Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 12 ψήφοι

[Oδηγός Win / Mac ] Πως να κάνετε untethered jailbreak στην iOS 5.01 με Redsn0w 0.9.10b1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1953 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1306   Caveman

Caveman

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:36

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

Θέλω μια βοήθεια γιατί λίγο που έψαξα στο τόπικ δεν βρήκα μέλος που να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου iphone.

Έχω το iphone 3gs αγορασμένο από Αμερική. 4.3.3 έκδοση και είναι unlocked με ultrasn0w 1.2.5. Το firmware μόντεμ είναι 05.12.01.

Είναι εύκολο να μεταβώ στην 5.0.1? Ποια είναι τα κυριότερα οφέλη κατά τη γνώμη πολλών? Λίγο που διάβασα είδα παράπονα για την κατανάλωση μπαταρίας αλλά και αρκετά κολλήματα της συσκευής. Μήπως για 3gs είναι too much η αναβάθμιση? Επίσης διάβασα από ένα μέλος ότι με την αλλαγή baseband έχασε ακρίβεια από το gps του.

Όπως καταλάβατε είμαι αρχάριος σε αυτό το θέμα και θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας. Όταν το αγόρασα από Αμερική ήταν ήδη jailbroken και unlocked οπότε ήταν όλα έτοιμα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1307   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:39

Aν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, καλύτερα να μείνεις εκεί που είσαι. Λόγω της κλειδωμένης συσκευής. Και απ'οτι λες δεν είσαι και εξοικειωμένος.

Διαφορετικά πρέπει να το κανεις με Custom.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 10/01/2012 - 13:41

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1308   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:40

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

Θέλω μια βοήθεια γιατί λίγο που έψαξα στο τόπικ δεν βρήκα μέλος που να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου iphone.

Έχω το iphone 3gs αγορασμένο από Αμερική. 4.3.3 έκδοση και είναι unlocked με ultrasn0w 1.2.5. Το firmware μόντεμ είναι 05.12.01.

Είναι εύκολο να μεταβώ στην 5.0.1? Ποια είναι τα κυριότερα οφέλη κατά τη γνώμη πολλών? Λίγο που διάβασα είδα παράπονα για την κατανάλωση μπαταρίας αλλά και αρκετά κολλήματα της συσκευής. Μήπως για 3gs είναι too much η αναβάθμιση? Επίσης διάβασα από ένα μέλος ότι με την αλλαγή baseband έχασε ακρίβεια από το gps του.

Όπως καταλάβατε είμαι αρχάριος σε αυτό το θέμα και θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας. Όταν το αγόρασα από Αμερική ήταν ήδη jailbroken και unlocked οπότε ήταν όλα έτοιμα...



Καλησπερα. Δυσκολο δεν ειναι να γινει,σχετικά απλη διαδικασία με φτιάξιμο custom ipsw ωστε να μην αναβαθμιστεί η baseband ειναι. Λιγη προσοχή βεβαια θέλει. Τα οφέλη ειναι αρκετά, η ιος 5 εχει πολύ ωραία features, και τρεχει μια χαρα στο 3gs.

Καλό ειναι να αποφευχθεί το winterboard και too many tweaks αν δεν τα χρειαζεσαι, για να μην βαρύνει πολύ και αρχίσει και σερνεται. Αλλιως ειναι μια χαρά.

Το μονο λιγη προσοχή θέλει και να διαβασεις τους οδηγούς. Τιποτα αλλο.


Ο λογος που καποιοι χανουν το GPS ειναι γιατι εντελώς απροσεχτα κανουν αναβαθμιση χωρις να διατηρηθεί η baseband με αποτελεσμα να αναβαθμιζουν σε baseband που δεν ξεκλειδωνει και μετα να πρεπει να περασουν την baseband του ipad ωστε να λειτουργησει και παλι το τηλεφωνο. Χανοντας ομως το gps

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 10/01/2012 - 13:42

Whatsapp doc?

#1309   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 13:43

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

Θέλω μια βοήθεια γιατί λίγο που έψαξα στο τόπικ δεν βρήκα μέλος που να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου iphone.

Έχω το iphone 3gs αγορασμένο από Αμερική. 4.3.3 έκδοση και είναι unlocked με ultrasn0w 1.2.5. Το firmware μόντεμ είναι 05.12.01.

Είναι εύκολο να μεταβώ στην 5.0.1? Ποια είναι τα κυριότερα οφέλη κατά τη γνώμη πολλών? Λίγο που διάβασα είδα παράπονα για την κατανάλωση μπαταρίας αλλά και αρκετά κολλήματα της συσκευής. Μήπως για 3gs είναι too much η αναβάθμιση? Επίσης διάβασα από ένα μέλος ότι με την αλλαγή baseband έχασε ακρίβεια από το gps του.

Όπως καταλάβατε είμαι αρχάριος σε αυτό το θέμα και θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας. Όταν το αγόρασα από Αμερική ήταν ήδη jailbroken και unlocked οπότε ήταν όλα έτοιμα...



Αν και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας να ξέρεις πως το iOS 5 κάνει καλύτερη διαχείριση της ενέργειας! Μπορείς να δεις όλα τα νέα χαρακτηριστικά του iOS 5 από το ανάλογο τοπικ που υπάρχει στο φορουμ!
Για να μεταβείς στο iOS 5.0.1 πρέπει να κατεβάσεις το redsn0w 0.9.10b3 και να φτιάξεις μία custom ipsw! Έτσι θα διατηρήσεις την baseband και μετά αφού κάνεις Jailbreak θα κατεβάσεις πάλι το ultrasn0w όπου θα σου ξεκλειδώσει το iPhone!

Για το GPS που λες αναφέρεται μόνο σε όσους περάσουν την baseband του iPad!

#1310   Anor8oasiatis

Anor8oasiatis

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 22:41

παιδιά κάτι που ελπίζω να σας βοηθήσει. το προγραμματάκι ibye απο το cydia μπορεί να σας κάνει backup στο dropbox όλα τα packages σας φτάνει να έχεται εσείς φυλάξει τα repo σας. μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε πριν κάνετε upgrade.

#1311   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/01/2012 - 22:48

παιδιά κάτι που ελπίζω να σας βοηθήσει. το προγραμματάκι ibye απο το cydia μπορεί να σας κάνει backup στο dropbox όλα τα packages σας φτάνει να έχεται εσείς φυλάξει τα repo σας. μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε πριν κάνετε upgrade.


Σαν το PKGBackup και το XBackup δηλαδή ε;
Whatsapp doc?

#1312   Anor8oasiatis

Anor8oasiatis

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2012 - 23:19

ναι με τη διαφορά πως αυτό δεν χρειάζεται αγορά

#1313   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/01/2012 - 00:19

ναι με τη διαφορά πως αυτό δεν χρειάζεται αγορά


$1.99.. Mάλλον μιλάς για Cracked..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1314   Anor8oasiatis

Anor8oasiatis

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 01:00

οοχχ..δικό μου λάθος φίλε..

#1315   dimigoul

dimigoul

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 01:11

Παρατήρησα πως μετά απο jb σε 5.01 και αφού έβαλα και instalous, μόλις κατέβασω και κάνω install ενα προγραμμα απο instalous εμφανίζονται στην οθόνη 4-5 λευκά εικονιδια τα οποία φεύγουν μόνο αν κάνω respring. Σας έτυχε εσάς? και πώς το αντιμετωπιζω?

#1316   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/01/2012 - 01:21

Εδώ
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1317   zv1974

zv1974

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2012 - 14:21

καλησπέρα σε όλους.

Μόλις τελειωσα με το upgrade σε 5.0.1 και JB, και τωρα κανει sync για να περασει τα apps.

Αυτό΄ που βλέπω είναι ότι όλα τα apps είναι εκτος φακέλων.
Είναι κάτι το οποίο θα αλλάξει μόλις τελειώσει το sync;
ή θα πρεπει να τα βαλω με το χερι;

#1318   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/01/2012 - 14:28

Θα πρέπει να τους ξαναφτιάξεις εσύ.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1319   dpetka2001

dpetka2001

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2012 - 16:23

παιδια δοκιμαζω να κανω restore σε custom firmware που κατεβασα απο τη σελιδα του φορουμ για iphone 4 και συγκεκριμενα
την 5.0.1 και μου βγαζει error 21...τα hosts μου ειναι καθαρα και οταν βαζω gs.apple.com στον firefox με βγαζει στη σελιδα
της apple "not found"...εχω απενεργοποιησει και antivirus(η επομενη κινηση που μενει ειναι να το κανω τελειως απεγκατασταση
μηπως και...) αλλα οταν παταω shift+restore και ξεκιναει να επεξαργαζεται το firmware μου πεταει error 1600...το εχω κανει καμια
5 φορες μεχρι τωρα...εχω δοκιμασει σε αλλη usb θυρα αλλα παλι τα ιδια...τι αλλο πρεπει να κανω??

#1320   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/01/2012 - 16:25

Πρέπει να το βάλεις σε Pwned DFU.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες