Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Κυκλοφόρησε: iOS 5.0.1 Untethered Jailbreak


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#466   eftihis

eftihis

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:32

Έκανα λοιπόν κι εγώ jailbreak το φτωχούλι το 3GS μου, κυρίως για να περάσω το ρημάδι το SBSeetings....


εγω μολις το περασα το SBSettings μου εκανε ασπρα τα εικονιδια του ινσταλους και του αππστορε.σε εσενα το εκανε?μολις το εβγαλα φτιαξανε παλι.σε ιφ 4 αυτα

Τελευταία επεξεργασία από: eftihis, 27/12/2011 - 21:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#467   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:34

Έκανα λοιπόν κι εγώ jailbreak το φτωχούλι το 3GS μου, κυρίως για να περάσω το ρημάδι το SBSeetings. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε άψογα, έβαλα και τα 2-3 πραγματάκια που ήθελα απο το Cydia, και έτοιμη η συσκευή... Προς μεγάλη μου όμως απογοήτευση, η απόκριση της συσκευής μειώθωκε κατακόρυφα. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά δεν έχει καμία πλέον σχέση με πριν. Το 3GS την καθαρή 5.01 την σήκωνε ομολογουμένως με άνεση, ούτε κολλήματα είχε ούτε δυσκολίες (εντάξει, όσο νά'ναι υπήρχε μια διαφορά στην ταχύτητα, αλλά ήταν τόσο μικρή ώστε δε γινόταν αισθητή, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές). Με το jailbreak, η κατάσταση άλλαξε άρδην: η δυσκολία του μηχανήματος να σηκώσει το λειτουργικό με το JB είναι ολοφάνερα αισθητή. Και δε μιλάω απλά για την καθυστέρηση στο φόρτωμα εφαρμογών, αυτό είναι το λιγότερο: ακόμα και στο scrolling απο οθόνη σε οθόνη καταλαβαίνω οτι το μηχανάκι ζορίζεται, "κόβει" κίνηση συνέχεια. Και αν υπάρχει κάτι που πραγματικά γουστάρω στο iPhone είναι το άνετο scrolling... Και να πεις οτι μετά το JB το φόρτωσα; Τα μόνα πράγματα που έβαλα ήταν το SBSettings, το Five Icon Dock , το Lockscreen Hide και το Winterboard, απλά για να εγκαταστήσω το Typophone Weather. Στο τέλος τα ξήλωσα κι αυτά, αλλά και πάλι τζίφος, το μηχανάκι να πηγαίνει σαν πενηντάρι παπί στην ανηφόρα... Οπότε λοιπόν κατέληξα πως δεν αξίζει να χάσω το άνετο scrolling και την άνεση του αεράτου λειτουργικού απλά και μόνο για να λέω πως έχω κάνει Jailbreak στο iPhone μου. Τουτέστοιν, σύνδεση στο PC, Restore και νά'ναι καλά το backup. Επιστροφή στην άνεση, και δεν τρέχει μια... Οι μέρες του Jailbreak μάλλον έχουν περάσει οριστικά για μένα, τουλάχιστον για όσο καιρό θα έχω ακόμα το 3GS (δηλαδή για αρκετούς μήνες ακόμα, μιας και δεν πρόκειται να αντικατασταθεί μέχρι το επόμενο iPhone που μάλλον βγαίνει φθινόπωρο του 2012)...



Αν βγάλεις το Winterboard θα δεις οτι θα ειναι μια χαρα. Ειναι αρκετά βαρύ στην 5 για το 3gs. Του άντρα μου με πολύ λίγα tweaks και χωρίς winterboard δουλεύει μια χαρά.
Whatsapp doc?

#468   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:37

eftixis --> όταν έβαλα το sbsettings είδα και γω τα άσπρα εικονίδια που λες... έκανα respring και εξαφανίστηκαν....
Georgio --> και σε μένα το ίδιο με το ifile..... (αγορασμένο φυσικά) λογικά περιμένουμε update......

#469   axinosgr

axinosgr

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:axinosgr

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:38

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά σε όλους και Καλή Χρονιά σας εύχομαι....

Μόλις γύρισα από δουλειά και είδα τα ευχάριστα....

Έχω κάποιες απορίες όμως και εάν είναι εύκολο να λυθούν σας ευχαριστώ...

Καταρχήν είμαι με iPhone 4 στην 4.0.1 j.b.

1. Με κατεβασμένο το τελευταίο appsync και iTunes περνάω τις jb εφαρμογές
με transfer purchased και μετά backup to τηλέφωνο ή το ανάποδο;;

2. Μετά κατεβάζω την ipsw 5.0.1 και κάνω restore και σετ-απ ως νέα συσκευή.

3. Πρώτα j.b.-άρω το κινητό

και

4. Περνάω το backup και τις j.b. εφαρμογές

Εάν έχω ξεχάσει κάτι πείτε το μου...

Εάν έχω λάθος σε κάποιο βήμα σας παρακαλώ ας με διορθώσετε

Ευχαριστώ πολύ και πάλι χρόνια πολλά....


Τα βήματα που περιγράφω είναι σωστά;;;;

#470   disil

disil

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:44

Μπορω να κανω restore με ctrl+shift για να μην περιμενω?

#471   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:51

To ipsw το έχεις?

DFU πρώτα.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#472   Georgio

Georgio

    iPH Contributor

  • 1106 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgioDan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:iGIORGIS

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:51

Μπορω να κανω restore με ctrl+shift για να μην περιμενω?


τι να μην περιμενεις?

με shift και restore εννοεις?

#473   disil

disil

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:53

To ipsw το έχεις?

DFU πρώτα.

ναι το εχω

#474   Andreas_P

Andreas_P

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:Addreas

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:54

Εγώ να σας πω την αλήθεια μου σε Iphone 4 5.0.1 και jailbreak με redsnow b1 ενώ όλα δουλευαν ρολόι με έπιασε η σραβωμάρα μου untethered jailbreak.
Στην αρχή διάβασα και κατέβασα το corona απο cydia, όντως άνοιξε μετά από reboot αλλά το σήμα searcing.... Κάνω απεγκατάσταση τίποτα παλι τα ίδια!!
Πάω σε restore kai set up as new όλα οκ, κάνω utethered περνάω το cydia ξεκινάω να περνάω sbs settings κια winterboard πάλι τα ίδια!!! sercing.....
Τελικα πάω πάλι σε tethered και redsnow με b8!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Andreas_P, 27/12/2011 - 21:54


#475   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 742 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:55

Έκανα JB αλλα το cydia δεν φορτώνει τα sources :( big boss modmyi και το άλλο ... :( έχει κάποιος άλλος αυτο το πρόβλημα
.;;

#476   sweetv

sweetv

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:55

Γεια σας.
Να κανω και εγω μια ερωτηση.Εγω που εχω iPhone 4 απο το εξωτερικο και ειναι κλειδωμενο.Μπορω να το κανω
Jailbreak η θα ξανακλειδωση και θα το χρισιμοποιω μονο ως MP3 Player;
Λιγη βοηθεια please :)

#477   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 27/12/2011 - 21:59

Φιλικά τελείως, ξεκόλλα με την μπαταρία και απόλαυσε το κινητό με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Κατέβασε ό,τι από θες απ' το Cydia και γενικά στήσε το τηλέφωνο όπως το θες και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αυτονομίας.
Αν έπεφτε 10% σε 5 λεπτά θα σου έλεγα κάτι τρέχει.
Αν σταματήσεις να το σκέφτεσαι θα δεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.


Εννοειται φιλικα και εγω, δε ειμαι ψειρας απλα το παρατηρησα. Και φυσικα χαιρομαι το κινητακι μου! :)

----------------

Είμαι σε 4.3.3 jb (Iphone 4, 32gb) και σκέφτομαι να πάω σε 5.0.1 untethere.

Ποια βήματα να ακολουθήσω για να μην έχουμε error κτλ?

είμαι σχετικός, απλά δεν θέλω να μπλέξω σε error.

η 5.0.1 έχει bugs ή να κάτσω εκεί μου είμαι?

έχω σκεφτεί τα εξής βήματα:
1. Κατεβάζω το latest itunes version
2. βάζω καθαρό host file ή σβήνω τα gs.apple στο host file, σβήνω το host file του tiny umbrella, και κάνω επανεκίνηση
3. Βαζω το iphone σε dfu mode και ανοίγω το itunes
4. Το αναγνωρίζει και πατάω shift restore για να βρω την 5.0.1 ios (που λεχω κατεβάσει ήδη)
5. Κάνει update ( ελπίζω χωρίς error), και set up as new
6. Τέλος
7. ξεκινάω JB


Αυτα ειναι ακριβως τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος και εκανα στο τελος και εγω. Σβησε τον server της Apple απο το hosts file στο C/windows/system32/drivers/etc πριν κανεις οτιδηποτε. Αν δεν το κανεις θα σου βγαλει στην αναβαθμιση error 3194. Αν το σβησεις οσες φορες και να κανεις update το firmware δε θα σου βγαλει κανενα προβλημα.

Οταν με το καλο κανει boot το κινητο θα σου πει να διαλεξεις Διαμορφωση Ως καινουριο iPhone, συγχρονισμο μεσω iCloud (απαπα!) και με το iTunes αν θυμαμαι καλα. Επελεξε το πρωτο. Αν στην αναβαθμιση του 5.0.1 το κινητο εχει ακομα τις εφαρμογες, κανε ακομα μια φορα Update thn ιδια 5.0.1.

Στο redsnow βαλτο στο DFU mode πριν το next. θα ακουσεις δυο ηχους απο το κινητο. Μολις το βαλεις σωστα το Redsnow θα πατησει μονο του το next και θα συνεχισει...

Στο τελος αν σου κανει συνεχομενα boot με το μηλαρακι καντι ξανα update to firmware.

#478   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/12/2011 - 22:01

Εγώ να σας πω την αλήθεια μου σε Iphone 4 5.0.1 και jailbreak με redsnow b1 ενώ όλα δουλευαν ρολόι με έπιασε η σραβωμάρα μου untethered jailbreak.
Στην αρχή διάβασα και κατέβασα το corona απο cydia, όντως άνοιξε μετά από reboot αλλά το σήμα searcing.... Κάνω απεγκατάσταση τίποτα παλι τα ίδια!!
Πάω σε restore kai set up as new όλα οκ, κάνω utethered περνάω το cydia ξεκινάω να περνάω sbs settings κια winterboard πάλι τα ίδια!!! sercing.....
Τελικα πάω πάλι σε tethered και redsnow με b8!!!



Βγάλε το winterboard και δες αν δουλεύει. Καποιοι κανανε ρεπορτ πτι εφταιγε το winterboard, καποιος οτι εφταιγε το iphonedelivery.
Whatsapp doc?

#479   kle

kle

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Twitter:@akiskle
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/12/2011 - 22:03

ειμουν semi-tethered 5.0.1 και εκανα κατι πολυ απλο το οποιο ομως βοβαμαι να τσεκαρω αν δουλευει...
μπηκα cydia αφαιρεσα το semi περασα τις ανανεωσεις και εγκατεστησα το corona untethered 5.0.1
μεχρι στιγμης δουλευουν ολα κανονικοτατα αλλα δεν εχω κανει reboot

#480   automatos

automatos

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:automatos

Δημοσίευση 27/12/2011 - 22:08

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα μια ερωτηση εχω , σε κλειδωμενο 3gs με ββ απο ipad (6.15) πρεπει να κανω custom ipsw και μετα jb k unlock ?? ή απλα περναω την 5.0.1 και jailbreak με unlock ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 20 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (1)