Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ξεκινώντας να γίνεις developer?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   Cretan1986

Cretan1986

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/05/2012 - 23:32

Επειδή σχετικά πρόσφατα ξεκίνησα objective c και έψαχνα κατάλληλα βιβλία, έχω να προτείνω δύο:
Αν κάποιος θέλει σχετικά γρήγορα να μπει στο πνεύμα της γλώσσας το Objective-C Programming: The Big Nerd Ranch Guide είναι ό,τι πρέπει. Πιστεύω όμως πως θέλει κάποιο background στον προγραμματισμό γιατί ουσιαστικά ξεπετάει κάποια πράγματα γρήγορα ή αφήνει να εννοούνται.
Αν κάποιος θέλει κάτι πιο αναλυτικό και να σε κάνει τα καταλάβεις λεπτομέριες της γλώσσας τότε το Programming in Objective-C (4th Edition) επιβάλλεται.

Και τα δύο βιβλία είναι σε απλά, σχετικά, Αγγλικά, έχουν ασκήσεις στο τέλος των κεφαλαίων και επίσης και τα δύο έχουν forums για τις απορίες σας.

Προσωπικά διαβάζω και τα δύο ώστε το ένα συμπληρώνει το άλλο. Καλή αρχή σε όλους :)

Τελευταία επεξεργασία από: Cretan1986, 16/05/2012 - 23:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/05/2012 - 00:00

Παιδιά συγκεντρωθείτε, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλει η Apple το Xcode σε αλλα λειτουργικά, είναι σαν να μου λέτε να βγάλει τα OS X Lion για όλα τα PC!!! Tragik!!!! Καλά κάνει και έχει την συνδρομή, αλλιώς ο κάθε κακομοίρης θα έκανε Dev Account!!!
Δεύτερον, αν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς έχει άπειρα βιβλία για Objective-C (όχι C και C++ όπως είπαν κάποιοι) και μπορείς να κάνεις δοκιμές την εφαρμογή σου από το simulation.

Επειδή σχετικά πρόσφατα ξεκίνησα objective c και έψαχνα κατάλληλα βιβλία, έχω να προτείνω δύο:
Αν κάποιος θέλει σχετικά γρήγορα να μπει στο πνεύμα της γλώσσας το Objective-C Programming: The Big Nerd Ranch Guide είναι ό,τι πρέπει. Πιστεύω όμως πως θέλει κάποιο background στον προγραμματισμό γιατί ουσιαστικά ξεπετάει κάποια πράγματα γρήγορα ή αφήνει να εννοούνται.
Αν κάποιος θέλει κάτι πιο αναλυτικό και να σε κάνει τα καταλάβεις λεπτομέριες της γλώσσας τότε το Programming in Objective-C (4th Edition) επιβάλλεται.

Και τα δύο βιβλία είναι σε απλά, σχετικά, Αγγλικά, έχουν ασκήσεις στο τέλος των κεφαλαίων και επίσης και τα δύο έχουν forums για τις απορίες σας.

Προσωπικά διαβάζω και τα δύο ώστε το ένα συμπληρώνει το άλλο. Καλή αρχή σε όλους :)


Και επίσης θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω, και εγώ με αυτά τα δύο ξεκίνησα.
Αλλα να πάρεις την 3 έκδοση, Objective-C Programming: The Big Nerd Ranch Guide, εγώ έχω την δεύτερη. Η τρίτη είναι για Xcode 4.3 και εφαρμογές που τρέχουν σε iOS 5 και κάτω.

Τελευταία επεξεργασία από: fenomeno69, 17/05/2012 - 00:06


#78   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/05/2012 - 11:33

Υπαρχουν και πιο απλες λυσεις.Δες λιγο unity3d

#79   alopix

alopix

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Twitter:@pavlibeis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 16/06/2012 - 03:09

Αν θέλεις να φτιάξεις γρήγορα ενα πρωτότυπο, για να κάνεις proof of concept ή ακόμα και εμπορικό app, προτείνω ανεπιφύλακτα να χρησιμοποιήσεις το Titanium Appcelerator. Υπάρχουν πολύ καλά turorial, εχει οριμάσει αρκετά σαν κοινότητα και μπορείς να βρεις παρα πολλά παραδείγματα για τη διαφορες λειτουργίες σε ενα πακέτο με examples που ερχεται μαζί με το Titanium και ονομάζεται kitchen sink. Τέλος απότι λέει το titanium, μεγαλες εταιρίες όπως το ebay το χρησιμοποιούν για τα apps τους. Ο λόγος που είναι τόσο εύκολο είναι οτι αντί για να γράφεις σε objective-C , η οποία έχει και μεγάλο learning curve, γράφεις τα πάντα σε javascript. Με το χέρι στη καρδιά σου λέω, μπορείς να κάνεις ένα app μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο.

#80   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 16/06/2012 - 08:41

Επίσης το Corona SDK είναι αρκετά καλό... Γράφεις σε Lua με κάποιες έξτρα εντολές που προσφέρουν για τις ανάγκες προγραμματισμού σε κινητά επειδή η Lua από μόνη της δεν έχει τέτοιες εντολές... Δείτε το...

#81   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/06/2012 - 09:42

Να συμπληρώσω για το corona οτι παίζει και σε πισια με δυνατότητα build για android συσκευές.

Build για apple συσκευές προφανώς μόνο σε mac.

#82   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 17/06/2012 - 08:11

Να συμπληρώσω για το corona οτι παίζει και σε πισια με δυνατότητα build για android συσκευές.

Build για apple συσκευές προφανώς μόνο σε mac.

Ναι σωστή η παρατήρηση... Αλλά οι διαφορές του android και του iOS μέσα από το corona είναι ελάχιστες... Οπότε αν θες να ξεκινήσεις προγραμματισμό για iOS και δεν έχεις mac μπορείς στα windows να προγραμματίσεις για android για να μάθεις... Μετά αν κάνεις το μεγάλο βήμα να πας στα Mac για προγραμματισμό σε iOS μέσα από Corona όμως, τις διαφορές θα τις μάθεις σε 1-2 μέρες... Είναι γελοίες...

#83   Anastasiosgr

Anastasiosgr

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/06/2012 - 01:18

Σε windows πως μπορουμε να κανουμε δοκιμες με objective c?

#84   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 28/06/2012 - 08:55

Δυστυχώς δεν μπορούμε...

#85   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2012 - 09:10

Ήμουν και εγώ κάποτε στα πρόθυρα του να ασχοληθώ με iOS development. Είχα και το + ότι είμαι προγραμματιστής και ότι έχω άριστη γνώση C++, είχα και κάνα 2 ιδέες καλούτσικες.

Μου έλειπε όμως το Mac και δεν είχα 1000€ να ξοδέψω, αν και με έτρωγε να τα μαζέψω.

Η ιδέα μου έγινε σκόνη όταν πληροφορήθηκα για τις πολιτικές της Apple όσον αφορά τους developers. Οι γνώστες ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος αλλά από ότι θυμάμαι:

-Πληρώνεις 100$ τον χρόνο για να έχεις κάτι σαν "άδεια apple developer" και να μπορείς να δημοσιεύσεις εφαρμογές. Νομίζω μάλιστα πως αν δημοσιεύσεις εφαρμογή και του χρόνου δεν πάρεις την άδεια, η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη προς αγορά πλέον

-Από τα κέρδη των αγορών της εφαρμογής σου η Apple παίρνει το 40%

Ε με αυτά και με αυτά είπα και εγώ "δεν νομίζω τάκη"

#86   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 28/06/2012 - 11:13

Ήμουν και εγώ κάποτε στα πρόθυρα του να ασχοληθώ με iOS development. Είχα και το + ότι είμαι προγραμματιστής και ότι έχω άριστη γνώση C++, είχα και κάνα 2 ιδέες καλούτσικες.

Μου έλειπε όμως το Mac και δεν είχα 1000€ να ξοδέψω, αν και με έτρωγε να τα μαζέψω.

Η ιδέα μου έγινε σκόνη όταν πληροφορήθηκα για τις πολιτικές της Apple όσον αφορά τους developers. Οι γνώστες ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος αλλά από ότι θυμάμαι:

-Πληρώνεις 100$ τον χρόνο για να έχεις κάτι σαν "άδεια apple developer" και να μπορείς να δημοσιεύσεις εφαρμογές. Νομίζω μάλιστα πως αν δημοσιεύσεις εφαρμογή και του χρόνου δεν πάρεις την άδεια, η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη προς αγορά πλέον

-Από τα κέρδη των αγορών της εφαρμογής σου η Apple παίρνει το 40%

Ε με αυτά και με αυτά είπα και εγώ "δεν νομίζω τάκη"

Είσαι εν μέρη σωστός σε αυτά που λες... Το ότι χρειάζεσαι mac για να προγραμματίσεις σε iOS χρησιμοποιώντας objective C ισχύει... Μπορείς και μέσω windows αλλά με άλλες γλώσσες όπως η lua αλλά και πάλι δεν μπορείς να κάνεις build... Μπορείς να κάνεις Apple developer account και να πάρεις όλα τα απαραίτητα προγράμματα και sdk ώστε να φτιάξεις εφαρμογές και να κάνεις build... Ακόμα και να τις δοκιμάσεις στις συσκευές σου... Αλλά για να τις βάλεις στο Appstore που είναι και ο μόνος τρόπος για να τις εγκαταστήσουν άλλοι χρήστες πρέπει να δώσεις 99$... Αλλιώς δεν γίνεται... Για την επόμενη χρονιά αν δεν πάρεις συνδρομή να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι γίνεται... Για τα κέρδη η Apple παίρνει το 25% και όχι το 40%...

#87   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/06/2012 - 11:45

Η apple παιρνει το 30%.Προσωπικά το βρίσκω δίκαιο για αυτό που προσφέρει.Βάζει το προιον σου πρώτη μούρη στο σουπερ μάρκετ της :P

Ο καθένας με πισι μπορεί να πειραματιστεί όπως περιγράφεται στα ποστ #81,82

Χωρίς άδεια δεν υπάρχει η εφαρμογή στο appstore.Χρειάζεται ανανέωση κάθε χρόνο.Άλλες εποχές θα θεωρούσαμε τα 100$ ένα μικρο ποσό.
Έτσι όπως μας κατάντησαν είναι πολλά χρήματα για τους περισσότερους.

Επίσης μην υποτιμάτε τα διάφορα sdk που κυκλοφορούν ,πχ φιλια corona.Μεγάλες επιτυχίες έχουν φτιαχτεί με τη χρήση τους.

#88   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 28/06/2012 - 12:23

Η apple παιρνει το 30%.Προσωπικά το βρίσκω δίκαιο για αυτό που προσφέρει.Βάζει το προιον σου πρώτη μούρη στο σουπερ μάρκετ της :P

Ο καθένας με πισι μπορεί να πειραματιστεί όπως περιγράφεται στα ποστ #81,82

Χωρίς άδεια δεν υπάρχει η εφαρμογή στο appstore.Χρειάζεται ανανέωση κάθε χρόνο.Άλλες εποχές θα θεωρούσαμε τα 100$ ένα μικρο ποσό.
Έτσι όπως μας κατάντησαν είναι πολλά χρήματα για τους περισσότερους.

Επίσης μην υποτιμάτε τα διάφορα sdk που κυκλοφορούν ,πχ φιλια corona.Μεγάλες επιτυχίες έχουν φτιαχτεί με τη χρήση τους.

Παλιότερα ήταν 25%... Τώρα λογικά θα το άλλαξαν όπως λες και δεν θα πήρα χαμπάρι γιατί δεν ασχολούμαι πλέον... Να πειραματιστεί ο καθένας μπορεί αλλά όχι σε objective C...

#89   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/06/2012 - 12:31

Υπάρχει το cocos2d-x για c++ με windows.

Αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει με corona προσφέρομαι να τον βοηθήσω.

Μέχρι τις 15 Ιουλίου γιατι ξεκινάω τη 2η δουλειά και δεν θα έχω αρκετό χρόνο.

#90   KTEL

KTEL

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2012 - 21:14

Παιδιά καλησπέρα. Έχω αρκετή εμπειρία με C++ και εφαρμογές Android με Java. Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με iOS development. Βασικό για εμένα είναι να αφιερώσω χρόνο σε κάτι που θα με βοηθήσει αργότερα στην αγορά εργασίας. Με αυτό το κριτήριο, το xCode είναι μονόδρομος; Για αγορά Mac ούτε λόγος, καθώς τελειώνω τώρα το μεταπτυχιακό μου και πρέπει να πληρώσω το τελευταίο χιλιάρικο ευρώ για τα δίδακτρα :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες