Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone και σερβιτόροι... (Αμβροσία-Αλέξανδρος)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2009 - 23:21

Καλησπερα..
εχω μια απορία....
δουλευω την πρωινη και βασικη μου δουλεια σε μια καφετέρια... στην οποια εχουμε και το νεο συστημα σχετικα,για τουσ σερβιτορουσ να περνουν παραγγελια απο το πελατη με μηχανακι pda τα λενε νομιζω αν δεν κανω λαθος...
και τωρα η απορια μου..
επειδη βλεπω οτι με ενα iphone κανεισ τα παντα τελικα θα μπορουσαμε λετε καποια στιγμη αντι να κραταω οταν κανω και εγω σερβιτορος το pda, να κανω την δουλεια μου με το iphone μου?
να εχω δηλαδη μεσα το προγραμμα στο κινητο,αυτο με το οποιο συνδεετε ο υπολογιστης της επιχειρησης το μηχανακι κ οεκτυπωτης της παραγγελιας στο μπαρ?
υποψιν αυτα τα μηχανακια συνδεονται με rooter με τον υπολογιστη και τον εκτυπωτη...
και κατι αλλο...μηπως καποιος developers θα ηθελε να βοηθησει?
το προγραμμα στον υπολογιστη επιχειρησης λεγετε Αμβροσια-Αλεξανδρος...
Δεν ξερω κατα ποσο εγινα σαφης...μια απορια-ιδέα ήταν...
ΥΓ. και που αυτη η ιδεα μου να πιασει εμπορικοτητα και να πουλανε στις καφετεριες ολες iphone αντι για motorola που εχουμε εμεισ πχ ....
α και το αλλο αυτα τα μοτορολα τα δικα μας περνουν και καρτα σιμ και τρεχουν windows mobile...
αυτα......

Τελευταία επεξεργασία από: kominis, 24/08/2009 - 23:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/08/2009 - 23:52

Το Amvrosia - Alexandros Pocket waiter τρέχει σε PDA με Windows Mobile, δεν μπορεί να τρέξει στο iPhone διότι "φοράει" άλλο λειτουργικό.

Η Sunsoft θα πρέπει να ξαναγράψει τον κώδικα του Pocket waiter ώστε να υποστηρίζει mobile MacOs και ο Περικλής και ο Βασίλης από την NEXT θα πρέπει να τρέχουν από μαγαζί σε μαγαζί ώστε να παραμετροποιούν το σύστημα... :P
Behind the Scenes...

#3   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2009 - 14:37

μαλιστα...απλα σκεφτομουνα πως αν επερνα τα απαραιτητα αρχεια μεσα απο το κεντρικο υπολογιστη τησ επιχειρησης , οτι ωισως να μπορουσα ετσι να δημιουργηθει μια εφαρμογη με την βοηθεια καποιον εμπειρων που θα γουσταραν να το κανουν, και ετσι να εχω το iphone μου αντι για την γκουμουτσα που τωρα κραταω ολη μερα και με ζωνεσ πανω που και βαρος και δυσχρηστο σχετικα...

#4   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2009 - 14:47

μαλιστα...απλα σκεφτομουνα πως αν επερνα τα απαραιτητα αρχεια μεσα απο το κεντρικο υπολογιστη τησ επιχειρησης , οτι ωισως να μπορουσα ετσι να δημιουργηθει μια εφαρμογη με την βοηθεια καποιον εμπειρων που θα γουσταραν να το κανουν, και ετσι να εχω το iphone μου αντι για την γκουμουτσα που τωρα κραταω ολη μερα και με ζωνεσ πανω που και βαρος και δυσχρηστο σχετικα...



χεχε...χωρίς παρεξήγηση.. αλλά το iphone θα ψόφαγε από μπαταρία αν το δούλευες όλη μέρα! χεχεχε
πικρή αλήθεια... :unsure:

#5   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2009 - 14:54

8 με 15 το μεσημερι δουλευω...
7ωρο...
οπου η σβαρνα δουλεια ειναι 10 κ μιση με 13μιση...
θα αντεχε πιστευω...

#6   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2009 - 15:45

Κάποια στιγμή θα δημιουργηθεί μια καφετέρια-internet cafe που κάθε τραπέζι θα είναι interactive πχ Microsoft surface και καθε πελάτης θα κάνει την παραγγελία του από το τραπέζι του... Συν του ότι θα μπορεί να διαβάσει τα mail του ή να σερφάρει στο Ίντερνετ μέσω του τραπεζιου του... Έτσι δεν θα κουβαλατε τα PDA!!!

Τώρα η ιδέα σου είναι μάλλον δύσκολη γιατί θα πρέπει να γραφτεί από την αρχή η εφαρμογή για macOS!!!

#7   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 25/08/2009 - 15:46

εδω δεν εχουν βγαλει καποιο τηλεκοντρολ για τις tv ρε συ κ θα κανουν αυτο??θυμαμαι πριν 7 χρονια που ειχα το ερικσον p900 που το ειχα κανει τηλεκοντρολ.

#8   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/08/2009 - 17:53

Για να λειτουργεί σαν τηλεκοντρόλ ένα κινητό πρέπει να έχει υπέρυθρες όπου κανένα καινούριο κινητό δεν έχει λόγω του ότι αποτελούν ξεπερασμένη τεχνολογία ανταλλαγής πληροφοριών. Προγράμματα που λειτουργούν σαν τηλεχειριστήρια υπάρχουν μέσω WiFi αλλά χρειάζονται και κατάλληλο αποκωδικοποιητή...

#9   periklis

periklis

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2009 - 20:52

Καλησπερα..
εχω μια απορία....
δουλευω την πρωινη και βασικη μου δουλεια σε μια καφετέρια... στην οποια εχουμε και το νεο συστημα σχετικα,για τουσ σερβιτορουσ να περνουν παραγγελια απο το πελατη με μηχανακι pda τα λενε νομιζω αν δεν κανω λαθος...
και τωρα η απορια μου..
επειδη βλεπω οτι με ενα iphone κανεισ τα παντα τελικα θα μπορουσαμε λετε καποια στιγμη αντι να κραταω οταν κανω και εγω σερβιτορος το pda, να κανω την δουλεια μου με το iphone μου?
να εχω δηλαδη μεσα το προγραμμα στο κινητο,αυτο με το οποιο συνδεετε ο υπολογιστης της επιχειρησης το μηχανακι κ οεκτυπωτης της παραγγελιας στο μπαρ?
υποψιν αυτα τα μηχανακια συνδεονται με rooter με τον υπολογιστη και τον εκτυπωτη...
και κατι αλλο...μηπως καποιος developers θα ηθελε να βοηθησει?
το προγραμμα στον υπολογιστη επιχειρησης λεγετε Αμβροσια-Αλεξανδρος...
Δεν ξερω κατα ποσο εγινα σαφης...μια απορια-ιδέα ήταν...
ΥΓ. και που αυτη η ιδεα μου να πιασει εμπορικοτητα και να πουλανε στις καφετεριες ολες iphone αντι για motorola που εχουμε εμεισ πχ ....
α και το αλλο αυτα τα μοτορολα τα δικα μας περνουν και καρτα σιμ και τρεχουν windows mobile...
αυτα......


Τεχνικά είναι εφικτό να γίνει γιατί το πρόγραμμα στο PDA σου τρέχει μέσω Web services,
για να συνδέεται με την βάση του Αμβροσία-Αλέξανδρος (SQL Server της Microsoft).

Δώστε μου λεφτά και μπορώ να το φτιάξω..

Αν δώσεις όμως στους σερβιτόρους ένα iPhone, πίστεψέ με, θα γίνουν όλα τα καφέ self service..

#10   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/09/2009 - 18:50

Είναι ήδη υπό κατασκευή μια web-based εφαρμογή μου για αυτή τη δουλειά (ασύρματη παραγγελιοληψία).

Εφόσον θα είναι web-based, σημαίνει ότι θα τρέχει από οποιοδήποτε κινητό-pda-Η/Υ με web browser.
Θα μπορείς λοιπόν να κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα στο κινητό, απλώς ανοίγοντας το url του web server της καφετέριας από τον safari.

Θα ενημερώσω το forum αναλυτικότερα σε λίγο καιρό που θα είναι έτοιμη η εφαρμογή.

#11   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2009 - 02:37

Είναι ήδη υπό κατασκευή μια web-based εφαρμογή μου για αυτή τη δουλειά (ασύρματη παραγγελιοληψία).

Εφόσον θα είναι web-based, σημαίνει ότι θα τρέχει από οποιοδήποτε κινητό-pda-Η/Υ με web browser.
Θα μπορείς λοιπόν να κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα στο κινητό, απλώς ανοίγοντας το url του web server της καφετέριας από τον safari.

Θα ενημερώσω το forum αναλυτικότερα σε λίγο καιρό που θα είναι έτοιμη η εφαρμογή.

αδερφε...μετρας...

#12   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 18/10/2009 - 16:16

Δεν τους συμφέρει το web-app

+ ότι φαίνεται ο κώδικας τους έστω του browser κομμάτι, κάτι που δεν θέλουνε..

#13   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2009 - 18:13

Είναι ήδη υπό κατασκευή μια web-based εφαρμογή μου για αυτή τη δουλειά (ασύρματη παραγγελιοληψία).

Εφόσον θα είναι web-based, σημαίνει ότι θα τρέχει από οποιοδήποτε κινητό-pda-Η/Υ με web browser.
Θα μπορείς λοιπόν να κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα στο κινητό, απλώς ανοίγοντας το url του web server της καφετέριας από τον safari.

Θα ενημερώσω το forum αναλυτικότερα σε λίγο καιρό που θα είναι έτοιμη η εφαρμογή.


Δουλεύεις ακόμα σε αυτό ή το έχεις παρατήσει; ???




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες