να καταλαβεις περισσοτερο τα ''κολπακια'' iphone με server μπορεις να δεις εδω στην apple:

Το overview γενικα για το xserve:
Overview

Τα υπολοιπα features για το Mac OS X Server ειναι στην στηλη αριστερα

Φιλικα!!!!!

Edit:
Με προλαβεις epamine αμαν δλδ!!!!! :P

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που λες. Ακόμα και αν θες ντε και καλά να έχεις server σίγουρα δεν συμφέρει να είναι στο Mac σου..Θεωρητικά μπορείς να κάνεις parse τη σελίδα αφού έχεις στείλει το σωστό query. Μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με το www.whitepages.gr χωρίς να χρησιμοποιήσεις Safari κτλ. Το πιθανότερο όμως είναι μια τέτοια εφαρμογή να μη πέρναγε στο Appstore γιατί βασίζεται σε 3ους χωρίς αυτοί να το ξέρουν. Επίσης ποιος σου λέει ότι μεθαύριο το whitepages.gr δεν θα χρειάζεται Java για να τρέξει και δεν θα μπορείς να κάνεις parse τα δεδομένα του κτλ κτλ.
Επίσης δεν έχει σχέση η C++ με το iPhone, με το iPhone έχουν σχέση η Objective-C και η C (η C++ βοηθάει μόνο από θέμα εμπειρίας).

Τελευταία επεξεργασία από: alexandrozz, 12/08/2009 - 20:32


#21   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2009 - 22:21

Σαν το FlightTrack Pro εννοείς? Δύσκολο...

Δεν χρειάζονται όλα αυτά που λες. Ακόμα και αν θες ντε και καλά να έχεις server σίγουρα δεν συμφέρει να είναι στο Mac σου..Θεωρητικά μπορείς να κάνεις parse τη σελίδα αφού έχεις στείλει το σωστό query. Μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με το www.whitepages.gr χωρίς να χρησιμοποιήσεις Safari κτλ. Το πιθανότερο όμως είναι μια τέτοια εφαρμογή να μη πέρναγε στο Appstore γιατί βασίζεται σε 3ους χωρίς αυτοί να το ξέρουν. Επίσης ποιος σου λέει ότι μεθαύριο το whitepages.gr δεν θα χρειάζεται Java για να τρέξει και δεν θα μπορείς να κάνεις parse τα δεδομένα του κτλ κτλ.
Επίσης δεν έχει σχέση η C++ με το iPhone, με το iPhone έχουν σχέση η Objective-C και η C (η C++ βοηθάει μόνο από θέμα εμπειρίας).

Γινετε και αυτο που λες αλλα δεν το διευκρινησα καλα σας εφερε πολλα παραδειγματα sry.... :blush:

Το προγραμμα μπορει να "χτυπαει" την ιστοσελιδα και να θεωρειται ως κακοβουλο λογισμικο απο hacker (γιατι ετσι συνηθως κανουν με τα SQL Injections χτυπανε χτυπανε ετσι ωσυε να βγαλει error η βαση δεδομενων - Data base etc ) και να το κανουν ban αλλα καλα ειναι να "ξερει" ο σερβερ τι και ποιο προγραμμα να σερβιρει (εξυπηρετει)-Προσοχη!!! εδω μιλαμε για κρυπτογραφημενες η προστατευομενες ιστοσελιδες με SSL και τετοια. Τωρα να κανεις προγραμμα που να ανταπροκρινετε σε μια ιστοσελιδα με μουφα ασφαλεια γινετε!!!!!! . Ο xserve που λέω πιο πανω ειναι πως υπαρχουν τα καταληλα εργαλεια για να επικοινωνει με το iphone. Αντε πες μου πως μπορει καποιος να συνενοησει iphone με linux-windows server....μπορεις ??? ? Μπορεις!!!! Αλλα απαιτει χρονο και χρημα και μπορει να υπαρχει και ασυμβατοτητα!!!Και σχετικα με τις γλωσσες προγραμαμτισμου που λες η c++ με την c ειναια ακριβως ιδιες και συνεργαζονται αψογα χωρις να υπαρχουν αρκετες διαφορες στον κωδικα επισης συνεργαζονται και με αλλες γλωσσες προγραμματισμμου οπως και η java. Δεν εχει σημασια η γλωσσες αλλα το εργαλειο που χρησιμοποιεις για να τα κανεις compile και τετοιο ειναι πολυ καλο ειναι το xcode. Αν στο iphone χρησιμοποιεις μόνο c++ ή c ή java φτιααχνεις προγραμμα απλα η developers ψαχνονται να κανουν τρελα πραγματα και πιο περιπλοκα χρησιμοποιοντας ολο και περισσοτερες γλωσσες. Αλλα να ρωτησω το shell υποστηριζετε στο xcode???

Κι εγω σκεφτομαι να σου πω μια εφαρμογη αλλα για την ιστοσελιδα του πατερα μου που εχει ταξιδιωτικα π.χ χρησιμα tool που θα δειυκολυνουν τους πελατες. Mου ηρθε να ακνω μια εφαρμογη σαν το wigdet στο dashboard το Flight Tracker και κατι σαν κανονες που θα πρεπει αν τηρουνται στα αεροδρομια. Τι λέτε ??? ? Δεν νομιζω να υπαρχει κατι αντιστοιχο για την Ελλαδα

Σαν το FlightTrack Pro εννοείς? Δύσκολο...



Παντα θελω να ριχνω μια προσπαθεια θελω να δοκιμασω τις δυνατοτητες μου μια δοκιμη ποτε δεν βλαπτει τι λες?

Τελευταία επεξεργασία από: em1111, 12/08/2009 - 22:25


#22   jstark

jstark

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2009 - 21:51

Xωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά με τα λίγα που έχω διαβάσει σχετικά με τον προγραμματισμό σε OS X/ iphone, η C++ και Java είναι ολίγον τι άσχετες με το θέμα. Προφανώς, κάποιος που γνωρίζει C++ μπορεί να μάθει Objective-C (υπερσύνολο της C) σε χρόνο dt^2. Με άλλα λόγια iphone programming => Objective C (και μάλιστα χωρίς garbage collector για όσους έχουν συνηθίσει στο gay προγραμματισμό από Cocoa :P ). Για όποιον θέλει να ρίξει ένα μάτι σε objective-c (εκτός από τα tutorials της apple) μπορεί να κάνει ένα registration στο www.gigapedia.org και να κατεβάσει το Programming in Objective C 2. Υπάρχουν και πιο ειδικά βιβλία σχετικά με iphone, αλλά αυτό είναι μια καλή εισαγωγή στην Objective-C. Φυσικά, μετά αν του αρέσει το βιβλίο καλό θα ήταν να το αγόραζε κιολας, για να μην πάει και χαμένος ο κόπος του συγγραφέα :rolleyes: , άλλωστε δεν είναι και τόσο ακριβό. Τώρα σχετικά με τη java, πιστεύω πως δεν πρόκειται να υπάρξει εφαρμογή της Java σε iphone για διάφορους λόγους. Οπότε μη χάνετε το χρόνο σας .

#23   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 18/10/2009 - 15:48

Πολύ καλό το gegapedia και το gigle[dot]ws επίσης..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες