Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 13 ψήφοι

Νέος με Mac!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4732 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:38

γεια σας παιδιά,

μόλις πήρα το Macbook Pro και άνοιξα το post για να ενημερωθώ για όλα τα 'προβλήματα' που θα έχω κατά καιρούς...

ξεκινάω, μόλις το Macbook και θέλω να ρωτήσω αν θέλει φόρτιση η μπαταριά στην αρχή ή μπορώ να το ανοίξω και να το φορτίζω ταυτόχρονα???

Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 14:42

καταρχην καλοριζικο... και συγχαρητηρια για την επιλογη σου... θα το χρησιμοποιησεις μεχρι να φτασει στο 5% και μετα θα το βαλεις για πληρη φορτιση.. εννοειται πως μπορεις να το χρησιμοποιεις κατα τη διαρκεια της φορτισης.. :)

#3   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:10

σ ευχαριστώ πολύ!

μόλις το άνοιξα!!!

καλά ε.... προσκυνάω ΜAC!!!!!

#4   Kartisem

Kartisem

    iPH Addict

  • 678 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:Kartisem

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:14

ειναι αυτη η "ανατριχιλα" που νιωθεις με το που το πιασεις στα χερια σου! λες και πιανεις το πιο ευθραυστο πραγμα στο κοσμο!!!!! και θες να τα κανεις ολα σωστα!!!!!!!!

καλοριζικο και καλα λιωσιματα!!!

#5   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:15

γεια σας παιδιά,

μόλις πήρα το Macbook Pro και άνοιξα το post για να ενημερωθώ για όλα τα 'προβλήματα' που θα έχω κατά καιρούς...

ξεκινάω, μόλις το Macbook και θέλω να ρωτήσω αν θέλει φόρτιση η μπαταριά στην αρχή ή μπορώ να το ανοίξω και να το φορτίζω ταυτόχρονα???

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα και συγχαρητήρια. Όπως σε ενημέρωσαν για την μπαταρία, εγώ θα σου πώ οτι έχουν σύστημα πάνω που σταματάει την φόρτιση στο 97%-99% όταν τον έχεις συνδεδεμένο στην πρίζα όλη την ώρα ώστε να μην χαλάσει η μπαταρία. Είναι σύστημα της Apple.
Άμα θες να πάει 100% τον ξεφορτίζεις εώς 95 % και το ξανασυνδέεις και πάει 100%.
Προβλήματα δύσκολα θα δείς καθώς δεν θα έχεις ιούς και διάφορα "καλά" των Windows. Ότι θες άλλωστε εδώ είμαστε!!!

Καλή χρήση και καλο τάξιδο!

Τελευταία επεξεργασία από: Vgkantis, 13/01/2012 - 15:19


#6   Kartisem

Kartisem

    iPH Addict

  • 678 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:Kartisem

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:20

μιας κ ειμαστε εδω μαζεμενοι,να κανω μια ερωτηση Vgkantis? οταν το χω στο σπιτι,και κανω δουλεια,ενω το εχω στη φορτιση,πειραζει να μενει συνδεδεμενο στη φορτιση,παρολο που εφτασε στο 97% που αναφερεισ? ή πρεπει να το βγάζω οταν πιασει το 97% και να δουλευω unplugged? ρωταω μηπως καταπονει την μπαταρια να ειναι συνδεδεμενο συνεχως,μιας και στα συμβατικα windows laptop, ξεκουμπωνα την μπαταρια και συνεχιζα Plugged στο ρευμα....

#7   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:24

μιας κ ειμαστε εδω μαζεμενοι,να κανω μια ερωτηση Vgkantis? οταν το χω στο σπιτι,και κανω δουλεια,ενω το εχω στη φορτιση,πειραζει να μενει συνδεδεμενο στη φορτιση,παρολο που εφτασε στο 97% που αναφερεισ? ή πρεπει να το βγάζω οταν πιασει το 97% και να δουλευω unplugged? ρωταω μηπως καταπονει την μπαταρια να ειναι συνδεδεμενο συνεχως,μιας και στα συμβατικα windows laptop, ξεκουμπωνα την μπαταρια και συνεχιζα Plugged στο ρευμα....

Να το αφήνεις στο 97% ώστε να "κυλάνε" τα υγρά μέσα στην μπαταρία. Άμα το έχεις συνδεδεμένο στην πρίζα πρέπει να σταματάει και να μένει σε τέτοια ποσοστά. :)
Δεν χρειάζεται να το βγάζεις απο την πρίζα. Γι'αυτό έκαναν αυτό το σύστημα.

Τελευταία επεξεργασία από: Vgkantis, 13/01/2012 - 15:25


#8   Kartisem

Kartisem

    iPH Addict

  • 678 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:Kartisem

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:27

Να το αφήνεις στο 97% ώστε να "κυλάνε" τα υγρά μέσα στην μπαταρία. Άμα το έχεις συνδεδεμένο στην πρίζα πρέπει να σταματάει και να μένει σε τέτοια ποσοστά. :)
Δεν χρειάζεται να το βγάζεις απο την πρίζα. Γι'αυτό έκαναν αυτό το σύστημα.

το δοκιμασα ,ναι,και μένει εκει οντως,και με ειχε παραξενεψει που δεν εφτανε 100%! αρα δε τρεχει τιποτα να το αφηνω στη πριζα κ να συνεχιζω να δουλευω....δε το ηξερα για το συστημα που αναφερεις! thx!

#9   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:30

το δοκιμασα ,ναι,και μένει εκει οντως,και με ειχε παραξενεψει που δεν εφτανε 100%! αρα δε τρεχει τιποτα να το αφηνω στη πριζα κ να συνεχιζω να δουλευω....δε το ηξερα για το συστημα που αναφερεις! thx!

Ακριβώς.. Να'σαι καλά!!!

#10   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:33

Εμένα γιατί μου δείχνει κ 100% ορισμένες φορές ενώ το δουλεύω κ είναι στη πρίζα; :/

#11   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:35

παιδιά να ρωτήσω, το μενού δεν μπαίνει στα ελληνικά?

#12   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:36

Εμένα γιατί μου δείχνει κ 100% ορισμένες φορές ενώ το δουλεύω κ είναι στη πρίζα; :/

Κοίτα, όταν το φορτίζεις φτάνει μέχρι το 97-99%. Σε περίπτωση που το βγάλεις τον φορτιστή και τον ξαναβάλεις ενώ πέσει στο 95% ή όταν το φορτίζεις και είναι πριν το 95% τότε θα πάει στο 100%.. Άμα τον βγάλεις και πέσει στο 98% και τον βάλεις ξανά θα δείς οτι δεν θα πάει 100% θα μείνει εκεί.

#13   Vgkantis

Vgkantis

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Twitter:@Vgkantis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:40

παιδιά να ρωτήσω, το μενού δεν μπαίνει στα ελληνικά?

Στην 10.7.3 θα υπάρχει build-in δυνατότητα ελληνικών.
Τώρα μπορείς να τα "εγκαταστήσεις" με ενα CD που πιθανών υπάρχει με την αγορά του mac σου.

#14   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:40

παιδιά να ρωτήσω, το μενού δεν μπαίνει στα ελληνικά?


Με την έλευση του νέου update 10.7.3 θα υπάρχει η επιλογή να γυρίσεις το μενού στα Ελληνικά. Δεν θα αργήσει να βγει. Προς το παρόν το δουλεύεις εις την Αγγλική.

Επίσης αν θες να κάνεις τον beta tester μπορείς να βρεις το combo update σε torrent και να το περάσεις και να έχεις από τώρα τα ελληνικά. Το έχω εδώ και 2 εβδομάδες και δείχνει σταθερό οπότε αν θες το κάνεις.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 13/01/2012 - 15:42

Once You Go Mac You Never Go Back

#15   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2012 - 15:46

Κοίτα, όταν το φορτίζεις φτάνει μέχρι το 97-99%. Σε περίπτωση που το βγάλεις τον φορτιστή και τον ξαναβάλεις ενώ πέσει στο 95% ή όταν το φορτίζεις και είναι πριν το 95% τότε θα πάει στο 100%.. Άμα τον βγάλεις και πέσει στο 98% και τον βάλεις ξανά θα δείς οτι δεν θα πάει 100% θα μείνει εκεί.


Thanks for the info! Δε το χα προσέξει!

Στην 10.7.3 θα υπάρχει build-in δυνατότητα ελληνικών.
Τώρα μπορείς να τα "εγκαταστήσεις" με ενα CD που πιθανών υπάρχει με την αγορά του mac σου.


Εμένα δεν έχει dvd με το λειτουργικό...αν αργότερα αλλάξω δίσκο πως θα τα περάσω εκεί;; Είδα στο google που λένε μέσω appstore που μπορείς να το κατεβάσεις πατώντας το alt αλλά εμένα μου δείχνει να πληρώσω :/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)