Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ξεκινώντας μια καινούργια εταιρία για το Appstore


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2009 - 08:39

Παιδιά, ένα πόστ μιας και ξέρω ότι υπάρχουν πολλά μέλη που είναι πλέον iPhone Developers ώς άτομα ή έχοντας στήσει μια εταιρία της οποίας το όνομα εμφανίζεται στην περιγραφή της εφαρμογής (αντί για το όνομα του Developer).

Η ερώτησή μου κατ-αρχήν έχει να κάνει με το ως τι πρέπει να κάνω register? Θα είμαι ένας developer, μόνος μου. Κάνω ως άτομο, ή ως εταιρία?

Και αν είναι να κάνω ως εταιρία πρέπει πρώτα να στήσω την εταιρία. Την στήσατε εδώ, στην Ελλάδα? ή κάπου αλλού?

Φόρους από τα κέρδη (τα ποιά? :lol: ) που αποδίδουμε? Και με ποιόν τρόπο?

Ότι μπορείτε να μοιραστείτε καλό είναι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελευταία επεξεργασία από: fuzzy, 22/09/2009 - 08:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2009 - 21:59

Παιδιά, ένα πόστ μιας και ξέρω ότι υπάρχουν πολλά μέλη που είναι πλέον iPhone Developers ώς άτομα ή έχοντας στήσει μια εταιρία της οποίας το όνομα εμφανίζεται στην περιγραφή της εφαρμογής (αντί για το όνομα του Developer).

Η ερώτησή μου κατ-αρχήν έχει να κάνει με το ως τι πρέπει να κάνω register? Θα είμαι ένας developer, μόνος μου. Κάνω ως άτομο, ή ως εταιρία?

Και αν είναι να κάνω ως εταιρία πρέπει πρώτα να στήσω την εταιρία. Την στήσατε εδώ, στην Ελλάδα? ή κάπου αλλού?

Φόρους από τα κέρδη (τα ποιά? :lol: ) που αποδίδουμε? Και με ποιόν τρόπο?

Ότι μπορείτε να μοιραστείτε καλό είναι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν είναι να είσαι μόνος σου σαν Individual, διαφορετικά σαν company. Η διαφορά είναι στο όνομα (στη πρώτη περίπτωση μπορείς να βάλεις σαν όνομα δημιουργού μόνο το πραγματικό σου όνομα), στο ότι μπορείς να δηλώσεις και team members και δικαιώματα και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι. Το iphone development for dummies περιγράφει αναλυτικά τις διαφορές. Αν ξεπεράσεις κάποιο όριο από έσοδα τότε αξίζει η δημιουργία εταιρίας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Γενικά να ξέρεις ότι η δημιουργία εταιρίας στο εξωτερικό συνιστά ένα διαχειριστικό κόστος παραπάνω. Η προσωπική μου άποψη είναι ξεκινάς σαν Individual, αν δεις ότι έχεις πάνω από χ έσοδα τότε φτιάχνεις ατομική επιχείρηση (προσοχή, ακόμα και ατομική επιχείρηση να φτιάξεις δεν χρειάζεται να κάνεις company account). Για τη σύσταση επιχείρησης θα πρέπει να μιλήσεις με λογιστή.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες