Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 15:30

Κλεψιά είναι απο την εταιρία που πουλάει το κάθε πρόγραμμα GPS σε τιμή που το αγοράζεις ΜΑΖΙ με συσκευή GPS!!! Γι αυτό διαχώρισα τη θέση μου. Η εταιρίες αυτές όμως πουλάνε συσκευές κλπ. δεν είναι developer που δίνει 1 εφαρμογή 0,50 λεπτά ή 2 ευρώ. ... και αυτό κλεψιά είναι όμως η υπερβολική χρέωση και η δωρεάν "σπασμένη" διάθεση, σε ώθεί προς τη "κλεψια!". Με 20-30ευρω θα το είχα πάρει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 15:46

Κατ αρχάς συγχαρητήρια για την εφαρμογή σου. Εκτιμώ τον χρόνο που έχεις αφιερώσει γι αυτή και είναι πραγματικά συγκινητικό ότι είναι καθαρά ελληνική εφαρμογή (με μονο αγοραστικό κοινό Έλληνες).

Μην σε πιάνει πικρία όμως για το γεγονός οτι σου έσπασαν την εφαρμογή σου. Είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι. Το οτι σπάστηκε ειναι ενας έμμεσος τρόπος να γίνει γνωστή σε περισσότερο κόσμο. Μια διαφήμιση που στο τέλος μπορεί να σε κάνει να πουλάς ακόμα ποιο πολλές απο οσες πούλαγες πριν. Οι 400+ που την κατέβασαν σε μια μέρα, απλά δεν θα την κατεβάζανε καθόλου εαν δεν είχε σπαστεί.

Δεν ξέρω κατα πόσο το σπάσιμο επηρέασε τα έσοδά σου. Πρέπει να περιμένεις πάντως οτι απο την στιγμή που απευθύνεσαι σε ελληνικό αγοραστικό κοινό, μην περιμένεις πολλά έσοδα. Ακομα δεν ξερω κατα ποσο ασκείς το επαγγελμα του app developer full time ή απλα ειναι hobby σου. Εαν το ασκείς full time πρεπει να κάνεις κάποιες αλλαγές στο focus group σου, να φτιάξεις αλλη μια εκδοση της εφαρμογής σε αγγλικά για να εχεις μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό και να στοχεβεις στο ελληνικό κοινο με την ελληνική έκδοση της εφαρμογής όχι με σκοπό να βγάλεις χρήματα, αλλα επειδή είμαστε Έλληνες και καλό είναι να υποστηρίζουμε την χώρα μας. Εαν τα χρήματα ειναι σημαντικά για σενα, άλλαξε focus group. Το σπάσιμο σε αγγλική εφαρμογή επιφέρει περισσότερα έσοδα απο το να μην εχει σπαστει, εγγυημένα.

Και μιας και θίγω αυτο το θέμα, προσωπικά εχω πάρει απο το ελληνικό κοινό τοση αγαπη και συμπαράσταση οσο απο πουθενά αλλου. Το να φτιάχνεις κατι και να το χρησιμοποιούν εκατοντάδες άνθρωποι ειναι εκπληκτικό. Σε κάνει να νιώθεις υπέροχα. Ακόμα και εαν το χρησιμοποιούν δωρεάν. Κάποιο παιδάκι κάπου παιζει και μαθαίνει νεα πράγματα χρησιμοποιώντας αυτο που εχεις φτιαξει. Δεν είναι υπέροχο;

Προσπάθησε να συνεχίσεις ότι κάνεις χωρίς να αφήνεις το γεγονός να ρίχνει φαρμακι στην ψυχολογία σου. Δες το σαν ενα ταξιδι, σκεψου πόσα περισσότερα έμαθες προγραμματίζοντας την εφαρμογή. Σκεψου ότι η επόμενη εφαρμογή σου θα μπορεί να φτιαχτεί ποιο εύκολα λόγω της εμπειρίας σου. Σκέψου ότι προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο, σκέψου ότι είσαι ένας δημιουργός που προτιμαει να αφιερωσει χρόνο να φτιάξει κατι καινούργιο αντι να την αραζει στον καναπε με εναν φραπε. Μην χανεις το κουραγιο σου, πρέπει να νιώθεις περήφανος για τον εαυτό σου.

#303   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 15:59

Σε ευχαριστω, έχεις δίκιο ...

Δεν το πιστεύει κανείς στο forum αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να συμβεί, και έχασα την ψυχραιμία μου.

Θα το ξαναπώ, δεν άνοιξα το θέμα ούτε για να κλαφτώ, ούτε για κανένα άλλο λογό, το άνοιξα γιατί δεν είχα την ψύχραιμα να καταπιω την αδικια που με επνιξε, και τώρα πρέπει να υποστω τις συνέπειες, μια και γίνομαι στόχος και τα ακούω και απο πάνω. Έπρεπε να σηκωσω τους ώμους μου και να πω ε και? και να μην κανω τιποτα, δεν πειράζει την επόμενη φορά :)

Τουλάχιστον υπάρχει πολύς κόσμος που δείχνει κατανόηση και ήθος.

Ελπίζω να βγει κάτι απο την συζήτηση, οτιδήποτε.

ΥΓ. Συγχαρητήρια για το LED Machines μου αρέσει πολυ η δουλειά σου.

#304   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:04

Δεν είμαι ικανός να κρίνω της εφαρμογές ως developer, μιας και δεν γράφω κώδικα κλπ, αλλά είναι γνωστό πως αρκετοί προσπαθούν εν μία νυκτί να γίνουν πλούσιοι από την πλατφόρμα του iOS. Πραγματικά χαίρομαι που δε γίνεται κάτι τέτοιο με αντιγραφή ιδεών ή με ένα pattern που χρησιμοποιείται συνεχώς και βγαίνουν σωριδόν οι εφαρμογές. Γνωστός dev που πρόσφατα πόσταρε εφαρμογή, ακουλουθεί την τακτική αυτή κατά γράμμα...

Οπότε όποιος νομίζει πως θα παίξει με το xcode και θα πλουτίσει, μαύρη μάμπα που τον έφαγε!

Δεν αναφέρομαι προσωπικά στον φίλο Anlock, τον οποίο τον σέβομαι μόνο και μόνο που ασχολείται με εφαρμογές για παιδιά, κάτι το οποίο δείχνει ιδιαίτερη ευαισθησία. Ας μη ξεχνάμε πως οι ηλικίες 3-6 δεν είναι ιδιαίτερα επιτυχημένο target group για να βγάλεις χρήματα.

Παρόλα αυτά, συμφωνώ με το σπάσιμο της εφαρμογής του και τη διάθεσή της. Αυτός που θα την εκτιμήση θα την αγοράσει.

#305   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:09

Φίλε μου σε συμφέρει να σπαστεί η εφαρμογή σου.

Δεν χάνεις πολύ αγοραστικό κοινό μιας και μπορούν να την αγοράσουν μονο οσοι εχουν jailbreaked iphones.

Όσοι την αγοράσουν λειτουργούν ως διαφημιστική καμπάνια της εφαρμογής σου σε φίλους τους που δεν εχουν κανει jailbreak το κινητο τους.

Οι τζαμπατζήδες συνήθως πληρώνουν το τζάμπα με αργή ταχύτητα της συσκευής και γενικά προβληματικό user experience.

Το γεγονός οτι η εφαρμογή σου θα προβληθεί απο δεκαδες warez forums την κάνει δημοφιλή.


Δεν εχουμε copy μονο εφαρμογων εδω απ οτι βλεπω!!! χαχαχα

Edit: Καλα, εγω δεν το ειχα γραψει καποτε αυτό;; Που πηγε τωρα αυτο το post??? Χμμμμ….

Τελευταία επεξεργασία από: ironsienna, 16/03/2011 - 16:17


#306   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:14

Σε ευχαριστω, έχεις δίκιο ...

Δεν το πιστεύει κανείς στο forum αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να συμβεί, και έχασα την ψυχραιμία μου.

Θα το ξαναπώ, δεν άνοιξα το θέμα ούτε για να κλαφτώ, ούτε για κανένα άλλο λογό, το άνοιξα γιατί δεν είχα την ψύχραιμα να καταπιω την αδικια που με επνιξε, και τώρα πρέπει να υποστω τις συνέπειες, μια και γίνομαι στόχος και τα ακούω και απο πάνω. Έπρεπε να σηκωσω τους ώμους μου και να πω ε και? και να μην κανω τιποτα, δεν πειράζει την επόμενη φορά :)

Τουλάχιστον υπάρχει πολύς κόσμος που δείχνει κατανόηση και ήθος.

Ελπίζω να βγει κάτι απο την συζήτηση, οτιδήποτε.

ΥΓ. Συγχαρητήρια για το LED Machines μου αρέσει πολυ η δουλειά σου.


Το αγόρασες η το κατέβασες σπασμένο? :D

#307   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:20

Το αγόρασες η το κατέβασες σπασμένο? :D


Θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτο :D , όλα είναι πιθανά ... Να διαμαρτύρεται κάποιος και πίσω να κάνει αλλα ...

Τελευταία επεξεργασία από: Anlock, 16/03/2011 - 16:21


#308   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:23

Εγώ πάντως πιστεύω ότι περισσότερο καλό θα σου κάνει, παρά κακό. Κάνε και μια Αγγλική version και νομίζω θα βγάλεις τα σπασμένα.

#309   im8s

im8s

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:27

Πάντως παίδες αν και δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει έρευνα έδειξε ότι με τον καιρό οι πωλήσεις των cracked apps επιφέρουν αύξηση στα έσοδα του developer απο τις πωλήσεις του αυθεντικού του στο AppStore καπου στο 200% (οχι 20%) και αυτό ειναι πολύ λογικό !

Είναι ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση !!!

Γιατί αυτός που θα κάνει jb σημαίνει ότι είτε δεν έχει είτε δεν θέλει να χρησιμοποιήσει την πιστωτική του οσον αφορά το θέμα των Apps! Ιδιαίτερα εφαρμογες μικρές δεν προκειται να τις αγόραζαν έτσι κιαλλιως! Έτσι ο διπλανός του οπως έχω κιεγώ ακριβως έναν τέτοιο "διπλανό" δεν θέλει να το jailbreakαρει το κινητό του και δεν έχει κανενα πρόβλημα να χρεώσει την πιστωτίκή του έαν ευρώ για να αγοράσει ενα App !!

Ιδιαίτερα εάν δεν υπαρχει ενα free demo version του App στο AppStore δεν πρόκειται να χαλάσει ούτε ένα ευρω για ενα App το οποιο δεν ξερει πως ειναι και βλεπει μονο της φωτογραφιες απο το AppStore! Ετσι με ρωταει ο "διπλανος μου" και μενα παντα: "εχεις βρει κανενα καλο καινουργιο Αpp να το αγορασω ? " !!! Και μόλις του δείχνω τι cracked apps έχω κατεβάσει τότε μπαίνει και τα αγοράζει !

Αυτή είναι η γνώμη μου κ μένα γιατί κιεγω developer είμαι και ελπίζω σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσω το πρώτο μου App να το crackαρουν και να γίνει γνωστό παντού ! (πόσοι απο εμάς εχουμε το angry birds κατεβασμένο cracked ?? δεν νομίζω να μην τους φτανουν τα 70.000.000$ που έβγαλαν μέχρι τώρα!!)

#310   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:30

Πάντως παίδες αν και δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει έρευνα έδειξε ότι με τον καιρό οι πωλήσεις των cracked apps επιφέρουν αύξηση στα έσοδα του developer απο τις πωλήσεις του αυθεντικού του στο AppStore καπου στο 200% (οχι 20%) και αυτό ειναι πολύ λογικό !

Είναι ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση !!!

Γιατί αυτός που θα κάνει jb σημαίνει ότι είτε δεν έχει είτε δεν θέλει να χρησιμοποιήσει την πιστωτική του οσον αφορά το θέμα των Apps! Ιδιαίτερα εφαρμογες μικρές δεν προκειται να τις αγόραζαν έτσι κιαλλιως! Έτσι ο διπλανός του οπως έχω κιεγώ ακριβως έναν τέτοιο "διπλανό" δεν θέλει να το jailbreakαρει το κινητό του και δεν έχει κανενα πρόβλημα να χρεώσει την πιστωτίκή του έαν ευρώ για να αγοράσει ενα App !!

Ιδιαίτερα εάν δεν υπαρχει ενα free demo version του App στο AppStore δεν πρόκειται να χαλάσει ούτε ένα ευρω για ενα App το οποιο δεν ξερει πως ειναι και βλεπει μονο της φωτογραφιες απο το AppStore! Ετσι με ρωταει ο "διπλανος μου" και μενα παντα: "εχεις βρει κανενα καλο καινουργιο Αpp να το αγορασω ? " !!! Και μόλις του δείχνω τι cracked apps έχω κατεβάσει τότε μπαίνει και τα αγοράζει !

Αυτή είναι η γνώμη μου κ μένα γιατί κιεγω developer είμαι και ελπίζω σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσω το πρώτο μου App να το crackαρουν και να γίνει γνωστό παντού ! (πόσοι απο εμάς εχουμε το angry birds κατεβασμένο cracked ?? δεν νομίζω να μην τους φτανουν τα 70.000.000$ που έβγαλαν μέχρι τώρα!!)


Ειναι αυτό που λέμε....το κατεβάζουν σπασμένο σαν trial και αν τους αρέσει το αγοράζουν! Ετσι βοηθάει το σπάσιμο. Πες το διαφήμιση, πες το δοκιμαστική περίοδος κλπ.

#311   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:31

Εγώ πάντως πιστεύω ότι περισσότερο καλό θα σου κάνει, παρά κακό. Κάνε και μια Αγγλική version και νομίζω θα βγάλεις τα σπασμένα.


Το σπασμένο...

Γνωστός dev που πρόσφατα πόσταρε εφαρμογή, ακουλουθεί την τακτική αυτή κατά γράμμα… Δεν αναφέρομαι προσωπικά στον φίλο Anlock, τον οποίο τον σέβομαι μόνο και μόνο που ασχολείται με εφαρμογές για παιδιά, κάτι το οποίο δείχνει ιδιαίτερη ευαισθησία.



Ελπίζω να μην εννοείς ούτε κι εμένα… Πάω τώρα να προγραμματίσω και να χαλαρώσω ακούγοντας ραδιόφωνο...

Τελευταία επεξεργασία από: ironsienna, 16/03/2011 - 16:32


#312   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:41

Κάνε και μια Αγγλική version και νομίζω θα βγάλεις τα σπασμένα.

Υπαάρχει ήδη εδώ και πάρα πολύ καιρό σε διάφορες γλώσσες ακριβως η ίδια, απο τον ίδιο Γαλλο developer.

#313   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:47

ΨΨΨΨ!!! Τη λέτε ρε παιδιά!

Πάμε για ένατη σελίδα, προσπαθώντας να αιτιολογήσουμε για ποιον λόγο το να 'κλέβεις' τον κόπο και την δουλειά κάποιου άλλου είναι παράνομο!! ....ΨΨΨΨΨΨ!!!... Άιντι μάλε...


Ξεκίνησα από την πρώτη σελίδα με σκοπό να διαβάσω όλο το τοπικ. Στην πορεία σκεφτόμουν αυτό ακριβώς που είπε ο iLuxus.

Αν είναι δυνατον ρε παιδιά? Έχετε φάει 10+ σελίδες επιχειρηματολογώνας υπερ ή κατά των σπασμένων εφαρμογών? Πραγματικά δεν μπορώ να το συλλάβω...

Συζητάμε δηλαδή αν εγώ κλέβοντας το Navigon ή το Cut the rope είμαι η όχι ΚΛΕΦΤΗΣ? Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο..

Φίλε μου( topic starter ) εγώ είμαι μαζί σου...

#314   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:51

Ξεκίνησα από την πρώτη σελίδα με σκοπό να διαβάσω όλο το τοπικ. Στην πορεία σκεφτόμουν αυτό ακριβώς που είπε ο iLuxus.

Αν είναι δυνατον ρε παιδιά? Έχετε φάει 10+ σελίδες επιχειρηματολογώνας υπερ ή κατά των σπασμένων εφαρμογών? Πραγματικά δεν μπορώ να το συλλάβω...

Συζητάμε δηλαδή αν εγώ κλέβοντας το Navigon ή το Cut the rope είμαι η όχι ΚΛΕΦΤΗΣ? Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο..

Φίλε μου( topic starter ) εγώ είμαι μαζί σου...


Ευχαριστώ ...

#315   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 16:54

Εγω ειμαι με το δίκιο! :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες