Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ξεκινώντας να γίνεις developer?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:09

Μπορείς εννοείται απλά αν ήξερες τα βασικά C θα σου ήταν πιο εύκολο.Κι έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα όμως...

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:16

Μπορείς να ξεκινήσεις με Objective-C, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απλά να μην είσαι άσχετος από προγραμματισμό.

φιλικά,


Είμαι ψιλό ... Μην λες "άσχετος" με πληγωνεις! Θα δυσκολευτω πολυ να ξεκινήσω με objective c? είναι πιο δύσκολη απο c?

#48   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:18

Είμαι ψιλό ... Μην λες "άσχετος" με πληγωνεις! Θα δυσκολευτω πολυ να ξεκινήσω με objective c? είναι πιο δύσκολη απο c?

Με ο,τι και να ξεκινησεις μπαστουνια θα τα βρεις. Πρεπεις να ξερεις καποια βασικα πραγματα, ψευδογλωσσα ας πουμε.

#49   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:22

Είμαι ψιλό ... Μην λες "άσχετος" με πληγωνεις! Θα δυσκολευτω πολυ να ξεκινήσω με objective c? είναι πιο δύσκολη απο c?

Θα σου πω κάτι που έχουν κάνει διάφοροι γνωστοί που δεν είχαν ιδέα από προγραμματισμό.
Πάρε το βιβλίο της Γ λυκείου Ανάπτυξη Εφαρμογών αν υπάρχει ακόμα ως μάθημα..:D
Έχει τα βασικά που χρειάζεται για αρχή από ψευδοκώδικα,μέθοδος φυσαλίδας κτλ κτλ.αν δεν ήσουν τεχνολογική βέβαια,αν ήσουν θεωρητικά τα ξέρεις.
Τα έχει αρκετά απλά.Αν δε θες αυτό το βιβλίο βρες κάποιο άλλο με ψευδογλώσσα όπως σου λέει κι ο Γεώργιος.
Δεν είναι θέμα του ποια είναι πιο δύσκολη αλλά είναι διαφορετικός τρόπος σκέψης.
Μετά μπορείς να πας σε απλά πράγματα σε C.

Αναρτημένη εικόνα


#50   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:44

Τεχνολογική ήμουνα αλλα που να θυμάμαι ! Το θέμα μου είναι ότι θέλω να περάσω σε Xcode ! Οπότε αρχίζω με objective c η σκέτη c ?

ΥΓ. Καλη η ιδέα με το βιβλίο της γ λυκείου !!

#51   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:46

Τεχνολογική ήμουνα αλλα που να θυμάμαι ! Το θέμα μου είναι ότι θέλω να περάσω σε Xcode ! Οπότε αρχίζω με objective c η σκέτη c ?

ΥΓ. Καλη η ιδέα με το βιβλίο της γ λυκείου !!

Αφου σε τρωει το Mac & iOS για μενα δοκιμασε Objective C. Τα βιβλια που θα βρεις ειναι απιστευτα αναλυτικα. Απλα για C μπορεις να βρεις στα ελληνικα ενω για Objective-C θα βρεις μονο αγγλικα.

#52   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:50

Αφου σε τρωει το Mac & iOS για μενα δοκιμασε Objective C. Τα βιβλια που θα βρεις ειναι απιστευτα αναλυτικα. Απλα για C μπορεις να βρεις στα ελληνικα ενω για Objective-C θα βρεις μονο αγγλικα.


Απο c μπορώ να πάω κατευθείαν Xcode ? όπως επίσης θα βοηθήσει πιστεύω το βιβλίο ανάπτυξη εφαρμογών !

Τελευταία επεξεργασία από: agihatzi, 16/01/2012 - 22:51


#53   evripidis90

evripidis90

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 16/01/2012 - 23:18

Καλησπέρα παιδιά!

Τυχαία έπεσα πάνω στο θέμα αυτό και με ενδιαφέρει η συζήτηση.
Στην σχολή μου, Τεχνολογία Ιατρικών Οργάνων, μαθαίνουμε Matlab και περισσότερο κάνουμε επεξεργασία ιατρικού σήματος και εικόνας.
Σε μερικούς "¨επίλεκτους" μας έκαναν πρόσφατα και κάποια "ιδιαίτερα" για εισαγωγή σε Java και θα προχωρήσουμε σε εφαρμογές.
Η πτυχιακή μου μάλλον θα είναι ένα πρόγραμμα Computer Aided Diagnosis σε Java/Android.
Επειδή σκέφτομαι την αγορά ενός macbook pro σκεφτόμουν μήπως το έκανα και σε iOS.
Με τις παραπάνω γνώσεις και διάβασμα λέτε να τα βγάλω πέρα;

Σας ευχαριστώ πολύ

#54   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/01/2012 - 23:36

Απο την προσωπική μου εμπειρία πάντως το να αρχίσει κανείς απο τα "εύκολα"==σχετικά high level (πχ pascal, ψευδοκώδικες κτλ) μάλλον χειρότερο είναι..σε "ευνουχίζει" in a manner of speaking...Εγώ λέω βουρ για C αφού έχετε όρεξη και αφού εξοικειωθείτε με τις έννοιες ιδέες διαβάστε για αντικειμενοστρέφεια και χωθείτε στην objective-C...
Πάντα βέβαια σκεφτόμουν οτι αν είχα ξεκινήσει εξ αρχής με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό θα ήταν καλύτερα γιατί δε θα είχα κάποιες "κακές συνήθειες"...
Τέσπα μάλλον για τους αρχάριους είναι μονόδρομος να ξεκινήσετε με procedural λογική...Είναι λιγότερο αφηριμένη και μάλλον θα καταλάβετε πιο εύκολα..απλώς μετά ίσως σας ξενίσει λίγο η μετάβαση..

#55   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/01/2012 - 23:39

Απο την προσωπική μου εμπειρία πάντως το να αρχίσει κανείς απο τα "εύκολα"==σχετικά high level (πχ pascal, ψευδοκώδικες κτλ) μάλλον χειρότερο είναι..σε "ευνουχίζει" in a manner of speaking...Εγώ λέω βουρ για C αφού έχετε όρεξη και αφού εξοικειωθείτε με τις έννοιες ιδέες διαβάστε για αντικειμενοστρέφεια και χωθείτε στην objective-C...
Πάντα βέβαια σκεφτόμουν οτι αν είχα ξεκινήσει εξ αρχής με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό θα ήταν καλύτερα γιατί δε θα είχα κάποιες "κακές συνήθειες"...
Τέσπα μάλλον για τους αρχάριους είναι μονόδρομος να ξεκινήσετε με procedural λογική...Είναι λιγότερο αφηριμένη και μάλλον θα καταλάβετε πιο εύκολα..απλώς μετά ίσως σας ξενίσει λίγο η μετάβαση..

Συμφωνώ εν μέρει αλλά σκέψου κάποιος που δεν έχει καμμία ιδέα από ψευδογλώσσα να πάρει να εφαρμόσει πχ φυσαλλίδα το πιο απλό σε C..Τι πιθανότητες έχει να το καταλάβει;

Αναρτημένη εικόνα


#56   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/01/2012 - 23:48

Οπότε ένας συνδυασμός "της πολλή καλής ιδέας του βιβλίου της γ' λυκείου " και μετα objective c ?

η καλύτερα σιγά σιγά 1.αναπτυξη εφαρμογών 2. C 3. Objective c 4.Xcode !!

#57   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:09

Συμφωνώ εν μέρει αλλά σκέψου κάποιος που δεν έχει καμμία ιδέα από ψευδογλώσσα να πάρει να εφαρμόσει πχ φυσαλλίδα το πιο απλό σε C..Τι πιθανότητες έχει να το καταλάβει;


Βρε αν το πρώτο πράγμα που δεί ξεκινώντας με προγραμματισμό είναι το μπαμπλσορτ τότε είναι άξιος της μοίρας του.. :P
Θα πιάσει τη C ωραία ωραία θα γράψει ένα hello world μετά θα γράψει 1000000 hello world μετά θα γράψει χ hello world οπου χ θα το δίνει ο χρήστης κ.ο.κ
θα μάθει πίνακες θα μάθει strings και όταν έρθει η ώρα να κάνει ταξινόμιση ...θα την βρεί έτοιμη :P jk θα ξέρει αρκετά και θα έχει μπεί στο νόημα ωστε και μπαμπλσορτ να καταλάβει και μερτζσορτ και όλα τα συναφή(όχι πως θα χρειαστούν και πολύ αλλά ε..)

Οπότε ένας συνδυασμός "της πολλή καλής ιδέας του βιβλίου της γ' λυκείου " και μετα objective c ? η καλύτερα σιγά σιγά 1.αναπτυξη εφαρμογών 2. C 3. Objective c 4.Xcode !!

Προτασή μου C for dummies ή τέλος πάντων κάτι που να υποθέτει μηδενική εμπειρία και παράλληλα με το διάβασμα να γράφεις κώδικα στο xcode και να τον τρέχεις εκεί ωστε να εξοικειωθείς με το περιβάλλον και μετά όταν χοντρύνει το παιχνίδι objective-C(for dummies πάλι γτ my guess θα νοιώθεις οτι ξαναρχίζεις απο την αρχή.. :P )

#58   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:14

Ευχαριστω για τις απαντήσεις ... Οπότε C και Xcode ! Ύστερα θα χρειαστεί και objective C??

#59   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:15

Βρε αν το πρώτο πράγμα που δεί ξεκινώντας με προγραμματισμό είναι το μπαμπλσορτ τότε είναι άξιος της μοίρας του.. :P
Θα πιάσει τη C ωραία ωραία θα γράψει ένα hello world μετά θα γράψει 1000000 hello world μετά θα γράψει χ hello world οπου χ θα το δίνει ο χρήστης κ.ο.κ
θα μάθει πίνακες θα μάθει strings και όταν έρθει η ώρα να κάνει ταξινόμιση ...θα την βρεί έτοιμη :P jk θα ξέρει αρκετά και θα έχει μπεί στο νόημα ωστε και μπαμπλσορτ να καταλάβει και μερτζσορτ και όλα τα συναφή(όχι πως θα χρειαστούν και πολύ αλλά ε..)


Προτασή μου C for dummies ή τέλος πάντων κάτι που να υποθέτει μηδενική εμπειρία και παράλληλα με το διάβασμα να γράφεις κώδικα στο xcode και να τον τρέχεις εκεί ωστε να εξοικειωθείς με το περιβάλλον και μετά όταν χοντρύνει το παιχνίδι objective-C(for dummies πάλι γτ my guess θα νοιώθεις οτι ξαναρχίζεις απο την αρχή.. :P )

Καλά τα λες....Δεν μπορώ να μπω στη θέση πλέον του αρχάριου αλλά κι εγώ όταν ξεκίνησα όντας θετική κατεύθυνση στο λύκειο δεν είχα ιδέα ψευδοκώδικα.Όταν μου χρειάστηκε κάθισα και έμαθα τα βασικά και μετά ένιωθα πολύ πιο σίγουρος στην python που ξεκίνησα και στις υπόλοιπες μετά.Πιστεύω αν καταλάβει λίγο τη δομή του ψευδοκώδικα θα τον βοηθήσει πολύ όσο και άχρηστο να φαίνεται. Και προφανώς δεν θα ασχοληθεί με το bubblesort για αρχή αλλά είναι βασική γνώση αλγορίθμου της C αλλά να μου πεις αν το χρειαστεί το διαβάζει...Τεσπα έχεις δίκιο σε αυτό που προτείνεις με την μόνη προσθήκη να κοιτάξει λίγο τη λογική και τίποτα παραπάνω.
@agihatzi
Είπαμε για να γράψεις app θες objective C.Γνώμη μου αν θες μόνο αυτό να κάνεις δλδ app δες τα βασικά της C και προχώρα...Είναι άλλη λογική τελείως που αν μάθεις μετά θα σκέφτεσαι έτσι για λίγο καιρό μέχρι να κάνεις κτήμα σου την obj C.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 17/01/2012 - 00:17

Αναρτημένη εικόνα


#60   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:26

Τα βιβλία που αφορούν εντελώς αρχάριους τους μαθαίνουν τη λογική παράλληλα με τη γλώσσα οπότε δε νομίζω οτι έχει νόημα ο ψευδοκώδικας.
Αυτό που αναφέρεις πάντως είναι ένα θέμα με τη μετάβαση απο procedural σε objective και συμφωνώ οτι δε χρειάζεται να γίνει guru στη C γτ όσο και αν φαίνεται περίεργο μετά θα τα βρεί λίγο μπαστούνια με την objective. Σίγουρα πάντως πρέπει κανείς να καταλάβει σε αρκετά μεγάλο βάθος τη C για να συνεχίσει πιστεύω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες