Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   fatman

fatman

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:05

Υπαάρχει ήδη εδώ και πάρα πολύ καιρό σε διάφορες γλώσσες ακριβως η ίδια, απο τον ίδιο Γαλλο developer.

Έχεις δίκιο, υπάρχει παρόμοια εφαρμογή σε άλλες γλώσσες αλλά ο Anlock κάθισε και την έφτιαξε στα Ελληνικά
και κατέγραψε το παραπονό του, αλλά όλοι (οκ όχι όλοι) πέσανε να τον φάνε για διάφορους λόγους (μη γνώση της αγοράς,
προσπάθεια για έμμεση διαφήμιση, υψηλό κόστος εφαρμογής, "δικαίωμα" πειρατείας) αντί να του πούνε ένα μπράβο.
Έχουμε βλέπεις αυτό το κακό εμείς οι Έλληνες να "τρώμε" ο ένας τον άλλο.

Αυτό που λές ισχύει για σχεδόν όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορουν στο appstore. Έχουμε δεί πολλές φορές την ίδια
ιδέα σε διαφορετικές εφαρμογές/παιχνίδια μιας και δεν υπάρχει προς το παρόν τρόπος να καταχωρηθεί η ιδέα μέσα
στο appstore και να μην επιτρέπει η apple την κυκλοφορία ίδιας εφαρμογής αν προυπάρχει άλλη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   sale

sale

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:06

Δεν είμαι ικανός να κρίνω της εφαρμογές ως developer, μιας και δεν γράφω κώδικα κλπ, αλλά είναι γνωστό πως αρκετοί προσπαθούν εν μία νυκτί να γίνουν πλούσιοι από την πλατφόρμα του iOS. Πραγματικά χαίρομαι που δε γίνεται κάτι τέτοιο με αντιγραφή ιδεών ή με ένα pattern που χρησιμοποιείται συνεχώς και βγαίνουν σωριδόν οι εφαρμογές. Γνωστός dev που πρόσφατα πόσταρε εφαρμογή, ακουλουθεί την τακτική αυτή κατά γράμμα...

Οπότε όποιος νομίζει πως θα παίξει με το xcode και θα πλουτίσει, μαύρη μάμπα που τον έφαγε!

Δεν αναφέρομαι προσωπικά στον φίλο Anlock, τον οποίο τον σέβομαι μόνο και μόνο που ασχολείται με εφαρμογές για παιδιά, κάτι το οποίο δείχνει ιδιαίτερη ευαισθησία. Ας μη ξεχνάμε πως οι ηλικίες 3-6 δεν είναι ιδιαίτερα επιτυχημένο target group για να βγάλεις χρήματα.

Παρόλα αυτά, συμφωνώ με το σπάσιμο της εφαρμογής του και τη διάθεσή της. Αυτός που θα την εκτιμήση θα την αγοράσει.


+100000000000000

πλεον ο κοσμος εχει ξυπνησει.!

#318   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:09

Λυπάμαι αλλά εγώ δεν είπα ούτε ισχυρίστηκα τίποτα από ότι αναφέρεις, διάβασε όλα τα post μου για να καταλάβεις τι προσπαθώ να πω …

Έχεις δίκιο όμως ότι δεν είμαι σοβαρός γιατί προφανώς δεν έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα και έπρεπε να κάνω την πάπια …

Συγνωμη αν εκανα σε κατι λαθος.

Απλα το να ζητας κατι ουτοπικο βασιζομενος σε κατι τοσο αστειο οπως το
οτι απλα ειμαστε ελληνες ε τοτε τι να πω.

#319   pkountanis

pkountanis

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:13

+100000000000000

πλεον ο κοσμος εχει ξυπνησει.!


συμφωνω μαζι σου. απο την αλλη ομως μην παραπονιομαστε οτι δεν υπαρχουν πολλες ελληνικες εφαρμογες ! πως να υπαρχουν, με τοσο τσαμπε download που πεφτει.! και φυσικα δεν ειναι το ιδιο με αγγλικες εφαρμογες, που απευθυνονται σε τρομερα μεγαλυτερο κοινο, απο οτι φυσικα ελληνικες εφαρμογες.! μικρο το κακο για αυτους. σκεφτειτε ομως τι γινεται με τους ελληνες developers οταν τους σπασουν και βγαλουν στην φορα ενα προγραμμα.

και εγω κατεβασα σπασμενο το "πες βρες" , και μου αρεσε παρα πολυ. αμεσως το εσβυσα και το αγορασα κανονικα απο appstore.

Τελευταία επεξεργασία από: pkountanis, 16/03/2011 - 17:14


#320   Anlock

Anlock

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:15

Συγνωμη αν εκανα σε κατι λαθος.

Απλα το να ζητας κατι ουτοπικο βασιζομενος σε κατι τοσο αστειο οπως το
οτι απλα ειμαστε ελληνες ε τοτε τι να πω.


Για να είμαι ξεκάθαρος το ανέφερα γιατί πολυ συχνό και έντονο θέμα συζήτησης ειναι το επίπεδο του Ελληνικού development. Και ξεκαθαρίζω την αρχική μου σκέψη: απο την μια κατηγορουμε το Ελληνικό development και απο την άλλη οι ίδιοι του τραβάμε το χαλί κάτω απο τα πόδια?

Και δεν υπονοώ ότι η δικιά μου είναι αξιόλογη,

#321   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:22

Για να είμαι ξεκάθαρος το ανέφερα γιατί πολυ συχνό και έντονο θέμα συζήτησης ειναι το επίπεδο του Ελληνικού development. Και ξεκαθαρίζω την αρχική μου σκέψη: απο την μια κατηγορουμε το Ελληνικό development και απο την άλλη οι ίδιοι του τραβάμε το χαλί κάτω απο τα πόδια?

Και δεν υπονοώ ότι η δικιά μου είναι αξιόλογη,


Το ελληνικό development ειναι @%&*%! γιατι σαν λαος εχουμε πάψει πια να δημιουργούμε, το μόνο που ξέρουμε ειναι να καταναλώνουμε. Καταναλώνουμε τα παντα, τα κουφια λογια των πολιτικων, την οικoνομικη κρίση, τα λαικοτραγουδα, την αισχρη τηλεόραση. Οπως οταν τρως ενα κακοψημένο φαγητό, μετα εχεις πονο στην κοιλιά και πας για διάρρεια, ετσι και οταν καταναλώνεις ελεεινή κουλτούρα, το μονο που σου δημιουργεί ειναι πονοκέφαλο και διανοητική διάρρεια..

Περαστικά μας...

Τελευταία επεξεργασία από: ironsienna, 16/03/2011 - 17:25


#322   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:22

Συμπεράσματα που βγάζω απ΄όλα τα posts που διάβασα ( άφησα το thread αργά χθές το βράδυ ) :

Μερικοί είναι με το μέρος του developer anlock, παράλληλα στηρίζουν και άλλους developers πληρώνοντας για τις εφαρμογές τους, ενώ κατεβάζουν και σπασμένες εφαρμογές.

Μερικοί είναι μεν με το μέρος του developer anlock επειδή είναι Έλληνας, αλλά κατά τα άλλα κατεβάζουν μόνο σπασμένες εφαρμογές.

Μερικοί είναι με το μέρος του developer anlock, και κατεβάζουν μόνο αυθεντικές εφαρμογές, ενώ κλέβουν αλλού.

Μερικοί δεν είναι με το μέρος του developer anlock, κατεβάζουν μόνο σπασμένες εφαρμογές και πιστεύουν ότι το σπάσιμο είναι λειτούργημα.

Ένας είναι με το μέρος του developer anlock, κατεβάζει μόνο αυθεντικές εφαρμογές και δεν κλέβει πουθενά.

Όλες οι απόψεις για μένα σεβαστές. ( όσον αφορά τους κλέφτες σέβομαι μόνο τους ιδεολόγους )

Μια παρατήρηση μόνο για κάποιες κοινωνικό-οικονομικό-πολιτικό... αναλύσεις που διάβασα. Στην χώρα που ζούμε ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το κράτος ( μέσω των πολιτικών και των επιχειρηματιών που τους στηρίζουν ) και εμείς προσπαθούμε να ζήσουμε ( με ποιότητα ζωής ανάλογη με αυτά που προσφέρουμε στην εργασία μας ) με όποιον τρόπο μπορούμε.

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 16/03/2011 - 17:27


#323   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:28

Συμπεράσματα που βγάζω απ΄όλα τα posts που διάβασα ( άφησα το thread αργά χθές το βράδυ ) :

Μερικοί είναι με το μέρος του developer anlock, παράλληλα στηρίζουν και άλλους developers πληρώνοντας για τις εφαρμογές τους, ενώ κατεβάζουν και σπασμένες εφαρμογές.

Μερικοί είναι μεν με το μέρος του developer anlock επειδή είναι Έλληνας, αλλά κατά τα άλλα κατεβάζουν μόνο σπασμένες εφαρμογές.

Μερικοί είναι με το μέρος του developer anlock, και κατεβάζουν μόνο αυθεντικές εφαρμογές, ενώ κλέβουν αλλού.

Μερικοί δεν είναι με το μέρος του developer anlock, κατεβάζουν μόνο σπασμένες εφαρμογές και πιστεύουν ότι το σπάσιμο είναι λειτούργημα.

Ένας είναι με το μέρος του developer anlock, κατεβάζει μόνο αυθεντικές εφαρμογές και δεν κλέβει πουθενά.

Όλες οι απόψεις για μένα σεβαστές. ( όσον αφορά τους κλέφτες σέβομαι μόνο τους ιδεολόγους )

Μια παρατήρηση μόνο για κάποιες κοινωνικό-οικονομικό-πολιτικό... αναλύσεις που διάβασα. Στην χώρα που ζούμε ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το κράτος ( μέσω των πολιτικών και των επιχειρηματιών που τους στηρίζουν ) και εμείς προσπαθούμε να ζήσουμε ( με ποιότητα ζωής ανάλογη με αυτά που προσφέρουμε στην εργασία μας ) με όποιον τρόπο μπορούμε.


Με την αναλυση που εχει πεσει σε αυτο το thread στο τελος θα βρουμε και "που πηγαν τα λεφτα"!

#324   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:37

Με την αναλυση που εχει πεσει σε αυτο το thread στο τελος θα βρουμε και "που πηγαν τα λεφτα"!


Έλα ρε... Αυτό είναι γνωστό: "Μαζι τα φάγαμε!"

#325   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:40

Έλα ρε... Αυτό είναι γνωστό: "Μαζι τα φάγαμε!"


;) Κρύβε λόγια!!

#326   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 16/03/2011 - 17:40

Δεν καταλαβαινω με ποια λογικη ενας που κατεβασε κρακαρισμενη εφαρμογη, οταν διαπιστωσει οτι του κανει, θα σκασει τα λεφτα να την αγορασει μετα! Αμα ηταν ετσι θα την αγοραζε απο την αρχη. Και μη μου πειτε οτι δεν ηξερε πριν αν η εφαρμογη ειναι καλη ή μουφα. Προβλημα του, να τη googlαρει, να ρωτησει σε φορουμ και να μαθει. Αλλα οταν θελουμε δικαιολογια βρισκουμε παντου. Με την ιδια λογικη λοιπον να παω σε ενα περιπτερο να δανειστω την εφημεριδα, να τη διαβασω ολη και αν μου κανει να την αγορασω μετα αλλιως πισω στη θεση της και βγηκα και κερδισμενος.
Κατακλειδα: οποιος ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ της φιλοσοφιας "θελω να δοκιμασω πριν αγορασω" να στειλει το αιτημα του στον εκαστοτε developer για αναπτυξη light ή trial version. Δεν εχει κανενα δικαιωμα (νομικο και ηθικο) να σπασει την εφαρμογη.

#327   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 16/03/2011 - 19:21

Δεν καταλαβαινω με ποια λογικη ενας που κατεβασε κρακαρισμενη εφαρμογη, οταν διαπιστωσει οτι του κανει, θα σκασει τα λεφτα να την αγορασει μετα!

Να σου πω εγω....

Πηγα και αγορασα μια εφαρμογη ημερολογιο συγκεκριμενα του EOLOC+ (η καπως ετσι αν θυμαμαι καλα)
ΑΦΟΥ την αγορασα (κυκλοφορουσε ηδη στα σχετικα μαγαζια) διαπιστωσα οτι ειχε χιλια μυρια προβληματα
τα οποια μπορει η μπορει οχι να διορθώθηκαν στην πορεια αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Το θεμα ειναι οτι ετσι οπως ηταν δεν μου εκανε και θα το ειχα καταλαβει αν ειχα βαλει την σπασμενη.

Το tiny wings το εβαλα σπασμενο επαιξα ειδα οτι δεν ηταν απατη και το πληρωσα, το πες-βρες το εβαλα
σπασμενο επαιξα 1-2-3 το πολυ φορες και μετα τιποτα, ε οχι και να το πληρωσω.

Εκτοτε ειπα να μου κοπει το χερι αν ξαναγορασω τιποτα, πρωτα το δοκιμαζω σπασμενο και μετα αν δεν
ειναι μουφα το παιρνω.

Και ξερετε κατι ΔΕΝ ειναι θεμα τα λεφτα, το γαμοτο της υποθεσης ειναι, γιατι να πληρωσεις κατι που
δεν σου προσφερει ΤΙΠΟΤΑ.

Η αληθεια ειναι οτι εχω μια εφαρμογη που μου προσφερει πολλα αλλα λογω κοστους δεν την εχω αγορασει,
και αισθανομαι ασχημα γι αυτο και συντομα σκοπευω κατι να κανω και γι αυτο, για ολα τ αλλα λυπαμε
ελληνες η μη χασατε (απο μενα τουλαχιστον).

#328   dooboo

dooboo

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2011 - 19:42

Εγώ θα το θέσω αλλιώς.. Ο φίλος που άνοιξε το ποστ είχε ποτέ σπασμένη εφαρμογή στο κινητό του ? Έχει κατεβάσει ποτέ από τορρεντ μήπως ? Αν όχι μπράβο του ! να συνεχίσει έτσι και θα δικαιωθεί γι'αυτη την επιλογή του..αν κάποτε όμως είχε η έχει, .. τότε δυστυχώς ήρθε η σειρά σας...

Λοιπόν ας αφήσουμε την υποκρισία κ την κριτική για τους άλλους κ ας κοιτάξουμε τι κάνουμε εμείς γιατί από εμάς ξεκινάνε όλα κ σε εμάς απ'οτι φαίνεται καταλήγουν...

κ μια υποσημείωσις.. τίποτα προσωπικό με κανέναν. ;)

#329   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2011 - 19:45

Mια χαρά σε βρίσκω φίλε μου που ήσουν εσύ εδώ και 331 πόστ....? :lol: :lol:

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#330   dooboo

dooboo

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2011 - 19:51

Mια χαρά σε βρίσκω φίλε μου που ήσουν εσύ εδώ και 331 πόστ....? :lol: :lol:

Έχει αέρα το νησί Κωστή μου.. κ ανάλογα πως φυσάει έρχονται τα νέα.. εσύ Ξέρεις.. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες