Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone συσκευή για Development


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 11:25

Ερώτηση προς τους developers του φόρουμ:

για να τεστάρω την εφαρμογή μου σε συσκευή και όχι στο simulation που προσφέρει το XCODE, μπορώ να χρησιμοποιήσω το iphone που χρησιμοποιώ σαν το βασικό μου τηλέφωνο ή υπάρχει κίνδυνος να το κρασάρω για τα καλά και να χρειαστεί format κλπ?

Δηλαδή είναι σκόπιμο να αγοράσω και μια ακόμα συσκευή που θα χρησιμοποιώ ως development συσκευή για να τεστάρω τις εφαρμογές? Και αν είναι έτσι, είναι απαραίτητο να πάρω iphone, ή μπορώ να πάρω ένα ipod touch που είναι και φθηνότερο, και να κάνω το testing μου μια χαρά?

Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2009 - 11:41

Χωρις να ειμαι developer φτηνη λυση στο ερωτημα σου ειναι να παρεις ενα 2g με 150euros και να κανεις εκι της δοκιμες σου :)

ezgif_com_crop_2.gif


#3   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 11:51

και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι, ή το ipod touch 8gb 3rd generation από Αμερική (θα πάει γνωστός σύντομα) με 135 ευρώ!

ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!

είναι και ωραίο το άτιμο! :lol:

#4   JohnL

JohnL

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2009 - 12:10

Το testing των δικών σου εφαρμογών μπορείς να το κάνεις άνετα στο κυρίως iPhone σου, χωρίς κανένα κίνδυνο.

Αν όμως θες να δοκιμάζεις και τα beta iPhone OS καλύτερα να έχεις μια δεύτερη συσκευή για αυτό το σκοπό αφού είναι σχετικά ασταθή.

Σε iPod σαφώς και παίζουν όλα το ίδιο, με μόνο περιορισμό την μη ύπαρξη τηλεφώνου, και συνεπώς σύνδεσης GPRS/3G!

#5   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 13:15

άρα δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ύπαρξη άλλης συσκευής αν δεν δοκιμάζω ΒΕΤΑ λειτουργικά σωστά? Κάπου έλεγε ότι πρέπει να δηλώσω την συσκευή στο itunes ώς development συσκευή ή κάτι τέτοιο, και νόμισα ότι αν το κάνεις αυτό πρέπει να είναι αποκλειστικά για αυτό, και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κανονικά σαν τηλέφωνο. Μάλλον έκανα λάθος...

#6   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 14:33

Το testing των δικών σου εφαρμογών μπορείς να το κάνεις άνετα στο κυρίως iPhone σου, χωρίς κανένα κίνδυνο.

Αν όμως θες να δοκιμάζεις και τα beta iPhone OS καλύτερα να έχεις μια δεύτερη συσκευή για αυτό το σκοπό αφού είναι σχετικά ασταθή.

Σε iPod σαφώς και παίζουν όλα το ίδιο, με μόνο περιορισμό την μη ύπαρξη τηλεφώνου, και συνεπώς σύνδεσης GPRS/3G!

Λάθος. To iPod touch σαν συσκευή είναι πιο γρήγορο από το iPhone 3G και για αυτό το λόγο αν και πιο φθηνό δεν είναι το πιο αξιόπιστο για δοκιμές.
References:
http://toucharcade.c...er-than-iphone/
http://news.cnet.com...0106891-37.html

#7   attheodo

attheodo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 15:42

Αγαπητέ fuzzy,

μπορείς να χρησιμοποιήσεις για testing οποιαδήποτε συσκευή δουλεύει με το iPhone OS αρκεί να μην είναι jailbroken. Φυσικά προτιμότερο είναι να έχεις στη διάθεση σου ένα iPhone 3GS το οποίο είναι το πληρέστερο από άποψεως hardware (video, GPS, camera, phone etc).

Σε γενικές γραμμές το simulator είναι αρκετα αντιπροσωπευτικό του τι γίνεται στην πραγματικότητα αν εξαιρέσεις οτι δεν παρουσιάζει τα cpu/memory constrains που έχει η πραγματική συσκευή.

Τέλος, για να μπορέσεις να περάσεις XCode project και να testareis live σε κάποια συσκευή, πρέπει να είσαι enrolled στο iPhone Developer Program ώστε να έχεις την δυνατότητα να κάνεις codesign την εφαρμογή για να μπορέσει αυτή να τρέξει "νόμιμα".

Με εκτίμηση,
ATWORKS

#8   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 15:48

Καλησπέρα,

είμαι enrolled στο iPhone Developer Program ;)

"οποιαδήποτε συσκευή δουλεύει με το iPhone OS αρκεί να μην είναι jailbroken"

Οκ οπότε αυτό εξαιρεί το τηλέφωνο που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση! :lol:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

#9   geeksada

geeksada

    Member

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2009 - 16:21

Μπορεις να testαρεις σε παραπανω απο μια συσκευες?

#10   JohnL

JohnL

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2009 - 16:33

Λάθος. To iPod touch σαν συσκευή είναι πιο γρήγορο από το iPhone 3G και για αυτό το λόγο αν και πιο φθηνό δεν είναι το πιο αξιόπιστο για δοκιμές.
References:
http://toucharcade.c...er-than-iphone/
http://news.cnet.com...0106891-37.html


Alexandrozz, με αυτή τη λογική και το iPhone 3GS που τρέχει στα 600MHz με διπλάσια μνήμη δεν είναι κατάλληλο για δοκιμές?

@attheodo: Το έχεις δοκιμάσει σε jailbroken και δεν παίζει? Ή απλά το λες σαν συμβουλή?

@geeksada: Ναι μπορείς να τεστάρεις σε μέχρι 100 διαφορετικές συσκευές!

#11   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2009 - 20:14

Alexandrozz, με αυτή τη λογική και το iPhone 3GS που τρέχει στα 600MHz με διπλάσια μνήμη δεν είναι κατάλληλο για δοκιμές?

Αν σκεφτείς ότι η εφαρμογή σου μπορεί να έχει memory leaks (γενικά shit happens στο προγραμματισμό) τότε το test σε 3GS μπορεί να σου δώσει αποτελέσματα τα οποία μπορεί να αγνοήσεις, όμως πχ αντίστοιχη εφαρμογή σε 3G να κολλάει στα πρώτα 5 λεπτά που τη χρησιμοποιείς. Ανάλογα και σε θέματα ταχύτητας. Μπορεί να τεστάρεις μια εφαρμογή στο 3GS ή στο ipod και όλα να πηγαίνουν ρολόι, όμως στα comments στο appstore για την εφαρμογή σου να βλέπεις 'works extremely slow at my iphone 3g'. Γενικά εγώ είμαι της άποψης ότι οι εφαρμογές και ιδιαίτερα τα games πρέπει να δοκιμάζονται στο πιο αργό hardware για να έχει κάποιος πραγματική εικόνα του τι γίνεται.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες