Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:46

Οι δωρεάν εφαρμογές δίνονται απο εταιρίες skype, τράπεζες κλπ και αποσκοπούν στο έμμεσο κέρδος ή είναι οργανισμοί που προβάλονται μέσω των εφαρμογών αυτών και τις χρησιμοποιούν σαν εργαλείο marketing (booking κλπ).
Αν κάποιος είναι προγραμματιστής γιατί να χαρίσει σε όλους μας τις εφαρμογές και το κόπο του? Εκτός αν θέλει να διαφημίστεί και πάλι και αποσκοπεί στο να γίνει γνωστός με 1 δωρεάν εφαρμογή και να βγάλει μετά και άλλη μια με πληρωμή. (τη συγκεκριμένη εφαρμογή πάντως δε την έχω κατεβάσει ούτε δωρεάν ούτε...σπασμένη).

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 16/03/2011 - 12:46


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:49

Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το παρόν βήμα για να απευθύνω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ανώνυμο φίλο που είχε την ευγενή καλοσύνη να σπάσει την εφαρμογή μας και να την ανεβάσει σε γνωστό site. Συμφωνώ μαζί του ότι 1,59€ είναι πολλά λεφτά, και η εφαρμογή μας δεν τα αξίζει, οπότε πολύ καλά της έκανε!!!

Για να μην παρεξηγηθώ

1) Γνωρίζω ότι jailbreaking δεν σημαίνει cracked apps και δεν διαφωνώ με το jailbreaking. Πιστεύω ακράδαντα στην ελευθέρια της επιλογής και της έκφρασης, όταν βέβαια δεν καταπάτα την ελευθερία και τα δικαιώματα του πλησίον.
2) Αναρτώ το θέμα εδώ, μια και είναι η μεγαλύτερη κοινότητα iPhone της Ελλάδας (της οποίας είμαι μέλος) και κάπου πρέπει να πω τον πόνο μου βρε αδελφέ …
3) Πιστεύω ότι αν θέλουμε το Ελληνικό development να έχει μέλλον θα πρέπει να σεβαστούμε την προσπάθεια των Ελλήνων developer και να μην την εξευτελίζουμε.

Και σε άλλα με υγεία :)


φιλε καταβαινω το παραπονο σου, αλλα δεν αποτελει νεο το σπασιμο προγραμματων και παιχνιδιων. αλλωστε γνωριζεις καλα τι γινεται στον ψηφιακο πλεον κοσμο. οποτε η δεν κανεις κινηση να βγαλεις εφαρμογη, η την προστατευεις πολυ καλα, με καποιο κλειδωμα. τι να πουν δηλαδη και developers μεγαθηρια, που χανουν δισεκατομυρια απο τετοιου ειδους ενεργειες. ηξερες τι γινεται. αρα το να βγαινεις με ειρωνικα σχολια του τυπου ευχαριστω τον φιλο που εσπασε την εφαρμογη, δεν νομιζω οτι καταφερνεις κατι ουσιωδες. ο καθενας κανει οτι νομιζει. αλλωστε εαν υπηρχε παιδεια, και να το εσπαγαν, εαν δεν το κατεβαζε κανενας τσαμπα, δεν θα υπηρχε προβλημα. αρα στην ουσια πρεπαι να κραξεις, τους downloaders, και οχι τον uploader.!!

φιλικα :)

#258   HaRRy72

HaRRy72

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:51

Προσωπική πρακτική

Οτι υπάρχει μέχρι 0,99 το αγοράζω

Απο κει και πάνω το κατεβάζω απο την γνωστή εφαρμογή ...

ΑΝ τώρα δω πως αξίζει, κάνει παπάδες και δε μπορω να ζήσω χωρις αυτό
τότε ΝΑΙ το αγοράζω ΑΝ είναι μέχρι 2,99 ...

Αλλιως ΜΟΝΟ cracked...
Να πω επίσης πως πλέον το γνωστό tool που κατεβάζουμε σπάει αυτόματα
και ανεβάζει στο background αγορασμένες εφαρμογές αν έχουμε ενεργοποιημένο το MobileHunt =}
Επίσης να σπάσω πάλι τα νεύρα μερικών...
Δε νοείται Ελληνική εφαρμογή (ΠΛΗΝ απίστευτου 3D παιχνιδιού) να κάνει πάνω απο 0,99 ...
Στην τελική έτσι θα την αγοράσει πιο εύκολα κάποιος και θα βγάλετε λεφτά !!
Τα ίδια ελεγα στους τύπους του sport24 που χρεώνουν κάπου 3 ευρώ την εφημερίδα τους
Την ίδια ώρα που ΟΛΟΙ δίνουν παρόμοιες εφαρμογές ΔΩΡΕΑΝ με ενα banner μεσα και βγαζουν απο εκεί λεφτά !!
Τελικά την αγόρασε κάποιος, την εσπασε με το mobilehunt και την ανέβασε στην κοινότητα ...

#259   balloon

balloon

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 12:52

καλησπέρα σε όλους σας.παρακολουθώ το topic και ήθελα να πω κάποια πράγματα.έχω jbσυσκευή, και για να ξεκαθαρίσω σέβομαι τους developers αλλά δεν θεωρώ οτι κατεβάζοντας μια cracked εφαρμογή τους κλέβω αλλά, ίσα ίσα που κάνω και διαφήμιση.πρωσοπικά για την συγκεκριμένη εφαρμογή την οποία και κατέβασα cracked ,την βρήκα πολύ έξυπνη και την πρότεινα στον ξαδερφό μου, που ο γιός του είναι 3 χρονών.εγώ όμως επειδή δεν έχω παιδιά δεν θα την κατέβαζα και ποτέ.στην περίπτωση αυτή ο developer κέρδισε μια αγορά γιατί ο ξάδερφος δεν το έχει Jb .

θέλω να πώ δηλαδή οτι κάποιοι και, μέσα είμαι και εγώ , κατεβάζουν εφαρμογές απλά για να τις δουν επειδή του κίνησαν το ενδιαφέρον.αν δηλαδή εγώ που μπορεί να τύχει να κατεβάσω 10 εφαρμογές τη μέρα απλά για να περάσει η ώρα μου θέλω το λιγότερο 0.70 x 10 = 7.00 τότε άστα να πάνε.
καταλαβαίνω τους developers αλλά προσπαθώ να εξηγήσω οτι το βλέπω υπέρ να σπάσει η εφαρμογή τους γιατί κερδίζουν περισσότερο απο την διαφήμιση της,που αν δεν είχε σπάσει μπορεί να ήταν (άγνωστη).με το άγνωστη στα εισαγωγικά πιστεύω να καταλαβαίνουμε τι εννοώ , μην παρεξηγηθούμε κιόλας ...

#260   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:01

Το καλύτερο για test σε εφαρμογή είναι limited time κομπλε όμως. Οχι lite έκδοση κλπ. Δοκιμάζεις 100 εφαρμογές, αγοράζεις 1 που σου κάνει.

#261   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:04

Να πω επίσης πως πλέον το γνωστό tool που κατεβάζουμε σπάει αυτόματα
και ανεβάζει στο background αγορασμένες εφαρμογές αν έχουμε ενεργοποιημένο το MobileHunt =}

Τελικά την αγόρασε κάποιος, την εσπασε με το mobilehunt και την ανέβασε στην κοινότητα ...

Φίλε κάνεις λάθος. Το MobileHunt απλά κομματιάζει την σπασμένη εφαρμογή σε κομματάκια και την στέλνει (αν δεν υπάρχει στα γνωστά μαγαζάκια).
Για να σπάσει ένα app (αφαίρεση DRM = Digital Rights Management) χρειάζεται να έχει αγοραστεί νόμιμα, και να χρησιμοποιηθεί τρίτη εφαρμογή όπως AppCrackr, Crackulous, CrackNShare, Clutch.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 16/03/2011 - 13:04


#262   HaRRy72

HaRRy72

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:09

Φίλε κάνεις λάθος. Το MobileHunt απλά κομματιάζει την σπασμένη εφαρμογή σε κομματάκια και την στέλνει (αν δεν υπάρχει στα γνωστά μαγαζάκια).
Για να σπάσει ένα app (αφαίρεση DRM = Digital Rights Management) χρειάζεται να έχει αγοραστεί νόμιμα, και να χρησιμοποιηθεί τρίτη εφαρμογή όπως AppCrackr, Crackulous, CrackNShare, Clutch.


Δίκιο έχεις !!

Κανει peering σε στυλ torrents...

Και στα άλλα δίκιο έχεις =)

#263   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:31

1.γιατι ΔΕΝ εχει λεφτα για να την αγορασει

2.κ 2ον που εδω ειναι το ολο θεμα κ θα χρησιμοποιησω το παραδειγμα σου,αν παω να κλεψω το μαξι θα παω στην στενη ενω αν κλεψω το app,mp3 η την ταινια απο το νετ δεν θα μου κανουν τιποτα......αν μπορουσαν με το που κατεβαζεις κατι παρανομα να σε πιασουν να εισαι σιγουρος πως κανεις δεν θα το εκανε.ειναι απλο το πραγμα.δεν ειναι λογικο ουτε ειμαι υπερ μην παρεξηγηθω αλλα ετσι ειναι

δεν το δεχομαι να εχει συσκευη 700€ και να μου λεει δεν εχω λεφτα να παρω κατι που κοστιζει το 1/100. βρες οποια αλλη δικαιολογια θες, αλλα το δεν εχω λεφτα δε στεκει.

#264   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:36

δεν το δεχομαι να εχει συσκευη 700€ και να μου λεει δεν εχω λεφτα να παρω κατι που κοστιζει το 1/100. βρες οποια αλλη δικαιολογια θες, αλλα το δεν εχω λεφτα δε στεκει.

αν βάλεις και τις άλλες 99 εφαρμογές που έχει έφτασες στο 100/100

#265   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:39

αν βάλεις και τις άλλες 99 εφαρμογές που έχει έφτασες στο 100/100

μα δε μιλαμε ουτε για αγορα μιας εφαρμογης. εδω λεμε για 100/100 κλεμμενες.

#266   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:42

δεν το δεχομαι να εχει συσκευη 700€ και να μου λεει δεν εχω λεφτα να παρω κατι που κοστιζει το 1/100. βρες οποια αλλη δικαιολογια θες, αλλα το δεν εχω λεφτα δε στεκει.


Δεν έχεις δίκιο εδώ .....

Ξέρεις πόσο κόσμο ξέρω που έχει αγοράσει σπίτια ολόκληρα και μέσα είναι άδεια και δεν έχουν ούτε φώς.....?
Τι θα πω σε αυτούς γιατί πήρατε σπίτι αφού δεν μπορείτε να το συντηρήσετε.....?
Επιλογές είναι παιδιά και τίποτα άλλο ....
Όποιος θέλει το παίρνει κρακ...όποιος θέλει το αγοράζει απλά και όμορφα....
1 Χρόνο να το συζητάμε τελειωμό δεν θα έχει η κουβέντα......
Όλοι από την δική τους σκοπιά έχουν δίκιο......

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#267   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:44

μα δε μιλαμε ουτε για αγορα μιας εφαρμογης. εδω λεμε για 100/100 κλεμμενες.

μα αν έμπαινε στο σκεπτικό να αγοράσει μια, υποθέτω πως θα είχε λεφτά να αγοράσει και τις υπόλοιπες. αν δεν είχε λεφτά για όσες εφαρμογές θα χρειαζόταν ποιος ο λόγος να αγοράσει μονο μια εφαρμογή? ελπίζω να καταλάβει και κάνας άλλος τι εννοώ εκτος από μένα

#268   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:45

Δεν έχεις δίκιο εδώ .....

Ξέρεις πόσο κόσμο ξέρω που έχει αγοράσει σπίτια ολόκληρα και μέσα είναι άδεια και δεν έχουν ούτε φώς.....?
Τι θα πω σε αυτούς γιατί πήρατε σπίτι αφού δεν μπορείτε να το συντηρήσετε.....?
Επιλογές είναι παιδιά και τίποτα άλλο ....
Όποιος θέλει το παίρνει κρακ...όποιος θέλει το αγοράζει απλά και όμορφα....
1 Χρόνο να το συζητάμε τελειωμό δεν θα έχει η κουβέντα......
Όλοι από την δική τους σκοπιά έχουν δίκιο......

κωστα μου το σπιτι ειναι απαραιτητο, ενω το κινητο των 700€ ειναι απολυτως περιττο. παρε ενα με 100€ παλι θα την κανεις τη δουλεια σου.

#269   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:47

μα αν έμπαινε στο σκεπτικό να αγοράσει μια, υποθέτω πως θα είχε λεφτά να αγοράσει και τις υπόλοιπες. αν δεν είχε λεφτά για όσες εφαρμογές θα χρειαζόταν ποιος ο λόγος να αγοράσει μονο μια εφαρμογή? ελπίζω να καταλάβει και κάνας άλλος τι εννοώ εκτος από μένα

καταλαβα τι θες να πεις, εγω στεκομαι ομως στο γεγονος οτι τα 0,79 δεν ειναι σχεδον τιποτα μπροστα στα 700 της συσκευης. το δεν εχω λεφτα αν το παρεις απολυτα δε στεκει. πες δε θελω να την πληρωσω ρε παιδι μου! αυτο θα το καταλαβω!

#270   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/03/2011 - 13:49

Συμφωνω πολυ σε ολα που εχει αναφερει ο tillter παραπανω
συμφωνω σε πολλα που εχουν αναφερει διαφοροι πιο πανω, ακομη και σε περιπτωσεις που διαφωνησαν μεταξυ τους
η παραπανω συζητηση με οδηγησε σ ενα συμπερασμα

και εγω πιο νεα οταν χρειαζοταν να πληρωνω για να αποκτω την αγαπημενη μου μουσικη, μου κοστιζε
αν την εβρισκα χωρις χρεωση θα ηταν πιο ωραια, θα μου εμεναν περισσοτερα χρηματα για καφεδες, σινεμα και διαφορες βολτες, οχι οτι θα τα εκανα μασουρια
σιγα σιγα βρηκαν οι μαυροι, οι πρασινοι κ οι κοκκινοι, που την εδιναν με λιγοτερα (δεν εχω αγορασει ποτε απο αυτους)

και οταν πιο μετα ειδα αντιγραφη project 90% δικη μας εργασιας, 4 μηνων κοπου, απο ανταγωνιστη
που αυτο σημαινει ταχυτερη παραγωγη, ταχυτερο το κερδος, ... και πολλα ακομη
ειπα χμμμ.... (ειπα κ μερικα ακομη που δεν γραφονται)

οποιος πιστευει πως ειναι δικαιωμα το να σπαει μια εφαρμογη, και να διατιθεται χωρις χρεωση (αυτο βεβαια δεν σημαινει πως δεν διακινειται κερδος πισω απο αυτο), περιμενω να δεχτει πως απο εδω και στο εξης, οτι δημιουργησει στη ζωη του θα το χαριζει και δεν θα χρεωνει γι αυτο

Αν δεν διατιθεστε να χαρισετε την εργασια σας απο εδω και περα, μην προσδοκειτε να παρετε χωρις να πληρωσετε
ετσι πανε αυτα τα πραγματα, απο τη μοναδα προς το συνολο και πισω
αν ημασταν σε μια ουτοπικη κοινωνια που τα παντα χαριζοταν, τοτε θα το συζητουσαμε αλλιως

και μην ξεχνατε

Η ελευθερια μας ειναι ως εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες