Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 5: 3.7" οθόνη, πλάτη iPod touch, home button αφής (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
166 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 23/04/2011 - 21:11

Palm Pre.
Google it και επανατοποθετήσου!

Μα φίλε μου για άλλο πράγμα μιλάμε . Δεν μιλάμε για φόρτιση με επαφή , μάλιστα αυτή η τεχνολογία υπήρχε και πριν το palm pre . Η συσκευή που μου δείχνεις συνδέεται στην πρίζα και αν ακουμπήσεις το κινητό πάνω της αυτο φορτιζει. Μιλάμε για ασύρματη φόρτιση όχι φόρτιση εξ επαφής . Να το κρατάς στο χέρι και να φορτιζει όπως στα βίντεο πιο πριν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Joxkam

Joxkam

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/04/2011 - 21:45

Μα φίλε μου για άλλο πράγμα μιλάμε . Δεν μιλάμε για φόρτιση με επαφή , μάλιστα αυτή η τεχνολογία υπήρχε και πριν το palm pre . Η συσκευή που μου δείχνεις συνδέεται στην πρίζα και αν ακουμπήσεις το κινητό πάνω της αυτο φορτιζει. Μιλάμε για ασύρματη φόρτιση όχι φόρτιση εξ επαφής . Να το κρατάς στο χέρι και να φορτιζει όπως στα βίντεο πιο πριν.


Μα φίλε μου αυτό προσπαθούμε να σου πούμε ότι εννοεί α-σύρματη φόρτιση ΧΩΡΙΣ σύρμα και όχι φόρτιση εξ-αποστάσεως τι δεν καταλαβαίνεις
δηλαδή εσύ πώς θα το έγραφες?

Τελευταία επεξεργασία από: Joxkam, 23/04/2011 - 21:48


#63   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 23/04/2011 - 21:49

Μα φίλε μου αυτό προσπαθούμε να σου πούμε ότι εννοεί α-σύρματη φόρτιση ΧΩΡΙΣ σύρμα και όχι φόρτιση εξ-αποστάσεως τι δεν καταλαβαίνεις
δηλαδή εσύ πώς θα το έγραφες?

Φόρτιση εξ επαφής . Απλά. Και η ίδια η εταιρία λέει charge on contact . Ουσιαστικά βρήκαν μια πατέντα και προεκτεινουν το καλώδιο με τη συγκεκριμένη συσκευή και αντι το καλώδιο να μπαίνει στο κινητό με βυσμα η συσκευή με την επαφή δημιουργεί ρεύμα. Δεν υπάρχει ασύρματη μετάδοση ηλεκτρικής ενέργειας . Αυτο προσπαθώ να πω . Ι

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 23/04/2011 - 21:57


#64   rikos7

rikos7

    iPH Elite Poster

  • 2044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:zio7

Δημοσίευση 23/04/2011 - 22:07

Ποποποπο ειναι τελειοοοο

#65   JIMYB3

JIMYB3

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:jimyb3

Δημοσίευση 23/04/2011 - 22:14

Βλέπω σε λίγα χρόνια η apple να βγάζει iphone με projectoraki για προβολή εικόνας και laser keyboard .... Άν πιστεύετε οτι είμαι υπερβολικός απλά πείτε το :P Επίσης το θέμα ασύρματης φόρτισης είναι κάτι το βολικό ειδικά όταν είσαι φαντάρος και η μπρίζα είναι στην άλλη άκρη του θαλάμου :lol:



Με προτζεκτορ υπάρχει κινητο και μπορω να πω ότι κάνει καλή δουλειά αλλά η μπαταρία είναι για τα κλάματα.

#66   Joxkam

Joxkam

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/04/2011 - 22:15

Φόρτιση εξ επαφής . Απλά. Και η ίδια η εταιρία λέει charge on contact . Ουσιαστικά βρήκαν μια πατέντα και προεκτεινουν το καλώδιο με τη συγκεκριμένη συσκευή και αντι το καλώδιο να μπαίνει στο κινητό με βυσμα η συσκευή με την επαφή δημιουργεί ρεύμα. Δεν υπάρχει ασύρματη μετάδοση ηλεκτρικής ενέργειας . Αυτο προσπαθώ να πω . Ι


Οκ κατανόητος αλλά επειδή Αυτα που γράφει το άρθρο είναι φήμες και δεν Ξέρουν αν όντως είναι εξ'επαφής η φορτίζει έχοντας το ελάχιστα πιο πέρα απο την Πηγή χρησιμοποιοντας τη ίδια Τεχνολογία ουσιαστικά πιο βελτιωμένη το γράφουν έτσι,δεν είναι τελείως απίθανο να γίνει,δεν είναι επιστημονική φαντασία ούτε θέλει Νόμπελ αυτα είναι υπερβολές,εικασίες είναι έτσι και αλλιώς

#67   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 23/04/2011 - 22:22

Οκ κατανόητος αλλά επειδή Αυτα που γράφει το άρθρο είναι φήμες και δεν Ξέρουν αν όντως είναι εξ'επαφής η φορτίζει έχοντας το ελάχιστα πιο πέρα απο την Πηγή χρησιμοποιοντας τη ίδια Τεχνολογία ουσιαστικά πιο βελτιωμένη το γράφουν έτσι,δεν είναι τελείως απίθανο να γίνει,δεν είναι επιστημονική φαντασία ούτε θέλει Νόμπελ αυτα είναι υπερβολές,εικασίες είναι έτσι και αλλιώς

Συμφωνώ , η τεχνολογία προοδεύει και κάποια στιγμή θα έχουμε και την πραγματικά ασύρματη φόρτιση . Μάλιστα στο άρθρο του focus ξεφευγει και αναφέρεται στο ότι υπάρχουν σκέψεις για ειδικά spots στις πόλεις όπου θα σου επιτρέπουν να φορτίσεις το κινητο σου καθώς πίνεις τον καφέ σου η κανείς τα ψώνια σου . Ουσιαστικά μοιάζει με το σήμα 3G αλλα είναι σήμα ηλεκτρικής ενέργειας που αν συνδεθεί με το συγκεκριμένο δίκτυο φορτίζεις. Η τεχνολογία αυτη είναι στα σκαριά και πολλοί τη δοκιμάζουν όπως και στα βιντεακια του topic . Όμως δεν την έχουμε ακόμα . Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε απλά εννοούμε διαφορετικά πράγματα. Οποτε μια τέτοια τεχνολογία είναι για Νόμπελ. Τώρα το ρεύμα που προκύπτει απο μαγνητικα πεδία έχει βρεθεί εδώ και 200 χρόνια συμφωνώ. Αλλα η ασυρματη μετάδοση του ακόμα είναι στα σκαριά .

Τελευταία επεξεργασία από: Valmac, 23/04/2011 - 22:31


#68   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 24/04/2011 - 08:23

Η δική μου , ταπεινή και ερασιτεχνική εκτίμηση είναι ότι το νέο iphone θα είναι πιο λεπτό , ίσως όπως το mockup που βλέπουμε . Ενδεχομένως να χρησιμοποιεί ανώτερης ποιότητας υλικά . Δεν ξέρω αν θα σκεφτεί να χρησιμοποιήσει magnesium casing ή carbon fibers ή duraluminum . Μην ξεχνάμε ότι αυτό που κάνει την Apple να ξεχωρίζει είναι ότι επιλέγει πάντα να επενδύει σε σχεδιασμό και υλικά ανώτερα του ανταγωνισμού . Με αυτό το σκεπτικό θα με απογοήτευε αν παρέμενε στα ίδια (υλικά + design)με αυτά του iphone4 .

#69   kouros3

kouros3

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 17:43

Πραγματικα το θεμα που συζητατε για την ασυρματη φορτιση ειναι πολυ πιο σημαντικο απο ενα μετριο υποτιθεμενο 5αρι και μαλλον ειναι για νεο post γιατι εδω που το αναλυετε , "ριχνετε" το iphone. Μπορει μεχρι να αλλαξει την εως τωρα μορφη της κοινωνιας μας και ισως γι αυτο να μην προχωρησει η εφαρμογη του... αλλα εδω θα περιοριστουμε στο "μικρο" "φτωχο" "ταπεινο" ... iphone 5! Χριστος Ανεστη.

#70   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 24/04/2011 - 17:44

σίγουρα δεν θα βγάλει η apple αυτό για το επόμενο iphone πολύ κακοσχεδιασμένο

πες τα φίλε μου!που λένε είναι και όμορφο!κακάσχημο είναι!καταρχάς είναι παράγωνο και δεν έχει συμμετρία όπως όλα τα προϊόντα της apple!κάτι τέτοια κόλπα κάνουν οι υπόλοιπες εταιρίες άλλα είδατε πωλήσεις!τα προϊόντα της apple πρώτον δεν θα είχαν ένα τοι άσχημο home button!είναι φουλ αντιαισθητικό όπως και αυτό το λεπτό προς χοντρό το οποίο σίγουρα θα είναι άβολο στο χέρι!επίσης το μέρος πάνω από την οθόνη είναι πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο κάτω το οποίο το καθιστά άσχημο τελείως!έμενα προσωπικά με απωθεί αυτό το πράμα και δεν πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο ότι έχει σχέση με την μήλων!

#71   Joxkam

Joxkam

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2011 - 20:12

Πραγματικα το θεμα που συζητατε για την ασυρματη φορτιση ειναι πολυ πιο σημαντικο απο ενα μετριο υποτιθεμενο 5αρι και μαλλον ειναι για νεο post γιατι εδω που το αναλυετε , "ριχνετε" το iphone. Μπορει μεχρι να αλλαξει την εως τωρα μορφη της κοινωνιας μας και ισως γι αυτο να μην προχωρησει η εφαρμογη του... αλλα εδω θα περιοριστουμε στο "μικρο" "φτωχο" "ταπεινο" ... iphone 5! Χριστος Ανεστη.


Χα χα χα είσαι φοβερά αστείος αν κατάλαβα Καλά αστειάκι ήταν,αλλα ήταν μες το θέμα απο την στιγμή που το αναφέρουν σαν φήμη για καινούργιο χαρακτηριστικό στο iPhone τι θες να λέμε τα ίδια και τα ίδια και πόσο φοβερό θα είναι το iPhone 5!
Αληθώς Ανέστη.

#72   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 20:49

Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα!
Σε περιπου δυο μηνες πιστευω θα εχουμε ασφαλη εικονα για το νεο iPhone 5, που θα βγει στην αγορα το Σεπτεμβριο! Εως τοτε υπομονη...

#73   akhs1

akhs1

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:akhs_xania

Δημοσίευση 24/04/2011 - 21:18

Μαλλον ειμαι Off topic αλλα οταν ακουω ασυρματη φορτιση κινητου και καποιοι θεωρουν οτι θα ειναι στο διαστημα και θα μπορουν να φορτισουν το κινητο απο το σπιτι...τοτε κατι παθαινω..... :blink: :blink: :blink:.Σιγα μη σας ξεφυγει η ενεργεια και ισσοπεδωσεται τη Νεα Υορκη... ΕΑΝ τελικα αυτο υλοποιηθει στο κινητο συντομα εννοει οτι το κινητο θα "ξαπλωνει" σε καποια βαση και θα φορτιζει ΧΩΡΙΣ απλα να χρειαζεται να βαζουμε καποιο βυσμα και να "κουραζομαστε". Απλα θα το ξαπλωνουμε και θα το σηκωνουμε και τελος....χωρις καλωδιο.


Υπ οψιν οτι ειχα δει σε σπιτι φιλου μιξερακι του φραππε το οποιο φορτιζε με αυτο το τροπο! νομιζω πως λεγεται "Επαγωγικη" φορτιση (καποιος ηλεκτρονικος ας μας βοηθησει)

Ευχαριστω

***google it : επαγωγική φόρτιση

Τελευταία επεξεργασία από: akhs1, 24/04/2011 - 21:21


#74   Valmac

Valmac

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Supercamelot

Δημοσίευση 24/04/2011 - 22:18

Μαλλον ειμαι Off topic αλλα οταν ακουω ασυρματη φορτιση κινητου και καποιοι θεωρουν οτι θα ειναι στο διαστημα και θα μπορουν να φορτισουν το κινητο απο το σπιτι...τοτε κατι παθαινω..... :blink: :blink: :blink:.Σιγα μη σας ξεφυγει η ενεργεια και ισσοπεδωσεται τη Νεα Υορκη... ΕΑΝ τελικα αυτο υλοποιηθει στο κινητο συντομα εννοει οτι το κινητο θα "ξαπλωνει" σε καποια βαση και θα φορτιζει ΧΩΡΙΣ απλα να χρειαζεται να βαζουμε καποιο βυσμα και να "κουραζομαστε". Απλα θα το ξαπλωνουμε και θα το σηκωνουμε και τελος....χωρις καλωδιο.


Υπ οψιν οτι ειχα δει σε σπιτι φιλου μιξερακι του φραππε το οποιο φορτιζε με αυτο το τροπο! νομιζω πως λεγεται "Επαγωγικη" φορτιση (καποιος ηλεκτρονικος ας μας βοηθησει)

Ευχαριστω

***google it : επαγωγική φόρτιση

Αυτο λέμε φίλε μου άλλο φόρτιση εξ επαφής και άλλο ασύρματη φόρτιση , ειναι εντελωσ αλλη τεχνολογια . Τωρα αν συγχεουμε αυτεσ τισ 2 εννοιεσ ειναι αλλο θεμα. Όταν λέμε κάτι εννοούμε αυτο που γράφουμε, σε αυτο το topic έγινε κάποια σύγχυση μεταξυ των δυο εννοιών όπως γίνεται σε πολλές συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων και είναι απόλυτα λογικό. Μάλιστα η διάφορα που υπήρχε διευκρινηστηκε λίγα πόστς πιο πάνω αφού μιλούσαμε για δυο διαφορετικές τεχνολογίες . Επισησ Δε νομίζω κανείς να μίλησε για αποστολή ρεύματος στο διάστημα η ισοπέδωση της Νέας Υόρκης. Μιλήσαμε για τεχνολογία που βρίσκεται στα σκαριά σύμφωνα με δημοσιεύματα μεγάλων επιστημονικών περιοδικών, κάποιοι φίλοι δημοσίευσαν και βίντεο . Επαγωγικο ρεύμα είναι η δημιουργία ρεύματος απο κίνηση μαγνήτη εντός πηνιου αν θυμάμαι καλα, χρησιμοποιείται σε τεχνολογίες όπως η kinetic της seico όπου η κίνηση δημιουργεί ρεύμα. Η φόρτιση εξ επαφής δε νομίζω πως γίνεται με επαγωγη αν και βέβαια δεν είμαι ηλεκτρονικός οποτε αν υπάρχει κάποιο λάθος στα λεγόμενα μου ας με διορθώσετε . Φιλικά...

#75   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2012 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2011 - 22:28

Προς το παρόν, βολευόμαστε με αυτό!

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες