Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ερωτηση paid contract


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   stefanosn

stefanosn

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Twitter:@techwithcoffee
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/08/2009 - 12:11

Για σας.

Εχθές μετα απο μια βδομάδα η Apple μου έστειλε το activation code για να ολοκληρωθει η εγγραφη.
Ολα καλα. Μπήκα στο itunes connect και διαβασα τους όρους για το paid contract ετσι ωστε να ξεκινήσω την εγγραφη σε αυτό.
Απο ότι καταλαβα και διορθωστε με εαν κανω λάθος, η Apple είναι υπευθυνη να μοιράζει τους φόρους σε κάποιες χώρες. Για τις υπόλοιπες χώρες γράφει οτι ειμαι εγώ υπέυθυνος να πληρώσω τους φόρους σε καθε χώρα που πουλάω κάποιο λογισμικο. Ρωτάω κάποιον απο εσάς που είναι ήδη στο πρόγραμμα. Μας δίνει επιλογη η Apple να διαλέξουμε σε ποια χώρα θα πουλάμε το λογισμικο έτσι ωστε να μην μπλεξουμε με φόρους χωρών που δεν καλύπτει η ήδια?

Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/08/2009 - 12:39

Απ'όσο ξέρω ναι μπορείς να επιλέξεις το προϊόν σου να διατίθεται σε συγκεκριμένα iTunes Store, πχ μόνο Αμερική

Follow me on twitter


#3   stefanosn

stefanosn

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Twitter:@techwithcoffee
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/08/2009 - 12:59

Ευχαριστώ sepsis. Απο ότι έψαξα στο site της apple έτσι είναι.
Ρωτάω επειδη δεν έχω την δυνατότητα να πληρώνω μόνος μου φόρους σε άλλες χώρες.
Κατι ακομα, αυτο το εισόδημα απο την apple πρέπει να το δηλώνω στην φορολογικη δήλωση μου?

#4   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 23:47

Ευχαριστώ sepsis. Απο ότι έψαξα στο site της apple έτσι είναι.
Ρωτάω επειδη δεν έχω την δυνατότητα να πληρώνω μόνος μου φόρους σε άλλες χώρες.
Κατι ακομα, αυτο το εισόδημα απο την apple πρέπει να το δηλώνω στην φορολογικη δήλωση μου?



Δηλαδή ο εφοριακός πως θα τσεκάρει πόσα αντίγραφα εφαρμογών πλήρωσες; Μην πιστεύεις πως θα δημιουργήσεις σκάνδαλο «Τα μαύρα ταμεία της Apple»!!!

#5   stefanosn

stefanosn

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Twitter:@techwithcoffee
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/08/2009 - 01:04

Δηλαδή ο εφοριακός πως θα τσεκάρει πόσα αντίγραφα εφαρμογών πλήρωσες; Μην πιστεύεις πως θα δημιουργήσεις σκάνδαλο «Τα μαύρα ταμεία της Apple»!!!



Τελος πάντων δεν βγαζω ακρη με τα φορολογικα. Μια τελευταια ερώτηση καποιος developer παρακαλω ας απαντησει. Πρέπει εμεις οι Ελληνες developers να δημιουργήσουμε EIN (Employer Identification Number) στην IRS για να συμπληρώσουμε την φορμα της apple στο apple connect οσο αφορα το tax info?

#6   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2009 - 10:31

Καλύτερα να βρεις κάποιον έμπειρο λογιστή για αυτό. Απ' ότι ξέρω πρέπει να πληρώνεις φόρους μόνο στην Ελλάδα όχι σε άλλες χώρες.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες