Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:12

ποιος σε αναγκασε εσενα να αγορασεις την εφαρμογη του!; θα με τρελανεις; υπαρχει κ η επιλογη να μη την παρεις ξερεις.


αδερφε εσυ θα μας τρελανεις.για τα διοδια που εφερες σαν παραδειγμα μιλαω εδω δεν λεω για την εφαρμογη.την εφαρμογη κ φυσικα οποιος θελει την αγοραζει η οχι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:13

δεν με καταλαβες. εχεις καταληξει στο συγκεκριμενο αυτοκινητο, με την καλυτερη σχεση αποδοσης/τιμης ομως δεν εχεις λεφτα/δε θες να δωσεις λεφτα να το παρεις. θα πας ωρυομενος στην αντιπροσωπεια κ θα τους πεις δωστε το μου δωρεαν ή μηπως θα το κλεψεις; τιποτα απο τα δυο...

Να μην επαναλαμβάνομαι: Δεν έχω τα χρήματα, ΔΕΝ θα το αγοράσω, ούτε και φυσικά θα το κλέψω. Κατανοητό?

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 16/03/2011 - 12:15


#243   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:14

Να μην επαναλαμβάνομαι: Δεν έχω τα χρήματα, ΔΕΝ θα το πάρω. Κατανοητό?

την εφαρμογη ομως αφου δεν εχεις χρηματα γιατι να την κατεβασεις τσαμπα;

#244   k0uz

k0uz

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:16

Καλημέρα σε όλους! Ωραίο το θέμα που ανοίχτηκε και πραγματικά ωραίο που ακούγονται οι διαφορετικές απόψεις. Δεν θα ασχοληθώ αν είμαι υπέρ του jailbreak ή όχι αλλά με ανάλογες καταστάσεις που έχουν συμβεί στο παρελθόν. Κάποτε κατέβαζαν όλοι mp3 από το διαδίκτυο δωρεάν-παράνομα και υπήρχε δυσαρέσκεια από τις δισκογραφικές που έκλειναν το ένα site μετά το άλλο. Σήμερα έχουμε φτάσει στην απέναντι όχθη που πολλοί καλλιτέχνες προσφέρουν μόνοι τους την δουλειά τους δωρεάν και μερικοί από αυτούς σου λένε αν πιστεύεις ότι αξίζει και σου άρεσε άσε κάτι συμβολικό. Πολλοί είναι Έλληνες καλλιτέχνες που έχουν δοκιμάσει αυτό το εγχείρημα. Στο θέμα των εφαρμογών τώρα έχω να κάνω 2 επισημάνσεις-ερωτήσεις, υπάρχουν εφαρμογές που τις χρησιμοποιούμε όλοι μας και μας κάνουν να γλιτώνουμε χρήματα καθημερινά, όπως το viber και skype, και οι εφαρμογές είναι δωρεάν. Απευθύνονται σε ένα κοινό global και τις έχουν δωρεάν. Ο δημιουργός του viber και του κάθε δωρεάν προγράμματος δεν κάθισε κάποιες χ ώρες να το φτιάξει; Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, ούτε να σπείρω πανικό και τροφή για αψιμαχίες. Απλά διαβάζοντας τόσα ποστ μου δημιουργήθηκαν αυτές οι απορίες.
Καλή σας μέρα!

#245   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:17

δεν θα τη κατεβασει σου λεει..μερικοι dev για να αποφυγουνε καπως το σπασιμο της εφαρμογης βγαζουνε και μια lite εκδοση ..αρα θα προτιμισει την lite

#246   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:18

δεν θα τη κατεβασει σου λεει..μερικοι dev για να αποφυγουνε καπως το σπασιμο της εφαρμογης βγαζουνε και μια lite εκδοση ..αρα θα προτιμισει την lite

ελα που ομως δε θα προτιμησει τη lite. αν του αρεσει κ δε θελει να την αγορασει, δε θα μεινει με τη Lite.....

#247   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:19

Το έγραψα και παραπάνω: Το τραγικό στην όλη υπόθεση δεν είναι το ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι κατεβάζουν σπασμένες εφαρμογές, τέτοιου είδους συμπεριφορές πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, οι άνθρωποι κλέβουν από τότε που δημιουργήθηκε η έννοια της ιδιοκτησίας. Το τραγικό είναι ότι προσπαθούν να εκλογικεύσουν αυτή την συμπεριφορά και να την προβάλλουν ως θεμιτή. Αυτό ομολογουμένως αποτελεί παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία: σε ολόκληρο τον κόσμο ο κλέφτης γνωρίζει πολύ καλά ότι είναι κλέφτης, και πράττει αποδεχόμενος το ρίσκο των πράξεων του (ακόμα και αυτός που κλέβει κατεβάζοντας σπασμένες εφαρμογές). Μόνο στην Ελλάδα ο κλέφτης διεκδικεί για τον εαυτό του τον ρόλο του επαναστάτη ενάντια στο κατεστημένο και στις μεγάλες πολυεθνικές, επειδή κατεβάζει σπασμένα αντί να τα πληρώσει.

Φίλε, σου έχω νέα: δεν είσαι επαναστάτης ούτε πρωτοπόρος. Λαμόγια υπήρχαν πολύ πριν από σένα, και θα υπάρχουν και μετά από σένα. Δεν είσαι αυτός που έπιασε κορόιδο τον Jobs επειδή έχεις κατεβάσει 300 σπασμένες εφαρμογές στο iPhone σου: είσαι ένας φτωχομπινές που χρεώθηκες σε δέκα μεριές για να πάρεις το τηλεφωνάκι του Jobs και να πουλάς μούρη στο ανθυπογκομενίδιο της διπλανής πόρτας που δεν σου κάθεται με τίποτα, είσαι ένας ψιλικατζής που κλέβει εφαρμογές των 70 λεπτών πουλώντας ανώνυμα μούρη για το κατόρθωμα σου στα fora, και που δεν θα σκεφτόσουν ούτε κατά διάνοια να κάνεις το ίδιο και με το ψωμί που αγοράζεις 70 λεπτά απο τον φούρνο επειδή ξέρεις ότι θα σου έκοβαν τον κώλο, και ο κώλος σου προφανώς είναι πολύτιμος. Είσαι αυτός που συμμετέχει πρόθυμα στο κίνημα Δεν Πληρώνω και δεν κόβει εισιτήριο στο λεωφορείο επειδή "είναι ακριβό" (ενω πριν που δεν ήταν έκοβες ε;), αλλά πληρώνει πρόθυμα 4 ευρώ για να πάρει τα τσιγάρα του που τα έχει φεσώσει κανονικά με ένα κάρο φόρους το Κράτος (και πως να κλέψεις τον περιπτερά; αμα σε δει την έκατσες)...

Δεν έχω πρόβλημα με την πειρατεία. Δεν έχω πρόβλημα ούτε με τους πειράτες. Σε όλο τον κόσμο οι πειρατές ξέρουν τι είναι και τι είναι αυτό που κάνουν. Έχω πρόβλημα με τους φαντασμένους που νομίζουν ότι κατεβάζοντας σπασμένα είναι οι νέοι Σιμόν Μπολιβάρ...


Αψογος και σταρατος! Συγχαρητηρια!
+1 απο μενα φιλε.

#248   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:19

την εφαρμογη ομως αφου δεν εχεις χρηματα γιατι να την κατεβασεις τσαμπα;


Εννοείται και ότι θα κάνω αυτό που μου υποτάσσει η λογική μου και η κρίση μου ως ώριμου καταναλωτή κάνω αυτό που πρέπει: Αρνούμαι να την χρησιμοποιήσω.

Νομίζω ότι δεν παρακολουθείς την κουβέντα...

#249   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:20

OK, να διαβάζουμε και κανένα ποστ πριν το σχολιάσουμε ε?

1. Στην εποχή του Internet και η γιαγιά μου ειναι πολυεθνική. Αυτό εννοώ οτι λέω οτι δεν τον πιέζει κανείς να γράφει εφαρμογές μονο για Ελλάδα.
Αλλα όταν τις γράφει, να έχει υπόψη του οτι και η τιμή πρέπει να ειναι "Ελληνική". Δεν έχει να κάνει με τσιγγουνιά (γιατι τις έχω ολες αγορασμένες) αλλα με απλή λογική ή αναλογική αν θες καλυτερα.

2. Αυτό δεν ειπα και εγώ? Σπάσιμο για trial και αγορά για κανονική χρήση.

Τόσο δυσκολο ειναι?


Και ποιά είναι η Ελληνική τιμή για εσένα ? Τσάμπα?
Αν είναι ακριβό το 1-2ευρώ.. για εσένα τότε μή την αγοράσεις!
Για εμένα αν θέλω να αγοράσω μια εφαρμογή δε θα πώ οτι έχει 0,79 λεπτά ή 3 ευρώ. Για εμένα είναι το ίδιο. Δε θα μου λείψουν 3 ευρώ ούτε με τα ελληνικά δεδομένα (εννοείς τη κρίση? που αν πείραζε κάποιους δε θα είχανε κινητό 650ευρώ!). Ελεος πια με το τσάμπα και τα παζάρια των ελληναράδων!

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 16/03/2011 - 12:24


#250   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:21

την εφαρμογη ομως αφου δεν εχεις χρηματα γιατι να την κατεβασεις τσαμπα;


1.γιατι ΔΕΝ εχει λεφτα για να την αγορασει

2.κ 2ον που εδω ειναι το ολο θεμα κ θα χρησιμοποιησω το παραδειγμα σου,αν παω να κλεψω το μαξι θα παω στην στενη ενω αν κλεψω το app,mp3 η την ταινια απο το νετ δεν θα μου κανουν τιποτα......αν μπορουσαν με το που κατεβαζεις κατι παρανομα να σε πιασουν να εισαι σιγουρος πως κανεις δεν θα το εκανε.ειναι απλο το πραγμα.δεν ειναι λογικο ουτε ειμαι υπερ μην παρεξηγηθω αλλα ετσι ειναι

#251   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:21

Νομίζω ότι δεν παρακολουθείς την κουβέντα...

νομιζω οτι ουτε εσυ με καταλαβες. δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, δεν εχω να χωρισω κατι μαζι σου. το ανεφερα κ σε προηγουμενο ποστ, το εσυ το λεω γενικα. διαβαζω τα επιχειρηματα σου κ αντιπροτεινω τα δικα μου, οχι σε προσωπικο επιπεδο ομως.

#252   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:23

νομιζω οτι ουτε εσυ με καταλαβες. δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, δεν εχω να χωρισω κατι μαζι σου. το ανεφερα κ σε προηγουμενο ποστ, το εσυ το λεω γενικα. διαβαζω τα επιχειρηματα σου κ αντιπροτεινω τα δικα μου, οχι σε προσωπικο επιπεδο ομως.

ΟΚ κατανοητό & αποδεκτό.
Εγώ όμως πάντα μιλάω για τον εαυτό μου.

#253   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:26

πρωτον ο νομος την προσφορας κ της ζητησης δεν ειναι νομος. δευτερον θα σου δωσω ενα αντιπαραδειγμα. θελω να αγορασω ενα αυτοκινητο αλλα δεν εχω τα λεφτα. με την ιδιοτητα του καταναλωτη οπως λες θα πας στην εταιρια κ θα σους πεις " το θελω τσαμπα γιατι ειναι σαπιο κ δε θελω να δωσω λεφτα". δε θα σε πεταξουν εξω; ουτε πας να το κλεψεις γιατι θα σε πανε μεσα.
θελω να σου πω πως την μπαγαποντια την κανεις εκει που ξερεις οτι δε θα υπαρξει ποινη ή εκει που τη θεωρεις περισσοτερο αποδεκτη.
(φυσικα με το εσυ δεν εννοω εσενα προσωπικα, ειναι πιο πολυ γενικο)



ΟΚ κατανοητό & αποδεκτό.
Εγώ όμως πάντα μιλάω για τον εαυτό μου.

lost in translation. τιποτα προσωπικο φιλε μου, no bad feelings.

#254   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:35

Και ποιά είναι η Ελληνική τιμή για εσένα ? Τσάμπα?
Αν είναι ακριβό το 1-2ευρώ.. για εσένα τότε μή την αγοράσεις!
Για εμένα αν θέλω να αγοράσω μια εφαρμογή δε θα πώ οτι έχει 0,79 λεπτά ή 3 ευρώ. Για εμένα είναι το ίδιο. Δε θα μου λείψουν 3 ευρώ ούτε με τα ελληνικά δεδομένα (εννοείς τη κρίση? που αν πείραζε κάποιους δε θα είχανε κινητό 650ευρώ!). Ελεος πια με το τσάμπα και τα παζάρια των ελληναράδων!


Δεν θα τα ξαναπώ, διάβαζε και λιγο τα ποστ...

#255   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:43

Tillter πολυ ωραια αποψη εχεις για τους ανθρωπους..δηλαδη οσα απο τους γνωστους συγγενεις σου το κανουνε αυτο συγκαταλεγονται στα επιθετα που χρησιμοποιεις παραπανω σωστα?


Σωστότατα.
Και φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τους το πω κατάμουτρα: Το έχω κάνει πολλάκις, και έχω τσακωθεί γι΄ αυτό το λόγο. Χαρακτηριστικά έχω τσακωθεί άγρια με ξαδέρφη μου σε καφετέρια, επειδή ήθελε να παρει απο μαύρο ένα cd της Βανδή. Η δικαιολογία της ήταν πως δεν το έπαιρνε νόμιμο επειδή "μόνο ένα τραγούδι άξιζε", και τα 15 ευρώ ήταν πολλά για ένα τραγούδι. Όταν της είπα πως μπορεί να πάρει το τραγούδι σκέτο με λιγότερο από ένα ευρώ από το iTunes, η απάντηση της ήταν "ναι, αλλά με το cd από τον μαύρο θα έχω και τα άλλα τραγούδια". Τα άχρηστα προφανώς, αυτά που δεν άξιζαν να τα πληρώσει 15 ευρώ... Όταν της είπα φυσικά πως μιλάμε για λιγότερο από ένα ευρώ για το ένα και μοναδικό τραγούδι που το ήθελε τόσο πολύ ώστε να δώσει 3 ευρώ στον μαύρο για να πάρει ένα cd με το τραγούδι αυτό σύν άλλα 9 τραγούδια που δεν της άρεσαν, άλλαξε τροπάρι και άρχισε να μου λέει πως και το ~1 ευρώ είναι πολύ για ένα τραγούδι... Στο τέλος της είπα απλά πως με έχει λούσει στις ηλίθιες δικαιολογίες και πως τέτοια φτωχομπινεδιάρικη συμπεριφορά με κάνει να γελάω. Φυσικά παρεξηγήθηκε. Φυσικά την γείωσα...

Τις προάλλες έτυχε να ακούσω το "Αφραγκο Αγόρι" απο τους Spy F & the Zakoulas (lol, στην γραμμή αναμονής του Village!), και με εντυπωσίασε τόσο πολύ το sample ώστε έψαχνα ώρες να το βρώ σε διάφορα Online δισκάδικα. Τελικά το βρήκα στο iTunes (Christophe, "Goodbye, Je Reviendrai") και το πήρα 1.29. Γνώμη μου: 1.29 ευρώ είναι ΤΖΑΜΠΑ για μια τέτοια κομματάρα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες